Ubezpieczenie sadu od gradu

Ubezpieczenie sadu od gradu

1 lipca 2012 roku zapadł w pamięć wielu sadownikom z rejonu Warki. To właśnie tego dnia za sprawą gradobicia zniszczone zostały owoce w okolicznych sadach, a producenci ponieśli bardzo duże straty finansowe. W obliczu tej klęski wielu sadowników żałowało, że nie posiadali polis ubezpieczeniowych chroniących ich gospodarstwa przed gradobiciem. Jak mówi stare mądre przysłowie „mądry Polak po szkodzie”. Początek sezonu i niestabilność w pogodzie jaką obserwujemy w ostatnich latach każe zastanowić się nad ochroną tegorocznych zbiorów i bezpieczeństwa finansowego swojej rodziny. Mając to na uwadze wspólnie z Brokerem Ubezpieczeniowym nasza firma przygotowała dla Państwa program ubezpieczenia upraw z dotacją z budżetu Państwa za pośrednictwem PZU S.A.

W ramach naszej oferty proponujemy Państwu wykupienie polisy ubezpieczenia owoców od skutków gradobicia. Składka wynosi 6% sumy ubezpieczenia (wartości plonu) z czego budżet Państwa pokrywa 2,5 %, a sadownik 3,5%. Zlecenia ubezpieczenia można dokonać w siedzibie naszej firmy.

Procedura zawarcia ubezpieczenia od gradu

Ubezpieczenie od gradu podlega dopłacie z budżetu Państwa pod warunkiem, że ubezpieczymy minimum 50%  powierzchni gospodarstwa. Zatem procedura ubezpieczenia sadu w naszej firmie najczęściej rozpoczyna się od wytypowania działek rolnych, które zostaną ubezpieczone oraz określenia realnego plonu jaki można uzyskać z każdej z nich. Po dokonaniu obliczeń przedstawiamy naszą kalkulację klientowi do akceptacji. Po złożeniu podpisu sadownik zostanie odwiedzony przez przedstawiciela PZU, który dokona wstępnej lustracji sadu oraz zleci wystawienie polisy ubezpieczeniowej, która uaktywni się po 14 dniach. Polisa zostanie przesłana do rolnika po czym należy ją opłacić oraz jeden jej egzemplarz odesłać do ubezpieczyciela lub dostarczyć do siedziby naszej firmy.

Likwidacja powstałej szkody

W sytuacji kiedy nasze sady doświadczą gradobicia pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, który przyśle do naszego gospodarstwa likwidatora. Proces likwidacji odbywa się metodą proporcjonalną w ramach której z losowo wybranych drzew zrywane są owoce, które likwidator dzieli na pięć grup:

  1. Owoce nie uszkodzone;
  2. Owoce, w których znajduje się od 1 do 3 zagłębień (20% szkody);
  3. Owoce, w których znajduje się więcej niż 3 zagłębienia (40% szkody);
  4. Owoce z przeciętą, ale zagojoną skórką (75% szkody);
  5. Owoce zdeformowane lub przecięte z nie zagojoną skórką lub ścięte leżące na ziemi (100% szkody).

Po dokonaniu obliczeń określany jest procent uszkodzenia oraz wydawana jest decyzja o wypłacie odszkodowania. Jeżeli proponowane odszkodowanie nas nie sadysfakcjonuje możemy się odwołać po czym odwiedza nas powtórnie likwidator, który dokonuje ponownej weryfikacji szkody. Ponad to należy pamiętać, że zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia odszkodowanie możemy uzyskać kiedy szkoda przekracza 10%.

Mimo metodologi szacowania szkód, która nie do końca odpowiada dzisiejszym standardom produkcyjnym, praktyka pokazuje, że gospodarstwa, które regularnie ubezpieczają swój plon wychodzą w tej kalkulacji na plus.

Zapraszamy do biura, tel. 48-670-28-10

A poniżej przypomnienie wydarzeń z tamtego roku

 

 

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Ubezpieczenie sadu od gradu'

Komentarze