5 nowości w szóstym naborze z przywracania potencjału

Dziś początek naboru, a za nami już pierwsze wydane wnioski aplikacyjne z działania 126 (nabór wniosków będzie trwał do 12 grudnia 2013 r.). Poziom emocji wśród poszkodowanych wyraźnie wzrasta, najwięcej pytań i wątpliwości budzi oczywiście punktacja, która nie jest niczym nowym, bo funkcjonowała już w  poprzednich naborach wniosków. Każdy zadaje pytanie: Ile punktów wystarczy ? Czy jak znajdę się na białym polu to znajdą się dodatkowe środki ? Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na te pytania. Każdy musi sam podjąć decyzję co do wysokości pomocy, niemniej z naszych obserwacji wynika, że w tym naborze rolnicy są znacznie odważniejsi co do kwot inwestycji. W roku 2012 średnia dotacja wahała się około 120 tys. obecnie to około 150 tys., ale ten trend nie musi się wcale utrzymać do końca.  Jak będzie ostatecznie – zobaczymy, miejmy nadzieję, że każdemu uda się zrealizować swoje plany inwestycyjne 🙂

Mimo, że rozporządzenie z działania „Przywracanie potencjału …”, nie uległo zmianie jest kilka istotnych nowości.

Oto 5 najważniejszych:

 1. Koniec z dowolnością wyboru

Każdy kto choć raz korzystał z dotacji w ramach PROW dobrze wie, że parametry charakteryzujące  inwestycje (takie jak np. moc, wydajność, pojemność, szerokość) zawsze były ujmowane w widełkach bez określania marki i typu maszyny. Obecnie w tym zakresie nastąpiła rewolucyjna zmiana, która każe nam w zestawieniu rzeczowo-finansowym poza rodzajem, określać również markę, typ i dokładny parametr charakteryzujący maszynę.

Oto przykład:

Ciągnik o mocy 45 – 55 KM – ŹLE

Ciągnik LANDINI MISTRAL 50 o mocy 47,6 KM – DOBRZE

Informacje z zestawienia rzeczowo-finansowego przenoszone są w późniejszym czasie do umowy o przyznanie pomocy. Oznacza to, że musimy zakupić określony konkretny podany rodzaj maszyny. Oczywiście każdy ma prawo w późniejszym czasie jednej zmiany, niemniej zmiana ta musi być uzasadniona, zgodna z celem operacji i poparta kolejnym postępowaniem ofertowym.

2. Postępowanie ofertowe

Szerzej pisałem o tym w poprzednim poście. Generalnie sprowadza się to do obowiązku przeprowadzenia postępowania ofertowego w stosunku do każdego zakupu, którego koszt netto przekracza 10 tys. zł, netto (nie dotyczy inwestycji budowlanych). W ramach postępowania ofertowego zwracamy się do dwóch kontrahentów z zapytaniem o cenę i dokonujemy porównania ofert. Dane maszyny ze zwycięskiej oferty przenosimy do zestawienia rzeczowo-finansowego we wniosku. Przygotowując zapytanie ofertowe powinniśmy pamiętać aby zawierało ono możliwie dużo informacji na temat przedmiotu zamówienia (przeznaczenie i funkcje, minimalną wydajność lub jej przedział, jak również w niektórych przypadkach producenta, markę, typ).

3. Protokół bez opinii wojewody

30 września 2013 r. wprowadzono przepisy zmieniające w stosunku do protokołów z oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej. Protokół będzie zawierał umieszczoną w nim adnotację wojewody potwierdzającą wystąpienie tych szkód, w miejsce dotychczasowego wymogu wydawania  opinii.

4. Ustne umowy

Wnioskodawca w ramach wniosku będzie mógł ująć grunty, które są w jego posiadaniu na podstawie ustnej umowy, jeżeli nie może przedstawić do nich stosownych tytułów prawnych, pod warunkiem, że przyznano do nich płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, co najmniej w roku, w którym złożono wniosek z działania 126, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności, co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

5. Zmiana profilu działalności rolniczej

W wyniku odtworzenia potencjału produkcyjnego możliwa jest zmiana profilu prowadzonej działalności rolniczej. Możliwość ta da wielu gospodarstwom szczególnie o niewielkim areale możliwość optymalnego wykorzystania środków.

R.S.Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat '5 nowości w szóstym naborze z przywracania potencjału'

Komentarze