Sposób na agroturystykę

Jak zapewne wszyscy doskonale wiedzą rolnicy w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” mogą uzyskać dotację na zakup maszyn, budowę lub rozbudowę budynków służących produkcji czy np. na założenie sadu z konstrukcją podtrzymującą. Natomiast mało kto wie, że istnieje taki program skierowany do rolników w ramach, którego z wykorzystaniem dotacji można zrealizować inwestycje nieco innego typu, np.:

  • Remont połączony z modernizacją budynku mieszkalnego
  • Zakup: guada, rowerów czy kajaków
  • Zagospodarowanie terenu polegające na wykonaniu ogrodu, ułożeniu kostki czy wykonaniu altanki
  • Budowa kortu tenisowego czy choćby basenu kąpielowego.
Na tego typu inwestycje możemy uzyskać do 100 tys. zł dotacji przy refundacji na poziomie 50%, realizując projekt z działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Aby wymienione inwestycje były kwalifikowane do refundacji, projekt musi być związany ze stworzeniem lub rozwojem gospodarstwa agroturystycznego.
W takim razie nasuwa się pytanie czym jest agroturystyka ?
 Agroturystyka to nic innego jak udostępnianie letnikom do pięciu pokoi znajdujących się w budynku mieszkalnym wraz ze sprzedażą posiłków. Agroturystyka nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej, opodatkowana jest w ten sam sposób jak typowa działalność rolnicza.

Tworząc lub rozwijając gospodarstwo agroturystyczne w ramach działania różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej tworzymy jednocześnie jego ofertę turystyczną. Dlatego daje nam to możliwość dofinansowania remontu wraz z modernizacją budynku mieszkalnego aby podnieść standard pokoi, możemy również zakupić quada lub rowery aby uatrakcyjnić pobyt turystom w naszym gospodarstwie.

Jakie są podstawowe kryteria działania ?

Działanie skierowane jest do osób które zamieszkują i realizują swoje projekty w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. Ponad to niezbędnym warunkiem jest konieczność podlegania pełnemu ubezpieczeniu społecznemu w KRUS oraz pobieranie dopłat bezpośrednich. W ramach działania wnioskodawcą może być rolnik, małżonek rolnika lub domownik.

Obecnie brak jest informacji czy w obecnym okresie programowania 2007-2013 będzie jeszcze przeprowadzany nabór wniosków w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, zależy to oczywiście od wolnych środków.

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Sposób na agroturystykę'

Komentarze