Co z grupami producentów w PROW 2014-2020

Chyba, każdy się zgodzi, że lata 2007-2013 to okres dynamicznego rozwoju grup producentów owoców i warzyw. Dopłaty ryczałtowe od sprzedaży, a przede wszystkim dotacje do inwestycji w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych spowodowały, że w Polsce powstało setki nowoczesnych obiektów, umożliwiających długotrwałe przechowywanie i odpowiednie przygotowanie produktów do sprzedaży. Mało tego, na dotacjach skorzystały również indywidualne gospodarstwa, w których grupy wynajmowały powierzchnię magazynową. W takich sytuacjach najczęściej dokonywany był zakup skrzyniopalet, wózków widłowych czy maszyn do zbioru owoców i warzyw. 

IMG_1517Wszystko pięknie. Dlaczego więc grupy mają dzisiaj kłopoty z funkcjonowaniem ? Praktycznie każdego dnia słyszymy plotki mniej lub bardziej prawdziwe na temat upadłości i licytacji kolejnych podmiotów. Według mnie u podłoża złej sytuacji ekonomicznej grup leży powód ich powstnia. Według ustawodawcy celem tworzenia grup producentów miała być koncentracja podaży. Czyli wspólna sprzedaż produktów rolnych przygotowanych w taki sposób aby mogły one konkurować na światowych rynkach. Praktyka pokazała jednak, że podstawowy wpływy na start nowych grup miały dotacje. Rolnicy nauczeni pozyskiwania dofinansowań dla swoich gospodarstw zobaczyli w grupach szansę na „doposażenie swoich gospodarstw z wykorzystaniem dotacji na grupę producentów”. Skoro prawdziwym celem było pozyskanie dotacji, a dopiero w dalszej kolejności handel, doprowadziło do sytuacji, że powstało mnóstwo pięknych obiektów wyposażonych w nowoczesne urządzenia do sortowania owoców, w których nie wiele się dzieje. Rolnicy tak jak do tej pory handlowali tak robią to dalej, z tą różnicą, że produkty rolnicze są fakturowane poprzez grupę aby spełnić niezbędne wymogi formalne. Taki sposób funkcjonowania nie rozwiązuje problemów rynku ale również nie daje grupie odpowiednio zarobić na działalności handlowej. O ile w ciągu pierwszych pięciu lat działalności grupa jest wspierana dopłatami administracyjnymi do sprzedaży to w kolejnych latach grupa musi sobie radzić już sama. A koszty nie maleją. Standardowa grupa producentów musi pokryć koszt pracowników, podatku od nieruchomości, energii elektrycznej i na to wszystko musi wystarczyć środków z działalności handlowej. Kolejny problem jaki dostrzegam to brak menadżerów przygotowanych do poprowadzenia przedsiębiorstwa z wielomilionowymi obrotami. Często jest tak, że za prowadzenie grupy biorą się osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia biznesowego. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja kiedy zarządzaniem grupą producentów zajmuje się rolnik, dla którego jest to dodatkowe zajęcie poza pracą w gospodarstwie. Oczywiście te czynniki to mój subiektywny punkt widzenia, poza tym na sytuację mają wpływ również problemy ze sprzedażą produktów rolnych wywołane embargiem rosyjskim.

Od nowego okresu programowania cała pomoc dla powstających grup producentów owoców i warzyw została przeniesiona do PROW 2014-2020. Co za tym idzie powstające grupy nie będą mogły liczyć na jakiekolwiek dotacje inwestycyjne. Jedyną formą pomocy będą dopłaty administracyjne, które nie będą mogły przekroczyć równowartości 100 tys. euro co roku przez 5 lat. Pomoc ta będzie zależna od sprzedaży grupy i będzie się kształtować w następujący sposób:

  • 10% w pierwszym roku;
  • 8% w drugim roku;
  • 6% w trzecim roku;
  • 5% w czwartym roku;
  • 4% w piątym roku.

Aby uzyskać dopłaty grupa będzie musiała przygotować biznes plan swojej działalności na okres 5 lat, a samą organizację będą mogli stworzyć jedynie rolnicy, którzy po 2004 roku nie byli członkami innej grupy w ramach tego samego produktu.

Brak dotacji inwestycyjnych, złe doświadczenia dużej grupy producentów oraz brak możliwości przyłączenia się rolników, którzy po 2004 roku byli członkami jakiej kolewiek innej organizacji, skutecznie przyhamuje proces powstawania nowych podmiotów. Ale zaznaczam, że to mój subiektywny punkt widzenia 😉Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat 'Co z grupami producentów w PROW 2014-2020'

Komentarze