Jak OPTYMALNIE skorzystać z PROW 2014-2020

Podczas każdego dnia pracy przeprowadzam do kilkunastu konsultacji. I zawsze pada to jedno magiczne pytanie, z czego mogę skorzystać ? Oczywiście abym mógł odpowiedzieć muszę znać sytuację mojego rozmówcy. Dlatego dopytuję. A później przedstawiam możliwość optymalnego skorzystania z dotacji. Dzisiejszy wpis będzie próbką wiedzy jaką przekazuję na konsultacjach indywidualnych i podczas szkoleń specjalistycznych.

Jak zrobić inwestycję za 438 tys. zł nie wykładając z własnej kieszenie nawet jednej złotówki ?

Brzmi nierealnie ? Zapewniam, da się wykonać inwestycje za 440 tys nie mając ani złotówki wkładu własnego. Sekret tkwi w połączeniu kilku programów. Dokładnie wygląda to tak:

  • 38.000,00 zł – Płatność za przekazanie małego gospodarstwa;
  • 100.000,00 zł – Premia dla młodego rolnika;
  • 200.000,00 zł – Modernizacja gospodarstw rolnych;
  • 100.000,00 zł – Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej;

rolnik 3Osoba przekazująca małe gospodarstwo może uzyskać płatność w wysokości 38 tys., a przejmujący gospodarstwo może skorzystać z działania Premia dla młodych rolników, gdzie można uzyskać premię w wysokości 100 tys. zł. Premia z młodego rolnika może zostać rozliczona jako wkład własny w programie Modernizacja gospodarstw rolnych. Dokładnie wygląda to tak: robimy inwestycje z programu modernizacja za 338 tys., z czego otrzymujemy 60% zwrotu czyli 200 tys., pozostałe 140 tys. to wkład własny, na który możemy przeznaczyć pieniądze z młodego rolnika i płatności za przekazanie. Dodatkowo osoba, która przekazuje gospodarstwo, może uzyskać premię w wysokości 100 tys. na uruchomienie firmy. Taki montaż łącznie daje nam inwestycje za 440 tys. zł i co najważniejsze nie dokładamy do tego ani jednej złotówki 🙂

Między innymi o tym jak wdrożyć ten schemat w życie będziemy rozmawiali na szkoleniu Przekazanie gospodarstwa i młody rolnik, które odbędzie się w naszej firmie 14 lipca 2015 r. Swoje miejsce na szkoleniu możesz zarezerwować tutaj…

Jak zrobić więcej, wydając mniej ?

wersja 2Wielu rolników korzystających regularnie z dotacji jest zawiedzionych faktem, że z programu Modernizacja gospodarstw rolnych można uzyskać jedynie 200 tys. zł (900 tys. – mogą uzyskać producenci trzody chlewnej, a 500 tys. – rolnicy realizujący inwestycje w zakresie budowy budynków inwentarskich i magazynów paszowych). Jest to znacznie mniej niż w PROW 2007-2013 gdzie limit pomocy wynosił 300 tys. W związku z tym powstaje pytanie co zrobić aby lepiej wykorzystać dostępne środki. Mechanizmem, do którego wszystkich zachęcam jest realizacja inwestycji zbiorowych. Do tej pory było tak, że rolnicy często z wykorzystaniem dotacji kupowali maszyny, które były używane dosłownie raz czy dwa w sezonie. W takiej sytuacji należy się zastanowić nad racjonalnością takiego zakupu, bo może taniej jest po prostu raz  na jakiś czas wynająć określoną maszynę czy zlecić wykonanie usług produkcyjnych. Aby lepiej zobrazować sytuację dajmy przykład sadowniczego rozrzutnika obornika. Koszt zakupu nowego to około 40 tys., czyli jeżeli będziemy się ubiegali o dotację uzyskamy zwrot 20 tys. zł i nasz wkład wyniesie również 20 tys. zł. Natomiast kiedy rozrzutnik obornika zakupimy łącznie z 3 sąsiadami, wtedy każdy z nich zapłaci za niego 10 tys. i każdy uzyska 6 tys. dotacji przy wkładzie własnym na poziomie 4 tys. Każdy z nich będzie miał limit pomocy mniejszy o 4 tys, a nie o 20 tys., w związku z tym będzie mógł zrobić w swoim gospodarstwie dużo więcej. 

O tym jak przeprowadzić inwestycję zbiorową z modernizacji, jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie o wspólne użytkowanie będziemy rozmawiali na szkoleniu Inwestycje budowlane i zbiorowe z modernizacji. Na szkoleniu, każdy uczestnik otrzyma formularz takiej umowy. Dodatkowo druga część szkolenia zostanie poświęcona realizacji inwestycji budowlanych. Swoje miejsce na szkoleniu możesz zarezerwować tutaj…

Jak uzyskać i nie stracić premii 60 tys. dla małych gospodarstw ?

IMG_2133Mega dużo osób jest zainteresowanych działaniem Restrukturyzacja Małych Gospodarstw, jednak to nie znaczy, że każdy do tej pomocy się kwalifikuje. A jeżeli ktoś się kwalifikuje to nie każdy jest wstanie spełnić zobowiązania wynikające z programu. Aby skorzystać z premii musimy mieć gospodarstwo o WEG poniżej 10 tys. euro, ale to nie wszystko. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu premii jesteśmy zobowiązani do powiększenia Wielkości Ekonomicznej Gospodarstwa powyżej 10 tys. euro i o minimum 20%. Taki wzrost może nastręczać wnioskodawcy problemów. Załóżmy, że prowadzimy małe gospodarstwo sadownicze, które składa się jedynie z 3 ha sadu jabłoniowego. Poza tym nie mamy żadnych innych upraw i żadnej wolnej ziemie. Jak więc w takiej sytuacji dokonać wzrostu WEG w gospodarstwie o 20% ? Do wyboru pozostaje nam powiększenie gospodarstwa poprzez zakup lub długoterminowa dzierżawa ziemi, na której założymy dodatkowy 1 ha sadu jabłoniowego, lub usunięcie części istniejącego sadu jabłoniowego i zastąpienie go „bardziej wydajną uprawą” typu np. szkółka drzewek owocowych.

Na szkoleniu Jak uzyskać 60 tys. na restrukturyzację małych gospodarstw powiemy sobie o kilku sposobach na zwiększenie Wielkości Ekonomicznej Gospodarstwa. Dodatkowo powiemy sobie o tym jak jeszcze bardziej rozwinąć gospodarstwo korzystając z pozostałych form pomocy. Ponad to dowiecie się jak skonstruować inwestycję aby uzyskać maksymalną ilość punktów. Więcej informacji tutaj..

Jaką firmę najlepiej uruchomić z wykorzystaniem 100 tys. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ?

bps_2015Naukowe podręczniki podpowiadają nam, że szukając pomysłu na biznes powinniśmy dokonać analizy rynku i jego segmentacji, a następnie wybrać branżę, w której będziemy działać. W rzeczywistości jednak młodzi przedsiębiorcy swoje pomysły biznesowe najczęściej opierają na obserwacji otoczenia, w którym działają. Jeżeli młody biznesmen uzna, że dom weselny to świetny biznes bo jakiś w okolicy nieźle prosperuje to chce pójść tą samą drogą. Według mnie ani jedno, ani drugie podejście nie jest dobre. Uważam, że swój pierwszy biznes powinniśmy budować na naszych pasjach i zainteresowaniach, czymś co nazywamy flow. FLOW to stan podczas, którego wykonujemy jakąś czynność lub zajęcie i zapominamy o bożym świecie. Dla flow charakterystyczne jest to, że zapominamy o upływającym czasie, a nawet uczuciu głodu. Według mnie biznes oparty na naszej pasji, daje większe gwarancje sukcesu ponieważ nie znudzi nam się po pierwszym okresie. Dlatego jeżeli przymierzasz się do uruchomienia pierwszej w życiu firmy zbudują ją w oparciu o to co kochasz robić 🙂

Szkolenie Biznes Premia Start pozwoli Ci odnaleźć pomysł na biznes. Jeżeli jeszcze go nie masz damy Ci kilka gotowych modeli biznesowych. Natomiast  Jeżeli już masz pomysł na biznes to sprawdzisz czy możesz na niego uzyskać 100 tys. Na szkoleniu dowiesz się dosłownie wszystkiego na temat programu premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, a dodatkowo poznasz inne formy dofinansowania rozwoju Twojej firmy. Podpowiemy Ci również jak ominąć przykry obowiązek płacenia ZUSu – oczywiście wszystko zgodnie z prawem 🙂 Więcej informacji tutaj..

Z jakich jeszcze programów mogę skorzystać aby rozwinąć swoje gospodarstwo ?

IMG_0471Jeżeli prowadzisz gospodarstwo liczba Twoich opcji nie zamyka się na Restrukturyzacji małych gospodarstw i Modernizacji gospodarstw rolnych. W nowym PROW 2014-2020 mamy program, skierowany do rolników, którzy chcą przetwarzać swoje produkty i sprzedawać je bezpośrednio konsumentom z pominięciem pośredników. Mówimy tutaj o programie Przetwórstwo i marketing produktów rolnych w ramach, którego możemy uzyskać 300 tys. dotacji, a poziom naszego zwrotu wynosi 50%. Z programu możemy nie tylko zakupić maszyny, które wykorzystamy w procesie przetwórstwa ale również zmodernizować, lub wybudować budynki produkcyjno-magazynowe. Poza ty dofinansowanie może dotyczyć inwestycji związanych ze sprzedażą bezpośrednią naszych produktów, w związku z tym możemy dofinansować między innymi stworzenie sklepiku wiejskiego czy zakup samochodu, z którego te produkty sprzedajemy.

30 czerwca planujemy przeprowadzić szkolenie specjalistyczne Krótki Łańcuch Dostaw, skierowane do wszystkich, którzy chcą pozyskać dotację z działania Przetwórstwo i marketing produktów rolnych. Szkolenie da odpowiedź na pytanie, jak uzyskać i rozliczyć dotację ? oraz jak sprzedać oferowane produkty? Wszystko na przykładzie rolników, którzy z sukcesem prowadzą tego typu działalność. Więcej informacji tutaj…

Do tej pory kilkanaście osób zarezerwowało już swoje miejsca na szkoleniach. Na każdym ze szkoleń może znaleźć się nie więcej niż 30 osób. Bilety do nabycia w naszym sklepie.

Do zobaczenia na szkoleniach 🙂Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Jak OPTYMALNIE skorzystać z PROW 2014-2020'

Komentarze