Przywracanie potencjału 2015 i wniosek suszowy

Przywracanie potencjału 2015 i wniosek suszowy

Trwa szacowanie szkód spowodowanych przez tegoroczną suszę. Efektem prac komisji gminnych będzie protokół, który możemy wykorzystać do ubiegania się o pomoc. I tutaj mamy kilka możliwości. 

Pierwsza i zarazem najbardziej powszechna forma pomocy to tzw. dopłaty de minimis, które przysługują do każdego hektara upraw rolnych w naszym gospodarstwie. Rolnicy prowadzący produkcję sadowniczą mogą liczyć na dopłatę wynoszącą 800 zł do każdego hektara owocujących sadów i krzewów owocowych pod warunkiem, że spełniają dwa warunki:

  1. Posiadają polisę ubezpieczenia przynajmniej 50%  upraw w gospodarstwie od jakiejkolwiek klęski (np. grad). W przypadku braku polisy otrzymamy 400 zł do hektara.
  2. Szkody w plonie wyniosły co najmniej 30% produkcji.

Te same kryteria dotyczą pozostałych upraw rolnych z tą różnicą, że w przypadku ubezpieczenia otrzymamy 400 zł do hektara, a w przypadku jego braku tylko 200 zł.

Wnioski można składać do 30 września. I tutaj pojawia się pytanie co w sytuacji kiedy termin naboru wniosków się kończy, a my wciąż nie mamy protokołu ?

W takiej sytuacji w grę wchodzą dwa scenariusze. Jeżeli okaże się że gminy nie podołają z wyprodukowaniem protokołów do końca miesiąca istnieje możliwość przedłużenia naboru wniosków. Jeżeli natomiast nabór nie zostanie przedłużony, a my wciąż będziemy oczekiwali na protokół, możemy złożyć sam wniosek uzupełniając go później o wymagany załącznik.

Druga możliwość to skorzystanie z działania Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w ramach PROW 2014-2020. To nowa wersja popularnego szczególnie w naszej okolicy, programu Przywracanie potencjału produkcji rolnej (…) PROW 2007-2013. W ramach nowej wersji programu możemy uzyskać do 300 tys dotacji, przy zwrocie na poziomie 80%.

Na ten moment nie jest jeszcze znany projekt rozporządzenia, który określi szczegółowo wszystkie zasady przyznawania pomocy. Nasza obecna wiedza sprowadza się do tego co zostało zapisane w PROW 2014-2020. Z zapisów możemy między innymi wywnioskować, że wartość pomocy nie może przekroczyć strat w potencjale rolniczym, a podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc są straty w potencjale rolniczym na poziomie minimum 30%.

Kolejna możliwość, to skorzystanie z kredytu na wznowienie produkcji oczywiście pod warunkiem, że straty przekraczają 30%. Można również występować do KRUS i Urzędu Gminy o obniżenie obciążeń podatkowych.

Być może to jeszcze nie wszystko.. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje na twitterze, o walce o kolejne, dodatkowe pieniądze…

W Luxemburgu trwa nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa UE. Walczymy o pieniądze dla polskich rolników. pic.twitter.com/X8sdFjCPCe

Pakiet „SUSZA”

Dla wszystkich osób, które chcą optymalnie wykorzystać protokół z oszacowania strat, przygotowaliśmy usługę zamkniętą w pakiecie „SUSZA”, która obejmuje następujące elementy:

  • Wypełnienie wniosku „suszowego” – do wypełnienia wniosku potrzebujemy protokół oszacowania szkód i polisę ubezpieczenia upraw ( oczywiście w przypadku jej posiadania);
  • Bilet na szkolenie „Jak uzyskać 300 tys. z działania Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w ramach PROW 2014-2020” – uczestnicy szkolenia w pierwszej kolejności poznają kryteria i zasady udzielania pomocy (na szkolenie zaprosimy wyłącznie osoby, które skorzystały z pakietu „SUSZA”)
  • 10% rabatu – na przygotowanie wniosku aplikacyjnego w ramach działania Inwestycje odtwarzające potencjał (…)

Koszt całości to jedyne 50 PLN

ZAPRASZAMY !
Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Przywracanie potencjału 2015 i wniosek suszowy'

Komentarze