200 lub 300 lub 400 tys. dotacji na budowę przechowalni

Pewnie większość z Was już słyszała, że ruszyliśmy z przygotowywaniem wniosków z programu modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW 2014-2020. Mamy za sobą już kilkadziesiąt zawartych umów na doradztwo, a największa część z Was zainteresowana jest budową lub modernizacją przechowalni owoców.

    Ukierunkowanie na inwestycje budowlane nie jest przypadkowe. Rozporządzenie z modernizacji wprowadza zakaz zakupu maszyn i urządzeń tego samego rodzaju i przeznaczenia co w PROW 2007-2013. Oznacza to, że jeżeli zakupiliśmy ciągnik np. z programu przywracanie potencjał… to nie możemy zakupić drugiego ciągnika z modernizacji. I tutaj nie ma znaczenia, jak bardzo byśmy nie potrzebowali nowego ciągnika i ile miałby on koni mechanicznych. W tej sytuacji z zasady jest to koszt niekwalifikowany.

    Jednym z podstawowych wymogów programu modernizacja gospodarstw rolnych jest konieczność realizacji inwestycji, która spowoduje wzrost dochodu rolniczego (tzw. GVA) o 10%. O ile w przypadku zakupu maszyn, często jest to zadanie karkołomne o tyle w przypadku budowy lub modernizacji chłodni owoców z łatwością możemy pokazać jak zwiększy się nasz dochód.

   Myślę jednak, że najbardziej prozaiczną przyczyną wyboru tego typu inwestycji jest analiza potrzeb gospodarstwa. Widać to szczególnie w rejonie działania naszej firmy, gdzie mnóstwo osób korzystało z programu Przywracanie potencjału i doposażyło się w podstawowe sprzęty (…). Zwykło się mówić, że to „najprostsza inwestycja. Jedna faktura. Szybki zakup i już…”. Teraz uwaga sadowników skierowała się w kierunku budowy lub modernizacji chłodni owoców.

W tym wpisie opowiem o trzech wariantach realizacji tego typu inwestycji z wykorzystaniem dotacji z PROW 2014-2020.

200 tys. z modernizacji czyli wariant podstawowy

Jeżeli Twoja chłodnia będzie Cię kosztowała około 400 tys. zł (netto), to chyba nie ma co szukać rozwiązań na siłę i po prostu skorzystać z programu Modernizacja gospodarstw rolnych. Do wzięcia jest 200 tys. dotacji, a Twój zwrot wyniesie 50% lub 60% w przypadku gdy jesteś młodym rolnikiem (osoba przed 40 rokiem życia, prowadząca gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat). Kolejnym wymogiem jest aktywne prowadzenie działalności rolniczej, które wiąże się z ponoszeniem kosztów, czerpaniem korzyści i występowaniem o dopłaty bezpośrednie. Dodatkowo minimalna wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi wynosić minimum 10 tys. euro.

Jeżeli spełniamy podstawowe wymagania pierwszym krokiem jest uzyskanie prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę. Oczywiście zaczynamy od przygotowania projektu budowlanego i kosztorysu inwestorskiego. W tym miejscu wielu z Was pyta: czy zdąży z formalnościami ? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta bo zależy od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy oraz lokalnych uwarunkowań.

…najważniejsze, żeby na etapie przygotowywania wniosku o przyznanie pomocy posiadać projekt budowlany i kosztorys inwestorski. Samą decyzję pozwolenia na budowę (prawomocną) możemy dostarczyć na etapie poprawek

Inaczej niż w poprzednich edycjach tego programu nie możemy ponosić kosztów związanych z budową po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy. Z rozpoczęciem budowy musimy poczekać do momentu kiedy będziemy mieli podpisaną umowę, a na to ARiMR rezerwuje sobie 8 miesięcy. Dodatkowo przed wbiciem pierwszej łopaty musimy przeprowadzić przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę (temu tematowi poświęcę osobny wpis). Podobnie jak w poprzednich latach mamy możliwość podziału inwestycji na dwa etapy, z których pierwszy musi być zrealizowany w czasie 2 lat od podpisania umowy, a drugi w czasie 3 lat.

Podsumowując, jeżeli budujemy nie duży obiekt, którego koszt znacząco nie przekracza 400 tys. netto, indywidualna modernizacja jest dobrym rozwiązaniem. Jednak dla wielu osób to zbyt mało.

300 tys. z przetwórstwa czyli wariant na firmę

    Program przetwórstwo i marketing produktów rolnych realizowany w ramach PROW 2014-2020 większości osób kojarzy się z produkcją wędlin czy tłoczeniem soków. Jednak zakres projektów jakie możemy realizować za jego pośrednictwem jest znacznie szerszy. Do takich projektów zalicza się również budowa chłodni owoców, którą możemy wybudować w ramach dwóch typów firm. Możemy stworzyć firmę, która zajmuje się handlem hurtowym owocami i warzywami (PKD 46.31.Z.) lub firmę, która magazynuje produktu rolne (PKD 52.10.B. – ale z ograniczeniem do przechowywania i mrożenia produktów rolnych). W tej sytuacji obiekt przechowalniczy jest nam niezbędny jako miejsce przechowywania, składowania i przygotowania produktów rolnych do sprzedaży. Zakup owoców z zewnątrz wiąże się z zobowiązaniem do zakontraktowania 50% owoców od okolicznych rolników lub grup producenckich. Program nie nakłada na nas obowiązku zatrudnia pracowników. Nie ma również ograniczenia dotyczącego lokalizacji przedsiębiorstwa w miejscowości do 5 tys. mieszkańców oraz co warte podkreślenia nie musimy płacić ZUSu (firma może być prowadzona na tzw. podwójnym KUSIE). Decydując się na złożenie wniosku nie ryzykujemy zbyt wiele. Na początku musimy posiadać projekt budowlany i prawomocną decyzję pozwolenia na budowę. Obowiązek założenia firmy powstaje dopiero po podpisaniu umowy kiedy to już wiemy, że uzyskamy dofinansowanie. Sama realizacja inwestycji może trwać do 3 lat (jeżeli budowę realizujemy w dwóch etapach).

…opcja ta daje możliwość budowy chłodni owoców za 600 tys. netto przy dotacji na poziomie 300 tys. A co najważniejsze poza tym możemy realizować również inwestycje z programu modernizacja gospodarstw rolnych. Jedno nie przeszkadza drugiemu, pod warunkiem, że to nie ta sama inwestycja 😉

400 tys. z inwestycji zbiorowej czyli wariant na ojca z synem

Jako doradca bardzo często spotykam się z taką sytuacją, że w ramach jednego  siedliska pod tym samym adresem funkcjonują dwa gospodarstwa. Jedno prowadzone przez ojca, a drugie przez syna. Często jest tak, że syn założył gospodarstwa korzystając z programu Ułatwianie startu młodym rolnikom, a później z innych działań inwestycyjnych jak np. Przywracanie potencjału (…). Często jest na Vacie (rozlicza się z podatku VAT na zasadach ogólnych), a ojciec jest rolnikiem ryczałtowym, który zresztą dodatkowo na swoje konto również korzysta z różnorodnych form wsparcia. Powszechnie wiadomo, że taka sytuacja jest korzystna, bo każdy ma swój limit z programu Modernizacja gospodarstw rolnych (najczęściej 200 tys. dotacji). Jednak podział gospodarstwa zaczyna przeszkadzać kiedy chcemy zrealizować inwestycję, której potencjał odpowiada obu gospodarstwom, a nasz wniosek dotyczy jednego gospodarstwa. Przykładowo gospodarstwo syna produkuje 200 ton owoców, a gospodarstw ojca 300 ton owoców. W tej sytuacji wniosek realizowany na jednego z nich polegający na budowie chłodni na 500 ton owców prawdopodobnie zostanie odrzucony. Pojemność chłodni będzie zbyt duża w stosunku do produkcji gospodarstwa. W tej sytuacji znakomitym rozwiązaniem jest wspólny wniosek ojca z synem na budowę chłodni. Po pierwsze nie będzie problemu z uzasadnieniem inwestycji, ponieważ pojemność obiektu będzie odpowiadał produkcyjności obu gospodarstw. Po drugie, tego typu inwestycja nagradzana jest wyższym poziomem zwrotu, który wynosi 60%, a po trzecie łatwiej sfinansować inwestycję, której koszt znacząco przekracza 400 tys. zł. Dla tego przykładu kalkulacja kształtuje się następująco:

…robimy inwestycję za 668.000 zł (netto) z czego przysługuje wspólny zwrot na poziomie 60%, czyli 400.000 zł. W tej sytuacji nasz wkład własny to jedyne 268.000 zł. 

Powstaje pytanie jakich formalności wymaga przeprowadzenie zbiorowej inwestycji budowlane?

Podstawowym warunkiem do ubiegania się o przyznanie pomocy przez dwóch rolników jest współwłasność do działki, na której ma stać budynek. Jeżeli tej współwłasności nie ma, pierwszą czynnością powinna być wizyta u notariusza. Będąc u notariusza od razu można poświadczyć umowę o wspólne użytkowanie budynku. Umowa taka reguluje podstawowe kwestie, takie jak:

  • podział udziałów w przedsięwzięciu;
  • zasady użytkowania budynku;
  • wskazanie osoby, która w imieniu obu rolników wystąpi z wnioskiem o przyznanie pomocy.

Inwestycja realizowana jest wspólnie dlatego na dokumentach takich jak faktury zakupowe czy umowy powinny występować oba gospodarstwa jednocześnie. Rolnik będący VATowcem może odliczyć podatek VAT dokładnie w takim procencie w jakim ma udziały w przedsięwzięciu. Każdy ze wspólników otrzymuje swoją dotację odrębnie i musi się wywiązać z zobowiązań umowy o wspólnym użytkowaniu przez okres kolejnych 5 lat od otrzymania dotacji.

 

Przedstawiłem trzy warianty budowy chłodni owoców z wykorzystaniem dotacji. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jesteśmy wstanie pomóc w realizacji każdej z nich. Pierwszym krokiem jest umówienie się na konsultację. Zapraszam 🙂Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat '200 lub 300 lub 400 tys. dotacji na budowę przechowalni'

Komentarze