Susza: pomoc dla rolników

Susza: pomoc dla rolników

Rząd uchwalił pakiet pomocy o wartości 488 mln złotych!

Poniższy wpis będzie mówił przede wszystkim o uchwalonym pakiecie pomocowym dla rolników poszkodowanych przez suszę. Odpowiemy sobie na kilka pytań odnośnie programu „Przywracanie potencjału” (działanie 126). Ponadto, dowiemy się w jaki sposób ubezpieczenie od gradu może pomóc również w wypadku suszy!

Pomoc de minimis po raz kolejny? 

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Rolnictwa rolnicy otrzymają pomoc w wysokości od 200 do 800zł na hektar, mianowicie:
– 800 zł/hektar – dotyczy sadów i krzewów owocowych
– 400 zł/hektar – dotyczy pozostałych upraw

Z zastrzeżeniem, że ta stawka dotyczy gospodarstw, które są ubezpieczone od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego!  Nieubezpieczone gospodarstwa mogą liczyć na pomoc odpowiednio 400 i 200 zł do hektara.

Należy pamiętać, że pomoc będzie udzielana tym gospodarstwom, w których protokoły strat wykazują stratę dochodów o 30% w wyniku suszy.

Wnioski można składać do końca września, a zapowiadana wypłata pomocy ma ruszyć 10 października.

Kolejnym punktem pomocy jest przyśpieszenie wypłat tegorocznych płatności obszarowych.

Oprócz tego gospodarstwa rolników będą mogły liczyć na standardową pomoc polegająca na możliwości zaciągania nowych kredytów preferencyjnych, ułatwienia w spłacie starych oraz ułatwienia w wywiązaniu się ze zobowiązań wobec ANR oraz KRUS. Ale to już temat na osobny wpis…

A co z tym gradem?

Według prawa Europejskiego „wyższe” kwoty pomocy są zarezerwowane dla gospodarstw ubezpieczonych od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego, takim bez wątpienia jest grad. W tym miejscu (klik) przypominamy o tym, jak bardzo korzystne jest ubezpieczenie od gradu. Jak przedstawimy poniżej, bez tego ubezpieczenia tracimy nawet kilka tysięcy złotych!
Wysokość pomocy dla poszkodowanych przez suszę:

Gospodarstwo nie-ubezpieczone od gradu:                           Gospodarstwo ubezpieczone od gradu:
8,55ha x 400 zł = 3420 zł                                                          8,55ha x 800zł = 6840zł 

Obliczone dla średniej powierzchni wojewódzkiej.

O przywracaniu potencjału słów kilka…

Nie wszystkim udało się skorzystać z pomocy z działania 126 w ramach PROW 2007-2013. Do tego tegoroczna susza sprawia, że dociera do nas mnóstwo pytań o Przywracanie Potencjału. W tym miejscu postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania:

W nowym naborze będzie można wykorzystać niewykorzystane protokoły z 2014 roku! W tej chwili nie znamy jednak dokładnych zasad przyznawania pomocy. Według projektu stosownego rozporządzenia najważniejszą zmianą będzie wysokość zwrotu: 80% zamiast 90%.

Program prawdopodobnie ruszy na przełomie 2015/2016. Limit pomocy również będzie wynosił 300 tyś zł na okres PROW 2014-2020. Pomoc w wysokości 200-800zł do hektara nie będzie kolidowała w żaden sposób z tym działaniem.

Oczywiście można liczyć na naszą pomoc w wypełnieniu wniosku o oszacowanie szkód 🙂

Zachęcamy również do zapisania się do newslettera, aby żadne ważne wiadomości Cię nie ominęły!Autor:

Grzegorz Gwardys

Dobry duch zespołu :) Swoją przygodę z doradztwem rozpoczął od stażu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Posiada wykształcenie rolnicze, obecnie pogłębia wiedzę na temat doradztwa. Dzieli obowiązki między udzielanie porad i prowadzenie sekretariatu. W głównej mierze odpowiedzialny również za fanpage na Facebooku. Pasjonat literatury ekonomicznej i rozwojowej.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Susza: pomoc dla rolników'

Komentarze