Łączenie protokołów oszacowania szkód

Jak udało nam się ustalić ARiMR otrzymało od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgodę na łączenie protokołów z oszacowania szkód w gospodarstwach.

Łączenie protokołów z jednego roku kalendarzowego

Jeżeli chodzi o łączenie szkód powstałych w tym samym roku kalendarzowym (np. ujemne skutki przezimowania + grad) podstawą do ubiegania się o dofinansowanie będzie  zbiorczy protokół oraz wykonane na jego podstawie zbiorcze opinie wojewody. Niemniej jednak ARiMR poprosi również rolnika o dostarczenie protokołów i opinii „częściowych” z poszczególnych szkód, aby sprawdzić zgodność formalną dokumentów. Podstawą do ubiegania się o pomoc w tym wypadku będą dane z protokołu zbiorczego (minimum 30% szkód w uprawach oraz 10 tys. zł w środkach trwałych).

 

Łączenie protokołów z dwóch lat kalendarzowych

Nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o połączenie we wniosku danych z protokołów z dwóch lat kalendarzowych (2011 i 2012). W tej sytuacji możemy dokonać zsumowania wysokości szkód (wartościowo) pod warunkiem, że w każdym protokole szkoda w uprawach wyniosła minimum 30%, a szkoda w środkach trwałych minimum 10 tys. zł. Jeżeli chodzi o szkody procentowe, nie łączymy ich ale mamy możliwość wybrania z dwóch protokołów większej wartości procentowej. W przypadku protokołów z dwóch lat kalendarzowych protokół zbiorczy nie jest sporządzany.

Ponad to, mamy informację, że ARiMR dysponuje już formularzem umowy dla działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenia odpowiednich działań zapobiegawczych” i rozpoczęła zawieranie umów z poszkodowanymi rolnikami.

R.S.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Łączenie protokołów oszacowania szkód'

Komentarze