Wspólny zakup działa przeciwgradowego

Wspólny zakup działa przeciwgradowego

W niedawnym wpisie dokonywałem porównania opłacalności ochrony sadu przed gradem biorąc pod uwagę koszty ubezpieczenia dotowanego i wykonania konstrukcji przeciwgradowej. Jeden z klientów podczas dyskusji zwrócił mi słuszną uwagę, że pominąłem w tym zestawieniu działo przeciwgradowe. Wziąłem to sobie do serca i nadrabiam zaległości 🙂

W największym skrócie działo przeciwgradowe jest urządzeniem, które wysyła w kierunku górnych warstw atmosfery wysoko energetyczne  fale uderzeniowe (proces jonizacji) dzięki, którym zamiast gradu pada deszcz lub śnieg. Zasięg urządzenia to okrąg wokół niego o promieniu około 50 metrów. Dzięki temu jesteśmy wstanie ochronić około 60 ha upraw sadowniczych. Obecnie koszt zakupu działa przeciwgradowego wynosi około 180 tys zł i w przeliczeniu na 1 ha stanowi najtańszą formę ochrony przed gradem (180 tys. / 60 ha = 3.000 zł). Są jednak wciąż wątpliwości co do jego skuteczności, na pewno minusem jest hałas generowany podczas wystrzałów (około 130 db), który może przeszkadzać niektórym sąsiadom oraz przepisy, które podobno uniemożliwiają montaż takich urządzeń w korytarzach powietrznych.

Wspólny zakup działa przeciwgradowego z wykorzystaniem dotacji

Zasięg działania działa przeciwgradowego, który wynosi około 60 ha, uniemożliwia jego zakup z wykorzystaniem dotacji przez indywidualnego sadownika, ponieważ ARiMR wymaga aby dotowana inwestycja była dostosowana do skali prowadzonej produkcji, a ciężko znaleźć sadownika, który prowadzi gospodarstwo na zwartym 60 hektarowym areale.  Istnieje jednak możliwość ubiegania się o dotację przez kilku sadowników, którzy zawrą między sobą umowę na wspólne użytkowanie działa przeciwgradowego. O taką dotację możemy postarać się z programu Modernizacja gospodarstw rolnych ( oczywiście mam tu na myśli nową perspektywę budżetową 2014-2020). Umowa o wspólne użytkowanie działa przeciwgradowego powinna być zawarta w formie pisemnej na okres nie krótszy niż 6 lat od złożenie wniosku i powinna regulować kwestie dotyczące wspólnego użytkowania maszyny.

PRZYKŁAD

Jeżeli w zakładanym promieniu działania urządzenia znajduje się 5 sadowników, ich udział w zakupie i późniejszym użytkowaniu działa powinien być zależny od powierzchni chronionych nasadzeń:

 

Nazwa

Powierzchnia chronionego sadu

Procentowy udział w urządzeniu

Zaangażowanie kapitałowe udziałowca w zakup

Dotacja dla udziałowca (w tym założeniu 50%)

Sadownik  1

6 ha

20,00 %

36.000,-

18.000,-

Sadownik  2

12 ha

40,00 %

72.000,-

36.000,-

Sadownik  3

5 ha

16,66 %

29.988,-

14.994,-

Sadownik  4

4 ha

13,34 %

24.012,-

12.006,-

Sadownik  5

3 ha

10,00 %

18.000,-

9.000,-

RAZEM:

30 ha

100,00 %

180.000,-

90.000,-

 

Składając wspólny wniosek należy pamiętać, że indywidualny limit pomocy dla każdego rolnika ( który w PROW 2007-2013 wynosił 300 tys. zł) pomniejsza się o naszą dotację, która jest wynikiem  udziału we wspólnym przedsięwzięciu, a wniosek będzie rozpatrywany w kontekście zbiorowego potencjału wszystkich gospodarstw. Mimo to myślę, że stanowi to atrakcyjne rozwiązanie problemu gradu dla całych miejscowości wyspecjalizowanych w produkcji sadowniczej.

 

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Wspólny zakup działa przeciwgradowego'

Komentarze