Modernizacja gospodarstw rolnych 2014-2020

W ramach PROW 2014-2020 przewiduje się kolejną edycję programu modernizacja gospodarstw rolnych. Jest to jeden z najbardziej popularnych programów w ramach, którego można uzyskać dotację na zakup maszyn, budowę budynków czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich. Zakłada się, że najbliższego naboru wniosków z działania modernizacja gospodarstw rolnych możemy się spodziewać w 2015 roku, jednak już dzisiaj warto poznać zasady programu aby móc właściwie zaplanować swoje inwestycje.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wideo prezentujące podstawowe informacje na temat działania, więcej informacji w tekście poniżej nagrania.

Kwota i wielkość wsparcia

Na etapie obecnego projektu PROW 2014-2020 przewiduje się, że w ramach działania modernizacja gospodarstw rolnych będą 3 limity pomocy:

 • 900 tys. zł – dla budowy budynków inwentarskich w produkcji trzody chlewnej;
 • 500 tys. zł – dla budowy budynków inwentarskich w produkcji mleka krowiego i bydła mięsnego;
 • 200 tys. zł – dla pozostałych branż na pozostałe inwestycje takie jak zakup maszyn, budowa budynków, zakładanie sadów i plantacji wieloletnich.

Zaproponowane limity pomocy to nic innego jak próba ukierunkowania wsparcia na określone inwestycje gdzie zaobserwowano największe potrzeby (budynki inwentarskie) oraz na określone branże takie jak trzoda chlewna, w ramach której w ostatnich latach obserwujemy spadek produkcji.

Poziom pomocy został określony na następujących pułapach:

 • 60% – inwestycje zbiorowe i młodzi rolnicy;
 • 50% – pozostałe inwestycje.

W obecnej edycji programu modernizacja gospodarstw rolnych wyższym wsparciem nie będą premiowane inwestycje realizowane przez gospodarstwa położone na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

Na jakie inwestycje można uzyskać dotacje ?

W ramach działania modernizacja gospodarstw rolnych do kosztów kwalifikowanych (czyli kosztów od których możemy uzyskać dotację) zaliczamy:

 • Budowa lub modernizacja budynków i budowli;
 • Zakup i instalacja nowych maszyn i wyposażenia (również leasing);
 • Koszty założenia nowych sadów i plantacji wieloletnich (owocujących co najmniej 5 lat);
 • Koszty zakupu oprogramowania komputerowego, patentów, licencji, znaków towarowych;
 • Koszty ogólne (opłaty za konsultacje).

W ramach działania nie uzyskamy dotacji na zakup maszyn i urządzeń używanych.

Jakich maszyn nie zakupimy z modernizacji ?

Na etapie projektowania nowego PROW 2014-2020 zauważono, że gospodarstwo w wystarczającym stopniu są już wyposażone w maszyny i urządzenia, a brak jest inwestycji, które w sposób bezpośredni wpływają na wzrost dochodu rolniczego. Dlatego w ramach nowej modernizacji nie zakupimy maszyn, które rodzajowo zakupiliśmy w ramach PROW 2007-2013 takich jak ciągnik, opryskiwacz, rozrzutnik obornika, kosiarka glebogryzarka itd.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (WEG)

Według definicji wielkość ekonomiczna gospodarstwa (WEG) to całkowita roczna standardowa produkcji gospodarstwa wyrażona w euro, czyli coś co w ramach PROW 2007-2013 nosiło zwyczajową nazwę ESU. Na potrzeby programu od górnie określono jaki dochód daje hektar każdej uprawy i sztuka każdego zwierzęcia w gospodarstwie. Po zsumowaniu całego potencjału gospodarstwa otrzymujemy wielkość ekonomiczną gospodarstwa (WEG) wyrażoną w euro. Aby móc ubiegać się o pomoc w ramach działania nasza wielkość powinna mieścić się w przedziale od 6 do 250 tys. euro.

Wartość dodana brutto (GVA)

Poza wymogiem wielkości ekonomicznej gospodarstwa (WEG), które jest określana poprzez standardowe nadwyżki bezpośrednie występuje również wymóg wzrostu dochodu rolniczego brutto (GVA) w wyniku realizowanej inwestycji o minimum 10% (w poprzedniej wersji PROW 2014-2020 było to 20% – co pokazuje na wideo). I tutaj według mojej subiektywnej oceny mamy główny haczyk, bo mówiąc prostym językiem inwestycja realizowana w gospodarstwie musi spowodować, że będziemy zarabiali o 10% więcej, a jest to bardzo ciężkie do wykazania jeżeli realizujemy inwestycje pod tytułem „zakup ciągnika i opryskiwacza” ponieważ wpływ tych maszyn na zyskowność gospodarstwa nie przekłada się aż tak bezpośrednio. Oczywiście wszystko można w odpowiedni sposób opisać, a papier wszystko przyjmie :) jak zwykło się mówić. Jednak w porównaniu do lat ubiegłych beneficjent działania modernizacja gospodarstw rolnych będzie zobligowany do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów (rachunkowości rolnej) na potrzeby wykazania założonego dochodu.

Lista rankingowa i 4 nabory wniosków

Odmiennie do tego z czym mieliśmy do czynienia w latach 2007-2013 w obecnym okresie programowania przewidywane są 4 nabory tematyczne:

 • Nabór 1 – rozwój produkcji prosiąt;
 • Nabór 2 – rozwój produkcji mleka krowiego;
 • Nabór 3 – rozwój produkcji bydła mięsnego;
 • Nabór 4 – dla pozostałych branż.

Przewiduje się również możliwość naborów wojewódzkich z kryteriami uzupełnionymi o zidentyfikowane potrzeby dla danego województwa.

Każdemu naborowi będzie towarzyszyła dobrze znana lista rankingowa określająca kolejność przysługiwania pomocy. Miejsce na liście rankingowej będzie zależało od punktów, które będzie można zdobyć za:

 • inwestycje dotyczące budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub magazynów paszowych;
 • inwestycje wpływające na zwiększenie uczestnictwa w rynku lub zróżnicowanie produkcji rolnej lub dotyczące produkcji ekologicznej
 • inwestycje realizowane w gospodarstwach objętych dobrowolnym ubezpieczeniem;
 • określoną wielkość ekonomiczną gospodarstwa (WEG)
 • inwestycje wpływające na cele przekrojowe takie jak poprawa efektywności wykorzystania zasobów energii, zasobów wodnych, odnawialnych źródeł energii czy redukcję amoniaku i gazów cieplarnianych.

Aby uzyskać więcej informacji zachęcamy do zapisania się na nasz NEWSLETTER i do udziału w organizowanych przez nas szkoleniach.

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Modernizacja gospodarstw rolnych 2014-2020'

Komentarze

 • Robert Sekuła

  Bardzo proszę o wyrozumiałość w stosunku do wideo :) W momencie kiedy nagrywaliśmy obowiązywała poprzednia wersja PROW 2014-2020 stąd małe nieścisłości.

 • Robert Sekuła

  Zachęcam do dyskusji i zadawania pytań, dajcie znać co myślicie o nowej wersji programu 😉

 • Aleksandra Kowalska

  witam, chciałbym się dowiedzieć czy mam szanse uzyskać dotacje z PROW Jestem młodym rolnikiem posiadam 5,5 ha ziemi i uprawiam pszenice na niej. Chciałbym rozwinąć gospodarstwo, i dostać dotacje na zakup sprzętu rolniczego.

 • Rolnik

  W ostatnim naborze z „młodego rolnika” skorzystałem z tego programu, czy z modernizacji też mogę? jeden program nie wyklucza drugiego?

 • Kamil

  od kiedy Bedzie mozna skladac wnioski ?:)

 • monia

  witam! mam pytanie odnośnie dotacji na zakup ciągnika, koparko-ładowarki, rębaka, przyczepy, jakie są warunki żeby pozyskać np 200.000 ile muszę mieć wkładu własnego, podkreślam że posiadam 50ha lasów, oprócz tego jest jeszcze ziemia

  • Robert Sekuła

   Witaj

   Wszystkich wymienionych maszyn niestety nie zakupisz z programu Modernizacja gospodarstw rolnych. Możesz zakupić tylko maszyny, które służą wyłącznie do produkcji rolniczej np. ciągnik i przyczepa.

   Jeżeli chodzi o koparko-ładowarkę i rębak to zainteresuj się działaniem premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, więcej na ten temat masz pod tym linkiem

   http://prusy29.pl/100-tys-zl-premii-na-rozpoczecie-dzialalnosci-pozarolniczej/ lub programem Rozwój przedsiębiorczości.

   Nie jestem wstanie wypisać w komentarzu wszystkich kryteriów jest tego bardzo dużo. Poza tym żebym mógł Ci pomóc musiałbym poznać Twoją sytuację.
   Zacznij od szkolenia lub konsultacji.
   Pozdr.

 • Tomasz

  Witam, czyli w PROW 201-2020 będę mógł skorzystać z dofinansowania ciągnika?

 • Tomasz

  Może trochę pomoże mi Pan w sprawie dofinansowania młodego rolnika, nigdy nie prowadziłem sam gospodarstwa ( nie byłem właścicielem) , po śmierci ojca 10 lat temu w spadku dostałem udział 1/3 do 20 ha oczywiście płaciłem KRUS. Czy teraz jak zostałem właścicielem wszystkiego dostałem nowy numer gospodarstwa itd. nie mam 40 lat to czy mam szanse na skorzystanie z premii dla młodego rolnika.

 • Piotr

  Piotr.Witam nie jestem(właścicielem)ale mam 1/3 z 16h .ziemi.Czy mogę z korzystać z zakupu sprzętu rolniczego na dofinansowanie.Oczywiście lada dzień będę właścicielem całego gospodarstwa o pow.16h.

  • Robert Sekuła

   Witaj Piotr
   Możesz być współwłaścicielem 1/3 gospodarstwa i korzystać z modernizacji ale pod warunkiem, że pozostali współwłaściciele wyrażą Ci na to zgodę.

 • Sebastian

  witam chcialem sie dowiedziec co musze zrobic aby uzyskac dotacje na zakup sprzetu rolniczego jako mlody rolnik gospodarstwo w najblizszych dniach bedzie przepisane na mnie okolo 7ha

  • Robert Sekuła

   Witaj Sebastian
   Muszę poznać Twoją sytuację oraz sytuację Twojego gospodarstwa, oraz zadać kilka pytań, żebym mógł Ci właściwie odpowiedzieć. Na pewno nie wyłożę tego w komentarzu. Umów się na konsultację.

   • Sebastian

    w moim przypadku to konsultacja telefoniczna lub email jest tylko mozliwa

   • Sebastian

    gdyby byla takA mozliwosc to prosze o kontakt na email:
    sebastianspox3@wp.pl zgory dziekuje

 • Tomasz

  Interesuje mnie założenie winnicy na ok 2,5-3 ha. Chciałbym skorzystać z programu modernizacji gospodarstwa. Na jaką dopłatę mogę liczyć? Założenie 1 ha plantacji to koszt ok 120000 zł ale potrzebny jest jeszcze sprzęt do produkcji wina oraz jakiś budynek a to kolejne koszty i to niemałe.

 • Tomasz

  a kiedy ma ruszać jakiś nabór wniosków? wiadomo już?

  • Robert Sekuła

   prawdopodobnie będzie to jesień.

   • Tomasz

    A ty podjął byś się przygotowania takiego wniosku? I oczywiście ile to będzie kosztowało? Pozdrawiam i czekam na odp

 • Ania

  Skąd informacja, że wartość ekonomiczna gospodarstwa musi mieścić się w granicach 6-250 tyś EUR? Na stronie ARiMR jest informacja o przedziale 10-200 tyś EUR.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Na moment pisania tego artykułu WEG było w przedziale 6-250, na ten moment mamy tak jak napisałaś 10-200 tys.

 • Łukasz Weber

  Czy jest sens ubiegać się o takie maszyny jak zgrabiarka, rozrzutnik, pług, agregat itd mając niecałe 20 ha? Dodam ze mieszkam w wlkp i tu zawsze ciężko „małemu” dostać?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Nie znam Twojej sytuacji. Ale masz rację czasami nie warto korzystać i brać na siebie zobowiązania.
   Program szykuje się trudny, wkrótce napiszę więcej na ten temat na blogu.
   Pozdrawiam

 • Grzegorz

  mam 11 h i czy bede teraz mogł skorzystac z jakiegos programu ? czy bys mogł mi pomoc lub cos doradzic ..?

  • Robert Sekuła

   Grzegorz, doradztwo wiąże się z odpowiedzialnością z mojej strony. Żebym mógł Ci pomóc muszę poznać Twoją sytuację. Umów się na konsultację.

 • Grzegorz

  Witam jesli bys mogł mi pomoc bede wdzieczny bardzo :)

 • stach

  Pytanie takie jeśli już się dostanie dotacje np na hodowlę trzody chlewnej to trzeba będzie coś oddawać! Chodzi mi o te 900 tysięcy

  • Robert Sekuła

   Zwrot całości lub części dotacji jest tylko w sytuacji kiedy nie spełnisz jednego z zobowiązań. Limit 900 tys dotyczy budowy budynków i w ramach niego masz maksymalnie 200 tys na zakup maszyn.
   Pozdr

 • paulina

  Witam mam pytanie czy mogę składać wniosek jak dopiero chcem kupić budynki gospodarcze z ziemia i zająć się rolnictwem

 • Dawid Slomian

  Witam chcial bym sie dowiedziec czy jest mozliwosc pozyskania z tego programu srodkow na rozbudowe plantacji borowki amerykanskiej? Interesowalo by mnie zakup sadzonek, ogrodzenie, i zakup traktorka sadowniczego z osprzetem. Odpowiez prosze kierowac na emaila snopek121@gmail.com i czy jest pan w stanie napisac taki wniosek?

  • Robert Sekuła

   Witam
   TAK. jak najbardziej, może być zakup sadzonek, ogrodzenie, siatki przeciw ptakom i zakup maszyn. Przygotowanie takiego projektu nie stanowi problemu. Zapraszam do biura na konsultację

 • Ania

  w 2010 wziełam dotacje na młodego rolnika 75 tys i chciałam zapytac czy moge sie starac o modernizacje chodzi mi o kupno maszyn?
  Ile musze miec wkładu własnego w zakup sprzetu?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli na dzień składania wniosków nie minie 5 lat od dnia kiedy przejęłaś gospodarstwo otrzymasz 60% zwrotu. Oczywiście to wymaga sprawdzenia jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę ocenić, że możesz się ubiegać o dofinansowanie :)

 • kamila34311

  Witam, posiadam 17 ha gospodarstwo. Mam pytanie czy są teraz jakieś programy które dofinansowują modernizację lub budowę nowych chlewni ?

  • Robert Sekuła

   Witam
   Prawdopodobnie na jesieni ruszy program Modernizacja Gospodarstw Rolnych, w ramach którego będzie można uzyskać do 900 tys. dotacji przy zwrocie 50 lub 60%.

 • margolka

  witam mam pytanie chciałabym w ramach prow postawić obore ,czy podobnie jak podczas zakupu maszyn tą inwestycje będzie można podzielić na etapy a w jaki sposób agencja będzie wypłacała dofinansowanie

 • Seba5211

  Witam. Chciałbym pozyska dotacje na zakup ciagnika. Dopiero bede miał zapisane gospodarstwo przez ojca, nigdy wcześniej mój ojciec nie brał zadnych dotacji unijnych na maszyny budynki itp itd. Czy w takim przypadku mam wieksze szanse od ludzi którzy brali już wcześniej dotacje na maszyny?

  • Konrad Wargocki

   Wtam, Szanse ma Pan równe, jak wszyscy inni rolnicy. Wystarczy spełniać wymagania. Jednak jeżeli Pana tata nie korzystał z żadnych innych dotacji unijnych to spełnia pan bardzo ważne wymaganie dotyczące „Młodego Rolnika” ponieważ pana ojciec nie posiada zobowiązań i przekazując je panu pan również takich nie otrzyma.

 • pawlik

  Witam. Żona posiad gospodarstwo ok 12ha. Nigdy nie brała dotacji. Nie mamy pojęcia jak to robić. Może nam ktoś powiedzieć jak to robić albo pomóc uzyskać?? jeśli tak to kontakt ze mną na pawlik83.ap@gmail.com

  • Robert Sekuła

   Proszę się umówić na konsultacje. Dane w kontakcie.

 • http://www.ultrapak.pl/wp-content/uploads/2015/01/STOP_06.jpg maszyny rozlewnicze

  Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided
  to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how
  quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, fantastic blog!

 • Aneta

  witam czy jest mozliwosc otrzymania modernizacji na budowe pieczarkarni chodzi mi o to w jakiej wysokosci 900tys zł, 500tys zl czy 200tys zl? bardzie dziekuje za odp

 • pawełwww

  Czy wiadomo już kiedy ruszy nabór na wnioski?

 • Piotr

  Witam. Mam wejść w posiadanie gospodarstwa o pow.25 ha i rozpocząć uprawę borówki amerykańskiej . Czy mogę złożyć wniosek o dotacje nie będąc jeszcze właścicielem i czy można ubiegać się jednocześnie o pomoc dla młodego rolnika i o modernizacje gospodarstwa?

  • Robert Sekuła

   Jednocześnie się nie da. Najpierw składamy wniosek z młodego rolnika, a dopiero później na modernizację. Oczywiście żeby ubiegać się o dotację z programu MGR trzeba mieć już gospodarstwo i sprzedaż (minimum 5 tys. zł)

 • Jarek

  Witam. Czy jesli posiadam same dzierżawy (16 ha) to moge ubiegać sie o modernizacje gospodarstw rolnych czy muszę posiadać ziemię na własność?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Wystarczy dzierżawa – minimum 1 ha.

 • Marcin

  Witam,
  obecnie moje gospodarstwo nie posiada wielkość ekonomiczną aby załapać się na dotację. Czy w przypadku gdy dziś (na jesień) zainwestuje w taki sposób że zwiększy mi się moja wielkość ek. to czy w następnym roku np. na wiosnę mogę ubiegać się o dotację? Czy wiadomo kiedy mogą pojawić kolejne nabory?

 • robert

  czy w naborze nr 4 bedzie mozna uzyskac dofinansowanie na budowe tuczarnii?

  • Robert Sekuła

   Tak, pod warunkiem, że spełnisz pozostałe warunki.

 • Agata

  Czy można składac na plac manewrowy w tym naborze?

  • Robert Sekuła

   Tak ale nie może to być inwestycja samodzielna. Trzeba coś do tego dołożyć, np. założenie sadu jabłoniowego, czy modernizację jakiegoś budynku. Inwestycja musi powodować wzrost dochodu rolniczego minimum o 10% – a w przypadku samego placu jet to nie wykonalne.,

 • jakub

  witam posiadam 5,9ha ziemi,26 szt bydla opasowego w roznym wieku. Chcialbym dowiedziec sie o mozliwosc uzyskania dotacji na start, z mlodego rolnika nie korzystalem jeszcze powiewaz nie spelniam sredniej powierzchni w wojewodztwie lubelskim. W przyszlosci mam możliwość dzierżaw kilkudziesięciu hektarów łąk. Chcialbym skorzystac z Modernizacja gospodarstw rolnych 2014-2020
  zainwestowac w budowe nowej obory, zakup maszyn i stada podstawowego krow mlecznych. Chcialbym przestac wegetowac i zaczac dzialac poniewaz kto nie sie nie rozwija ten ginie

  • Robert Sekuła

   Zapraszam na konsultację, lada moment uruchamiamy również doradztwo on-line.

 • marcin

  Witam. Mam pytanie czy wiadomo już dokładnie kiedy ruszy nabór 4? I jeszcze jedno chodzi mi o zakup maszyn i czy te 200 tyś złoty to jest zwrotu (czyli w moim przypadku 400 tyś na wydanie) czy mogę wydać 200 tyś złoty na te maszyny??

  • Robert Sekuła

   Witaj Marcin
   400 tys. inwestycja, 200 tys zwrot.
   Według zapisów rozporządzenia może to być I kwartał 2016 roku.

 • kacper

  witam chciałbym się dowiedzieć czy w tym naborze można kupić ciągnik i inne maszyny

 • Agnieszka

  Witam,
  Chciałabym uzyskać informacje czy aby wziąć udział w naborze trzeba spełniać wymogi wiekowe? A dokładniej chodzi mi czy o dofinansowanie może ubiegać się osoba będąca na emeryturze która posiada 2h ziemi?

 • Bernard Jakubowski

  Witam,

  Czy można skorzystać z modernizacji jeśli dotyczy ona adaptacji budynku gospodarczego na pracownię pasieczną, w której będzie wybierany i konfekcjonowany miód oraz produkty pszczele. Zmodernizowane pomieszczenie będzie służyło mi również jako magazyn na pasze dla pszczół i produkty pszczele.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Robert Sekuła

   Witam
   Oczywiście, że TAK.

 • Dawid

  Witam mam takie pytanie bo przy ostatnim rozdaniu młodego rolnika załapałem sie i czy te pieniadze mógł bym przeznaczyc w prowie na zakup ciągnika jako wkład własny ?

  • Robert Sekuła

   Na ten moment niestety nie ma takiej możliwości. Kwestia ta została zgłoszona i możliwe, że młodzi rolnicy dostaną taką możliwość..

   • Dawid

    A jak to wygląda z zdoborem ciągnika mocowo ? jaki jest przelicznik koni na hektary i czy coś idzie zawyżyc ?

    • Robert Sekuła

     Ciągnik musi być uzasadniony w kontekście SKALI i PROFILU prowadzonej produkcji. W związku z tym nie liczy się tylko powierzchnia ale również to co jest tam uprawiane. Ta kwestia wymaga już indywidualnego rozpatrzenia..

 • Paweł Aftarczuk

  Witam Skorzystałem z dopłaty dla młodego rolnika w 2011 roku (otrzymałem 75 tys.) zaczynałem z 11 hektarów teraz mam 15. Jakie są możliwości na dalszy rozwój mojego gospodarstwa przy pomocy dopłat chciałbym zakupić sprzęt. Mój ojciec również prowadzi gospodarstwo rolne i posiada 70 hektarów w 2013 roku korzystał z dopłat nadnoteckiej grupy rybackiej rozliczanej przez urząd marszałkowski(modernizacja domu pod agroturystykę) również chciałby zakupić sprzęt oraz zmodernizować stodołę na oborę ponieważ posiadamy ponad 70 sztuk bydła mięsnego. Czy jest możliwość starania się o dopłatę? Jeśli tak to o jakich kwotach mówimy i w jakich terminach, bo ciężko cokolwiek znaleźć w internecie.

  • Robert Sekuła

   Witam

   Chyba najlepiej zacząć od modernizacji. W Twojej sytuacji to do 200 tys. dotacji w przypadku zakupu maszyn lub do 500 tys. w przypadku przebudowy stodoły na oborę. Twój zwrot to 60% kosztów kwalifikowanych (czyli netto). Jutro o 19:00 organizuję bezpłatny WEBINAR, na którym będę między innymi opowiadał o tym programie, tutaj masz link do zapisania się http://restrukturyzacjaczymodernizacja1.gr8.com/

   pozdr

 • paulina

  Witam. Mam pytanie. Posiadam gospodarstwo 6ha ktore chciala bym rozwinąć. W tym celu chciala bym sie ubiegac o dofinansowanie na budowe budynku dla bydla miesnego. Czy mam szanse na otrzymanie czegos takiego? Dodam ze nigdy wcześniej nie korzystalam z zadnej pomocy ale w koncu chciala bym sie zabrac za to swoje gospodarstwo.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   To wymaga analizy, zapraszam na rozmowę. I koniecznie zapisz się na nasz newsletter, powiadomimy cię o szkoleniach online z tego programu.

   • paulina

    Witam.
    Zapisalam sie na newsletter. Jak mam dalej postepowac?

    W dniu czwartek, 31 grudnia 2015 Disqus <notifications@disqus.net > napisał(a):

 • Remigiusz Agnieszka Janiccy

  Witam ja mam pytanie czy jestem współwłaścicielem to czy mogę sie starac o środki na zmodernizowanie gospodarstwa?

  • Robert Sekuła

   TAK.

   • Remigiusz Agnieszka Janiccy

    A czy musiał bym mieć do tego jakieś zgody innych współwłaścicieli?

    • Robert Sekuła

     TAK

 • Dawid Janiak

  Dzień dobry,
  czy jest możliwość uzyskania dofinansowania na materiał nasadzeniowy (drzewka owocowe) w miejscu na którym ten sad już istnieje, tylko po prostu drzewa są już stare i trzeba je zmienić na nowe?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Tak ale pod dwoma warunkami:
   1. Musisz posadzić drzewka innej odmiany i najlepiej w gęstszym rozstawie – inwestycja nie może mieć charakteru odtworzeniowej;
   2. Inwestycja musi być uzasadniona ekonomicznie.
   Pozdr

   • Dawid Janiak

    Co mam rozumieć poprzez inną odmianę?
    Załóżmy mam jabłoń Sampion którą wyrywam, czy muszę posadzić gruszkę/śliwkę,morelę, itp czy wystarczy zmiana odmiany jabłoni Sampion na np. jabłoń Idared?

    • Robert Sekuła

     Gatunek: jabłoń, śliwa, wiśnia…
     Odmiana: champion, idared, gloster..

     • Dawid Janiak

      Ok, dziękuję za odpowiedź.
      Satysfakcjonuje mnie ona bardzo 😉

 • Jacek FarGo

  Jakie są wymagania punktów do składania wniosków na modernizację? Np. na młodego rolnika, w sierpniu 2015 roku trzeba było mieć minimum 15 punktów, w tej chwili chyba obniżyli do 13. Jakie są punktacje przy modernizacji? Gdzie można znaleźć wykaz punktów ile za co? Ile punktów za sad czereśniowy?
  Dzięki

  • Robert Sekuła

   Witaj
   przejdź do wpisu „wszystko co musisz wiedzieć o modernizacji”

 • ewa

  Witam
  Chciałam zapytać jakie są warunki dopłat do chodowli koni? Czy są to wyszczególnione rasy? jakie warunki trzeba spełniac? Czy są to dopłaty do hodowli koni dla zachowania rasy?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj Ewo,
   Poniższy czat dotyczy programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” 😉 W tym programie nie ma jakiś szczególnych wymogów co do ras koni. Najważniejsze, żeby wyjściowo osiągnąć wielkość ekonomiczną gospodarstwa na poziomie 10 tys. euro oraz zrobić wzrost dochodu w wyniku inwestycji o 10%. Dopłat do określonych ras koni, szukaj w programie rolnośrodowiskowym.
   Pozdr.

 • przemek

  Witam . Mój ojciec posiada 200 loch w cyklu zamknietym , wiec z nowego prowu nie skorzysta bo przekracza próg 250 tys euro , chce przepisać cześć gospodarstwa i zwierząt na mnie aby zmieścic sie w tym przedziale i wybudować chlewnie na 300 loch w cyklu otwartym . moje pytanie brzmi czy moge razem składać papiery na budowe I na młodego rolnika czy musze odczekać jakis czas ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Przemek,
   Dobre pytanie, ale na konsultacje, a nie na komentarz. Tu jest zbyt wiele kwestii do rozważenia. Zapraszam na konsultacje.
   Pozdr.

 • Rafał

  Wtam jestem rolnikiem w branży drobiarskiej a dokładnie hodowli gesi i mam zamiar wybudowac nowy budynek do tuczu gesi.. czy jest szansa na jakąs pomoc w dofinansowaniu z UE bo wiem ze kiepsko jest z dofinansowaniem na działalność drobiarską

  • Robert Sekuła

   Witaj Rafał
   Z modernizacji możesz wybudować taki budynek ale jest jeden warunek. Musisz prowadzić produkcję metodami ekologicznymi lub dokonać przestawienia produkcji z tradycyjnej na ekologiczną.
   Poza tym zostaje Ci jeszcze kredyt preferencyjny…
   Pozdr.

   • Rafał

    Wtam ponownie niestety nie prowadzimy produkcji ekologicznej ale myślę ze warto będzie się temu przyjrzeć i się z tym zapoznać..
    W jaki sposób mogli byśmy sie umówic na spotkanie macie swoich przedstawicieli czy bezpośrednio u was w siedzibie firmy? Pozdrawiam…

    • Robert Sekuła

     bezpośrednio u nas. Telefon, dni i godziny kiedy przyjmujemy klientów masz w kontakcie..

 • Anna Puchrowicz

  Witam.
  Zakwalifikowałam się na listę PROW na dofinansowanie do budowy chlewni. Uzyskałam po 1,5 roku pozwolenie z Ochrony Środowiska oraz gminy. Teraz chciałam złożyć wniosek o warunki zabudowy i zamówić projekt, ale okazało się, że skoro nie mam projektu to mój wniosek zostanie odrzucony. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Tyle czasu straciłam na załatwianie pozwoleń i nie dostanę dofinansowania???

 • Karol Kluszczynski

  witam, jeśli wcześniejszym prow wziąłem ciągnik to czy w obecnym mogę wziąć quada?

 • PAPI90

  Witam. Chciałam zapytać o modernizacje gospodarstwa. Od czego zależy 60 % kosztów kwalifikowanych: jakie dokładnie wymogi trzeba spełnić.

  • Robert Sekuła

   Żeby uzyskać zwrot na poziomie 60%, musisz być młodym rolnikiem (nie więcej niż 40 lat i nie więcej niż 5 lat prowadzenia gospodarstwa rolnego) lub złożyć wniosek zbiorowy z innym rolnikiem.

   • PAPI90

    A jeśli mąż jest w KrRUSIE od 2007 jako domownik, ale nr stada ma założony dopiero w 2015 r. Czy jest młodym rolnikiem??

 • Hubert Dąbrowski

  witam posiadam 1.5h sadu i chciałbym powiekszyc swoje gospodarstwo,np.zakupic ziemie ,czy mam jakies szanse…dziekuje za odpowiedz Hubert.

 • Monika Skrzeszewska

  Witam jakie wymogi musi posiadać ciągnik w programie dla małych gospodarstw