Młody rolnik z nowego PROW: kto może liczyć na premię?

Premie dla młodych rolników w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będą znacząco  różnić się od tych ze „starego” PROW-u 2007-2013.    

Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy na dzień składania wniosku o premię

    są już posiadaczami przynajmniej 1 ha użytków rolnych, tj.  rozpoczęli  już urządzanie gospodarstwa rolnego i jego prowadzenie  natomiast przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii jeszcze nie podjęli kierowania tymże gospodarstwem (tj. nie złożyli wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich, nie zgromadzili faktur sprzedażowych, itp.)

 

ha

Rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej dla młodych rolników w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 zostało już podpisane.

Po jego ogłoszeniu w „Dzienniku Ustaw” (Dziennik Ustaw z 14 lipca 2015, pozycja 982) prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  ogłosi termin rozpoczęcia naboru wniosków.

Do rozdysponowania jest 718 mln euro.

 

znak-zapytania1

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O JAKICH MŁODY ROLNIK   MUSI WIEDZIEĆ:  

wazne_0                  

O premię MOŻE STARAĆ SIĘ OSOBA, która:

– ma nie więcej niż 40 lat,

– posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,

po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem (co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący),

stała się właścicielem  lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem (ozn. to, że nie może posiadać ziemi dłużej niż 1 rok przed złożeniem wniosku o premię).

 

WYMAGANIA DODATKOWE:

 1. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa, nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

 1. Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rolnym Młodego Rolnika musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej, ponadto powierzchnia ta nie może być większa niż 300 hektarów (W PRZYPADKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO ŚREDNIA WOJEWÓDZKA TO 8,55 HA)

 2. Przynajmniej 70% powierzchni gospodarstwa Młodego Rolnika (tj. ok. 6 ha dla woj. mazowieckiego) musi stanowić przedmiot jego własności, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST), pozostałe 30% może stanowić dzierżawa od osób fizycznych,

 3. Wyłączenie wsparcia dotyczy gospodarstw, których głównym kierunkiem produkcji będzie: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

 4. Beneficjent zobowiązany będzie do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa będzie musiała wzrosąć co najmniej o 10% w stosunku do roku bazowego.

 5. Młody rolnik ma też trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych (wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy

 6. Młody Rolnik musi zdobyć miminum 15 pkt. by jego wniosek został rozpatrzony

PREMIA W WYSOKOŚCI  100 tys. złotych BĘDZIE WYPŁACANA W 2 RATACH:

 

                                                     I – w wysokości 80% – po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od    kasadnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których        została wydana ww. decyzja;

II – w wysokości 20% – po realizacji biznesplanu.

 

 

 

Wykonaj TEST i sprawdź, czy możesz skorzystać z działania „Premia dla młodych rolników”

TME

 

 

TEST      -> pobierz i sprawdź czy możesz skorzystać z działania                                                                            „Premia dla Młodych Rolników”

 Autor:

KATARZYNA SOWIŃSKA-STRZEŻEK

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie o specjalności Bankowość, Ubezpieczenia i Rynek Kapitałowy oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na kierunku ochrona środowiska o specjalności prawo i zarządzanie środowiskiem. Od 5 lat pracuje w firmie jako doradca rolny – swoje doświadczenie popiera wieloma certyfikatami, m. in. certyfikatem uprawnionego doradcy rolnego. Z chęcią dzieli się swoim doświadczeniem w pozyskiwaniu różnego rodzaju funduszy unijnych. W wolnej chwili doszkala swoje umiejętności w zakresie wizażu i profesjonalnego makijażu, będącego również jej dodatkowym hobby i pasją.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Młody rolnik z nowego PROW: kto może liczyć na premię?'

Komentarze

 • Krzysiek

  Witam. Spełniam prawie wszystkie wymagania oprócz jednego, posiadania co najmniej 1 ha co mogę w takiej sytuacji zrobić, mogę wydzierżawić od kogoś ten 1 ha czy teraz przejąć całe gospodarstwo od ojca ? proszę o poradę

  • KATARZYNA SOWIŃSKA-STRZEŻEK

   Witam. Przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii Młody Rolnik musi już mieć na własność przynajmniej 1 ha użytków rolnych. Pozostała powierzhnia (brakująca do min. średniej wojewódzkiej) może być w biznesplanie ujęta jako prognozowana do przejęcia na własność – po otrzymaniu decyzji o przyznaniu premii. Jednakże proszę pamiętaż, że jeżeli Pana ojciec posiada nadal zobowiązania wynikające z uczestnictwa w jakimkolwiek programie z PROW 2007-2013 (tj. nie upłynęło jeszcze 5 lat od otrzymania przez niego dotacji) nie jest możliwe obecnie przejęcie zobowiązań po ojcu i jednoczesny start w działaniu Premia dla Młodego Rolnika z uwagi na to, że przejęcie zobowiązań jest równoznaczne z kierowaniem tymże gospodasrtwem. Jedyną opcją jest w takim wypadku przekazanie tylko części gospodasrtwa przez ojca (tak aby inwestycja która została przez niego wykonana w ramach działań z Prow 2007-2013 była zasadna dla gruntów pozostawionych na własność). Jeżeli Pański ojcicec nie korzystał z żadnej dotacji UE, wtedy bez problemu może Panu odpisać całość gospodarstwa.

 • Robert Sekuła

  Witaj
  Na dzień składania wniosku musisz posiadać (własność) minimum 1 hektar, ale jednocześnie nie możesz być kierującym gospodarstwem, (np. nie możesz do tego hektara pobierać płatności bezpośrednich). Temat rozwinę na konsultacji, zapraszam

 • kamil

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda dopłata na młodego rolnika. Mieszkam w województwie małopolskim, przejmuje dwa gospodarstwa rolne o łącznej wielkości 7,5ha. Mam 25 lat, posiadam wykształcenie rolnicze- technik rolnik. Nie jestem ubezpieczony na KRUSie gdyż pracuję.

  Chcę wiedzieć jakie warunki muszę spełniać, aby dostać dofinansowanie. Słyszałem, że muszę być 5 lat na KRUSie czy to prawda? Jaka średnia się liczy- kraju czy województwa?

  Proszę o pomoc.

  • Robert Sekuła

   Witaj Kamil,
   Nie musisz być ubezpieczony w KRUS, przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Obowiązek ubezpieczenia w KRUS dotyczy okresu od złożenia wniosku o wypłatę I raty do dnia upływu roku czasu od otrzymania I raty płatności. W twoim przypadku minimum to średnia wojewódzka.
   Co do wymogów i kryteriów jest ich bardzo dużo. Zapraszam na konsultację

 • kamil

  a musze przejać całe gospodarstwo wraz z nieruchomościami i maszynami czy wystarczy tylko grunty

  • Konrad Wargocki

   Dobrze by było gdyby pan przejął maszyny i urządzenia ponieważ musi pan uzasadnić że będzie prowadził działalność rolną. Ewentualnie można te maszyny zakupić z premii lub podpisać umowy najmu lub użyczenia od innych rolników.

 • Joaśka

  witam, czy nie jest tak, że jeżeli tato przepisze mi ponad hektar to nie będę musiała przypadkiem opłacać KRUS-u?

  • Robert Sekuła

   Dokładnie tak jest. Od 1 hektara przeliczeniowego powstaje obowiązek ubezpieczenia się w KRUS jako rolnik.

   • Joaśka

    to wtedy nie mogę ubiegać się o premię na MR?

    • Robert Sekuła

     nie dlaczego..
     to jest obowiązkowy wymóg aby przed złożeniem wniosku posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych..

 • http://Adam Adam

  Witam!
  3 lata temu zostało przepisane na mnie 2 ha użytków rolnych, na okres 1,5 roku.
  Po tym okresie przepisaliśmy gospodarstwo z powrotem na rodziców.
  Od 1,5 roku nie mam żadnych użytków. Czy mogę wziąć udział w programie?

 • Karol

  Czy jest coś wiadomo coś o nowym naborze na młodego rolnika?

 • Krystian Ślimak

  Witam. Jeśli chodzi o premie dla młodych rolników to wykształcenie zasadnicze zawodowe np stolarz i pięć lat stażu w rolnictwie wystarczy?
  Pozdrawiam Krystian

 • roman

  Witam chciałbym ubiegać się o wsparcie na młodego rolnika i na modernizacje w kwietniowych naborach czy oba te programy nie kolidują ze sobą w jakikolwiek sposób np. czy mając już gospodarstwo na własność przed składaniem wniosku na MR większą cześć od ojca ponad 25lat i uzyskanie 2pkt z tego tytułu oraz wykazanie dochodu potwierdzonego fakturą na 5tys netto która to czyni mnie kierującym gospodarstwo nie przekreśla szans na uzyskanie 3 punktów za przekazanie innego mniejszego gosp. w całości juz po złożeniu wniosku na MR? czyli czy w powyższej sytuacji bede miał łącznie 5 pkt mimo iż bede kierującym gospodarstwo?

  Zastanawia mnie jeszcze czy punktacje za systemy jakości można uzyskac na kazde z tych programów osobno na MR i MGR zgłoszenie o integrowanej produkcji wysłałem w lutym do jednostki certyfikującej i zastanawia mnie czy jednocześnie otrzymam po 2 punkty na oba podziałania i będą one uznane?