Mały projekt duża sprawa

Mało kto wie, że w ramach PROW jest działanie, z którego możemy dofinansować projekty nieinwestycyjne takie chociażby jak:

  • Spływ kajakowy;
  • Wydanie albumu fotograficznego;
  • Wyjazd integracyjny orkiestry dętej;
  • Budowę serwisu informacji turystycznej;
  • Szkolenie z obsługi komputera;
  • Konkurs kulinarny;
  • Produkcję spektaklu teatralnego,
i wiele, wiele innych… W tym wypadku nasza wyobraźnia jest niczym nie ograniczona. Zasada jest jedna projekt powinien być zgodny z Lokalną Strategią Rozwoju (LSR).

Mowa o małych projektach

W ramach małych projektów możemy uzyskać do 50 tys. zł na jeden projekt przy refundacji na poziomie 80%.  W okresie całego PROW 2007-2013 łączny limit pomocy wynosi 200 tys zł na jednego wnioskodawcę (50 tys. jeżeli może ubiegać się o dotację z różnicowania lub mikroprzedsiębiorstw).

Z wnioskiem o dotację może wystąpić praktycznie każdy, może nim być osoba fizyczna, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, stowarzyszenie, jednostka samorządu terytorialnego i wiele innych, warunek jest jeden musi działać lub mieć miejsce zamieszkania na terenie Lokalnej Strategi Rozwoju.

Procedura ubiegania się o pomoc

Z wnioskiem występujemy do naszej Lokalnej Grupy Działania, kiedy ta ogłosi nabór  na małe projekty. We wniosku, poza zestawieniem rzeczowo-finansowym, które stanowi swoisty budżet naszego projektu, opisujemy jego zgodność z lokalną strategią rozwoju (LSR) oraz odnosimy się do kryteriów punktowych, na podstawie których jest podejmowana decyzja czy nasz projekt otrzyma dofinansowanie. Jeżeli nasz projekt otrzyma odpowiednią liczbę punktów zostaje przekazany do Urzędu Marszałkowskiego, konkretnie do Departamenty Rozwoju Obszarów Wiejskich gdzie podlega sprawdzeniu pod kątem formalnym jak i techniczno-ekonomicznym. Procedura weryfikacji wniosku o przyznanie pomocy z małego projektu przypomina tą znaną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, niestety najprawdopodobniej czekają nas poprawki, uzupełnienia, wyjaśnienia, to że kwota pomocy i inwestycji jest niewielka zdaje się nie mieć żadnego znaczenia 🙁  Wszystko jednak zazwyczaj kończy się podpisaniem umowy.

Dofinansowanie jest bardzo atrakcyjne, niemniej pisząc wniosek z małych projektów w pierwszej kolejności należy mieć na względzie interes społeczny, a dopiero później swój własny.

R.S.

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Mały projekt duża sprawa'

Komentarze