Jak ugryźć 60 tys. na restrukturyzację małych gospodarstw

Zgodnie z obietnicą startujemy z serią artykułów poświęconych najbardziej popularnym działaniom PROW 2014-2020 i zaczynamy od tych, o które rolnicy pytają najczęściej. Jednym z takich hiciorów zapewne będzie Restrukturyzacja małych gospodarstw, która skrótowo jest nazywana „niskotowarówką”. 

Dla wielu z założenia program jest ŁATWY. Wystarczy być rolnikiem ubezpieczonym w pełnym zakresie w KRUS, mieć wielkość ekonomiczną gospodarstwa na poziomie do 10 tys. euro. i już :)

Prawda wygląda zupełnie inaczej. W ramach programu ŁATWO pieniądze wziąć. Gorzej wywiązać się z ZOBOWIĄZAŃ, które niesie z sobą to działanie. Zatem po kolei..

Rodzaj pomocy

W ramach małych gospodarstw możemy uzyskać 60.000 zł i pomoc ma formę premii. Oznacza to, że nie ponosimy wkładu własnego tak jak w przypadku dotacji z takich programów jak Modernizacja gospodarstw rolnych, gdzie poziom wsparcia jest określony procentowo i wynosi 50 lub 60%.  Poza tym najpierw otrzymujemy pieniądze, a dopiero później je rozliczamy. To  bardziej komfortowa sytuacja, która nie obciąża naszego portfela.

Kto może ubiegać się o premię

Zgodnie z zatwierdzonym PROW 2014-2020 o premię może ubiegać się rolnik, czyli według definicji posiadacz przynajmniej 1 ha użytków rolnych. Poza tym osoba ta musi być ubezpieczona w pełnym zakresie w KRUS jako rolnik. Zatwierdzony dokument nic nie mówi o tym, że z wnioskiem może wystąpić małżonek rolnika, a tym bardziej domownik. Dodatkowo w przypadku małżonków o premię może wystąpić jedno z nich, nawet w sytuacji jeżeli posiadają odrębne gospodarstwa. PROW 2014-2020 mówi również o tym, że rolnik powinien prowadzić wyłącznie działalność rolniczą. Oznaczać to może, że z programu nie będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają tzw. podwójny KRUS. Ta kwestia zostanie ostatecznie wyjaśniona na etapie rozporządzenia.

 Wielkość ekonomiczna gospodarstwa poniżej 10 tys. euro

Podstawowym wymogiem jest posiadanie gospodarstwa poniżej 10 tys. euro. Co to znaczy ?

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa to standardowa nadwyżka bezpośrednia dla hektara uprawy lub sztuki zwierzęcia wyrażona w euro. Krótko mówiąc struktura Twojej produkcji przemnożona przez odpowiadające jej nadwyżki daje WEG Gospodarstwa. Aby móc ubiegać się o pomoc z działania restrukturyzacja małych gospodarstw wielkość ta nie może przekroczyć 10 tys euro. Obecnie nie ma jeszcze ostatecznych zatwierdzonych standardowych nadwyżek bezpośrednich dla poszczególnych upraw. Jest natomiast kalkulator za pośrednictwem, którego można się wstępnie zorientować.

Pobierz Kalkulator WEG

WEG musi wzrosnąć powyżej 10 tys. euro i minimum o 20%

Podstawowym zobowiązaniem każdego rolnika, który skorzysta z programu restrukturyzacji małych gospodarstw jest wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa powyżej 10 tys. euro. Ponad to wzrost ten musi wynieść minimum 20% w stosunku do roku bazowego. Oznacza to tyle, że każde gospodarstwo będące w programie będzie zobowiązane do zmiany struktury produkcji, w taki sposób, aby nastąpił wzrost WEG. Dodatkowo po osiągnięciu tego wzrostu będziemy zobowiązani do zachowania go przez okres 5 lat od dnia otrzymania II raty płatności.

wzrost WEG

Biznes Plan i restrukturyzacja gospodarstwa

Sposób w jaki nasze gospodarstwo przekroczy magiczny próg 10 tys. euro powinien być opisany w Biznes Planie. Wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa będzie związany z jego restrukturyzacją. Zapisy PROW przewidują, że restrukturyzacja powinna być osiągnięta poprzez następujące kierunki:

 • produkcja żywności;
 • produkcja nieżywnościowych produktów rolnych;
 • przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Oznacza to, że inwestycje, na które przeznaczymy 60 tys. powinny być związane z jednym z tych kierunków. Biznes plan dodatkowo będzie zawierał informacje odnośnie posiadanych maszyn i budynków do produkcji rolniczej oraz informację odnośnie struktury produkcji przed i po restrukturyzacji. W biznes planie również wskażemy inwestycje, które wykonamy z wykorzystaniem premii.

Rozliczenie premii

Premię rozliczamy przedstawiając dokumenty księgowe takie jak faktury, rachunki potwierdzające poniesione koszty. W ramach programu restrukturyzacja małych gospodarstw katalog kosztów kwalifikowanych jest bardzo szeroki i obejmuje takie inwestycje jak:

 • budowa lub modernizacja budynków lub budowli;
 • zakup w tym instalacja nowych maszyn, urządzeń i wyposażenia;
 • sprzęt komputerowy i oprogramowanie;
 • sady i plantacje wieloletnie (owocujące powyżej 5 lat);
 • zakup gruntów rolnych;
 • zakup zwierząt (stado podstawowe).

Programy, które wykluczają nas z ubiegania się o premię

Niestety nie możemy skorzystać z programu restrukturyzacja małych gospodarstw, jeżeli w ramach PROW 2007-2013, korzystaliśmy z następujących programów

 • Modernizacja gospodarstw rolnych;
 • Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej;
 • Ułatwianie startu młodym rolnikom;

Korzystając z programu nie możemy jednocześnie korzystać z następujących programów PROW 2014-2020:

 • Modernizacja gospodarstw rolnych;
 • Premia dla młodych rolników;
 • Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Jeżeli chodzi o program Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW 2014-2020, będziemy mogli z niego skorzystać po zmianie struktury produkcji w ramach programu restrukturyzacja małych gospodarstw. Limit pomocy w modernizacji zostanie nam pomniejszony o 60 tys. zł.

Zobowiązania

Z doświadczenia wiem, że pieniądze bierze się łatwo. Większe problemy pojawiają się kiedy trzeba wywiązać się z zobowiązań. W programie restrukturyzacja gospodarstw rolnych będziemy zobligowani do prowadzenia gospodarstwa przez okres 5 lat od dnia otrzymania II raty płatności. Przez cały czas tj. od otrzymania decyzji o przyznaniu I raty premii do upływu 5 lat od dnia otrzymania II raty premii powinniśmy utrzymać strukturę produkcji zgodnie z zapisami biznes planu. Do tego wszystkiego dochodzi obowiązek prowadzenia uproszczonej rachunkowości rolnej, o którym napiszę w osobnym artykule.

Szkolenia i nasza oferta

W okresie wiosna-lato planujemy organizację dwóch szkoleń, na których będzie można znaleźć dużo więcej informacji odnośnie programu Restrukturyzacja Małych Gospodarstw, między innymi będą to:

AgroEkspertyza 2.0 – w ramach, której zostaną omówione dotacje i dopłaty na lata 2014-2020.

RESTRUKTURYZACJA MAŁYCH GOSPODARSTW – w ramach, którego dokładnie omówimy wszystkie aspekty programu dla gospodarstw niskotowarowych, a w tym takie kwestie jak:

 • Procedura ubiegania się o pomoc (lista załączników);
 • Sposoby na osiągnięcie wzrostu WEG;
 • Rozliczenie premii;
 • Uproszczona rachunkowość rolna;
 • Kontrola dokumentów i gospodarstwa w programie;
 • Lista rankingowa.

Dodatkowo, każdemu uczestnikowi policzymy WEG.

Bilety na oba szkolenia będzie można nabyć w naszym sklepie od 15 lutego.

Dodatkowo od 15 marca do 15 maja będzie można w naszym biurze skorzystać z usługi polegającej na przygotowaniu wniosku o dopłaty bezpośrednie (nowe zasady wypełniania) + analiza możliwości skorzystania z dotacji na lata 2014-2020. Wypełnienie wniosku o dopłaty bezpośrednie jest niezwykle istotne w kontekście ubiegania się o pomoc z programu restrukturyzacja gospodarstw rolnych, ponieważ struktura produkcji będzie sprawdzana krzyżowo właśnie z dopłatami.

Naszą podstawową usługę w zakresie programu na restrukturyzację małych gospodarstw będzie stanowiło kompleksowe doradztwo związane z uzyskaniem i rozliczeniem premii. Usługa będzie obejmowała:

 • Analizę możliwości skorzystania z dotacji;
 • Opracowanie wniosku wraz z biznes planem i innymi dokumentami;
 • Poprawki / Uzupełnienia / Wyjaśnienia
 • Rozliczenie premii
 • Jedna zmiana założeń biznes planu
 • Warsztaty z prowadzenia rachunkowości lub pomoc w prowadzeniu rachunkowości przez okres 5 lat.

Cennik usługi zostanie ustalony po wejściu w życie rozporządzenia.

Zapraszamy do współpracy :)Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Jak ugryźć 60 tys. na restrukturyzację małych gospodarstw'

Komentarze

 • darek

  a jeśli chodzi o to wasze doradztwo ,czy muszę podpisywać jakąś deklaracje że pozwalam na 5 lat waszemu biurowi brać za to doradzanie dużą kasę z ARiMR?

 • Robert Sekuła

  Umowa jest między naszą firmą, a rolnikiem. Nikogo nie zobowiązujemy do prowadzenia w naszej firmie rachunkowości rolnej, można to realizować samodzielnie. Klient decyduje.

 • majkel

  a młody rolnik, czy niskotowarówka z PROW 2007-2013 nie uniemożliwiają skorzystania z tej premii?

  • Robert Sekuła

   Witaj !
   Niskotowarówka była w ramach PROW 2004-2006 – taka malutka uwaga 😉 Jeżeli ktoś korzystał ze starej niskotowarówki to w niczym to nie przeszkadza.
   Samo korzystanie z młodego rolnika PROW 2007-2013 nie blokuje Restrukturyzacji Małych Gospodarstw. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że w młodym rolniku mamy 5-letnie zobowiązanie do prowadzenia gospodarstwa zgodnie z określoną strukturą produkcji (tu może wystąpić zgrzyt)
   Pozdr.

   • majkel

    witam
    czyli w końcu nie blokuje stary MR niskotowarówki?

    • Robert Sekuła

     Tak. młody rolnik z lat 2007-2013 blokuje możliwość skorzystania z działania Restrukturyzacja małych gospodarstw..

  • Robert Sekuła

   wups..Przepraszam muszę skorygować. Niestety młody rolnik 2007-2013 wyklucza możliwość ubiegania się o Restrukturyzację małych gospodarstw.

 • arek

  Witam!
  Chciałem zapytać jak to będzie z biznes planem czy będzie przygotowany na kwotę 48.000 zł (I rata premii) czy na całość 60.000 zł. W materiale video, mówi Pan, że II rata premii (12.000 zł) będzie mogła być wydatkowana bez udokumentowania, na co została przeznaczona. Wynika z tego, że to właśnie I rata premii ma tak naprawdę wystarczyć do osiągnięcia przez gospodarstwo dochodu w wysokości 10.000 EURO.

  • Robert Sekuła

   Witaj Arek,
   Wideo było nagrywane jeszcze przed zatwierdzeniem PROW 2014-2020 (na podstawie poprzedniej wersji). Prawdopodobnie będzie tak, że będziemy musieli się rozliczyć z całości. W tej sytuacji masz rację 12 tys. trzeba będzie wyłożyć z własnej kieszeni, chyba, że zostanie zastosowane jeszcze inne rozwiązanie… Musimy zaczekać do rozporządzenia, na ten moment zapisy nie są do końca jasne.
   pozdr.

   • arek

    Dzięki wielki za odpowiedź!
    Pozdrawiam!

 • Ewelina Janicka-Bortnik

  Witam’jestem rolnikiem posiadam ziemie,oplacam KRUS chciałabym starać się o premie na gospodarstwa niskotowarowe.posiadam jeszcze warzywniak i oplacam podwójny KRUS.
  Wiem ze to dyskwalifikuje podejście do tego programu.czy jakbym przekazała sklep tzn przepisala działalność innej osobie to mialabym szanse na ta premie?pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witam

   TAK.
   Ale zanim to zrobisz poczekaj do rozporządzenia, wtedy wszystko będzie już ostatecznie jasne i wtedy będziemy mogli przeanalizować Toją sytuację dokładnie.
   Pozdr.

   • Ewelina Janicka-Bortnik

    Dziękuje z odpowiedz i czekam na informacje.
    Pozdrawiam

 • Jarek

  Witam, mam pytanie odnośnie osób ktróre w 2015 r dostaną od rodzicow 4h gospodarstwo,czy bedą mogli ubiegac sie o niskotowarówkę???

  • Robert Sekuła

   Witaj Jarek
   Ostatecznie będę mógł Ci odpowiedzieć na etapie rozporządzenia. Ale najprawdopodobniej niestety nie. Pomoc ma być kierowana do gospodarstw, które funkcjonują dłuższy czas, a przekazanie gospodarstwa przed złożeniem wniosku o pomoc będzie potraktowane jako stworzenie sztucznych warunków aby uzyskać pomoc. W rozporządzeniu zostanie określone ile czasu musi funkcjonować gospodarstwo lub wprost zostanie wyznaczona określona data przed którą gospodarstwo powinno funkcjonować.
   Pozdr.
   Robert

 • tomasz

  czy rencista KRUS jest traktowany jako w pełni ubezpieczony w KRUS

  • Robert Sekuła

   Witaj Tomasz
   Musisz dopytać w swojej placówce KRUS. Niestety nie jestem ekspertem w zakresie ubezpieczenia w KRUS. Jeżeli płacisz składki to z pewnością jesteś ubezpieczony..
   Pozdr.

 • DANIEL KUDYBA

  od kiedy można składać wnioski?

  • Robert Sekuła

   Witaj Daniel
   Na ten moment nikt tego nie wie.
   Obstawiam czerwiec.

 • janina

  witam mam 8 ha gospodarstwo mam 48lat jestem ubezpieczona w krus czy mogę ubiegać się o niskotowarówke mąż jest ubezpieczony w zus i na niego składany jest wniosek o dopłaty nigdy nie kożystaliśmy z dodatkowych dopłat więc jakie mamy szanse

  • Konrad Wargocki

   Jako Stażysta w ARiMR; Przede wszystkim aby otrzymać premię z programu „restrukturyzacja małych gospodarstw” należy być ubezpieczonym w KRUS, tyczy się to większości programów z perspektywy finansowej 14-20. Może pani spróbować z przejęciem Płatności Bezpośrednich na siebie niemniej może zaistnieć kłopot z założeniem własnego numeru producenta (małżonkowie nie mogą prowadzić oddzielnych gospodarstw z wyjątkiem rozdzielności notarialnej) Oraz w rozporządzeniu prawdopodobnie określą minimalny czas prowadzenia gospodarstwa i to również może panią wykluczać.

   • Konrad Wargocki

    Poza tym 8 ha to zarówno dużo jak i mało. otrzymanie tej pomocy będzie zależało w głównej mierze co pani uprawia i tak osoba posiadająca 10 ha może ją otrzymać a inna osoba która uprawia co innego i ma 4 ha może jej nie dostać.

 • Simon Piaskowski

  Witam serdecznie. Chcę założyć hodowlę zwierząt futerkowych. Czy mogę zacząć zakupy sprzętów przed złożeniem wniosku o pomoc czy muszę się wstrzymać i najpierw złożyć wniosek a dopiero później zakup zwierząt i sprzętów żeby zaliczono to do poniesionych kosztów?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Najpierw musisz dokładnie sprawdzić, czy będziesz mógł skorzystać z programu, następnie opracowujesz wniosek, który składasz w trakcie naboru wniosków (jeszcze nie wiadomo kiedy on będzie). Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony uzyskasz decyzję o przyznaniu premii i dopiero od tego dnia Twoje koszty będą mogły być rozliczone w ramach programu.

 • Norbi Jablonka

  witam jesli zona placila sklati a obecnie jest na wychowawczym i posiada 3h to moze ubiegac sie o dofinansowanie do malych gospodarst i kiedw sklada sie wniosek

  • Robert Sekuła

   Witaj Norbi
   zginęło mi Twoje pytanie. Jeżeli żona płaci składki KRUS to jak najbardziej może ubiegać się o dofinansowanie. Nabór będzie najprawdopodobniej w okresie letnim..

 • Dariusz Stępień

  witam serdecznie. Mam pytanie czy te 60 tys można będzie w całości przeznaczyć na zakup ziemi w celu przekroczenia tych 10 tyś euro czy jak w poprzednich mechanizmach 10% kosztów kwalifikowanych

  • Robert Sekuła

   Witam
   Prawdopodobnie będzie można w całości rozliczyć aktem notarialnym na zakup ziemi. Jednak do średnich cen gusowskich.
   Prawdopodobnie, bo ostatecznie będę mógł odpowiedzieć jak pojawi się rozporządzenie
   Pozdr.

 • monika

  witam, mam pytanie.. jak obliczyc SO dla papryki w tunelu niskim nie ogrzewanym tzw. „tunelu igołomskim niskim” szer. tunela 3.70m dł. 33m wys.1.70m W kalkulatorze nie pojawila sie taka jak i równiez papryka polna..

  • Robert Sekuła

   Witaj Monika
   W pozycji 56. masz papryka pod osłonami – to może być to.
   Jeżeli jednak wykażesz, że Twoja technologia produkcji jest inna niż ta przyjęta do wskaźnika SO, wówczas będziesz mogła wyliczyć to na piechotę pokazując faktyczne koszty i przychody.
   Pozdr.

 • TOMEK

  WITAM MAM PYTANIE POSIADAM 4.20 ha POD SADEM OD 1.5 ROKU PŁACĘ SKŁADKI KRUS CZY MAM MOŻLIWOŚĆ SKORZYSTAĆ Z TEGO PROGRAMU

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli do tej pory nie korzystałeś z modernizacji, różnicowania i młodego rolnika to najprawdopodobniej TAK.

   • TOMEK

    A KIEDY BĘDZIE MOŻNA SKORZYSTAĆ Z TEGO PROGRAMU

    • Robert Sekuła

     Termin nie jest jeszcze znany. Prawdopodobnie będzie to okres letni..

     • Sławek

      Jak wyliczyć wartość ekonomiczną gospodarstwa gdy na 2ha ziemi w tym roku będę siał poplon?

 • Dawid Sochacki

  Witam
  Mam pytanie. Czy mogę ubiegać się o 60tys. Na restrukturyzacje małych gospodarstw? Mam 54 lata, 6.5ha i od dawna opłacam składki krus.

 • arek

  Witam,
  chciałbym zapytać, czy po otrzymaniu premii mógłbym założyć
  działalność gospodarczą płacąc podwójną składkę w KRUS, czy tylko będzie
  można prowadzić samą działalność rolniczą?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli działalność założysz po złożeniu wniosku nie powinno to kolidować z prowadzeniem firmy.
   Pozdr

 • Anna Bączkiewicz

  Co to znaczy, że osoba musi być ubezpieczona w pełnym zakresie w Krus jako rolnik?

  Pytam, ponieważ sprawuję opiekę nad własnym dzieckiem do 5 r. ż. , przez co składka w Krus jest mniejsza.

  • Marta

   Też jestem w takiej sytuacji dlatego proszę o odpowiedź na to pytanie?

 • Dawid Sochacki

  Mam 54lata 6.5ha i od 32lat płace krus moge sie ubiegac o te pieniądze?

 • mateusz95

  witam posiadam gospodarstwo o pow 5 ha z budynkami i jest jaszcze dwóch współ właścicieli brat i siostra którzy się nie spisali
  ja biore dotacje i uprawiam pole
  czy bendzie to kolidowało?

  • Robert Sekuła

   To nie koliduje pod warunkiem, że współwłaściciele wyrażą zgodę na ubieganie się o pomoc.

 • mateusz95

  w programie restrukturyzacja małych gospodarstw (60 tyś
  )

 • Michał Zembrzuski

  WITAM MAM PYTANIE POSIADAM 12 HA. CZY JA TEŻ MOGĘ SIĘ STARAĆ O TĘ DOTACJĘ.

  • Robert Sekuła

   Witaj Michał
   Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. To czy możesz skorzystać z programu wymaga analizy Twojej sytuacji oraz tego co wpisałeś do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

 • Michał Zembrzuski

  A MOŻE INACZEJ ZADAM PYTANIE. CZY JEŚLI JA MAM PRZYCHÓD W WYSOKOŚCI 100000 ZŁ A WYDAM 95000. TO BĘDĘ MÓGŁ SKORZYSTAĆ Z TEJ DOTACJI.

  • Robert Sekuła

   Hej Michał
   Kryterium dostępu do programu nie jest ani Twój przychód ani zysk. Liczy się Wielkość Ekonomiczna Gospodarstwa, którą wyliczamy ze struktury produkcji. W ramach artykułu masz możliwość pobrania nieoficjalnego kalkulatora za pomocą którego sprawdzisz czy mieścisz się w przedziale do 10 tys. euro WEG.

 • majkel

  Sawicki mówi w mediach, że większe szansę będą mieli grupy rolników, a u was nie ma nic na ten temat

  ?

  • Robert Sekuła

   Witaj Majkel
   Omawiamy to na szkoleniach.
   Każdemu programowi będzie towarzyszyła lista rankingowa określająca kolejność przysługiwania pomocy. W programie Restrukturyzacja Małych Gospodarstw możemy zdobyć punkty między innymi za tzw. wspólne działania rolników.
   Zapraszam na szkolenia.

 • mateusz95

  Witam
  Właśnie wyliczyłem na kalkulatorze wartości So (pln) 158 904,30 a So(euro) 40 649,22 co to oznacza czy to dobrze czy złe?prosze o wyłumaczenie

  • Robert Sekuła

   To oznacza, że z programu Restrukturyzacja Małych Gospodarstw raczej nie skorzystasz, ponieważ jest on przeznaczony dla gospodarstw o WEG poniżej 10 ty.s euro.

   Możesz natomiast skorzystać z programu Modernizacja gospodarstw rolnych, więcej informacji masz tutaj http://prusy29.pl/modernizacja-gospodarstw-rolnych-2014-2020/

 • Dawid Sochacki

  Jak obliczyć to żeby nie przekroczyć 10tys euro?to SO czy cos

 • ewastefan

  Witam ,posiadam 6,80ha ,ja osbiście nie mam dochodów czy będę mogła skorzystac z premi jak obliczyć to zeby nie przekroczyc nie rozumiem tego

 • Wojtek

  Witam.Posiadam gospodarstwo 3.80 ha , uprawiam zboże ,ziemniaki i są też łąki . Płace z żoną 20 lat KRUS . Nigdy nie korzystałem z pomocy ARiMR . Czy mam szansę dostać premię dla małych gospodarstw ?

  • Robert Sekuła

   TAK..

 • lolek123

  witam
  skorzystałem z kalkulatora i wyszło mi 24 271 EURO , mam 25ha pola i pytanie jest następujące: czy moge się ubiegać o tą premię ?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   NIE. Pomoc jest dla gospodarstw, których WEG nie przekracza 10 tys. euro (oczywiście weź też pod uwagę, że to nie jest jeszcze ostateczna wersja kalkulatora)

   • lolek123

    ok dzięki za odpowiedź 😀

 • kasiaj

  Witam .czy mamy mozliwość skorzystania z programu,jak mamy z mężem współne gospodarstwo,ja płacę krus,a mąż pracuje i jest ubezpieczony w zus.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   W KRUS musi być ubezpieczony wyłącznie wnioskodawca, sytuacja współmałżonka nie ma wpływu.

 • Małgorzata

  Witam

 • Małgorzata

  Witam. Mamy z mężem 10,59 ha9(z budynkami) .Jest to gosp. sadownicze. Nie mamy rozdzielności majątkowej ale każde z nas posiada swoją odrębną działkę z odrębną księga wieczystą. Czy jest możliwość skorzystania z tego programu i czy ewentualnie tylko jedno z nas nie mogłoby się ubiegać o taką pomoc gdyby wielkość gospodarstwa w całości przekraczała przyjęte normy.

  • Robert Sekuła

   Witaj Małgosiu
   Jeżeli macie nadany jeden numer gospodarstwa to w myśl przepisów całość stanowi jedno gospodarstwo mimo, że każde z Was ma swoje działki.

   • Małgorzata

    Witaj. A gdyby tak np odpisać synowi jedną działkę?

    • Robert Sekuła

     takie rozwiązanie prawdopodobnie nie przejdzie. ARiMR potraktuje to jako stworzenie sztucznych warunków aby uzyskać pomoc. Ale ostatecznie będę mógł Ci odpowiedzieć kiedy pojawi się rozporządzenie..

     • Małgorzata

      dziękuję

 • Rolnik2333

  W sytuacji gdy gospodarstwo jest na nas dwoje mąż płaci krus ja jestem na zusie ale wniosek na dopłaty bezpośrednie jest składany na mnie czy możemy liczyć na premie.POZDRAWIAM

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Ta kwestia zostanie ostatecznie uregulowana na etapie rozporządzenia.
   Pozdr.

 • Marta

  Witam, chcielibyśmy z mężem ubiegać się o pomoc dla małych gospodarstw. Ziemia i opasy są na męża, ale oprócz tego mąż pracuje i jest ubezpieczony w ZUS. Ja ubezpieczona jestem w KRUS i część ubezpieczenia opłaca za mnie państwo bo mam małe dziecko. Czy jako małżonka ubezpieczona w KRUS mogę się ubiegać o tę dofinansowanie. Co zrobić żebym go dostała. Chcemy poszerzyć hodowlę i usprawnić nasze gospodarstwo ale mąż przez ZUS jest uwięziony z pomocą. Proszę o pomoc. Pozdrawiam:-)

  • Robert Sekuła

   Witaj Marta

   Odnośnie możliwości ubiegania się przez Ciebie o pomoc była już wcześniej mowa w komentarzach.

   Musimy zaczekać do rozporządzenia, które jednoznacznie określi czy małżonek rolnika może ubiegać się o pomoc. Według mnie tak powinno być ale o rozwiązaniu tej kwestii zadecyduje Ministerstwo Rolnictwa.

   Jeżeli nie RMG to może Modernizacja Gospodarstw Rolnych ?

   Więcej na ten temat znajdziesz tutaj..

   http://prusy29.pl/modernizacja-gospodarstw-rolnych-2014-2020/

 • Magda

  Witam, mam pytanie odnośnie tej premii. Chodzi mi o to, jak liczone będą krowy? Tzn. mamy krowy czarno-białe, które w paszportach mają HO, ale nie odstawiamy mleka, mleko jest przeznaczane tylko dla cieląt. Czy te krowy będą zaliczone jako krowy mleczne czy jako mamki?
  I drugie pytanie, jak będą liczone łąki, które są przeznaczone do wypasu bydła, a wykaszane tylko jeśli krowy nie wyjedzą wszystkiego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli nie odstawiasz mleka według mnie to będą mamki. W przypadku łąk będziesz musiała ostatecznie określić ich przeznaczenia, albo pastwisko albo produkcja zielonki.
   Pozdr.

 • majuch

  Czy osoba która pracuje zawodowo oskładkowana w ZUS i jednocześnie posiada gospodarstwo może w jakiś sposób uzyskać środki na modernizację?

  • Robert Sekuła

   Tak. Jak najbardziej.
   Obowiązek ubezpieczenia w KRUS dotyczy tylko części działań.
   W programie Modernizacja Gospodarstw Rolnych nie ma znaczenia czy płacisz KRUS czy ZUS.

   • majuch

    Dziękuję za wieści, widziałam też, że to zależy od treści jakiegoś rozporządzenia. Intryguje mnie też czy są jakieś ograniczenia względem ponoszonych wydatków – na co można przeznaczać środki i czy w grę wchodzi VAT czy trzeba go dołożyć z własnej puli. Szkoda, że nie jesteście z mojego województwa :( ale i tak się cieszę, że trafiłam na cenne źródło informacji. Zupełnie inaczej rozmawia się z ludźmi, którzy lubią to co robią :)

    • Robert Sekuła

     Dziękuję za pozytywny komentarz :)
     W programie Modernizacja gospodarstw rolnych zwrot jest zawsze od kwoty netto. Masz możliwość odzyskania podatku VAT z Urzędu Skarbowego jeżeli przejdziesz na VAT. W programie Restrukturyzacja Małych Gospodarstw sytuacja z podatkiem VAT nie jest jeszcze jasna, prawdopodobnie premię będzie można rozliczyć fakturami brutto pod warunkiem, że nie mamy możliwości odzyskania tego podatku.

 • mateusz95

  Witam
  Jestem Mateusz prosze opomoc jstem absolwentem szkoły rolniczej mojm zainteresowaniem jest rolnictwo i chodowla krów mlecznych.
  Mój ojciec prowadził gospodarstwo ze swoim bratem który był kawalerem
  Pow gosp jest to 5,5ha mniejsze działki został przepisane na osobno a wieksze do spółki i 4lata temu ten brat ojca miał wypadek i zmarł
  i po nim redzta rodzeństwa odziedziczyła jego częśc. częśc osób się spisała na ojca a dwie osoby się nie spisały tylko żądają spłat i tak się to ciągnie 4 rok

  co am z tym zrobic ani nie moge skorzystac z młodego rolnika ani modernizacij.
  Obrabiamy to pole dopłaty pobieramy nie mozna obejśc przepisów zeby ominąc współwłaścicieli?
  bardzo prosze o pomoc bardzo chce się rozwijac a nie mam funduszy zeby zmodernizowac gospodarstwo .
  pozdro;)

  • Robert Sekuła

   Witaj Mateusz
   Pytanie troszkę wykraczające poza bezpłatne doradztwo, ale niech będzie 😉
   Jeżeli nie ma porozumienia najlepiej tą sprawę uregulować za pośrednictwem dobrego prawnika — zdaje sobie sprawę, że to wymaga czasu.
   Jeżeli chciałbyś skorzystać z dotacji i ominąć współwłaścicieli potrzebujesz minimum 1 hektar, który jest tylko i wyłącznie Twoją własnością. Pozostałe grunty, które stanowią współwłasność nie uwzględniasz we wniosku. Takie podejście do sprawy rodzi pewne ograniczenia:
   1. Nie możesz realizować inwestycji trwale związanych z gruntem takich jak np. budowa obory na działce będącej we współwłasności.
   2. Zasadność Twojej inwestycji będzie badana w stosunku do gospodarstwa, którego jesteś właścicielem (to co jest we współwłasności nie będzie brane pod uwagę)
   Oczywiście to jest tylko teoria. Abym mógłbym Ci realnie pomóc musiałbyś zlecić nam opracowanie wniosku. Oczywiście mówimy o programie Modernizacja gospodarstw rolnych.

 • Katarzyna Krysztofiak

  Witam! Czy jeśli jestem zatrudniona na umowę o pracę i nie płacę KRUS to mogę ubiegać się o jakiekolwiek programy pomocowe dla rolników. Dopłaty bezpośrednie otrzymuję. Pozdrawiam serdecznie

 • mateusz95

  Witam
  oni mają w każdej działce współwłasnośc.
  nie można zrobic na dzierżawie spisac na nie więcej naiż 10 lat z kimś?
  i na tej podstawie?
  była by możliwośc porozmawiania przez tel? wyaśniłbym dokładniej?
  to mój nr 792871282 jeśli można to kończe prace tak 20.30 moge spojojnie porzmawiac pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witam
   Z zasady nie udzielam informacji przez telefon. Nie zrozum mnie źle, ale doradzanie to kwestia odpowiedzialności. Umów się na konsultacje, zabierz z sobą dokumenty potwierdzające tytuł prawny to porozmawiamy.

   • mateusz95

    witam
    a gdzie znajduje się siedziba Pana firmy?

 • Joanna

  Witam. Posiadam razem z mężem gospodarstwo o pow. 5,06 ha.Uprawiamy również dzierżawę od prawie 5 lat, o pow. ok. 5 ha i drugą od dawien dawna o pow. 2.5 ha. Na wszystkich tych gruntach są głównie truskawki. Pytanie, czy w tym przypadku będzie przysługiwała premia?. Ubezpieczenie oczywiście w KRUSie.

 • mateusz95

  witam
  gdzie znajduje się Pana firma?

 • iga

  Witam mąż jest głównym płatnikem krus ale obecnie jest na rencie wypatkowej ja jako żona. Też jestem na krusie obecnie składkę płaci rząd bo mamy małe dziec

  ko kture z nas może składać na niskotowarówkę

  • Robert Sekuła

   Witaj Iga
   Oboje jesteście ubezpieczeni w KRUS i tutaj nie ma żadnego znaczenia, że Państwo płaci za Ciebie część składki. Z wnioskiem wystąpi osoba, która ubiega się o płatności bezpośrednie.

 • Kamil

  Witam. Kiedy można skorzystać z tego programu ?:P

  • Robert Sekuła

   Witam
   Możemy sobie założyć, że nabór wniosków odbędzie się w okresie letnim.

 • Iwona Fi

  Witam :-) bardzo profesjonalne porady .Szkoda że jestem z podlaskiego .Mam pytanie, Chyba spełniam wymogi [KRus,ponad 1 ha,płatności bezpośrednie] , ale też mam zawieszoną działalność gosp .Czy jest już rozporządzenie odn.pozaroln.działalności i tego programu ? Prowadzę gosp. eko= .1 ha róży ,ale też na siedlisku mam 100letni sad i chciałabym go powiększyć [na ziemi -siedlisku 0,5 ha dozywotnia dizerżawa z pierwokupem ] plus wybudować budowlę [przetwórstwo jabłek,róży ] + zakupić z2 ha dzierżawionej ziemi na której prowdzę ekologiczne uprawy od 5 lat . .Hektary dzierżawię od ANR i Gminy ,umowa na kolejne 5 lat ,plan zakupu ziemi od Gminy ,tu mam pierwszeństwo .A więc czy spełniam wymogi ?

  • Robert Sekuła

   Witaj

   z programem Restrukturyzacja małych gospodarstw możesz mieć kłopot ponieważ jest tam zapis, że rolnik powinien prowadzić wyłącznie działalność rolniczą, a to oznacza, że nie może prowadzić działalności pozarolniczej czyli być zarejestrowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

   Jeżeli chodzi o przetwórstwo jabłek i róż to zdecydowanie najlepiej skorzystać z działania Przetwórstwo i marketing produktów rolnych, tutaj masz więcej informacji na ten temat

   http://prusy29.pl/dotacja-na-male-przetworstwo-i-handel-we-wlasnym-gopodarstwie/

   a tutaj masz szkolenie dla osób, które chcą przetwarzać w ramach własnego gospodarstwa produkty rolne, uzyskać na to dotację i rozwinąć tego typu biznes

   http://prusy29.pl/sklep/bilet-na-szkolenie-krotki-lancuch-dostaw-30-czerwiec-2015-r/

   zaznaczę tylko, że z tego programu prawdopodobnie będą mogły skorzystać osoby ubezpieczone w KRUS, które od minimum 12 miesięcy nie prowadzą działalności gospodarczej.

   • pegaz9

    Czy już były propozycje że nie można prowadzić działalności gosp. przez min 12 miesięcy, nie wystarczy w momencie składania wniosku? Skąd ta informacja…

 • Kama

  Witam, mam pytanie ;P Czy dofinansowaniu 60 tyś. jest możliwość postawienia wiaty?

  • Robert Sekuła

   Witam
   w zakres kosztów kwalifikowanych wchodzi budowa budynków produkcyjnych.
   Pozdr.

   • kama

    A jakie konkretnie są te budynki produkcyjne ?

    • Robert Sekuła

     budynki wykorzystywane, na jakimkolwiek etapie produkcji produktów roślinnych lub zwierzęcych. Chłodnie owoców, mroźnie, chlewnie, magazyny paszowe, magazyny opakowań sortownie itd..

 • mira

  Witam,
  przez kilka lat płaciłam KRUS, a od 5 lat jest na etacie i płacę ZUS, czy będe mogła ubiegać się o 60 tyś. dla małych gospodarstw

  • Robert Sekuła

   Witam
   W dniu składania wniosku o przyznanie pomocy trzeba być ubezpieczonym w KRUS.

 • mira

  dziękuje

 • Beata Szewczyk

  Witam.
  Kiedy będą wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw.

  • Robert Sekuła

   Witaj Beata
   Nabór wniosków będzie nie wcześniej jak lipiec-sierpień, będziemy wszystkich wcześniej informować poprzez newsletter. Pewnie będziesz mogła ubiegać się o dofinansowanie ale ta kwestia zostanie ostatecznie wyjaśniona jak pokaże się rozporządzenie.
   Pozdr.

   • Beata Szewczyk

    Dziękuje bardzo.

 • Michał

  Czy pobierając dotacje w wysokości 60tys. zobowiązuje się do bycia w krusie na określony czas? Jestem studentem, posiadam ziemię oraz jestem w krusie ale po zakończeniu studiów, jeżeli będzie możliwość zmienię KRUS na ZUS to będę musiał zwrócić ddotacje? Dzięki z góry za odpowiedz :)

  • Robert Sekuła

   Witaj Michał
   Tutaj mamy zobowiązanie bycia w KRUS na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy.
   Jak już uzyskasz premię będziesz miał zobowiązanie do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez okres 5 lat, będziesz musiał również zwiększyć WEG i prowadzić rachunkowość, ale nie musisz pozostawać w KRUS.
   Pozdr.

   • Michał

    Dzięki za odpowiedź :) jeszcze małe pytanie dotyczące Ziemi czy musi być na własność czy wystarczy umowa dzierżawy? :)

    • Robert Sekuła

     W grę wchodzi własność lub dzierżawa (prawdopodobnie pod uwagę będą brane tylko dzierżawy sporządzone w formie aktu notarialnego na minimum 10 lat).
     Pozdr.

  • Michał

   Jeszcze jedno małe pytanko. Ziemię muszę mieć na własność czy wystarczy umowa dzierżawy ? :)

   Pozdrawiam.

 • Arek

  Witam serdecznie, czy w tym programie możliwe jest kupienie używanych maszyn rolniczych?

  • Robert Sekuła

   Witam
   niestety NIE.

   • Arek

    czyli maszyny nie starsze niż 5lat także nie wchodzą w grę?

 • blazej2985

  witam, mam pytanko, czy sa takie dofinansowania na zakup calego gospodarstwa rolnego budynki sprzet i ok 16ha ziemi rolnej??? pozdrawiam i czekam za szybka odpowiedzia

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Coś takiego można jedynie sfinansować z jednie z kredytu preferencyjnego z dopłatami do oprocentowania ARiMR,
   Pozdr.

   • blazej2985

    czyli tak na chlopski rozum niech mi Pan napisze?? czy jakis wklad wlasny?? ja jestem po szkole rolniczej jakby co:)

    • Robert Sekuła

     Dopłaty do oprocentowania. Kredyt nieco tańszy od komercyjnego.

   • blazej2985

    a tak po naszemu na chlopski rozum, :)

 • blazej2985

  czyli mozna tak? a czy by Pan pomogl w razie czego z dokumentami itd? a czy jakis wklad wlasny bedzie potrzebny??

 • lukasz

  Witam! Czy na moment składania wniosku o RMG, trzeba mieć jakiś staż w KRUS, czy wystarczy na nim być, powiedzmy od miesiac, czy nawet krócej? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Na ten moment przepis mówi, że trzeba być w KRUS na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy. Ale nie możemy wykluczyć, że przepis ten ulegnie zmianie kiedy pojawi się rozporządzenie.

   • lukasz

    Bardzo dziękuję. A czy rozporządzenie, bo pewnie minister rolnictwa je wyda, będzie dostępne gdzieś do publiki, czy tylko ARiRM będzie mieć takie informacje? Ponownie dziękuję!

    • Robert Sekuła

     jak tylko pojawi się projekt rozporządzenia na naszym blogu pojawi się wpis dotyczący proponowanych rozwiązań.

 • rolnikon

  Panie Robercie mam pytanie czy do RMG do wielkości SO będzie się dodawać pieniądze z dopłaty bezpośredniej. I jak oblicza się SO to później trzeba zamienić na euro ? proszę o odpowiedzi

 • rolnikon

  WITAM czy górna granica SO iest pewna a jaka będzie dolna granica

  • Robert Sekuła

   nie ma dolnej granicy SO.

 • Mateusz

  Witam ile czasu trzeba płacic składki KRUS aby ubiegac sie o dofinasowanie nigdy nie korzystałem jestem młodym człowiekiem Ojciec ma mi oddac nasze gospodarstwo jest one o powierzchni 4.75 ha czy mozna byc tez domownikiem i to wystarczy?

  • rolnikon

   Nic nie jest jeszcze wiadomo niema rozporządzenia są przecieki, że musisz być właścicielem gospodarstwa co najmniej 2 lata a KRUS 1 rok albo 2 lata więcej dowiemy się może pod koniec czerwca.

 • Teresa

  Witam, proszę o informację, czy mogę ubiegać się o premię dla gospodarstwa niskotowarowego, gdy posiadam 1ha ziemi, jednak w tym roku pierwszy raz złożę wniosek o dopłaty? Pozdrawiam.

  • rolnikon

   Musi być pani ubezpieczona w KRUS i gospodarstwa będą musiały być trwałe ekonomicznie co najmniej 2 lata czy obliczała pani swoją wielkości ekonomiczną gospodarstwa, bo żeby się dostać trzeba będzie Mieci SO na poziomie co najmniej 6 tyś żeby się dostać, bo będzie bardzo dużo chętnych.

   • Teresa

    Nie obliczałam, jednak to pytanie zadałam myśląc o sytuacji syna, ja mam inną, jednak wolałabym nie na forum

 • Grzegorz Supinski

  witam prosze mi powiedziec czy te pieniązki moge przeznaczyc na remąt ,naprzykład stodoły i c
  hlewów

 • Natalia

  Witam! Mam pytanie. Prowadzę wspólnie z mężem gospodarstwo sadownicze, o pow 4,50 ha oraz dzierżawę notarialną 6 ha . Jestem także na stałej rencie z KRUS.Czy w takim przypadku ja albo mój maż możemy skorzystać z tego programu?

  • rolnikon

   niestety nie kfalfikuiom się państwo trzeba opłacać KRUS

   • Natalia Piechnik

    KRUS od 20 lat jest opłacany. I jaka jest granica ha gospodarstwa żeby zaliczało się do niskotowarowego ?

    • Robert Sekuła

     Witaj Natalia
     Nie liczy się powierzchnia w hektarach tylko to co uprawiasz. Każda uprawa ma swój współczynnik wyrażony w euro. Aby zakwalifikować się do programu Wielkość Ekonomiczna Twojego gospodarstwa nie możesz przekroczyć 10 tys euro.

 • Hubert

  Witam! mam pytanie, żeby skorzystać z tego programu, nie można wcześniej złożyć wniosku o dopłaty bezpośrednie ? Taka informacja została wstępnie podana odnośnie premii dla młodego rolnika…

  • Robert Sekuła

   Witaj Hubert
   Restrukturyzacja małych gospodarstw to nie młody rolnik. Tutaj złożenie wniosku o dopłaty jest niezbędne aby uzyskać pomoc.

   • Hubert

    Dziękuje za informacje :)

 • rolnikon

  Witam ostatnio coś głośno się zrobiło, że ci, którzy zaakceptowali te 1250 euro nie mają szans dostać się na RMG, bo som gospodarstwami nierozwojowymi proszę o pana odpowiedzi.

  • Robert Sekuła

   jedno z drugim nie ma nic wspólnego. System dla małych gospodarstw to nic innego jak zwolnienie gospodarstwa z obowiązku przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności i zazielenienia.

 • 4r3k

  Witam,
  Jaki jest wymagany minimalny dochód aby gospodarstwo mogło „załapać” się na taką premię?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witam
   nie ma żadnego minimum.

 • Kamillo

  Witam, mam pytanie, ok kiedy ten program restrukturyzacji małych gospodarstw rusza? 😛

  • Robert Sekuła

   Witam
   Wszystko zależy od urzędników. Nie wcześniej niż wrzesień.

 • Janek

  Witam. Według kalkulatora wychodzi mi 9,750 SO. Mam nie zgłaszane do dopłat dzierżawy na które mam umowę (tylko ja i wydzierżawiający mi pole). Mam szansę się zakwalifikować? Planuję posadzenie malin w następnym roku ok 1ha. Moje pytanie jest też takie: czy ewentualny zakup dotyczy sprzętu wyłącznie nowego? Chciałbym zakupić kombajn za około 120-150 tys zł i te 60 tys by były zbawienne. Proszę o odpowiedź Panie Robercie. Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Inwestycja musi dotyczyć wyłącznie nowego sprzętu. Możesz podejść do tematu w ten sposób, że najpierw skorzystasz z Restrukturyzacji Małych Gospodarstw i zrobisz np. tunele pod malinę. A następnie skorzystasz z programu Modernizacja gospodarstw rolnych i zakupisz kombajn ze zwrotem 50%.
   Pozdr.

 • rolnikon

  Witam może pan powiedzieć jak oblicza się w tym kalkulatorze SO z 2010 r. to czy trzeba sobie zamienić to na euro, czy jak, bo nie wiem może pan to dokładnie opisać.

 • Krystyna Kozłowska

  Witam czy jeśli korzystałam z programu”Modernizacja gospodarstw rolnych” w 2010roku czy będę mogła skorzystać z Restrukturyzacji małych gospodarstw?

  • Robert Sekuła

   Niestety NIE.

 • darek

  witam rok temu posadzilem aronie na 7 ha .CHciałbym z tego programu zakupic kombajn do aroni nowy.Moje pytanie czy byla by taka możliwosc oboje z żoną jestesmy ubezpieczeni w KRUS.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli do tej pory nie korzystaliście z żadnych programów to prawdopodobnie TAK.

 • Mateusz

  Witam. Wiadomo już cos kiedy wystartuję ten o to projekt?

  • Robert Sekuła

   wszystko wskazuje na to, że będzie to następny rok.

 • Ania

  Witam mam pytanie za jaki okres berze się dane do obliczenia wskaźnika ekonomicznego. Bieżący rok, poprzedni? Gdzieś doczytałam, że średnia z 5 lat? Mógłby mi Pan to wyjaśnić? Z góry dziękuje

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Dane będzie się brało za jeden rok rok, a który konkretnie to zależy od tego kiedy będzie nabór wniosków. Jeżeli nabór będzie na wiosnę 2016 to pod uwagę będziemy brali dane za rok 2015. Wszystko zostanie określone szczegółowo w rozporządzeniu.
   Pozdrawiam.

 • Ania Traczyk

  Czy już coś może wiadomo o terminie ubiegania się o tę pomoc? Mój mąż opłaca KRUS, ma ponad 1 ha, natomiast nie ma z niego zysków, czy będzie mógł wziąć udział w programie?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Z tego co się słyszy nabór wniosków będzie prawdopodobnie w przyszłym roku. Jednak nawet jeżeli spełniacie warunki ubiegania się o pomoc, musicie rozważyć to czy opłaca się wam korzystać z tego programu. Otrzymując pieniądze podejmujecie zobowiązanie do wzrostu wielkości ekonomicznej ponad 10 tys. euro oraz do prowadzenia produkcji na rynek, co ma zostać potwierdzone rachunkowością rolną..
   Pozdr.

 • disqus_8fqE2KtOV7

  Witam mam 2,7 ha chmielu czy zakwalifikuje sie do tego programu.

 • martyna

  Chcę przystąpić do programu młody rolnik , kwestia tych 12 miesięcy ubezpieczenia w krus, tutaj nie mam nic przeciwko, ale jest jeszcze inny warunek którego trochę nie rozumiem. Prowadzenie przez 5 lat od otrzymania płatności samodzielnie gospodarstwa rolnego. Czy to oznacza, że jeżeli np. przez 12 od otrzymania płatności będę opłacać krus a następnie przez cztery lata będę nadal prowadzić gospodarstwo ale równocześnie pracować na umowę o pracę (już ZUS)to wtedy może być podważone takie działalnie, w ten sposób że pracując mogę nie mieć wystarczająco dużo czasu na samodzielne prowadzenie gospodarstwa?
  Czyli 5 lat samo gospodarstwo?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Minimum rok na KRUSie, a później możesz pracować zawodowo i być ubezpieczona w ZUS. To, że pracujesz zawodowo nie oznacza, że nie kierujesz gospodarstwem.

 • diabel

  Dzień Dobry. Moja żona prowadzi działalność, czy będzie to przeszkadzać w przyznaniu tej premii?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Premia przyznawana jest na osobę. Jeżeli będzie to firma o innym profilu działalności nie powinno to w niczym przeszkadzać.

 • Rafał

  Witam. Dostałem od rodziców 2,5 hektara obecnie rośnie tam trawa. Jest to działka z przeznaczeniem siedliskowym do produkcji rolnej ogrodniczej. KRUS opłacam od listopada 2014 roku, chciałbym wybudować na tej działce hale z chłodnią i około 10 tuneli foliowych pod produkcje kwiatów ciętych. Chciałbym się dowiedzieć czy załapie się na ten program RMG 60 tyś zł. i czy dzięki takiemu planowi będę w stanie wywiązać się z warunków wzięcia takiego dofinansowania. Chodzi mi o wzrost wielkości ekonomicznej. Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Według najnowszych informacji, raczej nie będziesz mógł skorzystać z tego programu – wprowadzono obowiązek przebywania w KRUS jako rolnik minimum 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

 • rolnikon

  Witam posiadam gospodarstwo rolne, które jest zapisane na mnie ja dokonuje wszystkich płatności pole figuruje na mnie dopłaty tak samo i chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli moja żona niema na siebie nic zapisane jest tylko moją małżonkom nie mamy wspólnego gospodarstwa, czy ona mogłaby skorzystać z tego programu jest już 17 lat w krusie.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Mimo, że Twoja żona nie ma na siebie nic, oboje jesteście traktowani w myśl przepisów jako jeden podmiot.

   • rolnikon

    Czyli możemy w taki sposób skorzystać z tego dofinansowania z góry dziękuje za odpowiedź.

 • dorota

  Czy mogę skorzystać z programu, jeśli jestem współwłaścicielem (w wymiarze 1/3) gospodarstwa o powierzchni 2,5ha?

  • Robert Sekuła

   Tak. Ale współwłaściciele muszą wyrazić zgodę. — oczywiście jeżeli spełniasz pozostałe warunki.

 • rolnikon

  Witam. Jak wpisuje w kalkulator SO, że mam 3.80 h ziemniaków i 2 h zboża, bo tyle mi się wlicza, bo to jest moje i dzierżawa, za którą biorę dopłatę mam jeszcze 3 h, ale to się chyba niewilcza, bo niebierne za to dopłaty tylko opłacam podatek i hoduje 35 tuczników rocznie i wychodzi mi w kalkulatorze SO 27 789,48, ale mam pytanie, czy to jest w euro, czy w zł i czy mam szanse na RMG.

 • Ewa

  Witam, posiadam gospodarstwo 8ha. Ubezpieczona jestem w KRUS od 7 lat,od roku sprawuje opieke nad małoletnim dzieckiem czyli opłacam tylko składke chorobową i emerytalną. Pozostała częsć pokrywana jest z budżetu państwa. Czy to mnie nie dyskwalifikuje?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Jeżeli chodzi o KRUS to według mnie ok. Ponieważ chodzi o to aby być ubezpieczonym, kto płaci składkę to już sprawa odrębna. To czy możesz skorzystać zależy od wielu czynników – umów się na konsultację
   Pozdr

   • ewa

    Dziękuję . Macie swój oddział w woj .lubelskim?

 • Ewa Żychoń

  witam
  prowadzę małe gosp. rolne o pow 3,12 ha + dzierżawa czy mogę ubiegać się o dofinansowanie na zakup pola?

  • Robert Sekuła

   To wymaga sprawdzenia, odsyłam do lektury ostatniego wpisu na blogu..

 • Łukasz

  Witam mam pytanie czy jak moja mama płaci składki w krus i ma gospodarstwo o powierzchni 6ha to czy jej przysługuje premia na rozwój małych gospodarstw rolnych?A i moja mama ma wykształcenie rolnicze ale też mam pytanie ile może mieć maksymalnie lat ?

 • Sławomir Kwiatkowski

  witam serdecznie. posiadam 11 ha gruntów 22kl. gospodarstwo prowadzę od 5 lat i nie korzystałem z żadnego programu z wyjątkiem eko-gwarancji przez 3 lata, czyli gospodarstwo ekologiczne. Chciałbym się dowiedzieć z jakiego typu programów mógłbym skorzystać,posiadam 8 szt. bydła i budynki przystosowane do chowu trzody?

 • Monika

  Witam, czy jeśli od 4 lat wraz z mężem jesteśmy ubezp w KRUS, mąż w 2014 r miał przez miesiąc dzialalnosc, potem ja ja przejęła od lipca do chwili obecnej. Czy dostaliśmy premie? Dodam ze jest to sklep spożywczy.

 • Monika

  Dodam jeszcze ze to mąż jest platnikiem w krus jako rolnik, ja jestem przy mezu ubezpievzona.

 • Tomasz

  Witam. Chciałem się zapytać czy mam szansę na dofinansowanie jeśli za 3 lata mam możliwość przejścia na emeryturę? nigdy nie korzystałem z żadnych dotacji, jestem ubezpieczony w krus. czy warunek utrzymania zwiększonej wielkości ekonomicznej przez 5 lat po otrzymaniu nie będzie kolidował z moją emeryturą?
  dziękuję za odpowiedź

 • Hubert

  Jaka jest wstępna cena przygotowania biznes planu i wniosku aplikacyjnego, ewentualnie szerokiej pomocy przy tworzeniu dokumentów?

 • Andrzej

  Witam
  Chciałem zapytać czy już wiadomo kiedy ruszy projekt

 • dokama

  Witam, czy macie oddział w zachodniopomorskim – okolice Koszalina, Szczecinka? Czy ewentualnie robicie szkolenia wyjazdowe(jeśli tak, gdzie znajdę ich terminy i lokalizację)?

 • marek

  witam serdecznie,posiadam gospodarstwo rolne od 12lat chciałbym uzyskać informacje czy należą mi się jakieś środki z PROW ,nie opłacam KRUS ,ponieważ pracuje zza granicą legalnie ,mam 12 jałówek cielnych ,chciałbym zakupić dojarke i parę maszyn do zielonki ,na wiosnę w marcu zjeżdżam na stałe i zacznę opłacać KRUS ,prosiłbym o poradę .muj meil; kosowo2909@wp.pl

 • dammm

  60 tys. brutto czy netto?

 • zenedin

  witam. jak to wyglada przy dzialach specjalnych konkretnie hodowla szynszyli ktorych nie ma w kalkulatorze so?

 • Konfetti

  Witam!!!
  Czy za te pieniądze można kupić używany ciągnik czy też maszyny?

 • Grzegorz

  Witam, opłacam składki w krus w pełnym zakresie, korzystałem z dotacji modernizacja gosp. rolnych jak również otrzymałem premie dla młodych. Zdaje sobie sprawę ze tych 60 tyś nie ogryzę ale może jest jeszcze coś o czym nie wiem. Kasa na rozwój by się przydała …

  • Robert Sekuła

   Witaj Grzegorz,
   Za dużo potencjalnych możliwości żeby to wszystko tutaj opisać. Po Nowym Roku będziemy organizowali serię bezpłatnych webinarów poświęconych tematyce pozyskiwania dotacji, na które zapraszam. Drugą opcją jest wizyta u Nas na konsultacji.
   Pozdr

 • Andżelika

  Witam. Od 18 lat płacę KRUS, posiadam gospodarstwo 3,60, nigdy nie korzystałam z żadnej dopłaty, czy kwalifikuję się na program 2014-2020?

 • Kacper Nowak

  Witam,kiedy będzie można składać wnionski ?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   powiadomienie o terminie naboru wniosków wyślemy wszystkim którzy zapiszą się na nasz newsletter

 • kama

  Witam, kiedy rusza ten program? Bo miało już ruszać i ciągle nic ;/

 • agata

  witam posiadam gospodarstwo4h od kwietnia. KRUS płacę z ulgą na dziecko mąż pracuje państwowo ,
  składałam płatności dla młodego rolnika czy mogła bym się starac o 60 tyś

  • Robert Sekuła

   Hej Agata,
   Warunkiem uzyskania premii jest podleganie ubezpieczeniu KRUS jako rolnik lub małżonek rolnika przez okres 2 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy.

 • Damian

  Witam. Mam pytanie. Czy jak mój tata weźmie tą dotacje to czy będe mógł po przejęciu gospodarstwa starać się o „Młodego rolnika”?

  • Robert Sekuła

   Witaj Damian
   Jest taka możliwość – ale to zbyt skomplikowany i obszerny temat na komentarz

 • Emil

  Witam. W 2015 r skorzystałem z dotacji na modernizację. Uprawiam pieczarki na pow. 1300m2 i uprawiam truskawki na pow .ok.5,30h. Modernizacja miała polegać na zwiekszeniu produkcji pieczarek o 20%. . Co robić jesli obecnie od 4mcy uprawa pieczarek jest nieopłacalna ze wzgledu na drastyczny spadek cen i ogromny problem ze zbytem i raczej w zajbliższych latach się nie poprawi.Czy mogę się ubiegać o jakąś pomoc lub przekwalifikować się aby nie trzeba było zwracać dotacji?

  • Robert Sekuła

   Witaj Emil
   Realizując inwestycję z modernizacji zapewne podjąłeś zobowiązanie do prowadzenia produkcji w określonej skali. Nie wiem co to była za inwestycja, jeżeli jednak była ona ściśle związana z produkcją pieczarek to przy zupełnej rezygnacji z tej produkcji w ciągu 5 lat od dnia otrzymania dotacji grozi Ci zwrot środków.
   Jeżeli dla inwestycji uda Ci się znaleźć inne zastosowanie tzn. przestawić się na inny rodzaj produkcji i to w taki sposób, który zagwarantuje utrzymanie wskazanego wcześniej dochodu to musisz przed tą zmianą wystąpić do ARiMR na piśmie. Do swojego wniosku musisz załączyć Plan Rozwoju Gospodarstwa, który będzie uwzględniał wnioskowane zmiany.
   Pozdr

 • Klaudia Szymańska

  Do ilu lat można korzystać ???

  • Robert Sekuła

   Witaj Klaudia
   Nie ma ograniczeń wiekowych..

 • Ewelina

  Witam mam pytanie dotyczące ubezpieczenia KRUS, jaki okres czasu powinnam byc ubezpieczona w KRUS-ie aby mogłą starac sie o dotację? z góry dziekuje za odpowiedź

  • Robert Sekuła

   Witaj Ewelina
   Minimum 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy
   Pozdrawiam

  • Navarro

   Przecież o tym wszędzie piszą, czytanie nie boli.

 • rolmops

  Witam, mam pytanie, od 18 roku życia jestem właścicielem gospodarstwa odziedziczonego po rodzicach. Dziś kręcę się ok 30 i od pół roku pracuję dodatkowo poza gospodarstwem na umowę o pracę. Niestety wizja pracy się diametralnie zmieniła i z tego co się dowiedziałem nie mam prawa już do dotacji ponieważ nie mam ciągłości KRUSu od 2 lat? ( płacę od 18r.ż krus z 6 msc przerwą ZUS)

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   niestety przepis rozporządzenia jest jednoznaczny. Musisz być bez żadnych przerw ubezpieczony w KRUS z ciągu ostatnich 24 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy..
   Pozdrawiam

 • daniel

  Witam, Czy po skorzystaniu z premii istnieje możliwość przepisania gospodarstwa synowi który nie jest rolnikiem. Przepisania chciałbym dokonać za 2 lata.
  Czy w takiej sytuacji grozi zwrot dotacji…?

  • Robert Sekuła

   Witaj Daniel,
   Przepisanie gospodarstwa musi zostać poprzedzone wnioskiem o następstwo prawne. Myślę, że jak najbardziej jest to do załatwienia.
   Pozdrawiam

 • Szymon Przybyłek

  A jakie są konsekwencje nie spełnienia biznesplanu po otrzymaniu dotacji tj jak wskaźnik nie wzrośnie o 20 procent i wartość nie podniesie się się powyżej 10 tyś. euro?

  • Robert Sekuła

   Witaj Szymon
   Zwrot uzyskanej pomocy ;(
   Pozdrawiam

 • karolina barcikowska

  witam moi rodzice trzymaja trzode chlewna w ilosci 20-30 szt. maja ponad 5 ha ziemi rolnej czy maja jakiekolwiek szanse na otrzymanie tych dotacji bo niewiem czy jest sens składać wniosek

 • Robert Sekuła
 • AnnaKopa

  Witam! czy o taką pomoc może starać się osoba która jest ubezpieczona w KRUS jednak od października 2016 ma przyznaną rente na rok?

  • Robert Sekuła

   Zależy co to za renta. Jeżeli na zaświadczeniu z KRUS będzie widniał nieprzerwany okres ubezpieczenia w ostatnich 24 miesiącach to tak..

 • Justyna Kulmacz

  Witam mąż wziął w 2005 roku 50 tyś dofinansowania dla młodych rolników czy może teraz starać się o dofinansowanie 60 tyś zł dla małych gospodarstw

  • Robert Sekuła

   Hej Justyna,
   Młody rolnik z lat 2004-2006 nie przeszkadza..
   Pozdr.

 • Basia Pacholczyk

  Czy 2 osoby oplacajace. KRUS nie będą mogli skorzystać z 600 tys

 • Robert Sekuła

  Hej,
  Jeżeli szukasz najnowszych informacji na temat programu „RESTRUKTURYZACJA MAŁYCH GOSPODARSTW”, kliknij tutaj http://aplikacjabiznesowa.pl/restrukturyzacja-malych-gospodarstw/

 • Jarek Brodawka

  Mam 8.21 ha nie posiadam zwierząt sieje tylko zboże (pszenice pszenżyto jeczmien i owies) czy moge sie ubigac o niskotowarowke?

 • Agnieszka

  Witam …mamy z mężem gospodarstwo 4h ja jestem na krus od 10 lat mąż na zus .Ziemia jest na męża czy ja mogę ubiegać się o tę premię,nie mamy rozdzielności majątkowej?
  Z góry dziękuję za odpowiedż .
  Pozdrawiam

 • yugoslaviaTM

  Witam. Czy jestem na straconej pozycji i nie mogę się ubiegać o żądną dotację? Jestem ubezpieczony w KRUS od sierpnia 2017 r. mieszkam w mieście powyżej 5 tyś. mieszkańców (ok 8 tyś) małopolskie. 24lata student. Chciałbym otworzyć działalność pozarolniczą polegającą na wynajmie nieruchomości które odziedziczyłem. Czy jest jakaś forma przewidziana dla takich osób jak ja? średnio chce czekać 2 lata bo przez ten okres czasu może się dużo zmienić,

 • Michał Kapusta

  Witam
  Razem z żoną od roku zakupiliśmy i prowadzimy gospodarstwo rolne o powierzchni 5.7ha + ok 1,5 ha dzierżawy. Na zakup gospodarstwa bralismy kredyt z dofinansowaniem agencji. W tej chwili nie jestem w stanie sprawdzic jak nazywalo sie to dofinansowanie. Na powierzchni 1.3 ha posadzilismy maline a na reszcie zasialismy gryke. chcialbym sie dowiedziec czy mieli bysmy jakies mozliwosi juz teraz na dostanie ofinansowania na zakup tuneli w ktorych chcielismy zasadzic maline. Malina spzedawana w pojemnikach na extra. W razie jakis glebszych informacji prosil bym o kontakt na Bruktup@gmail.com
  Pozdrawiam

 • jaro 74

  Witam.Prowadzimy z żoną gospodarstwo o powierzchni 8 ha (produkcja roślinna i chodowla bydła) żona posiada gospodarstwo o pow. 1.75 ha a ja 5.90 ha i jedną działke 0.38 ha wspólnie. W 2008 korzystałem z programu inwestycje w gospodarstwach rornych(ciągniki parę maszyn). Mam pytanie czy żona mogłaby skorzystać z RMG lub MGR 2018 r naprzykład większy ciągnik z biegami pełzającymi.

 • Konrad

  Witam , jestem płatnikiem składek KRUS od 3 lat mam zamiar otworzyć działalność nie związaną z rolnictwem i dalej opłacać składki KRUS . Z tego co sie orientowałem korzystając z programu dla młodego rolnika automatycznie przechodzę do ZUS i jest przeznaczony dla osób zameldowanych na obszarach wiejskich do 5tys osób . Czy jest Pan w stanie pomóc w dofinansowaniu na otworzenie działalności gospodarczej żeby dalej być płatnikiem KRUS ?