Inwestycje na obszarach OSN

Inwestycje na obszarach OSN

Od 10 lutego do 10 marca będzie można składać wnioski o pomoc o wsparcie finansowe inwestycji ograniczających przedostawanie się do środowiska naturalnego związków azotu pochodzenia rolniczego. Brzmi poważnie? Poniżej rozłożymy to działanie na czynniki pierwsze.

Kto może ubiegać się o pomoc? 

O pomoc może ubiegać się rolnik, który jest posiadaczem gospodarstwa rolnego obejmującego co najmniej 1ha użytków rolnych, którego co najmniej część jest objęta, nie wcześniej niż od dnia 1 maja 2012, obszarem zwanym „OSN”. W gospodarstwie musimy prowadzić produkcję zwierzęcą, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb, a także drobiu powyżej 40 000 stanowisk, świń o wadze ponad 30kg powyżej 2000 stanowisk, lub 750 stanowisk dla macior. Obszary OSN zaznaczone poniżej na mapie (kliknięcie otwiera ją w nowej karcie przeglądarki).

OSN_2012-16

Koszty kwalifikowane w inwestycjach na obszarach OSN 

Pomoc przyznaje się na operację polegającą dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w programie działań wprowadzonym dla danego OSN, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych (np. płyty do przechowywania gnojowicy). Kosztem kwalifikowanym jest także doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych. W przypadku, kiedy o pomoc ubiega się „młody rolnik”, do kosztów można zaliczyć budowę, przebudowę lub zakup zbiorników i płyt do przechowywania pasz soczystych. Przypominamy, że  „młody rolnik” musi mieć nie więcej niż 40 lat, posiadać wykształcenie rolnicze oraz prowadzić gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat.

Warunki pomocy

Kwota pomocy wynosi maksymalnie 50 tyś złotych, w formie zwrotu części kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak w innych programach jest to 50%, a w przypadku młodych rolników 60%. Również w tym działaniu zwrotowi podlegają tzw. koszty ogólne, czyli np. sporządzenie kosztorysu. Różnicą jest to, że w przypadku inwestycji na OSN, całość operacji musimy zamknąć w jednym etapie. Wymaga się, aby po realizacji inwestycji gospodarstwo było wyposażone w urządzenia do składowania nawozów naturalnych w ilości odpowiadającej 6-cio miesięcznej produkcji z tego gospodarstwa.

Zdajemy sobie sprawę, że ten program nie jest omówiony tak dobrze, jak pozostałe działania PROW 2014-2020. Dzieje się tak dlatego, że w naszej bezpośredniej okolicy nie ma takich obszarów, a liczba beneficjentów będzie mniejsza niż w pozostałych programach. Zawsze jednak służymy pomocą jako źródło wiedzy i ciekawostek w ramach pomocy z UE, stąd ta krótka notatka na ten temat 🙂Autor:

Grzegorz Gwardys

Dobry duch zespołu :) Swoją przygodę z doradztwem rozpoczął od stażu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Posiada wykształcenie rolnicze, obecnie pogłębia wiedzę na temat doradztwa. Dzieli obowiązki między udzielanie porad i prowadzenie sekretariatu. W głównej mierze odpowiedzialny również za fanpage na Facebooku. Pasjonat literatury ekonomicznej i rozwojowej.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Inwestycje na obszarach OSN'

Komentarze