Opłacalność i możliwość dofinansowania konstrukcji przeciwgradowej

W związku z dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie siatkami przeciwgradowymi postanowiłem podzielić się kilkoma informacjami odnośnie opłacalności i możliwości dofinansowania tego typu konstrukcji. Na dzień dzisiejszy koszt wykonania konstrukcji przeciwgradowej waha się od 60 do 80 tys. zł na hektar i zależy od użytych materiałów (drewno czy strunobeton) oraz tego czy wykonanie konstrukcji zlecimy firmie czy wykonamy ją we własnym zakresie.

Opłacalność konstrukcji przeciwgradowej,  powinniśmy rozpatrywać w kontekście kosztów ubezpieczenia dotowanego, które obecnie jest najpopularniejszą formą ochrony sadu przed gradem.  Dla porównania obu form załóżmy, że ochronie będzie podlegał jeden hektar sadu jabłoniowego w okresie 20 lat,  którego wydajność wynosi średnio 40 ton jabłek deserowych. Zakładamy, że w ciągu 20 lat opad gradu wystąpi czterokrotnie, gdzie dwa razy uszkodzonych zostanie 100% owoców, a kolejne dwa razy 50% owoców.

W przypadku ubezpieczenia, które obecnie wynosi 3,5% sumy ubezpieczenia roczna składka wyniesie 1400 zł (40 ton x 1.000 zł x 3,5%), co w kontekście 20 lat da nam kwotę 28.000 zł. Kwota ta w porównaniu z kosztami wykonania konstrukcji przeciwgradowej (około 70 tys zł) zdaje się nie pozostawiać złudzeń co do niższych kosztów ubezpieczenia.

Inaczej jednak prezentuje się nasze porównanie kiedy weźmiemy pod uwagę szkodowość. W przypadku siatki przeciwgradowej chronimy 100% plonu i nie ponosimy żadnych strat. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie to praktyka pokazuje, że w przypadku gdy grad zbije nam 100% jabłek ubezpieczyciel wypłaci nam około 50% sumy ubezpieczenia, a gdy grad zbije nam 50% jabłek nasze odszkodowanie będzie stanowiło około 25% sumy ubezpieczenia. Skąd to szacowanie ? Otóż firmy ubezpieczeniowe stosują niekorzystną metodykę szacowania szkody według, której np. jabłko z dwoma trafieniami to zaledwie 20% szkody, poza tym występuje 10% wkładu własnego, który pomniejszy nasze odszkodowanie. Analizując założony przez nas przykład w ciągu 20 lat straty związane z „niekorzystnym szacowaniem szkody” przez ubezpieczyciela wyniosą około 60 tys. zł co w połączeniu z kwotą 28.000 zł zapłaconych składek daje nam 88 tys., a to już więcej niż koszt wykonania naszej konstrukcji przeciwgradowej.

Rozważając opłacalność konstrukcji przeciwgradowej należy również wziąć pod uwagę jej wielofunkcyjność co nie zostało uwzględnione w powyższym porównaniu. Konstrukcja przeciwgradowa stanowi jednocześnie konstrukcję podtrzymującą dla drzew, a jej wykonanie to też koszty, poza tym wysokość słupów daje nam możliwość nieco wyższego prowadzenia drzew, co przekłada się na  plon. Z informacji od firm sprzedających siatki przeciwgradowe wynika, że w pewnym zakresie zabezpieczają one sad przed szkodnikami oraz ograniczają podmuchy wiatru. Na minus należy doliczyć coroczne koszty robocizny związane ze zwinięciem i rozwinięciem siatki.

Podsumowując należy uczciwie stwierdzić, że siatka przeciwgradowa jest nieznacznie korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem w porównaniu z ubezpieczeniem upraw, chyba że na taką inwestycje uzyskamy dofinansowanie, wtedy sprawa co do opłacalności nie budzi wątpliwości. Więc z jakich programów możemy dofinansować wykonanie konstrukcji przeciwgradowej:

  • „Przywracanie potencjału produkcji rolnej …” – w ramach programu możemy uzyskać zwrot 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji maksymalnie 300 tys. zł. Warunkiem ubiegania się o dofinanowanie jest wystapienie w gospodarstwie przed zlożeniem wniosku klęski, która została potwierdzona protokołem z oszacowania szkód i opiniami wojewody;
  • „Modernizacja gospodarstw rolnych” – program ten będzie wznowiony po 2014 roku, prawdopodobnie będzie można uzyskać dotację na poziomie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
  • Kredyt preferencyjny z dopłatami do oprocentowania ARiMR – nowe technologie lub młody rolnik, obecnie oprocentowanie wynosi 3%, a kredyt może zostać zaciągnięty na 15 lat. Raty kredytu są porównywalne ze składką na ubezpieczenie.
  • W ramach funduszu operacyjnego realizowanego przez organizację producentów owoców i warzyw można uzyskać zwrot poniesionych kosztów na poziomie 60%.

 

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Opłacalność i możliwość dofinansowania konstrukcji przeciwgradowej'

Komentarze