6 programów z których kupisz ciągnik

Zakup nowego ciągnika, to najpopularniejsza inwestycja realizowana przez rolników z wykorzystaniem dotacji UE. W ramach nowego PROW 2014-2020 jest przynajmniej sześć programów za pośrednictwem których możemy mieć nowy sprzęt. 

Modernizacja gospodarstw rolnych

20150115_100557 Tak. Modernizacja to największy program PROW 2014-2020, który od razu nasuwa się nam na myśl jeżeli marzymy o nowym ciągniku. W ramach działania na ten cel możemy uzyskać maksymalnie 200 tys. dotacji, przy zwrocie na poziomie 50%, lub 60% w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych. Podstawowym warunkiem działania jest wzrost dochodu rolniczego (GVA) o 10% w stosunku do stanu wyjściowego. I co bardzo ważne wzrost ten powinien być osiągnięty dzięki zrealizowanej inwestycji.  Jeżeli przedmiotem inwestycji jest sam ciągnik, wówczas może mieć problem z pokazaniem w biznes planie jak nasz nowy nabytek przekłada się na dodatkowy dochód. Dlatego zawsze doradzam, żeby za zakupem maszyn szły również inne inwestycje, które w bardziej oczywisty sposób wpłyną na poprawę wyników gospodarstwa (plonu lub ceny za produkty).Niestety duża część rolników, która skorzystała z jakiegokolwiek programu PROW 2007-2013 na zakupiła ciągnik, nie będzie mogła tego zrobić powtórnie w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych w PROW 2014-2020. Więcej informacji na temat programu znajdziesz tutaj…

Restrukturyzacja małych gospodarstw

DSC_1299 Działania jeszcze nie ma, a już wiadomo, że będzie się cieszyło olbrzymim zainteresowaniem. Program skierowany jest do rolników ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS, których gospodarstwa mają wielkość ekonomiczną nie większą niż 10 tys. euro. W ramach założeń w gospodarstwie powinna dokonać się restrukturyzacja, która doprowadzi do wzrostu wielkości ekonomicznej powyżej 10 tys. euro.Przy czym wzrost ten musi wynosić minimum 20%. W ramach działania możemy otrzymać bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. zł. Co prawda nie wiele ciągników da się kupić w tych pieniądzach, ale warto mieć świadomość takiej możliwości. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Inwestycje na obszarach NATURA 2000

fotolia_24611507_Subscription_L W ramach programu możemy zakupić sprzęt, który zostanie wykorzystany do produkcji prowadzonej na trwałych użytkach zielonych, które znajdują się na obszarach NATURA 2000. Dlatego aby  aby skorzystać z działaniami musi mieć odpowiednią powierzchnię łąk lub pastwisk aby zakup ciągnika był uzasadniony. W ramach programu możemy uzyskać do 200 tys. dotacji, a nasz poziom zwrotu standardowo wynosi 50%, natomiast w przypadku młodych rolników 60%. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Premia dla młodych rolników

młody rolnik Program skierowany jest rolników, którzy dopiero zaczynają prowadzenie gospodarstwa rolnego. Aby skorzystać z programu potencjalny młody rolnik powinien być przed 40 rokiem życia, mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe i gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia wojewódzka. Jeżeli średnia wojewódzka jest większa niż średnia krajowa wówczas powierzchnia gospodarstwa powinna być nie mniejsza niż średnia krajowa. W ramach działania możemy uzyskać bezzwrotną premię w wysokości 100 tys. zł. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

To nowa nazwa, mega popularnego programu „Przywracanie potencjału”, zwanego również „działaniem klęskowym”, gdzie można było uzyskać nawet 300 tys. zł, a poziom zwrotu wynosił 90%. W nowym okresie programowania program będzie dalej funkcjonował jednak w nieco zmienionym zakresie. Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc będzie protokół oszacowania strat, z którego będzie wynikało, że potencjał rolniczy został zniszczony przynajmniej w 30%, a nasz limit pomocy nie będzie mógł być większy niż wartość poniesionych strat.

Rozwój przedsiębiorczości – dotacje na usługi produkcyjne

usługi rolnicze W ramach programu Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw bardzo często dotacja była udzielana na uruchomienie lub rozwój firmy zajmującej się usługami dla rolnictwa. W nowym okresie programowania tego typu firmy będą mogły ubiegać się o kolejne pieniądze. W ramach programu możemy uzyskać do 500 tys. na zakup maszyn i urządzeń z wykorzystaniem, których będziemy świadczyli usługi produkcyjne na rzecz rolników, takie jak koszenie, zbiór czy przygotowanie do sprzedaży. W odróżnieniu od lat 2007-2013 nie mamy ograniczenia w realizacji naszej inwestycji do 5 tys. mieszkańców, a ponad to nie musimy tworzyć dodatkowych miejsc pracy. W ramach programu poziom zwrotu wynosi 50%, a koszt zakupu ciągnika nie może stanowić więcej niż połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji. Aby skorzystać z programu musimy prowadzić firmę przynajmniej 2 lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Więcej informacji na temat tego programu w artykule, który opublikujemy w najbliższą sobotę.

Niezależnie od wybranego programu w każdym przypadku zakup ciągnika powinien być uzasadniony. Zasadność tego typu inwestycji będzie badana w trzech aspektach:

  • Istniejący park maszynowy. Tutaj pracownik weryfikujący wniosek będzie analizował maszyny znajdujące się w gospodarstwie na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy. Jeżeli wykazany stan maszynowy w zupełności zaspokaja nasze możliwości jeżeli chodzi o ciągniki, będziemy mieli problem aby uzasadnić i zakupić kolejną maszynę. W tym miejscu należy mieć na uwadze, że do wykazu musimy wprowadzić maszyny zakupione w ramach poprzednich programów unijnych, z których skorzystaliśmy, a nie upłynął wymagany 5-letni okres.
  • Profil produkcji. Jeżeli prowadzimy gospodarstwo sadownicze to zakupujemy ciągnik sadowniczy. Jeżeli prowadzimy gospodarstwo warzywnicze to zakupujemy ciągnik przystosowany do tego typu produkcji. Rzecz wydaje się oczywista, jednak co ciekawe nie zawsze.
  • Skala produkcji. Planowany do zakupu ciągnik powinien być uzasadniony do zakupu biorąc pod uwagę skalę prowadzonej produkcji. Tutaj analizowany jest areał prowadzonej produkcji w stosunku do posiadanych i planowanych do zakupu maszyn.

Obecnie mamy lekki spadek sprzedaży nowych ciągników. Sytuacja ta jest spowodowana brakiem możliwości finansowania tego typu inwestycji. Producenci maszyn chcąc ratować sytuację wprowadzają tzw. finansowania fabryczne, które mają zachęcić rolników do zakupu sprzętów rolniczych mimo braku dotacji. Nowy PROW 2014-2020, a w nim 6 opcji zakupu maszyn rolniczych, mimo pewnych ograniczeń z pewnością pozwoli odbić się branży od dna.

 Wszystkie 6 programów będziemy szczegółowo omawiać na szkoleniu AgroEkspertyza 2.0, na które już teraz zapraszam. Swój udział w szkoleniu będzie można rezerwować za pośrednictwem naszego sklepu od 2 marca. Więcej informacji znajdziesz tutaj…

Pobierz program szkolenia AgroEkspertyza 2.0.

agro ekspertyza 2.0

Serdecznie Zapraszam

Robert SekułaAutor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat '6 programów z których kupisz ciągnik'

Komentarze