Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie 2015

Ten wpis nie będzie opowiadał o tym jak krok po kroku wypełnić wniosek o dopłaty. Każdy rolnik wraz z wnioskiem otrzymuje instrukcję wypełniania wniosków gdzie to wszystko jest dość dokładnie opisane, a więc nie ma sensu jeszcze raz powtarzać tych samych informacji. W tym tekście dowiesz się jak wypełnić wniosek w sposób świadomy. To znaczy tak, żeby otrzymać maksimum dopłat oraz żeby mieć możliwość ubiegania się o dotację z działań PROW 2014-2020.

Dopłaty bezpośrednie 2015 a wielkość ekonomiczna gospodarstwa

Aby skorzystać z niektórych działań PROW 2014-2020 musimy posiadać określoną wielkość ekonomiczna gospodarstwa, na którą składa się struktur naszej produkcji. Oznacza to, że każdy hektar określonej uprawy i każda sztuka zwierzęcia ma określony swój stały dochód. Suma standardowych dochodów z poszczególnych upraw i zwierząt daje wielkość ekonomiczna naszego gospodarstwa (WEG). Przykładowo w województwie mazowieckim 1 hektar sadu jabłoniowego ma WEG na poziomie 2.600 euro, a 1 hektar truskawek gruntowych ma WEG na poziomie 1.800 euro. Jeżeli chcesz skorzystać z programu Restrukturyzacja małych gospodarstw, wielkość ekonomiczna z całego gospodarstwa nie powinna przekroczyć 10 tys. euro.

przykład liczenie weg

Wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2015 rok, przekazujemy do ARiMR informacje na tema struktury naszej produkcji oraz tego ile i jakich zwierząt mamy na stanie. A to ma wpływ na wielkość ekonomiczną naszego gospodarstwa i możliwość skorzystania z niektórych działań PROW 2014-2020. Oto jak wygląda to w przypadku niektórych programów:

Restrukturyzacja małych gospodarstw do 10 tys. euro.

W ramach programu możesz uzyskać bezzwrotną premię w wysokości 60.000 zł na restrukturyzację małego gospodarstwa. Więcej na temat tego programu możesz się dowiedzieć czytając artykuł Jak ugryźć 60 tys. restrukturyzację małych gospodarstw lub przychodząc na szkolenie Jak uzyskać 60 tys na Restrukturyzację Małych Gospodarstw.

Modernizacja gospodarstw rolnych powyżej 10 tys. euro.

Program w ramach, którego możesz uzyskać do 200 tys. dotacji, przy zwrocie na poziomie 50 lub 60%. Koszty kwalifikowane obejmują między innymi zakup nowych maszyn i urządzeń, budowę budynków czy zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich. Więcej na temat programu możesz poczytać w artykule Modernizacja gospodarstw rolnych 2014-2020, a całość wiedzy zdobędziesz na szkoleniu Inwestycje budowlane i zbiorowe z modernizacji.

Premia dla młodych rolników powyżej 13 tys. euro.

Program, w ramach którego możesz uzyskać bezzwrotne 100 tys. zł na rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rolnego.Więcej na temat programu możesz się  dowiedzieć czytając artykuł płatność za przekazanie gospodarstwa następcy i premia dla młodych rolników lub biorąc udział w szkoleniu Przekazanie gospodarstwa i młody rolnik.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej do 15 tys. euro.

Program, w ramach którego możesz uzyskać bezzwrotne 100 tys. zł na uruchomienie firmy na obszarach wiejskich. Jeżeli chcesz wiedzieć wszystko na temat uzyskania i rozliczenia pomocy weź udział w szkoleniu Biznes Premia Start, więcej informacji znajdziesz również w artykule 100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Swoją Wielkość Ekonomiczną Gospodarstwa możesz sprawdzić w nieoficjalnym kalkulatorze. Pobierz Kalkulator WEG

Nie bądź gapa. Pamiętaj o dodatkowych płatnościach

rodzaje płatności

 Jednym z podstawowych błędów osób, które wypełniają wnioski o dopłaty bezpośrednie jest nie zaznaczenie krzyżyka przy płatności, o którą możemy się ubiegać. Z automatu mamy jedynie zaznaczone pole, że ubiegamy się JPO i płatność za zazielenie oraz ewentualnie ONW. Ale to nie wszystko na co możemy liczyć. Jeżeli nasze gospodarstwo ma powierzchnię ponad 3 ha, warto zaznaczyć, że chcemy wypłatę płatności dodatkowej, to nie bagatela około 170 zł/ha. W sytuacji kiedy prowadzimy produkcję owoców miękkich (truskawka lub malina) nie zaznaczenie krzyżyka pozbawi nas dopłaty w wysokości około 1075 zł/ha. Podobnie ma się sprawa w sytuacji roślin wysokobiałkowych gzie dodatkowa płatność to około 1030 zł/ha. Jeżeli mieścimy się w kategorii młodego rolnika tzn. nie ukończyliśmy 40 roku życia i prowadzimy gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat pamiętajmy o postawieniu krzyżyka przy płatności dla młodych rolników, w ten sposób otrzymamy dodatkowe 257 zł/ha.

System dla małych gospodarstw

Do systemu dla małych gospodarstw w 2015 roku, automatycznie włączani są rolnicy, których płatności bezpośrednie nie przekraczają 1250 euro. Jeżeli kwota płatności bezpośrednich jest większa, rolnik może na własną prośbę przystąpić do tego systemu, jednak jego płatność zostanie ograniczona do 1250 euro.

system dla małych gospodarstw

 Co nam daje system dla małych gospodarstw ?

Uczestniczenie w systemie dla małych gospodarstw zwalnia nas z obowiązku zazielenienia, poza tym nie jesteśmy kontrolowani z wymogów wzajemnej zgodności oraz nie jesteśmy karania za ewentualne nie zgłoszenie części działek rolnych. System dla małych gospodarstw daje nam również możliwość przekazania gospodarstwa w zamian za płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstw. Więcej o tej opcji pisałem w artykule Płatność za przekazanie gospodarstwa następcy i premia dla młodego rolnika.

Każdy złożony wniosek pozostawia ślady

Musimy pamiętać, że możliwości uzyskania pomocy jest wiele natomiast numer identyfikacyjny gospodarstwa mamy jeden. Pod tym numerem jest ewidencjonowany każdy złożony wniosek. A każdy wniosek wiąże się z jakimś naszym zobowiązaniem. Dobrym przykładem jest sprawa z ostatniego czasu dotycząca sadowników, którzy korzystali jednocześnie z działania „Przywracanie potencjału (…)” i bezpłatnej dystrybucji owoców, deklarując w ramach tych dwóch odrębnych wniosków różną produkcję. Dlatego dzisiejsze doradztwo to nie tylko wypełnianie wniosków ale również dbanie o zgodność w dokumentach i pilnowanie zobowiązań.

Mając to wszystko na uwadze zachęcam wszystkich do świadomego wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie, aby nie zamknąć sobie drzwi do innych programów. Przypominam, że każdy może umówić się u nas w biurze na usługę wypełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie wraz z analizą możliwości skorzystania z poszczególnych działań PROW 2014-2020. Więcej informacji tutaj..Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie 2015'

Komentarze