pismo z GVA

W ostatnim czasie większość osób, które realizowały, bądź realizują projekt z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” otrzymała tajemnicze pismo informujące o obowiązku uzyskania wzrostu wartości dodanej brutto (GVA). W związku z faktem, że informacja ta masowo rozesłana do rolników wywołała nie mały zamęt i blady strach wyjaśniam o co chodzi.

Otóż każdy rolnik, który wnioskował o uzyskanie dotacji z „modernizacji” do wniosku załączył plan rozwoju gospodarstwa (PRG), w którym to został wykazany wzrost dochodu z gospodarstwa o co najmniej 10% w wyniku realizacji określonej inwestycji. Aby lepiej to Państwu wyjaśnić posłużę się przykładem:
Sadownik X realizuje inwestycje polegającą na zakupie maszyn sadowniczych i założeniu sadu na powierzchni 1,50 ha. Nowe nasadzenia przyczyniają się do wzrostu plonu, a maszyny poprawiają organizację produkcji, wszystko to powoduje wzrost dochodu w gospodarstwie. Przed realizacją inwestycji dochód w gospodarstwie wynosi 80 tys. zł, a po realizacji 110 tys. zł. (wzrost o ponad 10%). W związku z tym rolnik powinien dysponować odpowiednim dokumentami księgowymi (fakturami VAT lub Fakturami RR), które udokumentują zakładany wzrost dochodu.
Osiągnięcie wzrostu dochodu i jego udokumentowanie na wypadek kontroli jest zobowiązaniem, które Państwo świadomie bądź nie podjęliście podpisując umowę z ARiMR.Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'pismo z GVA'

Komentarze