Przywracanie potencjału po 2014 roku

Dzisiaj na stronie internetowej ARiMR pojawiła się lista określająca kolejność przyznawania pomocy z ostatniego naboru wniosków w ramach działania 126.

Lista dostępna jest pod tym linkiem:

Arimar

Z listy wynika, że do ARiMR wpłynęło łącznie 2558 wniosków, a obecne środki wystarczą dla 2243 wnioskodawców. Obecne środki uwzględniają już realokację, która zasiliła budżet działania dnia 12.12.2013 roku kwotą 38 mln euro. Zasada działania listy przysługiwania pomocy są powszechnie znane, ale warto przypomnieć :)

 • Jeżeli znaleźliśmy się na „zielonym polu”  to znaczy, że na nasz wniosek zostały zagwarantowane środki finansowe i możemy liczyć, że po poprawkach uda się nam podpisać umowę o dofinansowanie. Według rozporządzenia, ARiMR ma dwa miesiące czasu aby wysłać do nas pismo.. 
 • Jeżeli znaleźliśmy się na białym polu dostaniemy pismo informujące nas, że musimy czekać na zwolnienie się środków lub otrzymamy pismo z prośbą o poprawę dokumentów z klauzulą, że nasz wniosek będzie dalej rozpatrywany pod warunkiem, że znajdą się wolne środki. 
Biorąc pod uwagę statystyki, które mówią o tym, że część wniosków jest zawsze odrzucana można założyć, że praktycznie dla wszystkich powinno wystarczyć środków 😀

Przywracanie potencjału w latach 2014-2020

Działanie „przywracanie potencjału produkcji…” będzie miało kontynuacje w ramach nowego PROW w latach 2014-2020 jednakże jego zasady zostaną zmodyfikowane w stosunku do obecnie funkcjonującej wersji. Pierwsza zmiana będzie związana z kierunkiem pomocy, obecnie pomoc jest kierowana wyłącznie do rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, a dokładnie tych którzy posiadają protokół stwierdzający klęskę na poziomie ponad 30% w uprawie i ponad 10 tys. w środkach trwałych. Zgodnie z zapisami projektu PROW budżet działania ma być podzielony na dwie części, w ramach których pomoc będzie płynęła z jednej strony na odtwarzanie zniszczonej produkcji, a z drugiej na zapobieganie skutkom nawałnic.

Odtwarzanie potencjału produkcji roślinnej lub zwierzęcej zniszczonej w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub katastrof.

Pomoc na odtworzenie będzie mogła być przyznana jeżeli zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo przynajmniej 30% potencjału rolniczego, a realizowana inwestycja będzie miała na celu szybkie i bezpośrednie odtworzenie zniszczonego majątku. Szybkie i bezpośrednie to znaczy jeżeli np. w wyniku huraganu zawalił nam się dach na budynku inwentarskim to szybka i bezpośrednia inwestycja będzie dotyczyła remontu tego dachu. A zakup ciągnika i opryskiwacza, który nie bezpośrednio, a pośrednio przyczynia się do odtworzenia majątku gospodarstwa może zostać uznany w tym wypadku za koszt nie podlegający refundacji.

Zapobieganie lub minimalizowanie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych lub katastrof w gospodarstwach.

Pomoc na inwestycje zapobiegawcze będzie mogła być przyznana, jeżeli zostanie zidentyfikowane prawdopodobieństwo wystąpienia klęski żywiołowej lub katastrofy, której skutkom ma zapobiec dana operacja. W tym miejscu nasuwa się pytanie jak wnioskodawca wykaże tzw. prawdopodobieństwo wystąpienia klęsk żywiołowych ? Można przypuszczać, że w tym wypadku analizie zostanie poddany jakiś okres historyczny podczas, którego klęski danego typu występowały. Na przykład: jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat nasze gospodarstwo dotknęła klęska gradobicia i posiadamy protokoły z oszacowania szkód potwierdzające tą okoliczność to uprawdopodobnimy możliwość wystąpienia kolejnego gradobicia w przyszłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Planowany poziom zwrotu:

do 80% kosztów kwalifikowanych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych, które będą uznawane w ramach programu:

 • budowa lub odbudowa nieruchomości;
 • zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia
 • odtwarzanie plantacji wieloletnich;
 • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich zniszczonego w wyniku klęski.

Kto będzie mógł złożyć wniosek:

 • ROLNIK
 • GRUPA ROLNIKÓW
 • JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA.
Jeżeli chodzi o kategorię wnioskodawców wprowadzono możliwość wspólnego wnioskowania przez grupę rolników oraz  osoby prawne, których celem jest zaspokojenie potrzeb członków w zakresie zapobiegania skutkom określonych zjawisk atmosferycznych. Da to możliwość  realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych, które wymagają współpracy kilku rolników. Przykładem takiego projektu jest np. zakup działa przeciwgradowego, które chroni obszar ok. 50 hektarów, na których swoje pola mają różni rolnicy.

Więcej informacji na temat nowego przywracania na planowanych szkoleniach dotyczących PROW 2014-2020, na które już teraz zapraszamy :)

Dajcie koniecznie znać w komentarzach jaka jest Wasza opinia odnośnie nowej wersji działania 126. Z uwagi na wyjazd, na ewentualne pytania w komentarzach będziemy odpowiadać po 25 stycznia.

*zasady programu nie są jeszcze zatwierdzone, działanie zostało opisane na podstawie projektu PROW.

R.S.

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Przywracanie potencjału po 2014 roku'

Komentarze

 • darek

  czy jeśli korzystałem z działania Przywracanie potencjału…2007-2014 i wykorzystałem pulę 300 000 zl to czy będę mógł korzystać ponownie w nowych naborach 2015-?

  • http://www.prusy29.pl robertsekula

   Nowy PROW oznacza nowy limit środków dla każdego w ramach każdego z działań. Jedna UWAGA !, inwestycje, które realizowaliśmy w latach 2007-2013 będą miały wpływ na te realizowane w latach 2014-2020, nie chcę się o tym rozpisywać w komentarzach ;), wkrótce pojawi się wpis dotyczący tego tematu.
   Pozdrawiam

 • darek

  czy jeśli korzystałem z działania Przywracanie potencjału…2007-2013 i wykorzystałem pulę 300 000 zl to czy będę mógł korzystać ponownie w nowych naborach po 2014-?

 • Wojtek

  Mam pytanie które pojawia się również na portalu.Czy uwzględnione będą zakupy maszyn ujętych we wniosku,ale kupione przed podpisaniem umowy,jestem na zielonej liście i czekam na dalsze decyzje, ale mógłbym już realizować wniosek bo mam czas i środki.

  • http://www.prusy29.pl robertsekula

   Inwestycje można realizować już od następnego dnia po ustaniu klęski w ramach której składamy wniosek. Czyli jeżeli teraz zakupimy maszyny te koszty zostaną uznane za kwalifikowane. Jednak należy pamiętać o dwóch kwestiach:
   1. Każdy zakup musi być poprzedzony prawidłowo przeprowadzonym postępowaniem ofertowym (powyżej 10 tys zł)
   2. Nigdy nie mamy 100% gwarancji, że podpiszemy umowę w określonym kształcie, bo np. ARiMR może uznać, że zakup maszyny jest nieuzasadniony ze względu na profil i skalę produkcji ale to są rzadkie przypadki
   Pozdrawiam.

 • Krzysztof

  Mam pytanie odnośnie tego ostatniego naboru z działania 126 czy można zmienić cel zakupu ? jeśli tak to kiedy można to zrobić, przed czy po podpisaniu umowy?Jestem na zielonej liście i mam wpisany zakup konkretnej jednej maszyny .czy mogę zmienić na inne maszyny w sumie za tą samą cenę ?

  • http://www.prusy29.pl robertsekula

   Potrzebuje więcej informacji: jak dokładnie brzmi CEL wpisany do wniosku oraz co zamieniamy na co – proszę konkretnie ?

 • Wojtek

  Zwracam się z pytaniem dotyczącym Vat w rolnictwie. Oprócz działalności rolniczej tak się składa,że jestem wynajmującym lokal użytkowy. Od uzyskanych dochodów płace podatek dochodowy w formie ryczałtu. Czy od chwili przejścia na Vat mam wystawiać klientowi fakturę Vat? Czy ta sprzedaż umożliwia odzyskanie Vat od zakupu.
  Dziękuję za wcześniejsze udzielane porady i pozdrawiam.

  • http://www.prusy29.pl robertsekula

   Rozumiem, że wynajmujesz lokal użytkowy jako prowadzący działalność gospodarczą i jesteś jego jedynym właścicielem. W tej sytuacji w związku z wynajmem powinieneś wystawiać faktury VAT z 23% podatkiem. Ewidencja VATowska będzie wspólna, a od kwoty netto za wynajem dalej będziesz płacił podatek ryczałtowy. Pozdrawiam R.S.

   • Wojtek

    Tak płacę podarek zryczałtowany i jak rozumiem będe fakturę wstawiał klientowi, ujmował to jako swoją tzw. sprzedaż vat w związku z tym upoważnia mnie to do zwrotu vat od zakupów. Czy w tym przypadku nie jest to istotne że nie jest przedmiot produkcji rolnej?
    Taki mały niuans na który skarbówka nie chce się za bardzo wypowiadać.

    • http://www.prusy29.pl robertsekula

     Według mnie fakt że wynajem nie jest związany z produkcją rolniczą nie ma znaczenia :( Ale nie czuje się ekspertem w zakresie VATu, więc proponuje Ci potwierdzić to w krajowej informacji podatkowej.

 • bartek

  Witam , mam pytanie dotyczacę ostatniego naboru w ramach działania 126. Mozna dokanac zmiany marki opryskiwacza?

  • http://www.prusy29.pl robertsekula

   Jak najbardziej. Jeżeli jest to na etapie poprawek wystarczy powtórzyć postępowanie ofertowe (dwa zapytania i dwie oferty i dokonać zmiany we wniosku). Jeżeli jest to zmiana po podpisaniu umowy to więcej pisałem o tym we wcześniejszym wpisie http://prusy29.pl/uwazaj-od-kogo-i-na-co-bierzesz-oferte/
   pozdrawiam.

 • bartek

  Tak jest to na etapie poprawek. Dziekuje bardzo za odpowiedz pozdrawiam.