Płatność za przekazanie gospodarstwa następcy i premia dla młodego rolnika

W tym wpisie opowiem Wam o dwóch działaniach PROW 2014-2020, które według mnie łączą się tematycznie. Programy te dotyczą zarówno tych rolników którzy chcą przekazać gospodarstwo jak i młodych rolników myślących o przejęciu i urządzeniu nowego gospodarstwa. Chodzi o program premia dla młodych rolników oraz o działanie płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa.

młody rolnik

Premia dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020 to kontynuacja dobrze znanego programu z lat ubiegłych, który daje możliwość uzyskania 100 tys. w nagrodę za rozpoczęcie prowadzenia samodzielnego gospodarstwa rolnego. Oczywiście pod warunkiem spełnienia określonych zobowiązań.

Młody rolnik, czyli kto ?

Według założeń programu młody rolnik to osoba, która nie ukończyła 40 roku życia i do tej pory nie prowadziła gospodarstwa rolnego albo prowadziła je nie dłużej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Ponad to młody rolnik powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego, które wyrażają się w wykształceniu i stażu pracy w gospodarstwie, a dokładnie:

 • Wykształcenie rolnicze – zawodowe, średnie lub wyższe;
 • Tytuł kwalifikacyjny, zawodowy, zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolnicze i 3 letni staż pracy w rolnictwie;
 • Wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i 3 letni staż pracy w rolnictwie;
 • Wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe (związane z rolnictwem);
 • Wykształcenie średnie inne niż rolnicze i 3 letni staż pracy w rolnictwie;
 • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

 Gospodarstwo młodego rolnika

Aby skorzystać z premii młody rolnik powinien mieć gospodarstwo o odpowiedniej wielkości użytków rolnych. W odróżnieniu od lat 2007-2013, w obecnym projekcie wnioskodawca powinien posiadać gospodarstwo o wielkości nie mniejszej niż średnia wojewódzka, a jeżeli średnia wojewódzka jest większa od średniej krajowej, powinien posiadać gospodarstwo nie mniejsze niż średnia krajowa. Poniższa tabela pokazuje jakie są na dzień dzisiejszy minimalne wymagane powierzchnie użytków rolnych.

powierzchnie młody rolnik

Wymagana wielkość ekonomiczna gospodarstwa pomiędzy 13 a 150 tys. euro.

Gospodarstwo młodego rolnika na dzień składania wniosku powinno mieć wielkość ekonomiczną na poziomie minimum 13 tys. euro. Co to znaczy ?

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa to suma nadwyżek bezpośrednich z wszystkich naszych upraw i zwierząt wyrażona w euro za rok czasu. Przykładowo, jeżeli nasze gospodarstwo składa się z 5 ha sadu jabłoniowego i każdy hektar sadu jabłoniowego ma współczynnik 2.600 euro, to wielkość ekonomiczna naszego gospodarstwa wynosi 13 tys. euro (5 x 2600 euro).  Dodatkowo biznes plan rozwoju naszego gospodarstwa powinien wykazywać takie zmiany w strukturze produkcji, które doprowadzą do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa o minimum 10% w stosunku do roku bazowego.

Wielkość ekonomiczną gospodarstwa możecie sprawdzić korzystając z tego roboczego kalkulatora: Pobierz Kalkulator WEG

Wykluczenia i zobowiązania w młodym rolniku 2015-2020

rolnicyPewną nowością w programie na lata 2015-2020 jest wykluczenie możliwości ponownego ubiegania się o premię na te same działki ewidencyjne w stosunku, do których pobrano pomoc w ramach premii dla młodych rolników z PROW 2007-2013. Ponad to wnioskodawca jest zobowiązany do podlegania pełnemu ubezpieczeniu KRUS przez rok czasu od dnia otrzymania II raty płatności oraz do prowadzenia uproszczonej rachunkowości rolnej przez cały okres wskazany w biznes planie.

Lista określająca kolejność przysługiwania pomocy z działania premia dla młodego rolnika

O kolejności rozpatrywania wniosków będzie decydować lista. A o miejscu na liście decydować będą punkty, które będzie można zdobyć za następujące kryteria:

 • Wielkość gospodarstwa;
 • Kwalifikacje zawodowe młodego rolnika;
 • Rodzaj planowanej produkcji;
 • Kompleksowość biznes planu
 • Przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie;
 • Wpływ na realizację celów przekrojowych;
 • Różnice wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo, a młodym rolnikiem;
 • Udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych;
 • Przejmowania gospodarstwa w całości lub przejmowania gospodarstwa z mniejszych gospodarstw.

płatność za przekazanie

Płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa ma z założenia rozwiązać problem małych gospodarstw, które faktycznie nie prowadzą produkcji na rynek lub produkcja ta ma niewielką skalę. Z programu mogą korzystać jedynie wnioskodawcy będący w systemie dla małych gospodarstw.

Do systemu dla małych gospodarstw w 2015 r. automatycznie włączani są rolnicy, których łączna kwota płatności nie przekroczy równowartości 1250 euro. Do systemu mogą wejść również rolnicy, których płatności bezpośrednie są wyższe, jednak w tej sytuacji ich płatność będzie ograniczona do równowartości 1250 euro.

Co nam daje SYSTEM DLA MAŁYCH GOSPODARSTW:

 • Zwolnienie z obowiązku zazielenienia;
 • Brak zmniejszeń płatności za niezgłoszenie wszystkich gruntów;
 • Brak zmniejszeń z tytułu nieprzestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności.

Obliczmy, ile maksymalnie może wynosić płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa.

 obliczenia płatności za przekazanie gospodarstwa

Podstawowe warunki

Poza uczestnictwem w systemie dla małych gospodarstw podstawowym warunkiem wypłaty pomocy jest darowizna lub sprzedaż całego gospodarstwa. Po przekazaniu lub sprzedaży gospodarstwa wnioskodawca nie może podlegać ubezpieczeniu KRUS.  PROW 2014-2020 przewiduje, że po uzyskaniu płatności wnioskodawcy mogą ubiegać się o przyznanie 100 tys. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, więcej na temat tego programu w artykule „100 tys premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. To nie wszystko :( W tym programie zobowiązanie dotyczy również nabywcy gospodarstwa rolnego, który musi w latach 2015 – 2020 utrzymać powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia wojewódzka. Jeżeli średnia wojewódzka jest mniejsza od średniej krajowej wówczas musi on utrzymać przez ten okres minimum średnią krajową. Szczegółowe wymagania co do powierzchni przejmującego przedstawia poniższa tabela:

lista płatność za przekazanie

 Lista określająca kolejność przysługiwania pomocy z działania płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa.

Jak w większości działań PROW 2014-2020 o kolejności przysługiwania pomocy ma decydować lista rankingowa. Punkty będzie można uzyskać za następujące kryteria:

 • Wielkość przekazywanego gospodarstwa – preferencje dla większych gospodarstw;
 • Wielkość gospodarstwa przejmującego grunty – preferencje dla gospodarstw mniejszych;
 • Preferencję dla przekazywania gruntów młodym rolnikom.

W okresie wiosennym jedno ze szkoleń poświęcimy wyłącznie tematowi przekazania i rozwoju gospodarstw przez młodych rolników.

Zapraszamy do współpracy :)Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Płatność za przekazanie gospodarstwa następcy i premia dla młodego rolnika'

Komentarze

 • Krzysiek

  Witam
  Mam kilka pytań odnośnie tego programu otóż czy technik architektury krajobrazu kwalifikuje się do wykształcenia aby ubiegać się o pomoc ? i czy trzeba mieć tytuł technika czy wystarczy tylko ukończenie szkoły o tym profilu ? Tata brał wczesniej dofinansowanie z modernizacji w 2009 i 2011 r. a wiec co w związku z tymi maszynami które były brane w 2011 r na które nie skończył się jeszcze okres 5 lat ? oraz czy do tej kwoty pomocy 100 tys. zł wliczany jest podatek vat ? bo jesli nie to po przejęciu gospodarstwa mógłbym przejść na tzw. Vat i wtedy wziąść maszyny na kwote w tym wypadku 123 tys. zł brutto. Gospodarstwo ma powierzchnie 10,8 ha i jest w województwie małopolskim wiec jeśli chodzi o powierzchnie to sie spokojnie kwalifikuje, a i czy sa jeszcze jakieś wymagania do ilości pola ile może sobie ewentułalnie ojciec zostawić ?

  Z góry dziękuje za odpowiedź i przepraszam za tak dużą ilość pytań oczywiście zdaje sobie sprawę że jeszcze wszystkie kwestnie nie są uregulowane gdyż nie ma jeszcze wszystkich ustaw

  • Robert Sekuła

   Witaj Krzysiek,

   Chyba będę musiał cię podliczyć za taką ilość pytań 😉

   1. Technika architektury krajobrazu jest wystarczającym wykształceniem do ubiegania się o pomoc;
   2. Wystarczy ukończenie szkoły. Dokładnie musisz mieć świadectwo, na którym będzie info. że to technik architektury krajobrazu. Tytuł nie jest potrzebny.
   3. Jeżeli u taty nie upłynął 5-letni okres związany z modernizacją przed przekazaniem powinien on wystąpić do ARiMR o wyrażenie zgody na przeniesienie zobowiązań wraz z gospodarstwem. Akt notarialny można robić dopiero po uzyskaniu takiej zgody;
   4. kwotę 100 tys. możesz rozliczyć brutto (łącznie z VAT)
   5. Będziesz musiał mieć gospodarstwo o minimalnej powierzchni 3,95 użytków rolnych, które wyjściowo będzie miało produkcję na poziomie 13 tys euro z perspektywą wzrostu o 10%, resztę tata może sobie zostawić. Jednak musisz wziąć pod uwagę punktację (im większe gosp. tym więcej punktów i wyższe miejsce na liście rankingowej określającej kolejność przysługiwania pomocy)
   Pozdr.

 • Michał

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące tego programu, mianowicie jeśli nasze gospodarstwo ma 12ha w woj. mazowieckim, około 7,5ha stanowi sad jabłoniowy czy mogę się ubiegać o premię z tytułu młody rolnik jeśli jestem studentem 3 roku Technologii Drewna na SGGW ? Nie mam wykształcenia rolniczego. Jaką minimalną część gospdarstwa muszą mi przepisać rodzice?
  Pozdrawiam Michał

  • Robert Sekuła

   Witaj Michał,
   W Twojej sytuacji minimalna powierzchnia to 8,55 ha użytków rolnych i w tym lekko ponad 5 ha sadu jabłoniowego. Na uzupełnienie wykształcenia będziesz miał 3 lata od otrzymania decyzji o przyznaniu I raty płatności. Na SGGW organizowane są bardzo fajne roczne studia podyplomowe, które dają uprawnienia.
   Pozdr.

 • Wojtek Gradzik

  Witam ! Ja również mam kilka pytań co do MR. A mianowicie co ze środkami których nie wykorzystamy (myślę nad kwotą ok. 5-6 tyś) bo obliczyłem co jest mi potrzebne i zostało jeszcze troche kasy a za to nie kupie pewnych rzeczy które są jeszcze mi potrzebne a zbędnych nie potrzebuje. Kolejne pytanie to w jaki czasie mam osiągać to minimalną wartość ekonomiczną po przejęciu gospodarstwa… czy to ma być w pierwszym roku od przejęcia gospodarstwa czy to ma być np. w okresie 3 lat ? A co z tymi 20 % całej premii czy te pieniądze też musimy przeznaczyć na maszyny nowe czy możemy na coś innego typu nawozy, nasiona ? I ostatnie moje pytanie czy mogę zrobić np. tak że właśnie te niewykorzystane środki z tych 80 % przeznaczyć na zakup ciągnika jako wpłata a resztę ciągnika wziąć na raty i czy to będzie się liczyło jako zakup maszyn rolniczych ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Wojtek
   Co do rozliczenia premii tzn. czy to będzie 80% czy 100% nie mamy jeszcze jasności. Ta kwestia ma być rozstrzygnięta na etapie rozporządzenia.
   Jeżeli będzie ustalone, że młody rolnik musi się rozliczyć z 80% to oznacza, że będziesz musiał przedłożyć rachunki lub faktury na 80 tys. brutto.
   Co do zakupu ciągnika, to będziesz się musiał okazać fakturą i potwierdzeniem zapłaty. To, że ciągnik będzie wzięty na raty nie będzie miało żadnego znaczenia (pod warunkiem, że te raty to nie będą żadne środki publiczne). Możesz również połączyć premię z MR z Modernizacją gosp. rolnych.
   Np. kupujesz ciągnik za 123 tys. brutto. Uzyskujesz 60 tys. dotacji z modernizacji (60% zwrotu), a pozostałe 63 tys. rozliczasz w ramach MR.
   Ile będzie czasu na wzrost WEG zostanie również określone na etapie rozporządzenia, w tym momencie mamy zapis, że wzrost ten powinien być osiągnięty w okresie realizacji biznes planu.
   Pozdr.

   • Wojtek Gradzik

    a w jakim odstępie czasu można sprzedać maszyny zakupiono w ramach MR

    ?

    • Robert Sekuła

     po upływie 5 lat od otrzymania premii.

  • Magda

   premię musisz rozliczyć w 100 %

 • Mariusz Żyżyk

  Witam moje gospodarstwo wynosi 13.20ha i znajduje sie w województwie podlaskim chcem sie dowiedziec czy moge ubiegac sie o 100 tys zlotych na mlodego rolnika mam ukonczona szkole technikum mechaniczne ale z tego co czytalem to moze byc wyksztalcenie srednie inne niz ronicze i staz pracy w gosp jakie mam szanse ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Mariusz;
   To nie kwestia szans, a spełnienia wymogów określonych w programie. Powierzchnia Twojego gospodarstwa jest wystarczająca do tego aby ubiegać się o pomoc, przeanalizuj swoją sytuację w oparciu o powyższy artykuł. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i chcesz się zająć rolnictwem to nic nie stoi na przeszkodzie. Będziesz miał 3 lata na uzupełnienie wykształcenia.
   Nie powinno zabraknąć środków – przynajmniej dla pierwszego naboru wniosków,.
   Pozdr.

 • Robert Stankiewicz

  witam jestem współposiadaczem gospodarstwa ale nie właścicielem czy mnie ubiegać się o przyznanie premii młodego rolnika? Gospodarstwo rolne gdzie na brata ale chce je na mnie przepisać. Chciałbym dodać ze posiadam 1 hektar na własność

  • Robert Sekuła

   Witam
   Z programu może skorzystać rolnik, który prowadzi gospodarstwo nie dłużej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
   Pozdr.

 • Mateusz

  Witam. Chciałbym przejąc gospodarstwo od rodziców korzystali z modernizacji zobowiązania kończą się w 2018 . Czy mogę przejąć gospodarstwo i starać się o młodego rolnika?

  • Robert Sekuła

   Tak. Ale wcześniej rodzice muszą wystąpić do AiMR o wyrażenie zgody na przeniesienie zobowiązania na następcę.

   • Mateusz

    Jak to zrobić? Zgłaszać się do okręgowego AiMR czy do powiatowego?

    • Robert Sekuła

     Trzeba wystosować do ARiMR pismo. Temat jest za szeroki na komentarz. Zapraszam do biura.

 • Maciej Gajdzicki

  Witam, mam pytanie czy pow. gospodarstwa, która jest wymagana musi być moją własnością czy mogą być też wliczone grunty, które dzierżawię? Oczywiście wszystko na papierze i na dłuższy czas użytkowania.

  • Robert Sekuła

   Witam
   70% powierzchni musi stanowić własność, reszta może być dzierżawiona pod warunkiem, że grunty te są ujęte w dopłatach bezpośrednich i jest to umowa dzierżawy na 10 lat sporządzona w formie aktu notarialnego.

   • Maciej Gajdzicki

    Dziękuję.

 • Mariola

  Witam.Czy ubiegając się o premię dla młodego rolnika mogę być dzierżawcą gospdarstwa rolnego od rodziców, czy też muszą mi gospodarstwo przekazać.Zdecydowanie wolałabym dzierżawę na 10 lat,czy trzeba ją potwierdzać u notariusza?

  • Robert Sekuła

   Witaj Mariolu,
   70% gospodarstwa musi stanowić Twoją własność, resztę możesz wydzierżawić pod warunkiem, że będzie to dzierżawa minimum na 10 lat sporządzona w formie aktu notarialnego.
   Pozdr

 • Marek

  Witam. Czy starając się o płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwo koniecznie mam być ubezpieczony w KRUS bo do teraz jestem w ZUS i czy ewentualnie mogę dodatkowo ubezpieczyć się w KRUS jeśli byłby to konieczny warunek i przez jaki okres czasu. Jeśli osoba przejmująca gospodarstwo nie skorzysta z premii młody rolnik to czy ciążą na niej dodatkowe zobowiązania. Pewnie też będzie problem z wielkością gospodarstwa jeśli jednak osoba przejmująca gospodarstwo chciała by skorzystać z premii młody rolnik. Gospodarstwo 3,86 ha Małopolska. Cz można doliczyć np. dzierżawę lub ha przeliczeniowe. Rozważam również działalność pozarolniczą ale i tu pewnie problem z koniecznością ubezpieczenia w KRUS. Nadmieniam, że korzystałem ze starej niskotowarówki i nikt wtedy w to nie wnikał gdzie byłem ubezpieczony.
  Pozdrawiam Marek

  • Robert Sekuła

   Witaj Marek
   chyba Cię policzę za takie pytanie :)

   Na ten moment (nie mamy jeszcze rozporządzenia) nie ma wymogu mówiącego o tym, żeby skorzystać z płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, trzeba być ubezpieczonym w KRUS…
   Natomiast mamy wymóg mówiący o tym, że jeżeli już skorzystasz z tego programu to nie możesz być w żadnym zakresie ubezpieczony w KRUS…
   Po przekazaniu gospodarstwa następca powinien posiadać minimum 10,48 ha użytków rolnych (może to być długotrwała dzierżawa aktem notarialnym)

   Jeżeli skorzystasz z programu płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa to możesz skorzystać z programu premia na działalność pozarolniczą pomimo tego, że nie będziesz ubezpieczony w KRUS (taki wyjątek)..

   Pozdr

   • Marek

    Witaj Robert,
    Dziękuję za konkretną odpowiedź. Chętnie skorzystałbym z porady bezpośrednio, ale niestety nie macie swojej filii w województwie małopolskim. Myślę, że nie nadużyję twojej uprzejmości, zadając pytanie odnośnie przekazania gospodarstwa i skorzystania z premii na działalność pozarolniczą. Jeśli dobrze zrozumiałem, to tak małego gospodarstwa 3,86 ha nie mogę przekazać mojej córce, ponieważ ona nie spełni wymogu utrzymania powierzchni 10,48 ha. Nie sądzę, że sprzedaż gospodarstwa osobie obcej byłaby dobrym pomysłem, ponieważ i tak nie mam gwarancji co do uzyskania premii. Czy mogę osobie niespokrewnionej, posiadajacej już duże gospodarstwo, przekazać moje długoletnią umową notarialną w zamian za premię? Co do działalności pozarolniczej to czy mógłbym świadczyć na przykład usługi ogrodnicze i jakie wymogi musiałbym spełnić aby skorzystać z dofinansowania ? ,a może inne sugestie

 • Piotr Bialecki

  mam 31 lat i rodzice mi chca zapisac gospodarstwo ktore ma jakies 4h korzystali z doplat unijnych ale ziemia byla w dzierzawie chcial bym to gospodarstwo ożywić i nie wiem czy jak bym chcial wziac traktor na mlodego rolnika to czy bede mogl bo z tego co wiem to bym musial miec ponad 10h by zaczac cos robic i cos dostac

 • Wiolka

  Witam :) Jeżeli podejmę dzierżawę na okres 10 lat z umową podpisaną notarialnie na 37 ha, a sama nie posiadam na własność żadnej ziemi mam podstawy do ubiegania się o dotacje dla Młodego Rolnika ??

  Dziękuję i pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Musisz być właścicielką minimum 70% gruntów wymaganych w Twoim województwie, resztę możesz dzierżawić.
   Pozdr.

   • Wiolka

    Czy mogę prosić Cię o kontakt na maila fiollek8@wp.pl ? Miałabym jeszcze jedno bardzo ważne pytanie ale nie związane z tematem artykułu. Bardzo proszę o kontakt

 • Kasieńka

  Dzień dobry. Mam pytanie, czy jeżeli jestem domownikiem(4lata=tech. hotelarskie) nie mam na własność żadnych hektarów nic nie dzierżawię, czy mogę ubiegać się o dotację czy jednak będę musiała kupić lub ojciec przed złożeniem wniosku będzie musiał mi odpisać ten hektar. Czy jeśli mamy 30ha to one muszą być przekazane w całości na mnie czy wystarczy średnia krajowa?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli chodzi o młodego rolnika to na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy nie musisz mieć ziemi. Ziemię tata może Ci przekazać po decyzji o przyznaniu pomocy.

   • Kasieńka

    dziękuję. A jesli chodzi o przejęcie gosp. w całości to będzie musiał całe czy wystarczy np. 20ha a resztę będzie mógł zostawić sobie by płacić składkę krus…no chyba ze wezmę go do siebie jako domownika bo do emerytury ma jeszcze 13l.

    • Robert Sekuła

     Jeżeli chce poza młodym rolnikiem uzyskać płatność za przekazanie, o której napisałem w artykule to musi przekazać gospodarstwo w całości. Jeżeli nie chce tej płatności może przekazać część gospodarstwa na młodego rolnika.

 • Asia

  Witaj Robercie, chciałabym zapytać, czy w dniu składania wniosku na MR mogę mieć gospodarstwo na siebie? Moi rodzice chcą mi je przepisać już w maju ze względu na swój wiek. I tak się zastanawiam czy nie przejdzie mi koło nosa dofinansowanie?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Istnieje taka opcja. Dokładnie wygląda to tak, że w dniu składania wniosku nie możesz prowadzić gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy. Na ten moment jeszcze nie wiemy kiedy będzie nabór wniosków. Sugeruję poczekać jeszcze troszeczkę, aż pokaże się rozporządzenie i sprawa będzie jednoznacznie jasna.

   • Asia

    Dziękuję bardzo za odpowiedź 😉

 • Marlena

  Witam. Mój ojciec przekazała mi połowę gospodarstwa (drugą część dostała siostra) w maju 2014 roku. Niestety miałam za małą ilość ha żeby ubiegać się o premię dla młodych rolników. Jeśli w najbliższym czasie dokupię wymaganą liczbę ha i spełnię warunki to czy wtedy będę mogła ubiegać się o tą premie w przyszłym roku czy nie mam już szans?

  • Marlena

   Proszę o odpowiedz

 • majuch

  Dzień dobry, nie wiem czy dobrze rozumiem – wniosek o premie dla MR w 2015 można składać mając średnią wojewódzką i nie trzeba w ciągu 5 lat podciągać do średniej krajowej? Jakie w takim razie musi być potwierdzenie posiadania ziemi, tylko własność czy jest jakaś opcja dzierżawy i na jak długo? Do tego jest złożony wniosek 2015 o dopłaty na nieruchomość, która miałaby być przedmiotem ewentualnej umowy dzierżawy, co wtedy dla właściciela? Chodzi o woj. świętokrzyskie, w jednej z tabel jest mowa o 5,57 ha (przeliczeniowo czy fizycznie). Mogłoby wchodzić też w grę przekazanie, ale szczerze kwotowo to żaden szał i zasady jakieś inne. Dużo tego.
  Dziękuję za pomoc.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Tak, wystarczająca jest średnia wojewódzka, z czego minimum 70% musi stanowić własność lub dzierżawa z zasobów skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Pozostałe 30% możesz wydzierżawić od kogokolwiek z tą różnicą, że musi to być dzierżawa w formie aktu notarialnego na minimum 10 lat. Dzierżawiąc grunty musisz pobierać do nich dopłaty bezpośrednie.

   • majuch

    Dziękuję. Jest opcja, że możemy oddać osobie pole w dzierżawę by osiągnął ten wymagany limit areału. Jest tylko jeden myk, składając wniosek i dostając zgodę w tym roku spowoduje to, że i dokumenty trzeba uzupełnić w tym roku. Przyszło mi do głowy żeby celem nieutracenia dotacji na ten teren, podpisać umowę dzierżawy w tym roku, ale z przekazaniem do używania od stycznia 2016. Czy to uratuje sytuację? Czy obecny właściciel weźmie dotacje na pole, a dzierżawca będzie miał honorowane dokumenty w agencji? Takie to niby wszystko proste, a zakamarki z każdej strony…
    Pozdrawiam

    • Robert Sekuła

     Składając wniosek na młodego rolnika nie musimy posiadać gospodarstwa. Ale musisz we wniosku zadeklarować które działki będziesz posiadał. Na wejście w posiadanie tych działek będziesz miał 6 miesięcy od otrzymania decyzji o otrzymaniu pomocy.

   • Magda

    Nie musi być w formie aktu notarialnego tylko musi mieć datę pewną np. potwierdzoną przez notariusza lub wójta, burmistrza tp.

 • Karol

  Mój tata korzystał w programowe 2007-2013 z programu „Modernizacja…”, ostatni etap inwestycji miał miejsce w 2014 roku. Chciali byśmy skorzystać z premii dla młodego rolnika, z czytanych komentarzy rozumiem że musieli byśmy złożyć pismo o „wyrażenie zgody na przeniesienie zobowiązań wraz z gospodarstwem”

  Tu pojawia się moje pytanie, czy jest jakiś minimalny czas od ostatneij inwestycji, ostatniego etapu? Czy agencja może odmówić wydania takiej zgody?

  • Robert Sekuła

   Witaj Karol
   Pismo tata może złożyć na drugi dzień po otrzymaniu dotacji lub w piątym roku to nie ma żadnego znaczenia. Na pewno wniosek taki musi być odpowiednio uargumentowany. Oczywiście ARiMR może odmówić..
   Pozdr.

 • Arek

  Dzień dobry, chciałbym zapytać czy przejmując gospodarstwo o powierzchni ok. 30 ha w listopadzie 2014, opłacając składki KRUS od listopada 2014, posiadając wykształcenie rolnicze i rejestrując bydło na siebie (otrzymując dopłaty bezpośrednie z tego tytułu) mam szanse na otrzymanie premii dla młodeg rolnika? W ODR mówią, że nie. Nie mogę znaleźć opublikowanych informacji na ten temat.

  • Robert Sekuła

   Witaj Arek
   Jeżeli nabór wniosków będzie przed upływem roku od daty przejęcia gospodarstwa jak najbardziej będziesz mógł się ubiegać o pomoc. Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia o premię może ubiegać się rolnik, który rozpoczął prowadzenie gospodarstwa nie dawniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
   Pozdr.

   • Arek

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

   • monika

    no właśnie, przepisy mówią o „prowadzeniu gospodarstwa na 12 m-cy wstecz…” ale informacją potwierdzoną jest to, że osoba kierująca gospodarstwem to taka która ma zwierzęta na siebie, bądź złożyła wnioski …etc BĘDZIE ZDYSKWALIFIKOWANA Z DZIAŁANIA (info potwierdzone przez ARiMR – Częstochowa)

    • Robert Sekuła

     Dokładnie tak. Przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy musimy mieć na siebie minimum 1 ha, ale nie możemy kierować gospodarstwem, a co za tym idzie składać wniosku o dopłaty, posiadać zwierząt itd…

     • Joaśka

      ubezpieczeni w KRUS tez nie możemy być to jedno drugie wyklucza… jak musze miec min hektar Pani w KRUSie powiedzieła że musze być ubezpieczona czyli automatycznie nie moge starac sie o MR. Jak to jest z tym?

     • Robert Sekuła

      Hej
      Bycie w KRUS jako rolnik przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy Cię nie wyklucza o ile jest to okres nie dłuższy niż 12 miesięcy..

 • Rafał

  Witam, jeżeli tata odda w całości gospodarstwo 35h, ale na dwoje dzieci, czy będzie mógł się ubiegać o płatność dla rolników przekazujących? Z góry dziękuję , pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Niestety nie. Zakłada się, że ziemię powinien otrzymać jeden następca.

 • dorota

  Chciałam zapytać w jaki sposób liczony jest staż pracy w rolnictwie. Mam wykształcenie średnie nierolnicze i od 2012 roku jestem w KRUSie jako domownik. Czy to wystarczy (po spełnieniu pozostałych warunków), aby skorzystać z programu?

  • Robert Sekuła

   Wystarczy. Staż jest liczony jako okres podlegania ubezpieczeniu w KRUS jako domownik.

 • Pawel Rafal Kowalski

  Witam tata w tym roku w styczniu przekazał mi gospodarstwo o powierzchni 14h ja zaś pod koniec zeszłego roku kupiłem 6,6 h i w tym roku 7,5 h ogółem jest ok 29 h .Mam wykształcenie średnie rolnicze 35 lat 10 lat pracuje w gospodarstwie rolnym ale w Niemczech,pierwszy raz składałem wniosek o dotacje w tym roku gospodarstwo woj lubuskie jakie mam szanse na wsparcie dla młodego rolnika i modernizacje gospodarstwa które chciał bym prowadzić dodam ze kompletnie nie mam wiedzy w tych tematach z góry dziękuje .

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli złożyłeś wniosek o dopłaty bezpośrednie niestety nie będziesz mógł uzyskać pomocy. W myśl przepisów zostaniesz uznany jako kierujący gospodarstwem przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, a to niestety wykluczy Cię z możliwości uzyskania premii dla młodych rolników.

 • Patryk

  Witam mam pytanie czy jeśli skończyłem technikum rolnicze profil technik rolnik lecz nie mam zaliczonego egzaminu zawodowego czy w takim wypadku mogę skorzystać z dofinansowania??
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Robert Sekuła

   Tak.

   • Patryk

    Dziękuje za odpowiedź. Czyli nic w ciągu trzech lat nie będę musiał zdawać ? Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły rolniczej profil technik rolnik ? :)

 • Malinek

  Witam.
  Czy majac juz gospodarstwo rolne moge notarialnie przepisac je na brata a za np rok brat przepisalby je na mnie abym mogl spelnic kryterium Mlodego Rolnika

  • Konrad Wargocki

   Witam,
   Takie coś jest niemożliwe ponieważ podstawowym kryterium dotyczącym tego iż rolnik może urządzać gospodarstwo rolne, jednak nie dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Mimo iż pan przekaże gospodarstwo to wędzie pan zapisany jako rolnik od dnia nabycia pierwszej ziemi przeznaczonej na uprawy rolne.

 • Martyna

  Witam :-) Mam 20 lat. Jestem studentką. Rodzice chcieliby mi przepisać 12 hektarów gruntów rolnych. Mój tata ma 55 lat, a mama 47 lat. Gospodarstwo należy do obojga rodziców. Jestem ubezpieczana przez rodziców w KRUSIE. Czy rodzice mogliby mi przepisać ziemię? W ciągu trzech lat postarałabym uzyskać odpowiednie wykształcenie. Czy jest szansa, że dostałabym dofinansowanie dla młodego rolnika? Proszę o odpowiedź :-)

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jak najbardziej.
   Ale to wymaga bardziej szczegółowego sprawdzenia Twojej sytuacji – między innymi chodzi o punkty.
   Zapraszam na konsultację

 • Zaneta Olszowy

  Dzień dobry, czy można ubiegać się o dopłatę dla młodych rolników jeżeli wartość ekonomiczna gospodarstwa jest mniejsza niż 13 tys ? I czy na dzień składania wniosku wnioskodawca powinien być właścicielem prawnym gospodarstwa? Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam Zaneta

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Wielkość ekonomiczna gospodarstwa na dzień składania wniosku musi wynosić minimum 13 tys. euro. Natomiast na dzień składania wniosku nie trzeba być właścicielem – można być dzierżawcą (minimum 1 ha)

 • Alek

  Dzień Dobry,

  województwo mazowieckie, 31 lat, wykształcenie dyplom technik telekomunikacji + studia na Politechnice Warszawskiej – absolutorium – wszystko pozaliczane ale nie mam tytułu i chyba mieć nie będę – taki bunt… 😉 pracuję w zawodzie opłacam ZUS, KRUSU nie, od zawsze pomagam we wszystkim w gospodarstwie
  rodzice mają około 14ha, trzymane są krowy mleczne (ok 20szt. + kilka mięsnych), chciałby dokupić ziemi więc interesuje mnie możliwość „zakupu” ziemi od mniejszych gospodarstw, w okolicy (we wsi) jest kilka gospodarstw 4-6ha, jeden minus tego wszystkiego to że średnia krajowa za ha to 20-30 tys. PLN/ha (i więcej – zależnie od rejonu)
  zakładając -zakupuję 4ha ziemi po 20 tys. zł osoba przekazująca gospodarstwo otrzyma 4ha * 1000zł(roczna dopłata) * 5 lat *120% to jest suma 24 tys złoty którą otrzymać może rolnik przekazujący i to też pod warunkiem że odda wszystko? tak? załóżmy że np 3,5ha jest w jednym kawałku a 0,5ha to wąski pasek że ciągnik się tylko zmieści i długi na 1km albo i 2km (tak są takie działki) – mimo tego przejmować trzeba wszystką ziemię? na resztę pieniędzy 56tys. zł na zakup ziemi nie ma żadnych programów? Z 100 tys zostało by jeszcze 44 tys. na na zakup 2-3 ha.
  Czy jeżeli by została przyznana pomoc MR 100 tys zł to czy w całości można ją wykorzystać na zakup ziemi – jeśli tak to jak następuje udokumentowanie że zakup ziemi kosztował (z tych przyznanych 100 tys) taką a taką kwotę
  Rodzice będą musieli przekazać mi gospodarstwo – czy też mogą liczyć na 120% jednorazowych dotacji?

  pozdrawiam serdecznie

 • Natalia

  Mam pytanie odnośnie Premii dla Młodego Rolnika – czy przekazanie gospodarstwa musi nastąpić zaraz po złożeniu wniosku, czy jest jakiś określony czas do jego przepisania bądź też może nastąpić dopiero po uzyskaniu decyzji o przyznaniu premii? Z góry dziękuję za pomoc.

 • http://www.hallusforte.pl/ www.hallusforte.pl

  Wpis naprawdę rewelacyjny, Gratuluję!

 • sami

  Witam
  Czy ktoś słyszał o tym, że od tego roku zmienią się zasady dotyczace wykształcenia. Słyszałam że miedzyinnymi ma już być akceptowane wykształcenie średnie inne niż rolnicze +3 letni staż pracy???

 • http://Sylwia Sylwia

  Witam,

  W lipcu tego roku rodzice przekazali mi darowizną 10,6h gospodarstwa rolnego w województwie mazowieckim. Czy jeśli pracuję na pełen etat i mam umowę o pracę w innej firmie to czy dyskwalifikuje mnie ten fakt o staranie się o dotację dla młodego rolnika?

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 • Dawid

  Witam. Mam 18 lat skonczylem 2 klase technikum. Czy mam szanse dostac dofinasowanie patrzac pod katem szkoly ? Oczywiscie technikum skoncze.

 • Ana

  Witam,
  mam pytanie dotyczące tej drugiej strony medalu.

  Wraz z mamą i siostrą jesteśmy właścicielkami gruntu, które wydzierżawiłyśmy Młodemu Rolnikowi. Oprócz gruntów uprawnych, dzierżawi on także łąkę, która bezpośrednio graniczy z naszymi budynkami gospodarczymi (nieużywanymi). Czy ma on obowiązek w jakiś sposób dbac (zagospodarowac) ten teren?
  Od prawie roku wręcz prosimy się go, żeby skosił w tym miejscu trawę i się tym zajął, lecz do dzis nie ma żadnej reakcji. Jest jeszcze kilka sytuacji tego typu, ale to może innym razem. Podpisałysmy umowę, aby ktoś wykorzystał pole, bo nie chcemy tego sprzedac. Czy po podpisaniu umowy dzierżawy to nadal my (właścicielki pola) płacimy podatek od gruntu? Czy to obowiązek Młodego Rolnika? Pytam bo za dzierżawę dostajemy raz w roku prawie tyle, ile wynosi w sumie podatek.
  W poprzednich latach dzierżawiłysmy wszystko zwykłemu rolnikowi i było znacznie lepiej. Nie mówię tylko o kwestiach finansowych, ale i o samej komunikacji.
  Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, bo boje się, że wdepnęłyśmy w niezłe bagno i teraz żałujemy, że tego poprostu nie sprzedałyśmy. Pieniążka z tego prawie nie ma, wszystko zarosło…teraz dowiadujemy, że pod samym budynkiem gosodarczym będzie rósł rzepak (a miał byc sad).

 • zdzisław

  witam mam pytanie jak długo trwa rozpatrywanie wniosku Młody rolnik po zakńczeniu naboru ? oddając wniosek podpisałem zgodę na wyrazenie przeprowadzenia kontroli przez agencje kiedy mam sie jej spodziewać w czasie rozpatrywania wniosków ?

 • Gosia

  Witam,
  Właśnie dowiedziałam się, że otrzymałam dotację dla Młodego Rolnika. 7 lat temu zmarł mi ojciec, nie prowadziłam działalności rolniczej, ziemię dzierżawiłam mamie (słownie). Teraz chciałabym skorzystać z dotacji i chcę sporządzić umowę notarialną na dzierżawę i nie wiem czy mama musi mi wydzierżawić tylko brakująca część (bez tej którą uzyskałam po spadku po ojcu). Czy inaczej? Proszę o pomoc.

 • Sylwia W

  Witajcie, mam pytanie

  Zostaliśmy zakwalifikowani do programu młodego rolnika, trzeba jeszcze uzupełnić wykształcenie, czy podyplomówka z rolnictwa ekologicznego i prokektowania przestrzeni zielonych się nada na to? Czy to muszą być studia 3 letnie koniecznie?

 • Jan

  Witam mam pytanie czy moge ubiegac sie o dofinasowanie gdy mam wyksztalcenie mechanik operator maszyn rolniczych cz bende musial uzupelnic wyksztalcenie

 • mechanik

  witam mam 28 lat rodzice chcą przekazać mi część swojego gospodarstwa tj. 12.5 hektara mam wykształcenie technik mechanik. Pracuję i jestem ubezpieczony w ZUS. Chciałbym wziąć młodego rolnika i zainwestować te pieniądze w remont chlewni i budowę stada bydła mięsnego z mamkami , czy istnieje duże prawdopodobieństwo że dostane te pieniądze. i czy muszę zwalnić się z pracy i opłacać krus. Moje rodzeństwo obejme pozostałą część gospodarstwa tj 6 ha. czy lepiej będzie przepisać to na żonę która ma magistra. jak to wogule załatwić i od czego zacząć tą całą zabawe z tymi papierami

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jest tu za dużo kwestii do przegadania na komentarz. Umów się na konsultację on-line to wszystko wyjaśnię.

 • Radek

  Witam. Rodzice przekazali mi gospodarstwo miesiąc temu 21ha ja obecnie jestem ubezpieczony w ZUS. Od 2006 roku miałem umowę dzierżawy na 10 lat którą rozwiązałem rok temu pewnego gospodarstwa na które nie składałem żadnych wniosków o dopłaty bezpośrednie ani żadne inne dofinansowania z Unii. Czy mam szansę na uzyskanie dotacji na Młodego Rolnika

  • Robert Sekuła

   Witaj Radek
   Niestety raczej nie. Ponieważ jesteś posiadaczem gospodarstwa dłużej niże 12 miesięcy mimo, że nie pobierałeś dopłat.
   Pozdr

   • Radek

    Dzięki za informacje, trochę szkoda bo myślałem że jest jakaś szansa

 • Ninja

  Czy uczestnik młodego rolnika 2014 – 2020 może korzystać z innych programów na przykład modernizacji gospodarstw?

  • Robert Sekuła

   TAK – ale pod warunkiem, że spełnia wymogi.

 • Lucyna

  Dzień dobry,
  mam pytanie. czy prowadząc prawniczą dzialalność gospodarczą i będąc ubezpieczona w ZUS mogę otrzymać od rodziców gospodarstwo? czy muszę być ubezpieczona w KRUS w związku z otrzymaniem godpodarstwa? jak wygląda w takiej sytuacji płatność za przekazanie gospodarstwa oraz premia?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   W KRUS musisz być ubezpieczona przez okres 1 roku od otrzymania I raty płatności. Na dzień składania wniosku możesz pozostawać ubezpieczona w ZUS. Zapisz się na szkolenie online, lub na konsultację – za dużo pisania jak na komentarz..

 • artur

  Witam.
  Jeśli dostanę premię czyli Młodego rolnika to będę mógł ubiegać się o MGR w niedługim odstępie czasu ? I czy można uzyskać MGR nie korzystając z premii młodego rolnika ?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Tak – ale pod warunkiem, że będziesz miał sprzedaż na poziomie minimum 5 tys i wielkość ekonomiczną gospodarstwa na poziomie 10 tys euro.

 • Kamil

  Witam. Mam troche nietypowe pytanie, czy istnieje możliwość wykorzystania 100 tys premii na młodego rolnika jako wkładu własnego do programu modernizacja gospodarstw rolnych? czy raczej to niemożliwe? jestem początkujący wiec prosze o zrozumienie a zamierzam przejąć gospodarstwo :)

  • Robert Sekuła

   Witaj Kamil,
   Oficjalnie nie da się. Ale nieoficjalnie masz na rozliczenie młodego rolnika do 3 lat czasu, w tym czasie możesz obracać środkami, wykorzystując je między innymi jako wkład własny w modernizacji..

   • Kamil

    Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź, Pozdrawiam

 • Sebastian100793

  Witam jeśli mam nadany numer gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy biorę dopłaty na 3 ha lecz ziemia nie jest moja to czy przysługuje mi Młody Rolnik ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Sebastian,
   Okres posiadania numeru gospodarstwa w niczym nie przeszkadza. Inaczej wygląda sprawa jeżeli chodzi o pobieranie dopłat bezpośrednich. Jeżeli pobrałeś dopłaty wyłącznie w 2015 na podstawie ustanej umowy użyczenia. I złożysz wniosek o młodego rolnika (nabór planowany na marzec) przed upływem dokładnie roku czasu od daty złożenia wniosku o dopłaty to będziesz mógł się ubiegać o młodego rolnika. Ale pod warunkiem, że wejdzie w życie planowana zmiana rozporządzenia i spełniasz pozostałe wymogi związane z programem.
   Pozdr

   • Sebastian100793

    Dziękuje za odpowiedz mam zamiar złożyć wniosek z marcu może się wyrobie w tym czasie . Mam jeszcze jedno pytanie co do kredytu CSK na ziemię dla młodego rolnika , czy mam jakiś czas tak jak w przypadku młodego rolnika 3 lata na kupno ziemi czy nie ma czegoś takiego ?

 • Kamil

  Witam. Czy w naborze na Młody rolniik w 2016 r pozostanie możliwość uzupełnienia wykształcenia? ponieważ doszły mnie słuchy że jeśli sie nie ma wykształcenia to nie mozna przystąpić do programu

  • Robert Sekuła

   Mają być robione zmiany ale nie dotyczą one możliwości uzupełnienia wykształcenia.

 • Czarek

  Witam. Tata w 2009 i 2010 roku wziął 2 kredyty Młody rolnik z dopłata do oprocentowania. Spłata kończy się w 2021 i 2022 roku. Czy tata będzie mógł przepisać mi gospodarstwo tak bym mógł skorzystać z Premi dla młodego rolnika jeżeli posiada takie zobowiązania?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Tak. Tylko będzie trzeba przepisać kredyt wraz z zobowiązaniami..

   • Czarek

    A jeżeli całe gospodarstwo jest jako jedna księga wieczysta i hipoteka to będzie musiał przepisać całe gospodarstwo i zobowiązania czy będzie mógł je podzielić?

    • Robert Sekuła

     Hej Czarek,
     Jeżeli jest jedna KW to raczej całe..

  • Robert Sekuła

   Witam
   Tak. Ale pod warunkiem, że z gospodarstwem przepisze na Ciebie również kredyty.

 • Tomek

  Witam. Mam pytanie czy po otrzymaniu premii można być nadal ubezpieczonym w KRUS? Pozdrawiam.

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Przez rok czasu od otrzymania premii TRZEBA być ubezpieczonym w KRUS.

   • Tomek

    A czy później po roku czasie można być nadal w KRUS czy trzeba byś już ubezpieczonym w ZUS?

   • Tomek

    Witam, chciałbym wiedzieć kiedy dokładnie będzie nabór na młodego rolnika? Czy po upływie roku będąc na KRUS od otrzymania premii to trzeba zmienić ubezpieczenie na ZUS czy można pozostać na KRUS? POZDRAWIAM. :)

    • Robert Sekuła

     Początek naboru planowany jest na marzec tego roku.
     Oczywiście nie ma obowiązku przechodzenia na ZUS..

     • Tomek

      Dziękuję za informację. Pozdrawiam. 😉

 • Pat

  Witam,

  Czy wnioskując jako młody rolnik, grunty które mam przekazane i wpisane we wniosku muszą być wykorzystane w modernizacji? Czy np mogą być to grunty ojca w momencie ew budowy itp?

  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Nie do końca łapię pytanie. Ale z zasady inwestycje trwale związane z gruntem muszą być realizowane na gruntach stanowiących własność lub współwłasność.

 • Adrian Augustyn

  Otrzymałem gospodarstwo rolne od mamy i mam dużo pytań. Czy mógłbym się z Panem skontaktować telefonicznie ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Adrian,
   Jeżeli udzielałbym porad telefonicznych to nic innego bym nie robił. Możesz zapisać się na konsultację w biurze (telefon w kontaktach). A jeżeli mieszkasz daleko zapisz się na nasz newsletter. Zaprosimy cię na szkolenie Online dotyczące młodego rolnika, na którym będziesz mógł pytać o co będziesz chciał,
   Pozdr.

 • Patrick

  Witam. Czy w dniu składania wniosku na MR wystarczy 1 ha gruntów czy musi być średnia krajowa/wojewódzka?

 • Christopher Stepien

  Witam!
  Mam pytanie. W województwie lubelskim osoba chce mi przepisać pole o powierzchni 14 ha. Jak jestem zameldowany w innej gminie w tym samym województwie (i tak pozostanie) i będę posiadał tylko pole bez nieruchomości to czy mogę się ubiegać o takie dofinansowanie? Dodam że nigdy nie byłem rolnikiem (zamierzam zrobić studia podyplomowe w tym kierunku), nie jestem na KRUSie i pracuję jak do tej pory w całkiem innym zawodzie.

 • Monika Lulek

  Witam. W tym roku chcę starać się o premię dla młodych rolników mam co do tego tylko jedno pytanie dotyczące wymogów tj. rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego (tzn. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przed dniem rozpoczęcia urządzania gospodarstwa. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę ubiegać się o premie lub co powinnam zrobić by spełnić ten wymóg. Mam z mężem gospodarstwo powyżej 1 ha gdzie mamy dom. W papierach mąż jest właścicielem działki ale mamy wspólnotę, działkę ma długo (ok 10 lat), co powinnam zrobić aby objąć w posiadanie gospodarstwo lub stać się jego właścicielem ?Bardzo byłabym wdzięczna za odpowiedź.

 • Piotr Szumski

  Witam od 6 czy 7 lat jestem ubezpieczony w KRUS, szkołę mam tylko średnią skończoną. Od kilku miesięcy otrzymałem od ojca gospodarstwo rolne w dzierżawę poprzedzoną aktem notarialnym na 10lat. Czy jest jakaś możliwość abym mógł o coś się starać czy ukończyć tylko kurs jakiś czy jak?

 • Agnieszka

  Witam. Mam pytanie dot. Mlodego rolnika. Biorac teraz slub z rolnikiem majacym od kilku lat swoje gospodarstwo i majac podpisana intercyze, chcac przejac gospodarstwo po rodzicach , moge ubiegac sie o ta dotacje
  ?

 • damian

  witam.mam pytanie posiadam gospodarstwo rolne o pow.53ha a pewien znajomy 44ha i ja z tytułu V/B.2.4 art 39 otrzymuje dofinansowanie 8 tys a ten wlasnie znajomy 42tys. i czy ktos moze mi powiedziec jak to jest mozliwe i z czego to moze wynikac?

 • Paweł Janiak

  Witam, skończyłem studia wyższe na kierunku Technologia Drewna na SGGW, czy jest to kierunek honorowany? Czy będzie to wymagało studiów uzupełniających?

 • Kamil

  Witam.

  Ciekawi mnie jedna kwestia, mianowicie czytając rozporządzenie „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw,
  którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” z dnia 18 kwietnia 2016 r. zauważyłem że przejmujący gospodarstwo zobowiązuję się do zachowania całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego powiększonego w wyniku przejęcia gruntów rolnych, przez 5 lat od dnia przejęcia gospodarstwa rolnego. I tu rodzi się pytanie co się stanie jak np. przejmujący rozwiążę umowę dzierżawy z inną osobą przed terminem jej upłynięcia na skutek czego zmniejszy się powierzchnia gospodarstwa, ale nie będzie mniejsza od średniej krajowej? Jaka grozi za to kara? W w/w rozporządzeniu uwzględnione są tylko sankcje beneficjenta.

  Pozdrawiam,

  Kamil