Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie 2015

Ten wpis nie będzie opowiadał o tym jak krok po kroku wypełnić wniosek o dopłaty. Każdy rolnik wraz z wnioskiem otrzymuje instrukcję wypełniania wniosków gdzie to wszystko jest dość dokładnie opisane, a więc nie ma sensu jeszcze raz powtarzać tych samych informacji. W tym tekście dowiesz się jak wypełnić wniosek w sposób świadomy. To znaczy tak, żeby otrzymać maksimum dopłat oraz żeby mieć możliwość ubiegania się o dotację z działań PROW 2014-2020.

Dopłaty bezpośrednie 2015 a wielkość ekonomiczna gospodarstwa

Aby skorzystać z niektórych działań PROW 2014-2020 musimy posiadać określoną wielkość ekonomiczna gospodarstwa, na którą składa się struktur naszej produkcji. Oznacza to, że każdy hektar określonej uprawy i każda sztuka zwierzęcia ma określony swój stały dochód. Suma standardowych dochodów z poszczególnych upraw i zwierząt daje wielkość ekonomiczna naszego gospodarstwa (WEG). Przykładowo w województwie mazowieckim 1 hektar sadu jabłoniowego ma WEG na poziomie 2.600 euro, a 1 hektar truskawek gruntowych ma WEG na poziomie 1.800 euro. Jeżeli chcesz skorzystać z programu Restrukturyzacja małych gospodarstw, wielkość ekonomiczna z całego gospodarstwa nie powinna przekroczyć 10 tys. euro.

przykład liczenie weg

Wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2015 rok, przekazujemy do ARiMR informacje na tema struktury naszej produkcji oraz tego ile i jakich zwierząt mamy na stanie. A to ma wpływ na wielkość ekonomiczną naszego gospodarstwa i możliwość skorzystania z niektórych działań PROW 2014-2020. Oto jak wygląda to w przypadku niektórych programów:

Restrukturyzacja małych gospodarstw do 10 tys. euro.

W ramach programu możesz uzyskać bezzwrotną premię w wysokości 60.000 zł na restrukturyzację małego gospodarstwa. Więcej na temat tego programu możesz się dowiedzieć czytając artykuł Jak ugryźć 60 tys. restrukturyzację małych gospodarstw lub przychodząc na szkolenie Jak uzyskać 60 tys na Restrukturyzację Małych Gospodarstw.

Modernizacja gospodarstw rolnych powyżej 10 tys. euro.

Program w ramach, którego możesz uzyskać do 200 tys. dotacji, przy zwrocie na poziomie 50 lub 60%. Koszty kwalifikowane obejmują między innymi zakup nowych maszyn i urządzeń, budowę budynków czy zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich. Więcej na temat programu możesz poczytać w artykule Modernizacja gospodarstw rolnych 2014-2020, a całość wiedzy zdobędziesz na szkoleniu Inwestycje budowlane i zbiorowe z modernizacji.

Premia dla młodych rolników powyżej 13 tys. euro.

Program, w ramach którego możesz uzyskać bezzwrotne 100 tys. zł na rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rolnego.Więcej na temat programu możesz się  dowiedzieć czytając artykuł płatność za przekazanie gospodarstwa następcy i premia dla młodych rolników lub biorąc udział w szkoleniu Przekazanie gospodarstwa i młody rolnik.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej do 15 tys. euro.

Program, w ramach którego możesz uzyskać bezzwrotne 100 tys. zł na uruchomienie firmy na obszarach wiejskich. Jeżeli chcesz wiedzieć wszystko na temat uzyskania i rozliczenia pomocy weź udział w szkoleniu Biznes Premia Start, więcej informacji znajdziesz również w artykule 100 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Swoją Wielkość Ekonomiczną Gospodarstwa możesz sprawdzić w nieoficjalnym kalkulatorze. Pobierz Kalkulator WEG

Nie bądź gapa. Pamiętaj o dodatkowych płatnościach

rodzaje płatności

 Jednym z podstawowych błędów osób, które wypełniają wnioski o dopłaty bezpośrednie jest nie zaznaczenie krzyżyka przy płatności, o którą możemy się ubiegać. Z automatu mamy jedynie zaznaczone pole, że ubiegamy się JPO i płatność za zazielenie oraz ewentualnie ONW. Ale to nie wszystko na co możemy liczyć. Jeżeli nasze gospodarstwo ma powierzchnię ponad 3 ha, warto zaznaczyć, że chcemy wypłatę płatności dodatkowej, to nie bagatela około 170 zł/ha. W sytuacji kiedy prowadzimy produkcję owoców miękkich (truskawka lub malina) nie zaznaczenie krzyżyka pozbawi nas dopłaty w wysokości około 1075 zł/ha. Podobnie ma się sprawa w sytuacji roślin wysokobiałkowych gzie dodatkowa płatność to około 1030 zł/ha. Jeżeli mieścimy się w kategorii młodego rolnika tzn. nie ukończyliśmy 40 roku życia i prowadzimy gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat pamiętajmy o postawieniu krzyżyka przy płatności dla młodych rolników, w ten sposób otrzymamy dodatkowe 257 zł/ha.

System dla małych gospodarstw

Do systemu dla małych gospodarstw w 2015 roku, automatycznie włączani są rolnicy, których płatności bezpośrednie nie przekraczają 1250 euro. Jeżeli kwota płatności bezpośrednich jest większa, rolnik może na własną prośbę przystąpić do tego systemu, jednak jego płatność zostanie ograniczona do 1250 euro.

system dla małych gospodarstw

 Co nam daje system dla małych gospodarstw ?

Uczestniczenie w systemie dla małych gospodarstw zwalnia nas z obowiązku zazielenienia, poza tym nie jesteśmy kontrolowani z wymogów wzajemnej zgodności oraz nie jesteśmy karania za ewentualne nie zgłoszenie części działek rolnych. System dla małych gospodarstw daje nam również możliwość przekazania gospodarstwa w zamian za płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstw. Więcej o tej opcji pisałem w artykule Płatność za przekazanie gospodarstwa następcy i premia dla młodego rolnika.

Każdy złożony wniosek pozostawia ślady

Musimy pamiętać, że możliwości uzyskania pomocy jest wiele natomiast numer identyfikacyjny gospodarstwa mamy jeden. Pod tym numerem jest ewidencjonowany każdy złożony wniosek. A każdy wniosek wiąże się z jakimś naszym zobowiązaniem. Dobrym przykładem jest sprawa z ostatniego czasu dotycząca sadowników, którzy korzystali jednocześnie z działania „Przywracanie potencjału (…)” i bezpłatnej dystrybucji owoców, deklarując w ramach tych dwóch odrębnych wniosków różną produkcję. Dlatego dzisiejsze doradztwo to nie tylko wypełnianie wniosków ale również dbanie o zgodność w dokumentach i pilnowanie zobowiązań.

Mając to wszystko na uwadze zachęcam wszystkich do świadomego wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie, aby nie zamknąć sobie drzwi do innych programów. Przypominam, że każdy może umówić się u nas w biurze na usługę wypełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie wraz z analizą możliwości skorzystania z poszczególnych działań PROW 2014-2020. Więcej informacji tutaj..Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie 2015'

Komentarze

 • rolnikon

  Witam.czy przyłączenie się do systemu dla małych gospodarstw blokuje nam przystąpienie do programu RMG.

  • Robert Sekuła

   Witam
   System dla małych gospodarstw nie blokuje RMG.

 • jaro

  Mam pytanie, jaki kalkulator będzie brany pod uwagę do obliczenia poziomu weg.

  • Robert Sekuła

   Ostateczny kalkulator pojawi się z formularzami wniosków.

 • majuch

  Co konkretnie oznacza brak kontroli w zakresie wymogów wzajemnej zgodności (dot. systemu dla małych gospodarstw)? Dziękuję.

  • Robert Sekuła

   Każde gospodarstwo musi spełniać wymagania w zakresie wymogów wzajemnej zgodności, chodzi między innymi o posiadania ewidencji stosowania środków ochrony roślin, atestu opryskiwacza, magazynu na środki ochrony roślin i wielu wielu innych standardów, których liczba jest uzależniona od rodzaju i skali prowadzonej produkcji. Co roku część gospodarstw jest z tego kontrolowana. Wchodząc do systemu dla małych gospodarstw mamy pewność, że kontrola nas nie odwiedzi.

   • majuch

    Witam ponownie, wypełniam wniosek o dopłaty i jest opcja młody rolnik, czy w tym przypadku kryteria akceptacji są takie same jak przy składaniu wniosku o premię dla młodego rolnika? Dziękuję za pomoc.

    • Robert Sekuła

     Jeżeli prowadzimy gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat zaznaczamy krzyżykiem okienko „płatność dla młodych rolników”, spowoduje to, że dostaniemy dodatkowe 250 zł/ha

 • izuulaa

  czy przystępując do programu małych przedsiębiorstw a tym samym będąc zwolnionym z konieczności zazielenienia jestem zwolniona od dywersyfikacji? i jeszcze jedno pytanie, przy wyliczeniu kwoty dopłat (by zobaczyć czy mieszczę się w kwocie 1250 euro) mam brać pod uwagę kwotę JPO i ewentualnych dopłat za zazielenienie?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Dywersyfikacja jest elementem zazielenienia. A więc jeżeli wchodzisz w system dla małych gospodarstw tj. wysokość twoich dopłat nie przekracza 1.250 euro – ten temat Cię nie dotyczy. Pod uwagę brane są wszystkie płatności razem: JPO, zazielenienie, dodatkowe….
   Pozdr.

 • Konrad Wargocki

  Witam.
  Ponieważ Pana gospodarstwo nie przekracza powierzchni 10 ha, jest pan zwolniony z obowiązku dywersyfikacji upraw, oraz utrzymywania gruntów proekologicznych (EFA).
  Przykład 1 ze strony 10 jest w Pana przypadku dobrym przykładem.
  Trwałe użytki zielone (TUZ) – przy ich wpisywaniu należy pamiętać że rok 2015 będzie rokiem porównawczym (bazowym) i będzie Pan zobowiązany do utrzymywania powierzchni TUZ przez najbliższe 5 lat. Dlatego warto się zastanowić czy chce się Pan tam rozwijać w najbliższym czasie.
  W Pana przypadku płatność na zazielenienie będzie przyznana wyłącznie do powierzchni TUZ.

  Mam nadzieję że pomogłem.

  Pozdrawiam
  Konrad Wargocki

  • Łukasz Kowalski

   Witam, czyli we wniosku nie muszę wykazywać szczegółowo upraw jak ma to miejsce w przykładzie 2 instrukcji zw str 11, tylko tak jak w przykładzie 1 ze str 10?
   Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

  • Łukasz Kowalski

   A przepraszam nie przewinąłem do końca Pana odpowiedzi, w której Pan napisał o 1 przykładzie.
   Tak szczerze to grunty i łąki użytkuje sąsiad, który dzierżawi ziemię słowną umową. Ja do spółki z siostrą pobieramy dopłaty w ramach dzierżawy. TUZ które są w naszym posiadaniu raczej będą utrzymywane.
   Dziękuję ze pomoc. Pozdrawiam

   • Konrad Wargocki

    Proszę bardzo.
    Przy gruntach w dzierżawie proszę uważać. Ponieważ ARiMR przyznaje dopłaty bezpośrednie dla ich użytkownika gruntów, nie ważne kto jest właścicielem. Więc teoretyczne gdyby druga osoba zgłosiła je również do agencji i udowodniła że to ona je uprawia, tamta osoba dostanie płatność.

    Polecamy się na przyszłość
    Pozdrawiam

 • Iza

  Witam, nie wiem czy dobrze zrozumiałam instrukcję wypełniania wniosków, a mianowicie posiadam 2 działki ewidencyjne, wnioskuję tylko o JPO, czy te działki traktowane sa jako jedna działka rolna i mają być oznaczone na materiale graficznym jednym symbolem np.A ?

  • Konrad Wargocki

   Witam,
   Działki ewidencyjne oznaczamy jako jedna działka, rolna tylko w przypadku gdy działki znajdują się koło siebie i nie rozdziela ich żaden rów, droga etc, oraz są uprawiane jaki jedna. Po porostu musi być pomiędzy nimi ciągłość produkcji rolniczej. jeżeli jej nie ma rozpisujemy na dwie „A” i „B”.
   Pozdrawiam

 • nik

  Witam serdecznie.Mam kilka pytań w związku z wypełnianiem wniosku o dopłaty.Posiadam 6,85 h o jaki rodzaj dopłat powinnam się ubiegać czy tylko JPO? Mam też 1,35 koniczyny,ale nie jest ona przeznaczona na nasiona.Czy wobec tego do tej uprawy przysługuje P WB czy tylko podstawa.Jak to oznaczyć we wniosku? Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

  • Konrad Wargocki

   Witam.
   To w jaki sposób zapisujemy zależy głównie od tego co uprawiamy, np. Koniczyna jest rośliną wysokobiałkową, więc może pani zapisać ją jako PWB. Zapisujemy jako;
   „A” |”JPO” |”1,35″| nr. działki | „1,35”
   „A1″ |”PWB”|”1.35″| nr Działki | „1,35”

   podobnie każda uprawa wymieniona we wniosku oraz instrukcji.
   Pozdrawiam

 • efka

  witam,
  bardzo proszę o pomoc. mam gospodarstwo poniżej 5 ha. posiadam 5 działek rolnych każda osobno (nie są przylegające do siebie). rozumiem że każda powinna być oznaczona osobną literą A,B,C, D, E? dwie z działek są łakami w części cennymi przyrodniczo rozumiem że wtedy zaznaczam np. A- JPO i obszar działki, A1- TUZ C – i obszar działki, A2- TUZ i obszar działki(czu już nie trzeba)? Proszę też o informację czy jeżeli na jednej działce rolnej uprawiam żyto, owies i jęczmień i zieminiaki to zaznaczam np. B- JPO i obszar a pod spodem B1- zieminiaki i obszar i nic więcej? bez rozdzielania na osobne działki ewidencyjne?

  • Konrad Wargocki

   Witam
   Owszem zaznaczamy je każdą oddzielnie. „A;B;C;D;E”
   Jeżeli chodzi o działki TUZ to w ten sposób jak pani opisała jest odpowiedni.
   Natomiast gdy chodzi o grunty orne.. ponieważ pani gospodarstwo nie przekracza powierzchni 10 ha ornych jest pani zwolniona z obowiązku dywersyfikacji upraw. czyli wystarczy samo B | JPO | powierzchnia | itd lecz już bez B1.
   Pozdrawiam

 • efka

  bardzo dziękuję za odpowiedź:)
  Proszę jeszcze mi napisać czy jeżeli na części działki gdzie do tej pory były same grunty orne i uprawialiśmy owies, ziemniaki itd. teraz wyodrębniłam część na łąkę to zaznaczam to np. B/JPO/powierzchnia, B1/TUZ GO/powierzchnia?
  Pozdrawiam i bardzo dziękuję:)

  • Konrad Wargocki

   Witam jeszcze raz.
   Owszem w taki sposób powinno być wypełnionione, niemniej nie rozumiem pani zwrotu „TUZ GO”. Co on oznacza? Trwały Użytek Zielony nie jest gruntem ornym, i nie powinien on być orany. Orny może być nieużytek lub uprawa trawy lecz one nie są kwalifikowane jako TUZ.

   Pozdrawiam

 • Lukas963

  witam, jak mam ująć w tabeli VII „oświadczenie o powierzchni działek ewidencyjnych” działkę o pow. 0,55 ha na której jest 0,27 ha TUZ a na GO kopiec kiszonki z kukurydzy o pow 0,04?
  Czy poprawnie będzie: województwo/powiat/gmina/obręb/nr obrębu/nr działki/0,55 / 0, 24 (0,55-0,27-0,04) / 0,04?

  • Konrad Wargocki

   Witam.
   Owszem taki zapis będzie poprawny.
   Natomiast w tabeli o uprawach należy zaznaczyć w poniższy sposób;
   | A | JPO | 0,55 | nr.działki | 0,55 |
   | A1| TUZ| 0,27 | nr.działki | 0,27 |

   Natomiast jeżeli na pozostałej powierzchni nie ma upraw których chciałby się pan ubiegać o płatność związaną z produkcją, ani nie posiada pan obowiązku dywersyfikacji upraw to nie trzeba ich wyznaczać.

   Pozdrawiam

 • ewelina

  witam, chciała bym zapytać czy jak mam gospodarstwo poniżej 10 ha to truskawki zaznaczam osobno jako na pole A JPO a truskawki A1 OM a potem A1a i łubin A2 WB

  • Konrad Wargocki

   Witam

   Wyznaczamy to w następujący sposób;
   | A | JPO | powierzchnia | nr.działki | powierzchnia |
   | A1| POM | powierzchnia | nr.działki | powierzchnia |
   | A2| PWB | powierzchnia | nr.działki | powierzchnia |

   Ponieważ pani gospodarstwo nie posiada 10 ha gruntów ornych, nie ma pani obowiązku dywersyfikacji upraw i nie musi pani tego rozpisywać na łubin/truskawki/maliny

   Pozdrawiam

   • ewelina

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Chciała bym jeszcze zapytać czy muszę zaznaczać na mapce gdzie znajdują się truskawki i gdzie łubin.
    a We wniosku na pierwszej stronie powinnam zaznaczyć krzyżykiem dopłaty do owoców miękkich i do wysokobiałkowych, z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Konrad Wargocki

     Owszem w tym przypadku na działce, czerwonym długopisem obrysowuje Pani każdą uprawę wymienioną przez panią oraz oznaczamy ją literowo tak jak wyżej opisałem.

     Owszem na pierwszej stronie zaznacza się Płatność do owoców miękkich i wysokobiałkową. Jeżeli pani gospodarstwo ma powyżej 3 ha może pani również zaznaczyć płatność dodatkową.

     • ewelina

      dziękuję za odpowiedź .
      Mam jeszcze jedno pytanie, czy jak mam 33 lata i gospodarstwo od roku to mogę zaznaczyć płatność dla młodych rolników?
      Z góry dziękuję za odpowiedź.

     • Konrad Wargocki

      owszem; O płatność dla młodych rolników może się ubiegać każda osoba która nie ukończyła 40 roku życia i prowadzi gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat.
      UWAGA; Nie mylić zmłodym rolnikiem z PROW 14-20

 • magda

  witam,

  czy jeżeli moja działka ma np. 2,20 ha z czego 0,70 to zielone a reszta orne i podzielone na 0,50 to ziemniaki i 1ha to owies. To pisze A całość i A1 TUZ a orne A2 ziemniaki pow i nazwa oraz A3 owies z nazwą. czy tylko A całość i A1 TUZ.

  gosp. ma do 10 ha.

  I mapki czy na nich wystarczy A czy A/owies

  • Konrad Wargocki

   Witam.
   Piszemy tylko | A | JPO | itd. jako całość
   Następnie | A1 | TUZ | powierzchnię łąk
   Dalej to zależy jaką odmianę ziemniaków pani uprawia, ponieważ jeżeli są to ziemniaki wysokoskrobiowe to może się pani ubiegać o płatność związaną z produkcją, natomiast jeżeli są to inne ziemniaki to wystarczy tak jak rozpisałem.

   MAPKI
   Na Mapkach oznacza się” A” jako całą działkę oraz należy odkreślić łąkę i oznaczyć go jako” A1″

   Pozdrawiam

 • magda

  na mapkach bez nazw upraw to skąd bedą wiedzieć co tam mam czy owies czy żyto.
  wg starego wniosku jest, że A/A1 i dopisek owies czy żyto
  Pozdrawiam

  • Konrad Wargocki

   Jeżeli pani gospodarstwo posiada mniej niż 10 ha gruntów ornych, jest pani zwolniona z obowiązku dywersyfikacji upraw i w tym przypadku agencja nie powinna wymagać informacji czy to jest żyto/owies/czy też np. coś zupełnie innego ważne aby w oświadczeniu o powierzchni działek ewidencyjnych zapisać powierzchnię gruntów ornych.
   Oczywiście może pani na mapkach napisać co pani uprawia i ich powierzchnię, lecz każda uprawa nie powinna być oznaczana A1, A2 ,A3 bo to będzie błąd. Literowo oznaczamy tylko uprawy wyznaczone w oświadczeniu o wykorzystaniu działek rolnych…
   Pozdrawiam

 • Aneta

  Czy ubieganie się o ONW wyłącza mnie z programu dla małych gospodarstw,dodam,że o ONW ubiegałam się po raz pierwszy tylko w zeszłym roku.

  • Konrad Wargocki

   Witam.
   ONW nie wyklucza pani z uczestnictwa w systemie dla małych gospodarstw, może pani w nim uczestniczyć na wniosek lub automatycznie jeżeli pani całkowita płatność nie przekroczy 1250 Euro.
   Zaznaczam iż piszę tutaj o systemie dla małych gospodarstw który zaznaczamy na wniosku obszarowym.
   Pozdrawiam

 • Krystek

  Krystek
  Witam.
  Mam pytanie odnośnie Płatności ONW jak wypełnić wniosek czy wystarczy na pierwszej stronie zaznaczyć krzyżyk czy trzeba w kolumnie 6 podać powierzchnie działek ? Z góry dziękuje

  • Konrad Wargocki

   Witaj Krystek.
   Owszem oprócz zaznaczenia na pierwszej stronie, należy również w oświadczeniu o wykorzystaniu działek rolnych wpisać ich powierzchnię.
   Pozdrawiam

 • Anna Biskupska

  witam. ponieważ dopiero drugi raz wypełniam wniosek pogubiłam się już zupełnie mam 4 działki 2 z nich są przedzielone rowem i są na nich trwałe użytki zielone i kawałek lasku jak to oznaczyć :( a na 2 następnych któtre są obok siebie są truskawki ok 2 arów maliny też tyle samo sad 5 arów i jeszczcze na reszcie nic bo przygotowujemy pod trwałe zielone jak to zapisać z góry dziękuję za odp i pozdrawiam

  • Konrad Wargocki

   Witam.

   Mam parę pytań ponieważ mogłem nie do końca zrozumieć. Dobrze by było gdyby pani dokładniej opisała swoją sytuację
   ___________________________________
   2 działki przedzielone rowem- Rów przebiega na granicy tych dziełek czy przez nie? oraz czy znajduje się na tym rowie przejazd??

   Przykład dla pierwszej opcji bez przejazdu;

   | A | JPO | Pow. dział. 1 | nr. działki 1 | Pow. działki. 1 |
   | A1| TUZ| Pow. Tuz. 1 | nr. działki 1 | Pow. Tuz. 1 |
   | B | JPO | Pow. dział. 2 | nr. działki 2 | Pow. działki. 2 |
   | B1| TUZ| Pow. Tuz. 2 | nr. działki 2 | Pow. Tuz. 2 |

   Działki z Truskawkami i Malinami- Ma pani 2 ary malin, 2 ary tryskawek i 5 arów sadu? W takim przypadku pani nie przysługuje płatność do owoców miękkich ponieważ wymagają minimum 10 arów ( 0,10ha).
   Co oznacza przygotowanie pod trwałe zielone? Jeżeli ten obszar jest użytkowany rolniczo to chce go pani zapisać jako TUZ, samo JPO czy też pozostawić ten obszar na tą chwilę jako nieużytkowane rolniczo (bez płatności do tego obszaru)?

   Pozdrawiam

   • Anna Biskupska

    a więc tak działka z rowem to jedna działka w której przebiega rów rów z wodą, jest na nim przejazd na drugą cześć działki. a jak mam zapisać tą działkę na której są truskawki maliny sad i ogórek z warzywami bo ja już nie wiem w końcu zgłupiałam :(

    • Konrad Wargocki

     W takim razie nic się nie zmienia zapis powinien być taki jak podałem wyżej.

 • Grzegorz J.

  witam, a jezeli mam działkę na której jest sam TUZ, to oznaczam ją: A JPO, A1 TUZ? czy wystarczy tylko A TUZ ?

  • Robert Sekuła

   A JPO
   A1 TUZ

 • Paweł Z

  witam.mam pakiet rolnośrodowiskowy i chciał bym zapytać jak zadeklarować działkę na której mam zasiany bobik A JPO Pow.działki nr działki pow. działki A1 P RS pow.działk nr działki pow. działki A1a bobik pow.działki nr działki pow. działki B1 P WB pow. działki nr działki pow. działki B1a bobik pow. działki nr działki pow. działki czy to ma być tak rozpisane czy inaczej proszę o podpowiedz z góry dziękuje i pozdrawiam.

 • Daniel Halliopa

  Witam . Mam pytanie .Czy płatność dodatkowa Przysługuje przy całkowitej powierzchni gruntów rolnych przekraczających 3ha ,czy powierzchni użytkowanych rolniczo zglaszanych do płatności ?

  • Konrad Wargocki

   Witaj. Płatności bezpośrednie przysługują tylko do gruntów rolnych. Natomiast płatność dodatkowa jest płatnością za każdy hektar w przedziale 3-30.

 • Bettil

  Witam,
  mam pytanie, czy w punkcie VII oświadczenie o powierzchni działek ewidencyjnych muszę wpisać posiadane przeze mnie działki rolne, które nie są zgłaszane do płatności. W tamtym roku nie były zgłaszane, więc w tym nie mam ich wypisanych we wniosku.

  • Konrad Wargocki

   Witaj.
   Powinieneś zgłosić działki na których jest prowadzona produkcja rolna, oraz ich powierzchnia jest większa niż 10 arów (z wyjątkami gdy działki znajdują się koło siebie i nie są rozdzielone żadną drogą, rowem itp. wtedy liczy się ich sumaryczną powierzchnię).

 • Bettil

  Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące oznaczeń działek na mapkach. Zawsze miałam je oznaczone np. A/A1, czy teraz mogę je zastąpić nowym oznaczeniem, czyli A.

  • Konrad Wargocki

   Owszem, nie ma obowiązku kontynuowania wcześniejszych oznaczeń. może to być również i C lub G. Ale proszę uważać ponieważ A/A1 oznacza że były tam oznaczona działka podrzędna (znaczy JPO jest główną, natomiast TUZ podrzędną). W tym roku w zależności jak kto deklaruje, powinno również tak być. Różni się tylko nieznacznie formą zapisu.

 • ana206

  witam posiadamy z mężem dwa numery ewidencyjne pod koniec zeszłego roku wzieliśmy ślub czy możemy składać dwa wnioski?ja mam bydło,mąż nie, czy przy mmniemożliwości składania dwuch wniosków pozostać przy moim czy męża numerze ewidencyjnym

  • Konrad Wargocki

   WItam,
   Teoretycznie nie, jest taka możliwość ale w przypadku gdy istnieją dwa siedliska i dwa rozdzielne gospodarstwa. Z jakiego to będzie numeru identyfikacyjnego- nie ma różnicy.

 • joanna

  Witam
  bardzo proszę o pomoc. Mam powyżej 35 ha i 2 uprawy kukurydza i rzepak na 2 działkach. 1 dz ma 16ha a druga 19ha. Nie chcę siać zazielenienia. Jak poprawić wniosek w czVI tj o wykorzystaniu działek? Wpisać A i A1rzepak, Bi B1 kukurydza, czy tylo A rzepak i B kukurydza?

 • http://www.hallusforte.pl/ hallusforte.pl

  Autorowi należy się piwko, bo temat ujęty w sposób konkretny, a nie jakieś tam pitu pitu

 • Justyna

  Witam!
  chciałabym się dowiedzieć jakiej formy umowy dzierżawy gruntów będą wymagać przy naborze na modernizację tzn. czy będzie musiała być potwierdzona notarialnie lub urzędowo

  • Robert Sekuła

   Umowa dzierżawy na okres 7 lat, podpisy potwierdzone za zgodność przez notariusza.