Ostatnie 5 dni naboru wniosków z działania 126

Kończy się ostatni nabór wniosków z działania przywracanie potencjału (…) realizowanego w ramach PROW 2007-2013. Korzystając z programu możemy uzyskać do 300 tys. zł dotacji przy niezwykle atrakcyjnym poziomie zwrotu, który wynosi 90%. Aby uzyskać pomoc z programu musimy posiadać protokół oszacowania strat w gospodarstwie, który wykazuje, że straty w uprawach lub zwierzętach wynoszą ponad 30%, a straty w środkach trwałych (czyli np. drzewkach) wynoszą ponad 10 tys. zł. Taki właśnie protokół, który jest podpisany przez komisję gminną i potwierdzony przez Wojewodę stanowi podstawę do ubiegania się o pomocy. Mimo, że jest to już kolejny nabór, budzi on niezwykłe emocje, aby je nieco złagodzić postaram się wyjaśnić kilka kwestii.

Na jeden protokół pomoc można uzyskać tylko JEDEN RAZ

Wiele osób, które skorzystały z działania 126 w poprzednich naborach wniosków (2012 i 2013), przygotowują wniosek na tegoroczny nabór, wykorzystując do tego protokół oszacowania strat, który posłużył do uzyskania pomocy w poprzednich naborach. Argumentują przy tym, że nie wykorzystały całego limitu pomocy jaki wynikał z protokołu. Przypomnijmy, że limit pomocy stanowi 130% szkód w plonie i środkach trwałych w przypadku braku odszkodowania lub 144% szkód w plonie i środkach trwałych minus kwotę wypłaconego odszkodowania.

Jeden protokół możemy wykorzystać wyłącznie JEDEN RAZ ! Złożenie wniosku ponownie z tym samym protokołem spowoduje odrzucenie wniosku. Wynika to z rozporządzenia, które wyklucza możliwość ponownego przyznania pomocy, jeżeli w związku z wystąpieniem tej samej szkody w gospodarstwie przyznano już pomoc finansową poszkodowanemu rolnikowi.

 Można złożyć wniosek bez protokołu oszacowania strat

Wielu rolników wciąż oczekuje na protokoły oszacowania strat z tegorocznych klęsk. Długi czas oczekiwania na protokoły w połączeniu z kończącym się naborem tworzy nerwową atmosferę. Każdy chce zdążyć z opracowaniem i złożeniem wniosku o przyznanie pomocy do 19 grudnia. Jeżeli do tej pory tkwimy w zawieszeniu tzn. nie mamy protokołu z oszacowania strat potwierdzonego przez Wojewodę możemy złożyć wniosek bez protokołu. Wymagany dokument dostarczymy do ARiMR po Nowym Roku na etapie poprawek.

Wniosek bez środków trwałych ?

Wiem o tym, ze jest duża część rolników, która do dziś nie wie czy ich środki trwałe będą uznane przez Wojewodę. W takiej sytuacji również zalecałbym złożenie wniosku bez protokołu. Jeżeli wykazane środki trwałe nie zostaną potwierdzone przez Wojewodę, zawsze możemy wycofać złożony wniosek.

 Protokoły oszacowania strat w gminie Warka

Z informacji jakie udało mi się ustalić wynika, że Urząd Gminy Warka wydaje już protokoły oszacowania strat. Prawdopodobnie środki trwałe zostały uznane w protokołach wskazujących wystąpienie klęski deszczu nawalnego w dniach:

  • 14 czerwca 2014 r.;
  • 22 czerwca 2014 r;
  • 15 lipca 2014 r.

Niestety wojewoda nie uznał klęski deszczu nawalnego w protokołach wskazujących wystąpienie klęski w dniach 29-30 czerwca 2014 r. Jednakże, osoby nie zadowolone takim rozstrzygnięciem sprawy mogą na własną rękę ubiegać się w Instytucie Meteorologii i Gospodarski Wodnej o ekspertyzę, która potwierdzi lub zaprzeczy wystąpienie klęski deszczu nawalnego na terenie danej miejscowości. Koszt ekspertyzy do 300 zł (netto).

Tu możecie pobrać wniosek o wydanie takiej ekspertyzy

Jeżeli ekspertyza potwierdzi wystąpienie klęski w danej miejscowości będzie można liczyć na potwierdzenie protokołu przez Wojewodę.

Czy dla wszystkich wystarczy środków

Niestety tak jak w poprzednich naborach wniosków, tak i w tym środki przeznaczone na pomoc są ograniczone. Wielu rolników pyta ile punktów zagwarantuje im załapanie się na dotację? Przypomnijmy, że punkty możemy uzyskać za kwotę pomocy (im niższa kwota pomocy tym więcej punktów) oraz za procent strat w produkcji. Oczywiście nie ma odpowiedzi na takie pytanie. Jak zwykle jest to jedna wielka niewiadoma. Niemniej należy wziąć pod uwagę, że w ostatnich naborach udawało się ARiMR powiększać budżet działania poprzez alokację środków z innych programów, gdzie ich wydatkowanie nie idzie tak dobrze. Wciąż są takie działania PROW 2007-2013, gdzie są niewykorzystane pieniądze. Poza tym, jeżeli nawet nie uda nam się załapać na tegoroczny nabór wniosków, możemy spróbować swoich sił w naborze z nowych środków na lata 2014-2020 (pod warunkiem posiadania protokołu oszacowania strat z 2014 roku).

Oczywiście w przygotowaniu dokumentacji będziemy pomagać do ostatniego dnia 🙂Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Ostatnie 5 dni naboru wniosków z działania 126'

Komentarze