Czy ubezpieczenie od gradu to dobra inwestycja ?

Wielu z Was zastanawia się czy warto ubezpieczyć się od gradu ? Czy to dobrze ulokowane pieniądze ?

Zapewne każdy z Was ma swoją opinię na ten temat. Z doświadczenia wiem, że opinie często zbudowane są na emocjach. A emocje nie są zbyt dobrym doradcą jeżeli chodzi o sprawy finansowe. Jeżeli ktoś z Was był ubezpieczony od gradu i akurat zdarzyła się klęska, która pozwoliła uzyskać odszkodowanie, powie że warto. Jeżeli natomiast ktoś inny ubezpiecza się już kilka lat i klęski omijają go szerokim łukiem to będzie sceptycznie nastawiony do tematu ubezpieczeń. Dlatego w tym wpisie postaram się być obiektywny i przedstawić suche dane i fakty.

Koszty ubezpieczenia od gradu

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się temu ile ta impreza tak naprawdę nas kosztuje ? Ubezpieczenie od gradu jest ubezpieczeniem dotowanym przez nasze Państwo. W przypadku owoców jabłoni składka wynosi 6% wartości plonu z czego dotacja pokrywa 2,5%, a rolnikowi pozostaje do zapłaty 3,5 % wartości plonu. Wartość tą określamy mnożąc areał przez planowany plon i przez średnią cenę.

Przykładowo, 1 ha sadu jabłoniowego o plonie 10 ton, przy średniej cenie za kilogram 1 zł, da nam wartość plonu 10.000 zł (1ha x 10.000 kg x 1,00 zł). W tym przypadku nasza składka wyniesie 350 zł. Jeżeli na tym obszarze wystąpiłby grad, który uszkodziłby 50% naszych owoców powinniśmy uzyskać odszkodowanie wynoszące 5.000 zł. Niestety nie jest to takie proste. Dokładnie o procesie likwidacji szkody opowiadał Daniel Borowski w ramach szkolenia AgroEkspertyza 2.0, poniżej fragment wystąpienia..

Przykład innych

Na moment pisania tego artykułu tylko w tym roku za naszym pośrednictwem ubezpieczyliśmy już blisko 100 rolników. Średnio gospodarstwa ubezpieczają się na kwotę 140 tys. zł, a średnia składka wynosi 4.900 zł (istnieje możliwość rozłożenia jej na dwie raty). Ale najważniejsze dane to suma składek wpłaconych przez naszych klientów w 2014 roku w stosunku do uzyskanych odszkodowań:

Zapłacone składki łącznie: 155.619,00 zł

Łącznie wypłacone odszkodowanie: 197.214,00 zł

Mój przykład

Decyzję o regularnym, to znaczy corocznym ubezpieczeniu od gradu podjąłem w 2012 roku kiedy to dotknęło mnie gradobicie jakiego w życiu nie widziałem. Dla lepszego zobrazowania skali nawałnicy załączam filmik.

W moim przypadku suma łącznie zapłaconych składek do tej pory wyniosła 3.150,00 zł (1575 zł – 2013 r. i 1575 zł – 2014 r.), a suma wypłaconego odszkodowania za niewielki grad w 2014 r. wyniosła 10.951 zł. Mówiąc niewielki mam na myśli uszkodzenia części jabłek, które po przerwaniu nadawały się do przechowania i dalszej sprzedaży. Czyli biorąc pod uwagę aspekt finansowy wyszedłem zdecydowanie na plus. Jednak dla mnie zdecydowanie ważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO ! Nie muszę się tak bardzo denerwować każdym grzmotem i każdą ciemną chmurką dlatego, że z tyłu głowy mam świadomość, że jakby mnie trafiło to przynajmniej zwrócą mi się koszty produkcji.

Od czego zacząć

Osobom, które ubezpieczają się po raz pierwszy radzę aby robiły to regularnie. To nie totolotek, gdzie uzyskanie odszkodowania zależy wyłącznie od szczęścia, a DŁUGOFALOWA STRATEGIA BEZPIECZEŃSTWA. Mówiąc innymi słowy to przemyślany plan działania, gdzie podstawową rolę grają cyfry. To ile zapłacisz składki i to jak prawdopodobne jest, że w Twoim gospodarstwie wystąpi grad. Według mnie to prawdopodobieństwo wynosi więcej niż 3,5% (wysokość składki). Dlatego gorąco zachęcam Was do tego, aby ubezpieczać się regularnie. I oczywiście za naszym pośrednictwem 🙂 Ubezpieczycielem jest PZU. Koszt wykupienia polisy za naszym pośrednictwem jest identyczny jak u agenta, ale my dajemy dodatkowo naszą pomoc przy likwidacji szkody. 

 Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Czy ubezpieczenie od gradu to dobra inwestycja ?'

Komentarze