Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020

Mimo iż o PROW 2014-2020 wiele mówiło się w przeciągu ostatnich dwóch lat, to intensywne lata dopiero przed nami. Poniżej weźmiemy pod lupę nowy harmonogram działań i ocenimy na ile realne są to obietnice. Od razu uprzedzamy – mamy zarówno dobre, jak i złe wieści…

O stanie wdrażania działań w ramach obecnego PROW-u mówił w miniony czwartek podsekretarz stanu Ryszard Zarzycki. Konferencja co prawda dotyczyła płatności bezpośrednich, jednak nie brakowało tam informacji z dwóch sektorów, które nas najbardziej interesują, tj.: rozwój gospodarstw i wzmacnianie przedsiębiorczości.

Rozwój gospodarstw:

Marzec 2016

– Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników

– Modernizacja gospodarstw rolnych (wszystkie obszary)

W końcu jest 🙂 Chodzi tu o modernizację w obszarze D, która nie dotyczy bezpośrednio budowy budynków inwentarskich. Nie możemy mówić jeszcze o poślizgu, bo wygląda na to, że ARiMR zdąży w obiecanym pierwszym kwartale. Dodatkowo powtórka z naborów na „młodego rolnika” i na budynki inwentarskie – może to być szansa dla kilku osób, które nie zdążyły z formalnościami przed ostatnim naborem, może to być też rozgrzewka przed modernizacją dla pozostałych działań 😉

Czerwiec 2016

– Tworzenie grup producentów i organizacji producentów

Sierpień 2016

– Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych

Termin ten też jest uzależniony od wystąpienia klęsk żywiołowych. To jest kolejny program, o który mamy dużo zapytań. Póki co nie znane są ostateczne zasady tej pomocy, dlatego też czekamy na projekt rozporządzenia(obiecujemy odpowiedni wpis na ten temat:)). Jedynymi prawie pewnymi informacjami są: poziom zwrotu 80% oraz możliwość użycia niewykorzystanych protokołów z 2014r.

Marzec 2017

– Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000

I kwartał 2017

– Restrukturyzacja małych gospodarstw

To jest ta zła wiadomość. Ten termin oznacza, że prawdopodobnie rokiem bazowym będzie 2016. Oznacza to, że jeżeli już w 2016 roku mieliśmy zamiar przekroczyć próg 10 tys euro to musimy się z tym powstrzymać, jeśli myślimy o skorzystaniu z tego programu! Jeśli nie, to proponujemy zachować obecną produkcję jeszcze przez jeden sezon. Zasady programu już się nie zmienią, dlatego wszystkie plany na rozwój gospodarstwa, na szczęście, są ciągle aktualne.

– Płatności na rzecz rolników przekazujących małe gospodarstwa

Kolejne rozczarowanie, ponieważ liczyliśmy na to, że ten program będzie można połączyć z młodym rolnikiem. Jest jeszcze nadzieja, że uda się go połączyć z premią na uruchomienie firmy, o której poniżej.

Przy czym ostatnie dwa programy są uzależnione od przebiegu akredytacji Agencji Płatniczej. Nie przewidujemy jeszcze większych opóźnień, jest jeszcze dużo czasu.

Wzmacnianie przedsiębiorczości:

Lipiec 2016

– Przetwórstwo i marketing produktów rolnych – nabór dla rolników, małżonków i domowników

Ten program nie budzi aż tak wielkiego zainteresowania, jednak już wcześniej pisaliśmy o jednej z możliwości, jakie ten program stwarza (tutaj!)

Październik 2016

– Rozwój przedsiębiorczości, rozwój usług rolniczych

Propozycja nie tylko dla osób, które korzystały z programu „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, poświeciliśmy temu nasz ostatni wpis (klik!)

Listopad 2016 

– Przetwórstwo i marketing produktów rolnych

Planowany jest nabór obejmujący również wsparcie budowy nowych zakładów przetwórczych w 4 sektorach przetwórstwa (mięsa, mleka, owoców i warzyw, zbóż), po akceptacji zmian do PROW przez Komisję Europejską

I kwartał 2017 

– Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Tak samo jak w przypadku małych gospodarstw, ten program czeka na akredytację Agencji Płatniczej. Nie wiemy na jakim etapie są te prace. Początkowo przewidywaliśmy drugą połowę 2016 roku, także z pierwszym kwartałem 2017 nie powinno być już opóźnień.

 

Oczywiście w tym wpisie nie było miejsca na omówienie każdego z programów, ani jak ewentualnie je połączyć. Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej strony, i nie ukrywamy, że będzie nam miło spotkać Was osobiście u nas w biurze 🙂Autor:

Grzegorz Gwardys

Dobry duch zespołu :) Swoją przygodę z doradztwem rozpoczął od stażu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Posiada wykształcenie rolnicze, obecnie pogłębia wiedzę na temat doradztwa. Dzieli obowiązki między udzielanie porad i prowadzenie sekretariatu. W głównej mierze odpowiedzialny również za fanpage na Facebooku. Pasjonat literatury ekonomicznej i rozwojowej.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020'

Komentarze