Dotacje na usługi produkcyjne

Nowy PROW 2014-2020 daje możliwość uzyskania do 500 tys. zł dotacji przy zwrocie na poziomie 50% na rozwój usług produkcyjnych. Dotację można przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do świadczenia usług produkcyjnych na rzecz gospodarstw rolnych.

fotolia_3839446_Subscription_LDo usług produkcyjnych możemy zaliczyć:

  • Przycinanie drzew;
  • Karczowanie drzew;
  • Głęboką orkę;
  • Uprawę gleby;
  • Koszenie;
  • Wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin;
  • Przygotowanie do sprzedaży owoców;
  • Kolczykowanie zwierząt;
  • Inne..

Zgodnie z zapisami programu każda maszyna lub urządzenie, które może być wykorzystane do świadczenia usług produkcyjnych będzie stanowiło koszt kwalifikowany i będziemy mogli na nie uzyskać dotację w wysokości 50%. Przykładowo jeżeli przedmiotem działalności naszej firmy jest świadczenie usług polegających na przygotowaniu jabłek do sprzedaży tj. ich mycie i sortowanie to w ramach projektu możemy zakupić elektroniczną linię z rozładunkiem wodnym. Jeżeli nasza firma chce świadczyć usługi polegające na cięciu zimowym drzew owocowych to możemy zakupić sekatory pneumatyczne i platformę samojezdną, a jeżeli chcielibyśmy świadczyć usługi polegające na koszeniu łąk to jasne jest, że potrzebujemy ciągnik i kosiarkę do trawy (w przypadku zakupu ciągnika jego koszt nie może przekroczyć 50% całej inwestycji)

Pokusa wykorzystania maszyn we własnym gospodarstwie.

Kiedy opowiadam o tym programie rolnikom to widzę jak świecą im się oczy 🙂 a w głowie powstaje taka myśl: Zaraz, zaraz jak uruchomiłbym taką firmę to mógłbym doposażyć swoje gospodarstwo w nowe maszyny.

Niestety, nie jest to takie proste. Osoby, które uzyskają dotację na świadczenie usług produkcyjnych, faktycznie będą musiały je świadczyć, potwierdzeniem tego będzie dokumentacja, w której ma być odnotowana każda wykonana usługa. Poza tym  z możliwości ubiegania się o dotację zostają wykluczeniu wszyscy rolnicy, którzy skorzystali z działania Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW 2007-2013.

To nie wszystko. Podstawowym wymogiem umożliwiającym składanie wniosku ma być obowiązek prowadzenia firmy w zakresie usług produkcyjnych przez minimum 2 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. W tym miejscu nie chce być nie miły dla naszych kochanych urzędników 😉  ale jeżeli już dzisiaj założymy firmę to mamy szanse zdążyć. Jeżeli nie na pierwszy nabór, to na kolejne już spokojnie.

Bez miejsc pracy

Co jest fajnego w działaniu Rozwój usług produkcyjnych to brak konieczności tworzenia miejsc pracy za każde otrzymane 100 tys. zł dotacji, tak jak miało to miejsce w działaniu „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” z PROW 2007-2013. Nie dotyczy nas również wymóg lokalizacyjny, który gnębił wnioskodawców w  „mikroprzedsiębiorstwach”  i „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”  gdzie byliśmy zobligowani do tworzenia firm w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

            Podsumowując program jest idealny dla osób, które faktycznie chcą świadczyć usługi na rzecz gospodarstw rolnych, z drugiej strony może okazać się zmorą dla rolników, którzy postarają się obejść przepisy żeby  za wszelką cenę z niego skorzystać, a że tak będzie nie mam najmniejszych wątpliwości.Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Dotacje na usługi produkcyjne'

Komentarze