Wszystko co musisz wiedzieć o naborze wniosków z modernizacji

W pierwszym kwartale 2016 roku planowany jest nabór wniosków z działania modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW 2014-2020. Warunki uzyskania tych środków znacząco różnią się od tego co znamy z poprzedniego okresu programowania. Żeby dać Wam obraz zmian, opowiem o najważniejszych nowościach.

Tylko jedna poprawka

Zgodnie z rozporządzeniem po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy jest możliwość tylko jednej poprawy dokumentów z 14-dniowym terminem na uzupełnienie. Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę, że sam biznes plan jest w mojej ocenie zdecydowanie bardziej wymagający w stosunku do tego z czym mieliśmy do czynienia w poprzedniej modernizacji. Biorąc to pod uwagę zupełnie wykluczam przygotowywanie tzw. pustych wniosków, gdzie rolnik przychodzi ostatniego dnia naboru wniosku nie mając żadnych dokumentów. Tylko jedna poprawka wymaga przygotowania bardzo dobrej dokumentacji, która składa się z dobrego biznes planu z przemyślaną inwestycją. Z drugiej strony nie oznacza to, że musimy absolutnie wszystko mieć na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy. Częstą sytuacją z ostatnich dni jest brak pozwolenia na budowę. Dla nas jest to akceptowalne o ile uda się załatwić to pozwolenie na poprawkę (ostrożnie możemy założyć maj), natomiast do przygotowania wniosku już bezwzględnie wymagamy projektu budowlanego i kosztorysu inwestorskiego.

Prawdopodobnie tylko jeden wniosek

Modernizacja gospodarstw rolnych to program z największym budżetem w ramach PROW 2014-2020. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że będziemy mieli nieskończoną ilość naborów wniosków. Istniej takie prawdopodobieństwo, że całe pieniądze zostaną rozebrane podczas pierwszego naboru. Już od dłuższego czasu wyraźnie widać olbrzymie zapotrzebowanie na programy, które będą stymulowały inwestycje w gospodarstwach. Bardzo duża część rolników wręcz wstrzymuje się z niektórymi planami inwestycyjnymi czekając na „modernizację”. Stąd moja rada aby robić jeden wniosek na pełną pulę (200 tys. dotacji). Inwestycje w zasadzie będziemy mogli rozpisać do 2019 roku, dzieląc ją na dwa etapu. A jeżeli okaże się, że nie będziemy mogli zrealizować całego projektu to zawsze zostaje możliwość rezygnacji z części projektu.

 Nie możemy kupić tych samych maszyn

W najbliższym naborze wniosków nie będziemy mogli zakupić maszyn urządzeń tego samego rodzaju i przeznaczenia co zakupione w ramach jakiegokolwiek programu z PROW 2007-2013. Przykładowo jeżeli z programu Przywracanie potencjału udało się nam dofinansować zakup opryskiwacza sadowniczego, to z zasady w najbliższym naborze zakup opryskiwacza będzie kosztem niekwalifikowanym. I tutaj nie ma znaczenia pojemność  oraz to jak bardzo ten opryskiwacz był by potrzebny w naszym gospodarstwie.

Inwestycja musi zwiększyć nasz dochód o 10%

Kolejnym warunkiem uzyskania pomocy jest realizacja takiej inwestycji, która spowoduje wzrost dochodu rolniczego o 10%. A naszym zadaniem podczas przygotowywania biznes planu jest pokazanie tego w liczbach. Przykładowo jeżeli naszym projektem jest budowa chłodni owoców to zadanie pokazania dochodu rolniczego jest dość proste. Po wybudowaniu budynku będziemy mogli sprzedawać jabłka w późniejszym okresie. Przełoży się to na wyższe ceny uzyskiwane za owoce, co w dalszej kolejności przełoży się na wzrost dochodu rolniczego o wymagane 10%. Problem powstaje w momencie kiedy nasz projekt to zakup ciągnika rolniczego. Przy takiej inwestycji niezwykle ciężko jest pokazać wzrost dochodu rolniczego.

Rachunkowość rolna

W programie modernizacja gospodarstw rolnych jesteśmy zobowiązani do prowadzenia rachunkowości rolnej od dnia podpisania umowy do dnia upływu pięciu lat od dnia otrzymania dotacji. Rachunkowość rolna ma potwierdzić prawdziwość przyjętych założeń w zakresie przedstawionego w biznes planie wzrostu dochodu rolniczego. W dowolnym momencie, kilkuletniego okresu prowadzenia rachunkowości możemy zostać skontrolowani. Podczas kontroli zostaną porównane nasze wyniki finansowe założone w biznes planie z tym co przedstawia rachunkowość rolna. Dlatego biznes plan powinien być realny.

Przetarg w modernizacji

Dla wielu wnioskodawców prawdziwym problemem może okazać się obowiązek dotyczący stosowania zasad konkurencyjnego wyboru wykonawców zadań, których koszt przekracza 20 tys. zł. Inaczej niż to miało miejsce w poprzednim PROW, nie możemy sami decydować od kogo kupimy maszynę lub roboty budowlane w ramach modernizacji. Decydować ma o tym „postępowanie przetargowe”, w ramach którego kupujemy od kontrahenta, który złożył nam najkorzystniejszą ofertę. Cała procedura ma być w 100% przejrzysta, co ma zapewnić specjalny serwis internetowy, w ramach którego będziemy upubliczniali nasze zapytanie ofertowe. W odpowiedzi na nasze zapytanie możemy otrzymywać oferty z całej Polski, a samego wyboru dokonujemy w oparciu o najkorzystniejsze kryteria. W zdecydowanej większości przypadków będzie to oczywiście najniższa cena. Dodatkowo, co bardzo nie korzystne, nie możemy przy zakupie maszyn wskazywać konkretnych marek i typów. Nasze zapytanie powinno się zamknąć w określeniu rodzaju maszyny, jej podstawowych parametrach oraz ewentualnym dodatkowym wyposażeniu. Wszystko po to aby z porównania ofert nie wykluczyć żadnego z potencjalnych oferentów. W tym miejscu chciałbym poprosić o rozsądek rolników, którzy już dzisiaj rezerwują maszyny pod kątem nowej modernizacji udzielając przy tym zaliczki. Na ten moment żaden sprzedawca maszyn rolniczych nie może zagwarantować, że zwycięży w przetargu, którego jeszcze nie było ! Jeżeli do dnia podpisania umowy serwis nie powstanie, wyboru sprzedawcy będziemy dokonywali w oparciu o dobrze znany system zapytań ofertowych i ofert (będziemy zwracali się do 3 wybranych kontrahentów z zapytaniem ofertowym i po otrzymaniu trzech ofert wybierzemy tą najkorzystniejszą). Temat ten jest na tyle obszerny, że zamierzam mu poświęcić w najbliższym czasie osobny artykuł.

Brak możliwości zmiany zestawienia rzeczowo-finansowego

Obecna modernizacja jest dla rolników, którzy wiedzą czego chcą. Inaczej niż miało to miejsce wcześniej, nie możemy w trakcie rozpatrywania wniosku zmieniać zestawienia rzeczowo-finansowego. Zestawienie naszych inwestycji pozostaje niezmienne od momentu złożenia wniosku o przyznanie pomocy do podpisania umowy. Po podpisaniu umowy możemy dokonać zmian ale pod pewnymi warunkami. Zmiana, którą dokonujemy musi być zgodna z zasadami programu. To znaczy, że na przykład pod dokonaniu zmiany musimy być dalej zdolni do osiągnięcia wymagane wzrostu dochodu rolniczego o 10%. Dodatkowo nie możemy dokonywać zmian na zasadzie zamiany rodzajowej jednej rzeczy na zupełnie inną. Możliwa jest natomiast rezygnacja z części inwestycji.

Punktacja w modernizacji

O kolejności rozpatrywania wniosków będzie decydowała lista rankingowa. Aby zakwalifikować się do programu musimy uzbierać minimum 1,5 punktu. Możliwości zdobycia punktów różnią się w zależności od województwa. I tak dla przykładu w województwie mazowieckim punkty możemy uzyskać za następujące kryteria:

L.P. Rodzaj Liczba PKT
1 Budowa lub modernizacja budynków inwentarskich lub
magazynu paszowego
a) w 100% 5
b) w minimum 50% 3
2 Zwiększenie skali produkcji rolnej 1
3 Zmiana profilu produkcji rolnej 1
4 Uczestnictwo w unijnym systemie jakości 2
5 uczestnictwa w systemie rolnictwa ekologicznego 4
6 Mniej niż 40 lat 3
7 Ochrona środowiska, Zapobieganie zmianom klimatu max 5
8 Budowa budynku do przechowywania lub przygotowania owoców do sprzedaży 1
9 Korzystanie z programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom” lub „Premia dla młodych rolników” 1

Jak widzicie program nie jest łatwy. Wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania, realnego biznes planu i pomocy doradcy z wiedzą i doświadczeniem 😉

Jeżeli chcecie skorzystać z naszych usług należy zacząć od umówienia się na BEZPŁATNĄ konsultację. Więcej informacji o naszej usłudze i cenniku znajdziesz TUTAJ…

Zachęcam Was również do zadawania PYTAŃ dotyczących najbliższego naboru wniosków z modernizacji pod tym wpisem.

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Wszystko co musisz wiedzieć o naborze wniosków z modernizacji'

Komentarze

 • Tomasz Bednarski

  Witam.Mam pytanie czy mozna łączyć modernizacje z młodym rolnikiem 2007-2013 nabór 2014 r jako wkład własny?

  • Robert Sekuła

   Witam,
   Na ten moment niestety nie. Ale jest to jedna z kwestii, która może zostać zmieniona.

 • Karol

  Jeśli w poprzednim PROW a dokładnie modernizacji, za pieniądze unijne zmieniałem nasadzenia, to czy w tym prowie również będę mógł? takie samo pytanie odnośnie skrzyniopalet, nie są to ani maszyny ani urządzenia, ale przeznaczenie takie samo.

  • Mateusz

   Witam,
   W rozporządzeniu jest zapisane, iż nie możemy zakupić maszyn i urządzeń tego samego rodzaju i przeznaczenia. Drzewka oraz skrzyniopalety nie są oczywiście traktowane jako maszyny i urządzenia, więc w Pana sytuacji jak najbardziej można przeprowadzić taką inwestycję :)

 • Tomasz

  Witam.
  Słyszałem, że w pierwszym kwartale 2016 ma ruszyć i modernizacja i przetwórstwo – czy w takim wypadku mogę złożyć dwa wnioski? Np z przetwórstwa zbudować halę magazynową, a z modernizacji ją wyposażyć? No i teraz jeśli chodzi o wyposażenie to czy mogę z modernizacji zakupić agregat?
  Mam jeszcze jedno pytanie: czy kwalifikuję się do skorzystania z przetwórstwa, jeżeli chce przetwarzać produkty, ale na własne potrzeby (to znaczy: mam kukurydzę i chce ją przetwarzać na paszę dla swoich zwierząt)?
  Dziękuję.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeden program nie wyklucza drugiego.
   Jednak nie można z dwóch programów realizować tej samej inwestycji (budowa z jednego, a wyposażenie z drugiego).
   W przedstawionym przykładzie musiały by to być dwa odrębne budynki:
   – jeden służący do produkcji rolnej (Modernizacja gosp. rolnych);
   – drugi służący przetwórstwu produktów rolnych, które wytwarzasz w gospodarstwie lub kupujesz na podstawie umów kontraktacyjnych (Przetwórstwo i marketing).
   W takim przypadku wymagane są odrębne decyzje pozwolenia na budowę.
   Oczywiście musisz SPRZEDAWAĆ przetworzone produkty rolne.
   Mam nadzieję, że pomogłem…

   • Tomasz

    Czyli jak nabory będą w podobnym czasie to jednym słowem mogę w nich uczestniczyć?
    Jeszcze jedno pytanie: czy z któregoś programu mogę zakupić agregat lub wózek widłowy?

    • Robert Sekuła

     Zarówno instalacja chłodnicza (agregat) jak i wózek widłowy stanowią koszty kwalifikowane (do zwrotu) zarówno w jednym jak i w drugim programie.
     Jeżeli się kwalifikujesz możesz złożyć wniosek na każdy z programów. Jeden nie wyklucza drugiego.

 • Michał Bieniek

  Witam, czy składając dokumenty na młodego rolnika we wrześniu 2015 r. możliwe będzie korzystanie z programu modernizacji nawet jeżeli listy z MR zostaną opublikowane tak jak przewidują w lutym/marcu 2016 r. ?

  • Robert Sekuła

   Witam
   TAK – tylko trzeba pamiętać aby przed złożeniem wniosku z modernizacji stać się kierującym gospodarstwem.
   Pozdr.

 • robert

  Czy z modernizacji będę mógł zakupic panele fotowoltaiczne wraz z maszynami. Oraz czy na montaż paneli fotowoltaicznych wystarczy postepowanie ofertowe czy kosztorys inwestorski?

  • Robert Sekuła

   Hej,
   Instalacja fotowoltaiczna stanowi koszt kwalifikowany. Za taką inwestycję można nawet uzyskać dodatkowe punkty za ochronę środowiska pod warunkiem, że nie będziemy sprzedawać energii elektrycznej do sieci. Instalacja fotowoltaiczna wymaga sporządzenia kosztorysu inwestorskiego.

 • Agnieszka Grzywacz-Brym

  Witam. Czy w ramach ogłoszonego naboru na modernizację możliwy będzie zakup kombajnu z dofinansowaniem? Jakie kryteria trzeba spełnic? Czy ziemia dzierżawiona też będzie miała znaczenie w składaniu wniosku o zakup kombajnu?

  • Robert Sekuła

   Witaj Agnieszka,

   Jak najbardziej zakup kombajnu może stanowić koszt kwalifikowany jednak pod pewnymi warunkami:

   1. W latach 2007-2013 nie zakupiłaś z wykorzystaniem dotacji żadnego kombajnu;

   2. Parametry tego kombajnu odpowiadają skali i profilowi prowadzonej produkcji;

   3. Kombajn spowoduje wzrost dochodu rolniczego o 10%.

   Ziemia dzierżawiona będzie miała znaczenie… Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zapisz się na bezpłatne szkolenie OnLine

   http://prusy29.pl/usluga/jak-uzyskac-dotacje-z-modernizacji-gospodarstw-rolnych/

 • Sylwia

  Witam Panie Robercie
  Mam kilka pytań:)

  1 czym różni się „premia dla rolników „od „premii na działalność pozarolniczą” ?
  2 czy jeśli jestem ubezpieczona jako domownik ( ale posiadam ziemie około 1h – tj.przeliczeniowego około 20 ary ) mogę się ubiegać o którąś z w/w dotacji?
  3 kiedy będzie pierwszy nabór wniosków?
  4. czy mój pomysł na działalność pozarolniczą ( domki letniskowe projekt na około 300 -400tys )ma szanse na dotacje i pod co ewentualnie miałabym to podpiąć ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Sylwia,
   Odp.1 – premia dla dla młodych rolników to bezzwrotne wsparcie dla osoby, która podejmuje się pierwszy raz w życiu prowadzenia gospodarstwa rolnego, a premia na firmę to również bezzwrotne premia z tą różnicą, że z przeznaczeniem na działalność pozarolniczą. Opis obu programów znajdziesz na tym blogu. Zostaw nam koniecznie swój mail, żebyśmy mogli zaprosić Cię na bezpłatne szkolenia OnLine.
   Odp. 2. premia na firmę TAK, premia młody rolnik NIE (oczywiście trzeba sprawdzić jeszcze całą masę innych kryteriów)
   Odp. 3. Młody rolnik: marzec 2015, premia na firmę I kwartał 2017
   Odp. 4 – TAK: może to być premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, rozwój przedsiębiorczości LGD oraz mikroprojekty.
   Pozdr

 • Sadownik

  Witam, czy można kupić ziemię w ramach modernizacji ?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Nie.

 • Ania Różycka

  Witam byliśmy dziś na konsultacji ale chciałam poznać jeszcze zdanie Pana. Mąż jest rolnikiem ubezp. w krus i vatowcem ale przekroczył 40 lat. Ja pracuje i ubezpieczenie w ZUS. Czy wniosek na modernizację moze być pisany na mnie a faktury vat wystawiane tak jak w pieczątce na męża. Nie mam 40 lat to byłyby dodatkowe punkty bo na męża nie wychodzi 1,5 punktu. Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witam
   Jeżeli nie macie Państwo rozdzielności, razem zamieszkujecie i razem prowadzicie gospodarstwo rolne to tak.
   pozdr.

 • Asia

  Witam, jestem na etapie MR czekam na decyzję. Zastanawiam się czy mogłabym coś dostać na postawienie nowej obory (na terenie osn blisko rzeki). I czy mogę zbudować ją sama od podstaw? Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj Asia,
   Jeżeli choć jedna działka położona jest na OSN, to możesz skorzystać z programu Inwestycje na obszarach OSN (nabór startuje 10 lutego), na naszym BLOGU jest wpis poświęcony temu tematowi. Z tego programu możesz między innymi wykonać płytę do przechowywania obornika. Samą oborę możesz wybudować z programu Modernizacja gospodarstw rolnych. W Twojej sytuacji zwrot z inwestycji będzie wynosił 60%
   Pozdr.

   • Asia

    chciałabym zbudować nowa oborę a starą zburzyć a brałam w MR m.in. na odzysk ciepła i czy będę mogła wykonać tą nową na modernizację czy dalej będę musiała stara trzymac?

    • Robert Sekuła

     Witaj
     Jeżeli już wykonałaś i rozliczyłaś inwestycję w budynku z MR to nie możesz tego ruszyć przez okres 5 lat od dnia otrzymania przelewu. Jeżeli jeszcze nie wykonałaś inwestycji to możesz wystąpić do ARiMR o zmianę założeń biznes planu i w to miejsce wstawić inną inwestycję.
     Pozdr

 • Ventura

  Witam. Chcialbym zlozyc wniosek o modernizacje gospodarstwa rolnego . wielkosc ekonomiczna mam , mam powyzej 40 lat. Chcialbym sie dowiedziec ile punktow dostane za kupno ciagnika, skrzyniopalet i drzewek na 1 ha( wtedy zwiekszy mi sie wymagany dochod o 10%). Ile punktow z takich zakupow? Nie jestem w grupie. Nie prowadze ochrony integrowanej

  • Robert Sekuła

   Witam,
   Prawdopodobnie będziesz mogła uzyskać punkty za zwiększenie skali produkcji (założenie sadu) – 1 pkt. i za zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego (to punkty trzeba wyliczyć ze wzoru).
   Pozdr

 • Rafał

  Witam. Czy w ramach jednego wniosku na modernizację mogę ubiegać się o dofinansowanie zarówno zakupu ciągnika jak i przebudowy obory, która zwiększy dochód gospodarstwa?

  • Robert Sekuła

   Witaj Rafał,
   Jeżeli w PROW 2007-2013 nie uzyskałeś dofinansowania na zakup ciągnika. I cała inwestycja jest uzasadniona w kontekście twojej produkcji i spełniasz pozostałe wymogi to TAK.

 • tomasz

  witam czy w projekcie modernizacj musze jakis czas opłacac krus posiadam 22 h mam 33 l krus opłacam od czerwca 2015

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS aby ubiegać się o pomoc z Modernizacji gospodarstw rolnych

 • Ozzyzz

  Witam, prowadzę z żoną gospodarstwo sadownicze(moja własność 4 h + 3 ha dzierżawy). Czy przy takiej wielkości gospodarstwa mogę ubiegać się o modernizację. Np. wymiana nasadzeń na powierzchni 2 ha ? Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   jak najbardziej..

   • Ozzyzz

    DZięki. A jaka kwota mniej więcej wchodziłaby w grę ?

    • Robert Sekuła

     w przypadku gospodarstwa sadowniczego to maksymalnie 200 tys. dotacji, zwrot 50%. Jeżeli jesteś młodym rolnikiem to 60% (prowadzisz gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat i masz nie więcej niż 40 lat).

 • Ozzyzz

  A czy pieniądze dostaje przed wykonaniem biznesplanu, czy muszę mieć całość swojej gotówki i poźniej jest zwrot ?

  • Robert Sekuła

   Dotacja opiera się na refundacji poniesionych wydatków. Dlatego też najpierw realizujesz inwestycje z wykorzystaniem własnych środków lub kredytu, a dopiero później otrzymujesz zwrot. Młody rolnik, który chce mieć wyższy poziom zwrotu tj. 60% (standardowo 50%) musi udokumentować posiadane wykształcenie na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy ..

 • Kopernik

  Witam, czy modernizacja małych gospodarstw rusza również w marcu ?

 • Jarek

  Witam mam pytanie czy modernizacji podlega również budowanie wiatraków?

  • Robert Sekuła

   Witam,
   Tak, ale pod warunkiem, że energia elektryczna nie będzie sprzedawana do obiegu zewnętrznego.

   • Jarek

    Przez 5 lat? a później można zacząć? W jaki sposób można zatrzymać energie żeby jej nie wprowadzać do obiegu? chyba tylko akumulatory. czy jest możliwość jej wprowadzania a za nadwyżkę nie pobierania pieniedzy?

    • Robert Sekuła

     Hej Jarek,
     Przepisy mówią, że inwestycja musi w 100% służyć produkcji rolniczej. Dlatego nie można sprzedawać energii elektrycznej. To tak jak byśmy kupili ciągnik do gospodarstwa i w okresie jego postoju wynajmowali go np. firmie komunalnej. Niestety takich rzeczy nie można robić.
     Jeżeli chcesz sprzedawać energię elektryczną możesz założyć działalność gospodarczą i starać się o dotację na ten cel z innych programów..
     Pozdr.

 • Tomek Paśk

  co do tej modernizacji gospodarstwa to koniecznie trzeba kupowac nowy sprzet czy też może być używany

  • Robert Sekuła

   Witaj Tomek
   W porównaniu do poprzedniej modernizacji musi być nowy.

 • Karol Odolczyk

  Witam czy z modernizacji będzie można zakupić tunele foliowe do uprawy truskawek lub malin?

  • Robert Sekuła

   tak.

 • LUK

  WITAM A JAK WYGLĄDA ZŁOŻENIE WNIOSKU JEŻELI JEST TRZECH WSPÓŁWŁAŚCICIELI? A WNIOSEK DOTYCZYŁ BY BUDOWY

  • Robert Sekuła

   Witam
   Pozostali współwłaściciele wyrażają zgodę podpisując oświadczenie.

 • LUK

  A CZY NA BUDOWE MAGAZYNU NA PŁODY ROLNE WYSTARCZY ZGŁOSZENIE DO STAROSTWA? CZY MUSI BYĆ PEŁNA DOKUMENTACJA Z POZWOLENIEM NA BUDOWE?

  • Robert Sekuła

   wszystko zależy od wielkości tego magazynu ale z reguły jest to pozwolenie na budowę..

 • LUK

  TO NA UTWARDZENIE PODWORZA CHŁODNIE NA TRUSKAWKI.I MOŻE TRAKTOR. JEST SENS SKŁADAĆ? BO TRAKTOR BRAŁEM 2007-2013

  • Robert Sekuła

   jeżeli ciągnik kupiłeś z PROW 2007-2013 to teraz nie uzyskasz dotacji na zakup ciągnika.

 • aleks

  Witam,
  Na Modernizację Gospodarstw Rolnych 2014-2020 mam zamiar złożyć
  wniosek na ciągnik i opryskiwacz ale zastanawiam się czy możliwe będzie
  przy takiej inwestycji pokazanie 10% wzrostu dochodu rolniczego.
  Aktualnie wniosek składany na 20ha ( główne uprawy to zboża i ok 1,5 ha
  warzyw kapustnych) oraz tuczniki w cyklu otwartym (zakup 500 sztuk
  rocznie). Mógłby ktoś podpowiedzieć byłbym bardzo wdzięczny.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Wzrost dochodu rolniczego (GVA) musi nastąpić w wyniku REALIZOWANEJ INWESTYCJI. To znaczy, że zastosowanie w Twoim gospodarstwie ciągnika i opryskiwacz musi przyczynić się do wzrostu dochodu o 10%.
   Możesz to osiągnąć na przykład wykazując, że nowy ciągnik zużyje mniej paliwa o opryskiwacz zużyje mniej środków ochrony roślin, a dodatkowo poprawi się jakość plonu poprzez lepsze nanoszenie środków ochrony roślin. Jenak musi to być poparte wyliczeniami i dobrze uargumentowane. Dla mnie taki zestaw inwestycji w kontekście Twojej produkcji nie daje gwarancji otrzymania dofinansowania ;(
   Pozdr.

   • aleks

    Dzięki za odpowiedź.Tak myślałem, że może być ciężko. A argument, że poprzez lepsze przygotowanie pola (ciągnik rolniczy) oraz polepszenie jakości (opryskiwacz) wzrosną plony zbóż, co pozwoli na zwiększenie obsady tuczników ma sens? Wzrost dochodu rolniczego (GVA) musi następować rokrocznie czy wystarczy na 5 rok mieć 10% wzrostu, a np. w drugim i trzecim roku mieć mniejszy wskaźnik niż w roku bazowym?. Zastanawiam się również nad rachunkowość rolną, a mianowicie jak wykazać przychód ze zboża oraz wielkość plonu w danym roku jeśli zboże śrutowane jest na pasze a więc nie posiadam żadnego dokumentu księgowego.

    • Robert Sekuła

     Wzrost obsady tuczników nie przejdzie. Tutaj musi być przełożenie bezpośrednie. Ale możesz wykazać wzrost produkcji zboża, który spowoduje, że będziesz zakupował mniej paszy do produkcji tuczników.
     Jeżeli coś mam Ci doradzić to staraj się tak skonstruować kalkulację, żeby dochód nie był zbyt duży.
     10% od 20.000 zł to 2.000 zł, a
     10% od 100.000 zł do 10.000 zł
     Jeżeli masz wniosek z dywersyfikacją, to powierzchnia zbóż będzie wynikała z wniosku, a jeżeli nie masz dywersyfikacji i nie masz sprzedaży zbóż to wielkość ekonomiczną musisz oprzeć na tucznikach.
     pozdr.

 • daniel

  Witam,
  Z tego co wiem to w marcu będzie również nabór na premie dla młodego rolnika.
  1) Czy pieniądze z młodego rolnika będzie można potraktować jako wkład własny do modernizacji?
  2) Ilość ziemi którą mogę przejąć od rodziców do starania się o premie dla młodego rolnika jest niestety mniejsza niż średnia wojewódzka, która jest wymagana, czy można uzupełnić tą różnicę dzierżawą?

  • Robert Sekuła

   Witam,
   Ad 1. NIE.
   Ad 2. TAK. (pamiętaj tylko, że minimum 70% wymaganej powierzchni musi stanowić własność, resztę możesz dzierżawić)

 • Tomasz Bednarski

  Witam.Dzisiaj ogłoszony nabór na MGR i podobno mozna łaczyc młodego rolnika nabór 2014 jako wkład własny na zakup maszyn?prosze o pomoc?

  • Robert Sekuła

   Witam
   Nie mogę wykluczyć, że kiedyś to się zmieni.
   Jednak stan prawny na dzień dzisiejszy wyklucza takie połączenie.

   • Tomasz Bednarski

    Dzwoniłem na infolinię ARiMR i nie widzą przeciwskazań?Mozna link do STANU PRAWNEGO z którego to wynika? … za co z góry dziekuję

    • Robert Sekuła

     Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 września 2015 r. w sprawie przyznawania pomocy z Modernizacji gospodarstw rolnych….
     Dokładnie paragraf 4 ustęp 1 punkt 5) „której koszty kwalifikowane nie są finansowane z udziałem innych środków publicznych”

 • Marcin Cieplucha

  Witam, nie korzystalem z poprzednich modernizacji, jedynie z premi dla MR, jak wnioskując o same maszyny można sensownie rozwiazać sprawe wzrostu produkcji o 10%?

  • Robert Sekuła

   Witaj Marcin
   Zbyt ogólne pytanie. Nie wiem co produkujesz i jakie maszyny chcesz zakupić.

 • LUK

  a samochód dostawczy z chłodnia do sprzedaży np.truskawek do uprawiam nie łapie się?

  • Robert Sekuła

   Witam,
   samochód z zasady nie kwalifikuje się do wsparcia w ramach tego programu.

 • Anna

  Czy można uzyskać wsparcie w ramach tego programu na utwardzenie nawierzchni na terenie gospodarstwa ?

  • Robert Sekuła

   Jak najbardziej. Tylko musisz wziąć pod uwagę, że inwestycja musi spowodować wzrost dochodu rolniczego (GVA) o 10%, a więc do tego utwardzenia musisz dorzucić jeszcze jakąś dodatkową inwestycję, która poprawi sytuację ekonomiczną Twojego gospodarstwa.

 • Janek90

  Posiadam sporo dzierżaw a chciałbym starać się o modernizacje. Jakie warunki musi spełniać umowa dzierżawy żeby była zaliczona do wniosku?

  • Robert Sekuła

   Musi być zawarta na okres minimum 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz musi mieć datę pewną co oznacza, że powinna być potwierdzona przez notariusza lub urząd gminy.

 • LUK

  a czytunel foliowy na truskawki podniesie GVA?

  • Robert Sekuła

   zależy od kontekstu. Ale powiększenie potencjału gospodarstwa o produkcję truskawki spod osłon gdzie inwestycją będzie zakup i montaż tunelu z pewnością przyczyni się do wzrostu GVA…

 • Janek90

  a jakie inwestycje można zaliczyć do innowacyjnych? Gospodarstwo o profilu roślinnym

  • Robert Sekuła

   Witaj Janek,
   Tutaj innowacyjność rozumiana jest na poziomie gospodarstwa. Czyli każda nowość w procesie produkcji (zastosowanie nowej maszyny) może zostać potraktowana jako innowacja.
   Pozdr.

 • Stolarek

  witam,mam pytanie czy jeżeli skorzystaliśmy z młodego rolnika 2007-2013 i zakupiliśmy z tego programu tunele foliowe to czy w tym naborze na modernizacje możemy złożyć też na tunele tylko w innym miejscu zwiększając produkcje???

  • Robert Sekuła

   Hej,
   Rozporządzenie mówi, że nie możemy nabyć cytuję „maszyn tego samego rodzaju lub przeznaczenia jak rzeczy nabyte w PROW 2007-2013″. Według mnie tunele nie są maszyną..

   • Stolarek

    dziękuje za odp, a czy orientuje się pan na jaki budynek najlepiej złożyć, aby było jak najmniej dokumentacji do załatwienia? a jednocześnie załapać się na punkty? chodzi mi o nazewnictwo? dodam że nie potrzebuje urządzeń chłodniczych

    • Robert Sekuła

     Kryterium wojewódzkie mówi o tym, że musi to być budynek do przechowywania produktów rolnych. W tej sytuacji montaż urządzeń chłodniczych nie jest wymagany, bo możemy przechowywać owoce lub warzywa krótkotrwale (komory przechowalnicze). Takie rozwiązanie da nam punkt, jednak ciężej będzie wykazać wzrost dochodu o 10%. Bo jeżeli przechowujesz bez urządzeń chłodniczych to masz straty na jakości i nie zawsze jest to rekompensowane przez wyższe ceny uzyskiwane za późniejszą sprzedaż. Ale to już kwestia uzasadnienia osoby przygotowującej biznes plan.

 • Marcin Cieplucha

  A więc sprecyzuję- chcę zakupic ciagnik, przyczepę i gruber, powierzchnia gospodarstwa razem z dzierżawami to 14ha, hoduję trzodę chlewną oraz bydło opasowe, czy jest możliwość wnioskowania o takie maszyny(ze skutkiem pozytywnym)?
  Pytanie pomocnicze- czy można założyć wzrost produkcji(np sprzedaje rocznie 5 byków, ale powieksze sprzedaż do 7), maszyny nic do tego nie mają, sam zakładam sobie wzrost produkcji minimum o te 10%.
  Czy w ogóle jest jakakolwiek szansa na zakwalifikowanie się do programu z samymi maszynami?

  • Robert Sekuła

   Hej Marcin,
   To wciąż nie jest zbyt precyzyjne. Wszystko zależy od mocy ciągnika, jego wyposażenia, również od tego jakie ciągniki posiadasz na ten moment. Ważne jest również zastosowanie ciągnika w Twoim gospodarstwie, tzn. ile godzin jakiego typu prac będziesz nim wykonywał.
   Powiem Ci więcej. W każdym przypadku pracownik dokonuje oceny INDYWIDUALNIE. Na podstawie danych zawartych w biznes planie. Może się okazać, że z dwóch identycznych gospodarstw z identycznymi inwestycjami jednemu zostanie przyznana pomoc, a drugiemu nie.
   Podobnie jest z wzrostem dochodu rolniczego o 10%. Tutaj twoje założenie jest błędne ponieważ wzrost dochodu musi zostać osiągnięty W WYNIKU REALIZACJI BIZNES PLANU. Oznacza to, że efekt ekonomiczny musi wynikać bezpośrednio z zakupu wnioskowanych inwestycji np. mniejsze zużycie paliwa poprzez zastosowanie nowego ciągnika.
   Pozdr.

 • Janek90

  Czy możliwy jest zakup samochodu typu pickup wyłącznie do gospodarstwa?

  • Robert Sekuła

   Niestety nie..

 • Marcin Cieplucha

  Jeszcze mam pytanie odnośnie przetargu jaki ma wystąpić na drodze do zakupu maszyny/ budowy, wiadomo o co dokładnie ztym chodzi, czy musimy się gdzieś ogłaszać czy po prostu występować z prośbą o wycenę?

  • Robert Sekuła

   Hej
   Wiadomo jak będzie to wyglądało. Nie znana jest tylko forma. Internetowa – jeżeli powstanie serwis. Papierowa – jeżeli serwis nie powstanie.
   Będę o tym mówił na jutrzejszym szkoleniu online.

 • Piotr Brzozowski

  witam. Mam pytanko, czy jak w 2008 roku kupiłem ciągnik na kredyt preferencyjny to czy mogę teraz kupić kolejny n Prow?? i kolejne pytanie, czy jeżeli w roku 2009 kupiłem na Prow foliarkę do bel taką zwykłą zawieszaną to czy teraz mogę kupić taką samozaładowczą na Prow? czy da się to jakoś obejść, ponieważ tamta do lamusa ….
  Jak jest z planami na budynki, czy można już wyrabiać, czy dopiero jak zostanie mi przyznane, bo ja już mam plan wyrobiony na budynek gospodarczy( rok temu, ale jeszcze budowa nie zaczęta) czy da się coś z tym zrobić, np zmienić jego nazwę np na przechowalnik pasz i czy nie przeszkadza że plany były wcześniej wyrobione.

  • Robert Sekuła

   Witaj Piotrze,
   Zgodnie z rozporządzeniem nie możemy kupić maszyn tego samego TYPU i PRZEZNACZENIA co zakupione w ramach programów PROW 2007-2013.
   Kredyt preferencyjny nie jest programem PROW 2007-2013, a więc nic nie stoi na przeszkodzie aby ubiegać się o zakup ciągnika.
   Jeżeli chodzi foliarkę, to mimo różnic technologicznych i potrzeby zakupy nowej jest to maszyna tego samego typu i przeznaczenia..
   Projekt i prawomocną decyzję pozwolenia na budowę musisz mieć najpóźniej na etapie poprawki. Sugeruje dokonać zmiany. Uzyskanie dotacji na budynek gospodarczy jest raczej niemożliwe..

   • Piotr Brzozowski

    czyli pójść do starostwa i złożyć podanie o zmianę profilu budynku na budynek gospodarczy??

    • Robert Sekuła

     to nie może być budynek gospodarczy..

     • Piotr Brzozowski

      Witam ponownie wszystkich.

      pozwolenie o budowie budynku gospodarczego było uprawomocnione rok temu, i w dzienniku mam wpis geodety ,,wytyczenie budynku gospodarczego”.pozatym nic więcej , mogę złożyć do gminy podanie, bo tak mnie poinformowano,,zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego”czyli gospodarczego jak miałem dotychczas na magazyn pasz. czy dobrze zrobię i otrzymam dofinnasowanie prow i 5pkt? kierownik budowy twierdzi że nie ma sprawy jak to na nowo się uprawomocni to tak jak by nowa budowa magazynu pasz mimo to że było zmierzone wcześniej przed zmianą nazwy budynku. i jeszcze zapytam czy bym z tym zdążę i na jakim etapie powinienem już być, ponieważ moi znajomi już mają powyrabiane plany na budowę a ja jeszcze składam do gminy wniosek o pozwolenie budowy silosu na kiszonkę. w odr każą się nie spieszyć, że najpierw niech mi zostanie to przyznane czarne na białym… ale ja wiem że zanim to się uprawomocni to w starostwie rok trwać może.pozdr

 • EMIL

  Witam.
  Mam kilka pytań odnośnie nowej modernizacji gospodarstw rolnych:
  1. Czy przekroczenie tego progu 10 tys euro z gospodarstwa będzie brane pod uwagę w rozpatrywaniu wniosku, to znaczy jeżeli będę miał przychód 10100 euro na start, czy to nie będzie za mało żeby cokolwiek dostać??
  2. Dostałem młodego rolnika z starego PROWu, czy będę go mógł nieoficjalnie połączyć z nową modernizacją, tzn zamiast brać kredyty użyć go do modernizacji, a po zwrotach dopiero rozliczyć się z młodego rolnika z 70% ??

  • Robert Sekuła

   Witaj Emil,
   Ad.1. Wymóg osiągnięcia w roku bazowym (2016) wielkości ekonomicznej gospodarstwa na poziomie 10 tys. euro to jedno, a zasadność ekonomiczna realizowanej inwestycji to odrębny temat. Tutaj liczy się uzasadnienie inwestycji pod kątem Twojego potencjału produkcyjnego oraz wpływ inwestycji na wzrost dochodu rolniczego (minimum +10%)
   Ad.2. Oficjalnie nie możesz użyć tych pieniędzy do obu programów (ta sama faktura nie może trafić do młodego rolnika i modernizacji). Nie oficjalnie możesz robić z tymi pieniędzmi to na co masz ochotę..
   Możesz ich użyć jako wkładu własnego do modernizacji, możesz włożyć na lokatę lub zagrać nimi na giełdzie :)

 • Michał

  Witam,

  Po przeczytaniu artykułu nasuwa mi się kilka pytań a mianowicie:

  1. Po utworzeniu biznesplanu na inwestycje oraz po jego akceptacji ja jako rolnik nie szukam na własną rękę firmy, która mi wybuduje np. budynek przechowalniczy tylko czekam na przedstawione oferty firm z Agencji, które wygrały przetarg ?

  2. Jak to jest z tym rozpisaniem inwestycji jak we wspomnianym artykule do 2019 r? Rozpisuje sobie modernizacje na 200 tys, okreslam jakie inwestycje będę przeprowadzał każdego roku aż do 2019 r ?

  3. Jest już jakaś decyzja czy będzie można rozpisać modernizację na samą dzierżawę ? Czy będąc na ZUS-ie mogę skorzystać z tego programu?

  4. Ostatnie pytanie, wiem, ze budynki przechowalnicze wchodzą w skład modernizacji a jak jest z tunelami foliowymi i utwardzaniem terenu tj. kostka brukowa?

  Prosiłbym o odpowiedź

  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Hej Michał,
   dużo tego… :)
   Cały proces zamówienia został określony w zasadach konkurencyjności. Generalnie sprowadza się to do tego, że najpierw umieszczasz zapytanie ofertowe, a później dokonujesz wyboru kontrahenta. Opisałem to we wpisie „Nie dawaj zaliczki dealerowi”
   Jeżeli chodzi o rozpisanie inwestycji. Inwestycje możesz podzielić maksymalnie na 2 etapy. A 2 etap możesz zrealizować w czasie do 3 lat od podpisania umowy. W związku z tym jeżeli umowę podpiszesz w 2017 to do 2019 możesz realizować swój projekt.
   Idziemy dalej..
   Będąc na ZUSIE możesz korzystać !
   Będąc dzierżawcą również możesz korzystać ! – w rozporządzeniu jest zapis, że wnioskodawca może być posiadaczem samoistnym lub zależnym…
   I kostka i tunele stanowią koszt kwalifikowany pod warunkiem, że wpływają na wzrost dochodu rolniczego i są uzasadnione biorąc pod uwagę skalę i profil prowadzonej produkcji..
   Pozdrawiam

   • Michał

    Dzieki za sprawną odpowiedź :)

    Jeszcze małe pytanka. Tunele foliowe to inwestycja trwała? Bo jeżeli tak to nie będę mógł postawić ich na gruncie dzierżawionym, prawda? Oraz jak jest z tą modernizacją, przedstawiam po inwestycjach faktury i mi dopiero zwracają ?

    Pozdrawiam

 • Maciek

  Witam. Od wielu lat prowadzę Integrowaną Produkcję corocznie otrzymuję certyfikat itd. jak również korzystałem z dofinansowania z programu „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” z PROWu 2007-2013, co wykluczyło mnie o ubieganie się o pomoc z programu „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” z PROWU 2014-2020. Czy w takiej sytuacji kwalifikuję się do otrzymania dodatkowych punktów za uczestnictwo w systemach jakości?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Punkty są za uczestnictwo w systemie IP, a nie za korzystanie z programu „Wsparcie do przystępowania do systemów jakości”

 • Noł Nejm

  Witam.Czy termin skladania wnioskow jest tylko jeden do konca kwietnia?Slyszałem ze mozna bedzie skladac wniosek rowniez w pierwszym kwartale przyszlego roku.

  • Robert Sekuła

   Nie sądzę żeby w przyszłym roku był kolejny nabór. Inwestycje trwale związane z gruntem musisz robić na gruncie, który stanowi Twoją własność lub współwłasność..

   • Noł Nejm

    Witam.A na gruncie wydzierżawionym notarialnie?

 • Radosław

  Witam. Chce złożyć wniosek na modernizacje na ciągnik i opryskiwacz. Aktualnie gospodaruje na 40 ha, uprawiam zboża, rzepak i kukurydzę. Chciałem zapytać czy jest szansa na przyznanie mi tych maszyn jeśli wezmę dodatkowo 3 ha dzierżawy ?

  • Robert Sekuła

   Hej Radek
   Tutaj dzierżawa ma niewielkie znaczenie. Maszyny muszą być uzasadnione w kontekście Twojej produkcji (skala i profil) oraz muszą przełożyć się bezpośrednio na wzrost dochodu rolniczego o 10%..

 • Marcin Krawczyk

  Witam.Mój ojciec ma 40ha i 54 lata.Czy może ubiegać się o dofinansowanie na ciągnik o mocy 200km?Mamy około 350 szt trzody chlewnej.Wniosek będzie wysyłała firma Korbanek u której będzie brany ciągnik.

  • Robert Sekuła

   Witaj Marcin,
   Przeanalizuj:
   1. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa – musi być w przedziale 10-200 tys euro;
   2. Zasadność zakupu maszyny do gospodarstwa – musi odpowiadać profilowi i skali produkcji;
   3. W jaki sposób zakup ciągnika przyczyni się do wzrostu dochodu rolniczego – ciągnik musi zwiększyć dochód o 10%..

   • Marcin Krawczyk

    Ciągnik będzie pomagał w szybszej uprawie pola, gdyż mamy 5skibowy plug z walem,duzy 4m siewnik i 5,5m kultywator

 • Marcin Cieplucha

  Witam po raz kolejny.
  Czy zakup maszyn ( Ciągnik gruber, pług agregat itp) mozna zaargumentować checią powiększenia gospodarstwa, i czy powiększenie mozna podpiąć pod te 10%? przykładowo- posiadam 20ha, deklaruje się do powiekszenia gospodarstwa do 25ha a maszyny mają mi ułatwić pracę na większym areale. Logiczne? Realne?

  • Robert Sekuła

   NIE. Tutaj rozpatrujemy sytuację w której maszyny, które chcesz kupić wpływają wyłącznie na to co masz w roku bazowym (2016 r.)

   • Marcin Cieplucha

    Więc jak to zaargumentować i czy jest to wogóle możliwe?

 • Janek90

  Może ktoś mi podać wzór jak ma wyglądać plan sprzedaży lub umowa przedwstępna całej produkcji z gospodarstwa to jest załącznik nr. 16 do wniosku

 • jurrone

  Witam. Mam pytanie. Chcę kupić ciągnik 75 km z turem + prasę + zgrabiarkę + przyczepę jednoosiową. Idealnym rozwiązaniem dla mnie w kategorii cena/jakość są maszyny rodzimego Ursusa. Skoro nie mogę wybrać z góry marki i na mój projekt będzie zorganizowany przetarg – jakimi kryteriami będzie się sugerowała Agencja?? Jeżeli ceną to w przypadku ciągników w 90% przypadków powinien wygrać białoruski MTZ !!?? To jest jakiś żart ??!! Kto ustalał te zasady ?? Ministerstwo czy to jakaś dyrektywa unijna ??!!

 • kamil

  Witam Mam pytanie czy koszt wyprodukowania in vitro sadzonki porzeczki czerwonej kwalifikuje się do uzyskania premii w programie modernizacja rolnictwa ?

  • Robert Sekuła

   nie.

 • Monika Zadrożniak

  Witam mam pytanko jak wygląda sprawa z rachunkowością rolną czy jest ona uproszczona czy muszę prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów i rozliczać się z urzędem skarbowym przez 5 lat? czy jeżeli dokonam nowych nasadzen to przez 5 lat wzrośnie moja dochodowość o 10% ponieważ sad zacznie owocować nie wiem czy dobrze rozumem .Moim zdaniem ten PROW jest bardzo utrudniony w porównaniu do poprzedniego pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj Monika
   To jest uproszczona rachunkowość, składająca się z dwóch kolumn (sprzedaż, koszty). Zakładasz ją w dniu podpisania umowy i prowadzisz do końca zobowiązania czyli do upływu 5 lat od dnia otrzymania ostatniej płatności.
   Celem rachunkowości jest potwierdzenie założeń przyjętych w biznes planie.
   Pozdr.

 • Monika Zadrożniak

  dziękuję za odpowiedz

 • mateusz87

  Witam,
  Mam pytanie czy jest możliwość skorzystania z młodego rolnika i modernizacji jednocześnie oraz , czy było by możliwe skorzystanie z modernizacji na zakup maszyn rolniczych ( ciągnik , prasa, itp) wraz z budową obory np na bydło mięsne ?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Robert Sekuła

   Hej,
   Teoretycznie jest to możliwe. Teoretycznie bo ostatnio tak sypnęło wniosków na modernizacja (obszar D – zakup maszyn), że nie wiadomo czy znajdą się jeszcze środki na kolejny nabór.
   Jeżeli chodzi o budowę obory to środki jeszcze są.. W pierwszej kolejności pomyśl o projekcie i pozwoleniu na budowę, żeby być gotowym wcześniej..

 • robert

  czy jest możliwość złożenia wniosku o dotację na budowę budynku ( hali produkcyjnej) na działce rodziców bo oni mają gospodarstwo rolne , a ja chciałbym za ich pozwoleniem i na ich działce rozszerzyć własną działalność .

  • Robert Sekuła

   Hej, musisz być właścicielem lub współwłaścicielem przy inwestycjach trwale związanych z gruntem..