6 programów z których kupisz ciągnik

Zakup nowego ciągnika, to najpopularniejsza inwestycja realizowana przez rolników z wykorzystaniem dotacji UE. W ramach nowego PROW 2014-2020 jest przynajmniej sześć programów za pośrednictwem których możemy mieć nowy sprzęt. 

Modernizacja gospodarstw rolnych

20150115_100557 Tak. Modernizacja to największy program PROW 2014-2020, który od razu nasuwa się nam na myśl jeżeli marzymy o nowym ciągniku. W ramach działania na ten cel możemy uzyskać maksymalnie 200 tys. dotacji, przy zwrocie na poziomie 50%, lub 60% w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych. Podstawowym warunkiem działania jest wzrost dochodu rolniczego (GVA) o 10% w stosunku do stanu wyjściowego. I co bardzo ważne wzrost ten powinien być osiągnięty dzięki zrealizowanej inwestycji.  Jeżeli przedmiotem inwestycji jest sam ciągnik, wówczas może mieć problem z pokazaniem w biznes planie jak nasz nowy nabytek przekłada się na dodatkowy dochód. Dlatego zawsze doradzam, żeby za zakupem maszyn szły również inne inwestycje, które w bardziej oczywisty sposób wpłyną na poprawę wyników gospodarstwa (plonu lub ceny za produkty).Niestety duża część rolników, która skorzystała z jakiegokolwiek programu PROW 2007-2013 na zakupiła ciągnik, nie będzie mogła tego zrobić powtórnie w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych w PROW 2014-2020. Więcej informacji na temat programu znajdziesz tutaj…

Restrukturyzacja małych gospodarstw

DSC_1299 Działania jeszcze nie ma, a już wiadomo, że będzie się cieszyło olbrzymim zainteresowaniem. Program skierowany jest do rolników ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS, których gospodarstwa mają wielkość ekonomiczną nie większą niż 10 tys. euro. W ramach założeń w gospodarstwie powinna dokonać się restrukturyzacja, która doprowadzi do wzrostu wielkości ekonomicznej powyżej 10 tys. euro.Przy czym wzrost ten musi wynosić minimum 20%. W ramach działania możemy otrzymać bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. zł. Co prawda nie wiele ciągników da się kupić w tych pieniądzach, ale warto mieć świadomość takiej możliwości. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Inwestycje na obszarach NATURA 2000

fotolia_24611507_Subscription_L W ramach programu możemy zakupić sprzęt, który zostanie wykorzystany do produkcji prowadzonej na trwałych użytkach zielonych, które znajdują się na obszarach NATURA 2000. Dlatego aby  aby skorzystać z działaniami musi mieć odpowiednią powierzchnię łąk lub pastwisk aby zakup ciągnika był uzasadniony. W ramach programu możemy uzyskać do 200 tys. dotacji, a nasz poziom zwrotu standardowo wynosi 50%, natomiast w przypadku młodych rolników 60%. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Premia dla młodych rolników

młody rolnik Program skierowany jest rolników, którzy dopiero zaczynają prowadzenie gospodarstwa rolnego. Aby skorzystać z programu potencjalny młody rolnik powinien być przed 40 rokiem życia, mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe i gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia wojewódzka. Jeżeli średnia wojewódzka jest większa niż średnia krajowa wówczas powierzchnia gospodarstwa powinna być nie mniejsza niż średnia krajowa. W ramach działania możemy uzyskać bezzwrotną premię w wysokości 100 tys. zł. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

To nowa nazwa, mega popularnego programu „Przywracanie potencjału”, zwanego również „działaniem klęskowym”, gdzie można było uzyskać nawet 300 tys. zł, a poziom zwrotu wynosił 90%. W nowym okresie programowania program będzie dalej funkcjonował jednak w nieco zmienionym zakresie. Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc będzie protokół oszacowania strat, z którego będzie wynikało, że potencjał rolniczy został zniszczony przynajmniej w 30%, a nasz limit pomocy nie będzie mógł być większy niż wartość poniesionych strat.

Rozwój przedsiębiorczości – dotacje na usługi produkcyjne

usługi rolnicze W ramach programu Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw bardzo często dotacja była udzielana na uruchomienie lub rozwój firmy zajmującej się usługami dla rolnictwa. W nowym okresie programowania tego typu firmy będą mogły ubiegać się o kolejne pieniądze. W ramach programu możemy uzyskać do 500 tys. na zakup maszyn i urządzeń z wykorzystaniem, których będziemy świadczyli usługi produkcyjne na rzecz rolników, takie jak koszenie, zbiór czy przygotowanie do sprzedaży. W odróżnieniu od lat 2007-2013 nie mamy ograniczenia w realizacji naszej inwestycji do 5 tys. mieszkańców, a ponad to nie musimy tworzyć dodatkowych miejsc pracy. W ramach programu poziom zwrotu wynosi 50%, a koszt zakupu ciągnika nie może stanowić więcej niż połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji. Aby skorzystać z programu musimy prowadzić firmę przynajmniej 2 lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Więcej informacji na temat tego programu w artykule, który opublikujemy w najbliższą sobotę.

Niezależnie od wybranego programu w każdym przypadku zakup ciągnika powinien być uzasadniony. Zasadność tego typu inwestycji będzie badana w trzech aspektach:

 • Istniejący park maszynowy. Tutaj pracownik weryfikujący wniosek będzie analizował maszyny znajdujące się w gospodarstwie na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy. Jeżeli wykazany stan maszynowy w zupełności zaspokaja nasze możliwości jeżeli chodzi o ciągniki, będziemy mieli problem aby uzasadnić i zakupić kolejną maszynę. W tym miejscu należy mieć na uwadze, że do wykazu musimy wprowadzić maszyny zakupione w ramach poprzednich programów unijnych, z których skorzystaliśmy, a nie upłynął wymagany 5-letni okres.
 • Profil produkcji. Jeżeli prowadzimy gospodarstwo sadownicze to zakupujemy ciągnik sadowniczy. Jeżeli prowadzimy gospodarstwo warzywnicze to zakupujemy ciągnik przystosowany do tego typu produkcji. Rzecz wydaje się oczywista, jednak co ciekawe nie zawsze.
 • Skala produkcji. Planowany do zakupu ciągnik powinien być uzasadniony do zakupu biorąc pod uwagę skalę prowadzonej produkcji. Tutaj analizowany jest areał prowadzonej produkcji w stosunku do posiadanych i planowanych do zakupu maszyn.

Obecnie mamy lekki spadek sprzedaży nowych ciągników. Sytuacja ta jest spowodowana brakiem możliwości finansowania tego typu inwestycji. Producenci maszyn chcąc ratować sytuację wprowadzają tzw. finansowania fabryczne, które mają zachęcić rolników do zakupu sprzętów rolniczych mimo braku dotacji. Nowy PROW 2014-2020, a w nim 6 opcji zakupu maszyn rolniczych, mimo pewnych ograniczeń z pewnością pozwoli odbić się branży od dna.

 Wszystkie 6 programów będziemy szczegółowo omawiać na szkoleniu AgroEkspertyza 2.0, na które już teraz zapraszam. Swój udział w szkoleniu będzie można rezerwować za pośrednictwem naszego sklepu od 2 marca. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Pobierz program szkolenia AgroEkspertyza 2.0.

agro ekspertyza 2.0

Serdecznie Zapraszam

Robert SekułaAutor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat '6 programów z których kupisz ciągnik'

Komentarze

 • Janusz

  Trochę „rozrzutnie”napisano, że ciągnik można uzyskać, bo sam zaprzeczasz – że może być trudno…;/ ale gratuluje pomysłu na chwyt marketingowy :) wg mnie jedynym sposobem na zakup ciągnika z PROW są dwa działania – „młody rolnik” i inwestycję na obszarach Natura 2000…obym się mylił :)

 • Robert Sekuła

  Witaj Janusz
  Dzięki za opinię 😉
  W każdym z tych programów ciągnik mieści się w zakresie kosztów kwalifikowanych, czyli każdy może go wpisać do wniosku. Jednak nie każdy może na ten ciągnik dostać z ARiMR zgodę. Kwestia zasadności inwestycji.
  Pozdr.

 • Mery

  Czy na tym szkoleni lub po będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o płatności

 • czarek

  Witam. Posiadam 20ha i choduje trzode chlewna. Nigdy nic nie brałem z
  programów na modernizacjie. Jestem na zusie gospodarstwo posiadm o 4lat
  na własnosc, jestem po szkole rolniczej. Mam starego ursusa którym nie
  moge sie wyrobic w czasie z zabiegami. Pożyczam tarktor od kuzyna . Mam
  pytanko czy jest szansa na zakup traktora i jakis maszyn w prow
  2014-2020.Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj Czarek
   Jak najbardziej, np. z programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych – oczywiście to wymaga bardziej szczegółowej analizy Twojej sytuacji ale myślę, że nie powinno być problemu.
   Pozdr.

 • czarek

  Witam ponownie. A kiedy ruszaja te programy panie Robercie?

 • arkadiusz

  kiedy dostajemy pieniądze przed zakupem maszyny czy jak już kupimy to nam zwracają ? Chciałbym z skorzystać z programu nie biorąc kredytu

 • michu

  Witam, posiadam 13 ha i przekraczam 10 tyś euro dochodu. Chciałbym skorzystać z PROW lecz nie widzę szans małe do 10tyś a pozostałe powyżej 15tyś. Chciałbym zakupić maszyny za blisko 100 tyż zł czy mogę liczyć na wsparcie UE i jakie trzeba spełnić warunki?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   To za dużo pisania na komentarz. Umów się na konsultację on-line to wszystko wyjaśnię.

   • Adrian Mazurek

    jak mozna umówić się na konsultację online?

 • Konfetti

  Witam posiadam ok 6 ha użytków rolnych
  Sadzę ok 1,5ha papryki oraz 1,5ha kapusty następnie 1 ha łąki a reszta to zboża
  Czy mogę ubiegać się o te dopłaty?

  • Robert Sekuła

   Witam
   To wymaga analizy. Zapraszam na konsultację
   Pozdr

 • Karolina Zwarycz Ratajczak

  Witam.
  Posiadam małe gospodarstwo rolne. Od prawie 3 lat uprawiam sad ekologiczny na obszrze 3.5h. Nigdy nie korzystałam z zanego programu oprócz dopłat z ARiMR. Czy mam szanse na jakiekolwiek dopłaty z jakiekokowiek programu. Potrzebne mi środki na chłodnie i nie ukrywam ze nowy sprzęt tez by sie przydał. Bardzo prosze o kontakt na priv: kinka886@interia.pl

 • Karolina Przybylska

  Dzień dobry,
  Jak można z Panem umówić się na konsultacje on-line? Pozdrawiam

 • Karolina

  Dzień dobry.
  Mój tata ma gospodarstwo rolne ok 40 ha (pszenica i rzepak) . Nigdy wcześniej nie brał udziału w projektach z UE i nie starał się o pomoc finansową. W tym roku chciałby kupić traktor? Czy jest możliwość wzięcia udziału w jakimś projekcie i otrzymanie chociaż częściowej pomocy?

 • rudolf kolos

  Witam Serdecznie!
  Posiadam 5h sadu jednak nie jestem ubezpieczony w krusie gdyż pracuje i odprowadzam składki do zus. Czy mam jaką kolwiek szanse na dofinansowanie gospodarstwa??

  • Robert Sekuła

   Hej,
   W tej sytuacji najlepiej z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” — 200 tys. dotacji przy zwrocie na poziomie 50 lub 60%.
   Pozdr

 • Maja Hucaluk

  Dzień dobry, czy wiesz gdzie mogę sprawdzić kiedy dopłaty unijne na maszyny rolnicze są przyznawane w poszczególnych krajach UE? Pozdrawiam