5 powodów dla których warto ubezpieczyć się od GRADU

Z ubezpieczeniem od gradu jest jak z pójściem do lekarza kiedy coś nam dolega. Wiemy, że powinniśmy ale z jakiś powodów odwlekamy decyzję w czasie i nie robimy tego. A kiedy nawiedzi nas klęska przypominamy sobie moment kiedy mieliśmy w zamiarze wykupić chroniącą nas polisę.

Z najbliższego otoczenia znam wiele osób, które nie wyobrażają sobie, żeby nie wykupić polisy od gradu, znam również takie, które były rozczarowane likwidacją szkody. Podsumowując opinię klientów myślę, że jednak warto, dlatego sam co roku rezerwuje w budżecie kilka tysięcy na wykupienie polisy. Wiem, że wielu z Was ma obiekcje jaką decyzję podjąć, dlatego przedstawiam Wam 5 powodów dlaczego warto się ubezpieczyć:

1.  Grad pada coraz częściej

Nie jest to efekt tylko moich obserwacji, ale naukowców i meteorologów, którzy śledzą pogodę od lat. Z informacji do jakich dotarłem wynika, że naukowcy zapowiadają w tym roku  „El Nino” co oznacza dzieciątko tłumacząc z hiszpańskiego. El Nino niestety nie jest tak łagodne jak jego nazwa 😉 Jest to zjawisko atmosferyczne występujące raz na kilka lat w wyniku, którego zmieniają się przepływy prądów morskich. Wpływa to  niekorzystnie na pogodę całego świata. W tym roku przewiduje się, że w związku z El Nino Europę czekają  wyjątkowe upały i towarzyszące im burze 🙁  Ryzyko rośnie, a jak wiemy z pogodą nikt jeszcze nie wygrał, w tej sytuacji jedynym racjonalnym działaniem jest wykupienie polisy ubezpieczenia upraw od gradu.

2. Składka jest dotowana w 50% przez Państwo

Ubezpieczenie od gradu jest ubezpieczeniem dotowanym, w którym Państwo pokrywa 50% składki. W związku z tym zamiast 6,0% zapłacimy 3,5% wartości plonu. Aby lepiej to zobrazować pokaże to na przykładzie:

Załóżmy, że prowadzimy gospodarstwo sadownicze o powierzchni 8 hektarów gdzie nasz statystyczny plon z 1 hektara wynosi 25 ton, a z całego gospodarstwa 200 ton (8 hektarów x 25 ton). Zakładamy, że średnia cena po jakiej sprzedajemy jabłka to 1,00 zł/kg, a więc w sumie daje nam to 1000,00 zł za tonę jabłek. Wychodzi nam z tego prosty rachunek, że nasza roczna produkcja ma wartość 200.000,00 zł (200 ton x 1000,00 zł). Od tej wartości płacimy 3,5% składki i od tej wartości otrzymujemy odszkodowanie:

Składka: 7.000,00 zł  – 3,5 %

Odszkodowanie : 100.000,00 zł – w przypadku kiedy zostanie oszacowane zniszczenie owoców na poziomie 50%.

Myślę, że ten przykład każdemu da odpowiedź na pytanie, czy warto się ubezpieczyć od gradu ?

3. Obowiązek ubezpieczenia plonu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia 50% powierzchni swojego gospodarstwa. Co prawda kara za brak ubezpieczenia jest symboliczna bo w przypadku kontroli wynosi zaledwie 2 euro, ale należy o tym pamiętać. Poza tym obowiązek ubezpieczenia ciąży na beneficjentach działania Przywracanie potencjału produkcji rolnej … (działanie 126). Jeżeli w ramach tego działania wykonywane były inwestycje polegające na odtworzeniu sadów lub plantacji wieloletnich jesteśmy zobowiązani do ubezpieczania tych nasadzeń przez okres 5 lat od dnia otrzymania dotacji. Odtworzone nasadzenia powinny być  ubezpieczone od klęski w ramach, której otrzymaliśmy pomoc na przywrócenie utraconej produkcyjności gospodarstwa. Jeżeli w danym roku nie jesteśmy w stanie ubezpieczyć nasadzeń z uwagi na brak oferty towarzystwa ubezpieczeniowego jesteśmy zobowiązani posiadać odmowy na piśmie przynajmniej od dwóch firm ubezpieczeniowych.

 4. Dodatkowe punkty w programie modernizacja gospodarstw rolnych

Zakłada się, że na początku 2015 roku możemy liczyć na nowy nabór wniosków z działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych w ramach PROW 2014-2020. Jesteśmy świeżo po analizie założeń programu, z których wynika, że rolnicy posiadający polisę ubezpieczenia minimum 50% powierzchni użytków rolnych będą mogli liczyć na dodatkowe punkty decydujące o miejscu na liście rankingowej. Jak wiemy relatywnie pieniędzy na nowy PROW jest mniej niż w latach 2007-2013 można więc przypuszczać, że na liście określającej kolejność przysługiwania pomocy będzie ciasno :/ Dlatego wykupując polisę ubezpieczenia upraw od gradu poza ochroną zyskamy dodatkowy bonus w postaci punktów w przyszłym naborze wniosków.

 5. Ubezpieczenie od gradu + likwidacja szkody

IMG_0837Ostatni 5 powód to nasza oferta, której nie znajdziesz nigdzie indziej 🙂 W ramach polisy, którą u nas wykupisz zyskasz nie tylko ochronę przed gradem ale również naszą pomoc polegającą na reprezentowaniu Cię w sprawach z ubezpieczycielem podczas procesu likwidacji szkody.

 

 

 

 

 

 

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca w tekście to myślę, że Twoje obiekcje w stosunku do ubezpieczenia od gradu zostały rozbrojone 🙂

Jeżeli chcesz wykupić polisę skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 48-670-28-10 i umów się na spotkanie, bez zobowiązań skalkulujemy dla Ciebie wysokość składki.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji odnośnie tego jak wygląda proces likwidacji samej szkody zachęcam Cię do obejrzenia filmu wideo, na którym broker ubezpieczeniowy Daniel Borowski objaśnia szczegóły tego procesu.Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat '5 powodów dla których warto ubezpieczyć się od GRADU'

Komentarze