Policz swoją wielkość ekonomiczną gospodarstwa

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (WEG) według definicji oznacza wartość standardowej rocznej produkcji wyrażonej w euro. Mówiąc prostszym językiem każda uprawa czy zwierze ma przyporządkowany określony dochód. Kiedy strukturę naszej produkcji przemnożymy przez standardowy dochód otrzymamy wielkość ekonomiczną naszego gospodarstw. W nowym PROW 2014-2020 WEG ma znaczenie w kontekście takich programów jak modernizacja gospodarstw rolnych, premia dla młodych rolników, premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej czy restrukturyzacja małych gospodarstw.

Poniżej 6 tys. euro – Restrukturyzacja małych gospodarstw

Jeżeli wielkość ekonomiczna Twojego gospodarstwa nie przekracza 6 tys. euro oznacza to że wstępnie kwalifikujesz się do skorzystania z działania Restrukturyzacja małych gospodarstw, w ramach którego będziesz mógł uzyskać 60 tys. zł na restrukturyzację swojego gospodarstwa. Zgodnie z założeniami programu premia wypłacona będzie w dwóch ratach (48 tys i 12 tys. zł) i abyś mógł uzyskać te środki musisz spełniać dodatkowe wymagania:

  • Ubezpieczenie  w pełnym zakresie w KRUS jako rolnik;
  • Nie korzystanie w ramach PROW 2007-2013 z takich działań jak ułatwianie startu młodym rolnikom, modernizacja gospodarstw rolnych, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.
  • Wielkość Ekonomiczna Gospodarstwa Twojego gospodarstwa będzie musiała wzrosnąć ponad 6 tys euro i wzrost ten będzie musiał wynieść minimum 20%.

 weg

Powyżej 6 tys. euro – Modernizacja gospodarstw rolnych

Jeżeli próg wielkości ekonomicznej gospodarstwa przekroczy pułap 6 tys. euro oznacza to dla Ciebie możliwość skorzystania z programu Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach, którego będziesz mógł uzyskać do 200 tys. zł dotacji (w przypadku budowy budynków inwentarskich nawet 900 tys.). Poziom zwrotu dla wszystkich będzie wynosił 50%, a dla młodych rolników i inwestycji zbiorowych 60%. W wyniku realizowanej inwestycji będziesz zobligowany do podwyższenia dochodu rolniczego brutto o 10%. Poza tym warto wspomnieć o tym, że nie zakupisz maszyn i urządzeń tego samego rodzaju, co zakupione w ramach PROW 2007-2013.

Poniżej 15 tys. euro – Premia na uruchomienie działalności pozarolniczej

Jeżeli jedna z planowanych przez Ciebie form aktywności na obszarach wiejskich jest uruchomienie firmy, warto przeanalizować czy możesz skorzystać z premii na ten cel, która wynosi 100 tys. zł. W przypadku tego programu nie musisz koniecznie być rolnikiem, ponieważ pomoc jest skierowana również do małżonków rolników i domowników. Podstawową zasadą jest konieczność ubezpieczenia w pełnym zakresie w KRUS.

Powyżej 10 tys. euro – Młody rolnik

W ramach nowego PROW 2014-2020, młodzi rolnicy, którzy będa chcieli skorzystać z premii 100 tys. na rozwój swojego gospodarstwa poza wymogiem posiadania powierzchni użytków rolnych na poziomie nie mniejszym niż średnia wojewódzka będą musieli również osiągnąć wielkość ekonomiczną gospodarstwa na poziomie ponad 10 tys. euro.

 Liczymy wielkość ekonomiczną gospodarstwa (WEG)

Podczas szkoleń AgroEkspertyza PROW 2014-2020 wielkość ekonomiczną gospodarstwa liczyliśmy uczestnikom na podstawie wypełnionych przez nich ankiet. Dzisiaj dajemy tą możliwość Tobie, abyś mógł samodzielnego policzenia wielkości ekonomicznej swojego gospodarstwa, jednak proszę weź pod uwagę, że standardowe nadwyżki mogą ulec jeszcze zmianie tak samo jak zapisy działań PROW 2014-2020.

Pobierz kalkulator Wielkości Ekonomicznej Gospodarstwa (WEG)Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Policz swoją wielkość ekonomiczną gospodarstwa'

Komentarze