Ostateczna wersja PROW 2014-2020

12 grudnia 2014 roku Komisja Europejska zatwierdziła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, a w ramach niego 13,5 miliarda euro na takie programy jak modernizacja gospodarstw rolnych, premia dla młodych rolników, premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej czy restrukturyzacja małych gospodarstw. Dokument liczy ponad 700 stron i jest dosyć opasły dlatego postaram się przedstawić w skondensowanej formie najciekawsze programy. W styczniu na naszym blogu pojawi się seria specjalistycznych artykułów poświęconych poszczególnym działaniom PROW 2014-2020.

Modernizacja gospodarstw rolnych

Program w ramach, którego możemy dofinansować inwestycje w swoim gospodarstwie takie jak zakup maszyn rolniczych, budowa, przebudowa lub modernizacja budynków produkcyjnych czy zakładanie sadów. W obecnym okresie programowania poziom zwrotu będzie wynosił standardowo 50%, a w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych nawet 60%.  Limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w latach 2014-2020, kształtuje się w następujący sposób:

 • 900 tys. zł – rozwój produkcji prosiąt;
 • 500 tys. zł – budowa budynków inwentarskich i magazynów paszowych;
 • 200 tys. zł – pozostałe inwestycje.

Aby skorzystać z programu wielkość ekonomiczna gospodarstwa (WEG) powinna mieścić się w przedziale 10-200 tys. euro, a realizowana przez nas inwestycja musi spowodować wzrost dochodu rolniczego brutto (GVA) o 10%.  Dodatkowo przez okres 5 lat będziemy zobowiązani do prowadzenia uproszczonej rachunkowości, która powinna potwierdzić zakładany wzrost dochodu.

 Restrukturyzacja małych gospodarstw

Jeżeli wielkość ekonomiczna naszego gospodarstwa mieści się poniżej 10 tys. euro możemy skorzystać z nowej odsłony programu dla gospodarstw niskotowarowych. W ramach programu restrukturyzacja małych gospodarstw pomoc ma formę premii, czyli najpierw otrzymujemy pieniądze, a dopiero później je rozliczamy. Do skorzystania z tego programu kwalifikuje się rolnik lub małżonek rolnika, warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu KRUS w pełnym zakresie. W ramach działania możemy uzyskać pomoc w wysokości 60.000 zł, która zostanie wypłacona w dwóch ratach:

 • I rata – 80% całej premii – 48.000 zł – po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy.
 • II rata – 20% całej premii – 12.000 zł – po rozliczeniu inwestycji.

Warunkiem uzyskania premii jest wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa o minimum 20% i powyżej powyżej 10 tys. euro w okresie 5 lat. Rolnicy korzystający z programu będą zobowiązani do prowadzenia uproszczonej rachunkowości rolnej.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

W ramach nowego PROW znajdziemy również ofertę dla rolników, którzy noszą się z zamiarem uruchomienia firmy na obszarach wiejskich tj. w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. W ramach programu możemy uzyskać 100 tys. zł premii, która podobnie jak w przypadku programu Restrukturyzacja Małych Gospodarstw jest wypłacana w dwóch ratach:

 • I rata – 80% całej premii – 80.000 zł – po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy;
 • II rata – 20% całej premii – 20.000 zł – po rozliczeniu inwestycji i wywiązaniu się z zobowiązań zawartych z biznes planie.

Z działania może skorzystać rolnik, małżonek rolnika lub domownik. Warunkiem jest aby wnioskodawca podlegał pełnemu ubezpieczeniu w KRUS. Ponad to wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może przekroczyć 15 tys. euro.Firmę trzeba utrzymać przez okres 5 lat od dnia otrzymania II raty płatności.

Premia dla młodych rolników

Nowy PROW 2014-2020 niesie z sobą nową odsłonę programu dla młodych rolników. W ramach założeń młody rolnik jest osobą do 40 roku życia, która posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. W ramach programu młody rolnik będzie mógł uzyskać pomoc w wysokości 100 tys zł i podobnie jak w przypadku pozostałych premii będzie ona wypłacana w dwóch ratach. Młody rolnik będzie zobowiązany do wejścia w posiadanie gospodarstwa o odpowiedniej powierzchni:

 • nie mniejszej niż średnia wojewódzka o ile gospodarstwo leży w województwie gdzie średnia wojewódzka jest mniejsza od średniej krajowej;
 • nie mniejszej niż średnia krajowa o ile gospodarstwo leży w województwie gdzie średnia wielkość gruntów jest większa niż średnia krajowa.

To nie wszystko, młody rolnik powinien być właścicielem przynajmniej 70% gruntów. Ponad to wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi się mieścić w przedziale 13 – 150 tys. euro., a w wyniku realizacji biznes planu ma nastąpić jej wzrost minimum o 10%. Młody rolnik również będzie zobowiązany do prowadzenia uproszczonej rachunkowości rolnej.

 Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa

W nowym PROW wprowadzono działanie, które ma zastąpić renty strukturalne. Jest to program, który można połączyć z wcześniej omawianą Premią dla Młodego Rolnika. Jest to płatność w zamian za przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi. Kwota wsparcia w programie wypłacana jest jednorazowo i jest ona równa 120 % dopłat bezpośrednich jakie rolnik otrzymał by do roku 2020. Po przekazaniu wielkość gospodarstwa rolnika przejmującego powinna minimum wynosić:

 • średnią krajową (jeżeli średnia wojewódzka jest mniejsza od średniej krajowej);
 • średnią wojewódzką (jeżeli średnia wojewódzka jest większa od średniej krajowej).

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Rolnicy poszkodowani w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych i dodatkowo mający ich potwierdzenie w postaci protokołu z oszacowania szkód będą mogli ubiegać się o dotację z programu Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. W ramach działania będzie można uzyskać do 300 tys. zł dotacji przy poziomie zwrotu wynoszącym 80%. Wielkość otrzymanej pomocy nie może przekroczyć wartości szkód spowodowanych w odpowiednim potencjale produkcyjnym gospodarstwa.

 Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych

 W ramach nowego PROW 2014-2020 znajdzie się również coś dla przedsiębiorców świadczących usługi rolnicze takie jak koszenie czy zbiory. Program Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych umożliwia zakup niezbędnych maszyn z dofinansowaniem na poziomie 50%. Maksymalny limit pomocy dla jednego wnioskodawcy w latach 2014-2020 wynosi 500 tys. zł. Podstawowym wymogiem uprawniającym wnioskodawcę do złożenia wniosku o przyznanie pomocy jest minimum 2-letni okres prowadzenia działalności w zakresie usług produkcyjnych oraz dobry biznes plan pokazujący rentowność planowanego przedsięwzięcia.

Przedstawiam jedynie kilka z kilkunastu działań PROW 2014-2020. Ba i robię to pobieżnie w możliwie skondensowany sposób. Jeżeli chcesz się rozwijać korzystając z dotacji PROW 2014-2020, zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, za jego pośrednictwem będziesz otrzymywał informację o nowych wpisach oraz o uruchomionych naborach wniosków.

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Ostateczna wersja PROW 2014-2020'

Komentarze

 • darek

  jeśli chodzi o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej to mieszkańcy naszej gminy odpadają ponieważ nasza gmina ma powyżej 5 tyś mieszkańców,czy to prawda?

  • Robert Sekuła

   Witaj Darek,
   Siedziba Twojej firmy musi się znajdować w miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Mówimy tutaj o miejscowości, a nie gminie.

   • darek

    cześć Robert

    sory ale wyczytałem coś takiego

     miejsce zamieszkania wnioskodawcy oraz główne miejsce wykonywania działalności znajduje się w miejscowości, należącej do:
    131
    o gminy wiejskiej lub
    o gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub
    o gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,

    • Robert Sekuła

     Dokładnie tak. Nie możesz realizować przedsięwzięcia w miejscowości, której liczba mieszkańców przekracza 5 tys. (np. Warka ma ponad 10 tys. – więc nie kwalifikuje się do wsparcia, ale jeżeli chciałbyś np. założyć firmę w miejscowości Grażyna, która leży w gminie Warka to nie ma przeszkód. Mimo, że liczba mieszkańców całej gminy znacząco przekracza 5 tys.) Jeżeli chodzi o to działanie raczej należy skupiać się na siedzibie firmy niż na adresie zameldowania – ponieważ obowiązek meldunkowy ma być zniesiony..

     • darek

      dzięki Robert ,rozjaśniłeś sytuację. Pozdrawiam

 • darek

  do tego musimy opłacać zus na zasadach minimum samozatrudnienia czyli przez 8 lat lekko licząc będzie to około 80tyś zł,czy to prawda?

  • Robert Sekuła

   Tak. Będziemy zobowiązani do opłacania składek na ZUS jako prowadzący działalność gospodarczą od rejestracji firmy do upływu 5 lat od dnia wypłaty II raty premii. W pierwszych dwóch lat ZUS jest na preferencyjnych zasadach później to przeszło 1 tys. miesięcznie. Z tego wniosek, że biznes musi być dobrze przemyślany 😉

 • darek

  jeśli chodzi o odnowę potencjału gospodarstwa to będzie potrzebny protokół na szkody w majątku trwałym i na taką kwotę będzie udzielana pomoc ,szkody w uprawach nie wchodzą w sumę strat ,czy to prawda?

  • Robert Sekuła

   prawdopodobnie tak. Ostatecznie wszystko wyjaśni się za kilka miesięcy jak będziemy mieli rozporządzenie.

 • Niewiem

  Nie wiadomo kiedy będzie znany współczynnik, dzięki któremu będzie można obliczyć wartość ekonomiczną gospodarstwa w Modernizacji Gospodarstw Rolnych?
  Kiedy najprawdopodobniej ruszy projekt MGR?

 • Felo Faster

  od kiedy można składać wnioski i czy u państwa można uzyska ć pomoc w wypełnieniu takiego wniosku
  Restrukturyzacja małych gospodarstw

  • Robert Sekuła

   Witam
   Jak najbardziej będziemy pomagać w przygotowaniu dokumentacji i jej rozliczeniu. Dodatkowo naszym klientom zaoferujemy pomoc w rachunkowości rolnej (zobowiązanie do prowadzenia przez 5 lat) lub zamiennie warsztaty z rachunkowości jeżeli ktoś chciałby tego pilnować samodzielnie.
   Realny termin naboru wniosków to wiosna 2015..

   • Felo Faster

    a ile będzie kosztowało przygotowanie takiego wniosku

    • Robert Sekuła

     Cennik pojawi się kiedy będziemy dokładnie wiedzieli jaką pracę mamy do wykonania. Pozdrawiam

 • LukLus

  Witam.
  Jesli chciłbym postawić nową tuczarnię i podpisać kontrakt z ubojnią to czy mógłbym starać się o 500 tysięcy na budowę?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Bardzo ogólnie mogę powiedzieć, że tak, bo budowa budynków inwentarskich mieści się w zakresie kosztów kwalifikowanych.
   Aby odpowiedzieć precyzyjnie potrzebuję poznać sytuację Twojego gospodarstwa oraz szczegóły tych planów. Poza tym musimy poczekać o projektu rozporządzenia..
   Przed naborem będziemy organizować szkolenie dla osób, które przymierzają się do inwestycji budowlanych z modernizacji. Zachęcam do udziału.
   Pozdrawiam

 • Rafał Rzewnicki

  Witam,
  Czy gospodarstwo ogrodnicze o pow 1 ha utworzone w 2015 r może liczyć na dotacje na modernizację gospodarstwa? jeśli nie to z jakiego programu mogę skorzystać?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj Rafał

   Teoretycznie 1 ha wystarczy aby ubiegać się o dotację z modernizacji, pod warunkiem, że spełniasz pozostałe wymagania.

   Jeżeli chcesz optymalnie skorzystać z dotacji na lata 2015-2020, zapraszam Cię na szkolenia AgroEkspertyza 2.0

   http://prusy29.pl/usluga/agroekspertyza-2-0/

 • Karol

  Witam,
  Chciałbym połączyć Premie Młody Rolnik (wypłacone w kwietniu 2015 złożony 2014 jako wkład własny) w programie Modernizacja Gospodarstw Rolnych na zakup ciągnika?

 • Tomek

  Witam,
  Chciałbym się zapytać kiedy rozpocznie się dofinansowanie na loszki? Czy to obowiązuje do każdej rasy, czy tylko do wybranych? Drugim pytaniem które chcę zadać jest takie, czy będzie nabór na maszyny rolnicze? Pozdrawiam