100 tys zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Premia na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich to nowe działanie w ramach PROW 2014-2020 przypominające Premię dla młodych rolników. Różnica polega na tym, że premiowane jest nie zobowiązanie do przejęcia i prowadzenia gospodarstwa, a zobowiązanie do założenia i utrzymania przez 5 lat działalności gospodarczej. Dla części z was program będzie ogromną szansą ponieważ poprzez uruchomienie swojej własnej firmy możecie zdobyć dodatkowe źródło dochodu, pracować na swoim i realizować się zawodowo w tym co kochacie. Niestety atrakcyjna forma pomocy (premia w wysokości 100 tys.) przyciągnie całą masę osób, które zdecydują się uruchomić firmę tylko dlatego, aby skorzystać z dotacji. W tym wpisie postaram się przekonać tych, którzy chcą jedynie ,,wyciągnąć” pieniądze, że nie warto tego robić.

Podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych premii, pomoc w wysokości 100 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach. I rata w wysokości 80.000 zł zostanie wypłacona po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy, a II rata po weryfikacji realizacji założeń biznes planu.

Jakie warunki musimy spełniać aby skorzystać z premii na uruchomienie firmy ?

 1. Jeżeli chcemy uruchomić firmę z wykorzystaniem dofinansowania, to takim pierwszym warunkiem będzie konieczność podlegania ubezpieczeniu KRUS z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik. Zapis ten umożliwia założenie firmy każdej osobie z gospodarstwa, która opłaca składki na KRUS z mocy ustawy.
 2. Gospodarstwo rolne, do którego przypisany jest wnioskodawca powinno w poprzednim roku pobierać płatności do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.
 3. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje wnioskodawca powinno mieć wielkość ekonomiczną gospodarstwa nie większą niż 15 tys. euro. O tym jak liczymy WEG pisałem w artykule policz swoją wielkość ekonomiczną gospodarstwa.

Lokalizacja w miejscowości do 5 tys. mieszkańców

W PROW 2007-2013, takie programy jak „Różnicowanie działalności …” czy „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” stawiały warunek realizacji inwestycji w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. Podobnie będzie w obecnej edycji PROW. Jeżeli chodzi o omawiane działanie premia na uruchomienie działalności pozarolniczej wymóg lokalizacyjny dotyczy: miejsca zamieszkania, adresu gospodarstwa, siedziby firmy i lokalizacji inwestycji. Każdy z tych adresów powinien być zlokalizowany w miejscowości należącej do:

 • gminy wiejskiej lub
 • gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub
 • gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

W związku z faktem, że od 2016 roku schodzi obowiązek meldunkowy, kluczowy pozostaje adres gospodarstwa oraz adres siedziby firmy i lokalizacja inwestycji (dotyczy inwestycji trwale związanych z gruntem). Od powyższego wymogu również dopuszczane są wyjątki, ale to szerzej omówimy na szkoleniu Biznes Premia Start.

Specjalne warunki dla wnioskodawców, którzy skorzystają z programu na przekazanie małego gospodarstwa

 Swoje firmy w ramach programu premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, mogą uruchamiać również beneficjenci działania na przekazanie małego gospodarstwa. Program w założeniu ma zastąpić Renty Strukturalne, których w nowym PROW 2014-2020 już nie będzie. W ramach programu, rolnik przekazujący w całości gospodarstwo następcy ma możliwość otrzymania jednorazowej płatności, która jest równa 120% wszystkich dopłat bezpośrednich jakie otrzymałby do roku 2020. Beneficjenci tego działania prawdopodobnie będą zwolnieni z wymogu podlegania ubezpieczenia KRUS, WEG do 15 tys. euro, oraz pobierania płatności bezpośrednich. Dodatkowo wnioskodawcy z działania na przekazanie małych gospodarstw otrzymają dodatkowe punkty, które zagwarantują im wyższą pozycję na liście określającej kolejności przysługiwania pomocy.

 Programy wykluczające

Nie uzyskamy 100 tys. na uruchomienie firmy, jeżeli jednocześnie skorzystaliśmy lub skorzystamy z następujących programów:

 • Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej – PROW 2007-2013;
 • Premia dla młodych rolników – PROW 2014-2020;
 • Restrukturyzacja małych gospodarstw – PROW 2014-2020;

Kryteria wyboru (lista rankingowa)

Tak jak w przypadku większości programów tak i w ramach premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej zostaną ustalone kryteria, które będą decydowały, które wnioski otrzymają dofinansowanie. Oczywiście pod warunkiem, że wniosków będzie więcej niż pieniędzy na program. Zgodnie z zapisami PROW kryteria wyboru mogą preferować operacje:

 • o charakterze innowacyjnym;
 • realizowane przez osoby będące beneficjentami poddziałania „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”;
 • realizowane przez osoby zamieszkujące na terenie powiatów o najwyższym poziomie bezrobocia w województwie;
 • zakładające utworzenie miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty średniorocznie (nie dotyczy samozatrudnienia);
 • realizowane przez osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje z zakresu prowadzenia działalności pozarolniczej przewidzianej w biznes planie;

Szczegółowym omówieniem tych kryteriów oraz punktacji zajmiemy się na szkoleniu Biznes Premia Start.

 Obowiązek ubezpieczenia ZUS

Beneficjenci programu będą zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne ZUS, od dnia zarejestrowania firmy do upływu pięciu lat od dnia otrzymania II raty płatności. Przedstawiam proste wyliczenie, które pokazuje ile zapłacimy ZUS rejestrując firmę z początkiem 2016 roku :(

 zus

 Jak pokazuje to proste zestawienie w ciągu sześciu lat oddajemy ponad 60% premii w składkach na ZUS, a to nie jedyne koszty. Prowadząc nasz biznes z pewnością będziemy ponosić opłaty za księgowość, podatek od nieruchomości oraz wiele innych kosztów funkcjonowania firmy. Jeżeli sobie to dokładnie przeliczymy to okaże się, że zupełnie nie opłaca się uruchamiać firmę tylko dlatego, że chcemy skorzystać z pomocy.

 Dziedziny, w których można uruchomić firmę

Na etapie rozporządzenia zostaną dokładnie określone dziedziny w ramach, których będziemy mogli uruchomić firmę z wykorzystaniem premii. Zostanie opublikowany załącznik, który będzie zawierał wykaz wspieranych kodów PKD. Na dzień dzisiejszy wiemy, że pomoc na pewno będzie można uzyskać w ramach takich dziedzin jak:

 • sprzedaż hurtowa i detaliczna produktów nierolnych;
 • rzemiosło, rękodzielnictwo,
 • turystyka wiejska;
 • Przetwórstwo i sprzedaż produktów nierolnych;
 • Usługi opieki nad dziećmi, nad starszymi, opieki zdrowotnej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi;
 • Działalności informatycznej, komputerowej i elektronicznej;
 • sprzedaży internetowej;
 • działalności architektonicznej i inżynierskiej, rachunkowości, usług księgowych i audytorskich, usług technicznych;
 • działalność weterynaryjna.

 Najważniejszy jest BIZNES PLAN…

Każda pomoc w ramach PROW 2014-2020 będzie kontrolowana, dlatego w mojej ocenie w całym procesie ubiegania się o premię najważniejszym dokumentem będzie biznes plan. Znajdą się tam informacje odnośnie planowanych inwestycji, założenia co do skali produktów lub usług. Prawidłowa realizacja biznes planu jest warunkiem wypłaty II raty pomocy i powodzenia biznesu. Dlatego na okres przygotowawczy należy poświęcić odpowiednią ilość czasu.

W czym możemy Wam pomóc

Jeżeli jesteście zainteresowani programem Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, sugeruję zacząć od szkolenia BIZNES PREMIA START, na którym szczegółowo omówimy działanie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, rozwiewając wasze wątpliwości między innymi w takich kwestiach jak:

 • Procedura ubiegania się o pomoc;
 • Jak napisać biznes plan, aby być spokojnym o jego realizację ?;
 • Rozliczenie premii;
 • Sankcje i kary za nie wywiązanie się z zobowiązań biznes planu;
 • Sztuczne warunki – kiedy ARiMR może nam odmówić pomocy;
 • Zakup samochodu;

..a dodatkowo zaprezentujemy kilka przykładowych inwestycji i biznes planów, które mogą stanowić dla Was inspirację do działania..

Bilet na szkolenie będzie można zakupić za pośrednictwem naszego sklepu pod koniec lutego.

Nasza oferta w zakresie doradztwa da Wam możliwość DWUKROTNEGO zdobycia 100 tys !

Nasza usługa obejmuje pozyskanie 100.000,00 zł  premii poprzez:

 • Analiza w zakresie możliwości skorzystania z programu;
 • Doradztwo biznesowe;
 • Opracowanie wniosku aplikacyjnego;
 • Opracowanie biznes planu;
 • Poprawki/Uzupełnienia/Wyjaśnienia
 • Przygotowanie sprawozdania z realizacji biznes planu;
 • Rozliczenie premii

Drugą część usługi stanowi Aplikacja Biznesowa, która umożliwi Wam wypracowanie w ciągu 5 lat prowadzenia biznesu dodatkowych 100.000,00 zł. 

Aplikacja Biznesowa to kurs efektywnego prowadzenia firmy, zbudowany tematycznie na bazie studiów MBA, składający się z serii szkoleń tematycznych.

Zapraszamy do współpracy :)Autor:

Robert Sekuła

Od ponad 10 lat z PASJĄ prowadzi firmę doradczo-szkoleniową MANAGER PROJECT, która pozyskuje dotacje i pomaga w rozwoju gospodarstw i firm. Uwielbia zdobywać i dzielić się wiedzą z innymi :). Z zamiłowania winoogrodnik i podróżnik.

Podziel się!

Jeżeli podoba Ci się ten produkt, podziel się tą informacją ze znajomymi na facebooku google+ lub twitterze :)


Chcesz być na bieżąco?

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas więcej informacji na temat '100 tys zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej'

Komentarze

 • darek

  czyli jak na razie fundusze są …ale bez dobrych perspektyw na korzystanie z nich …Prawda?

  • Robert Sekuła

   Kwestia subiektywnej oceny. Dla jednego ocean możliwości, dla drugiego droga przez mękę.
   Ja zawsze sugeruje wychodzić od tego co chce się zrobić, fundusze UE to powinien być tylko dodatek.
   Pozdrawiam.

 • Zofia

  Dlaczego 6 lat płacenia ZUS-u?

 • Zofia

  Skąd wiadomo kiedy(w którym roku) otrzymamy II ratę?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Tak naprawdę dokładnie to nie wiadomo. 6 lat to założenie z mojej strony choć wydaje mi się że ten okres może być jeszcze dłuższy.

   Firmę musimy zarejestrować w ciągu 9 miesięcy po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy, po zarejestrowaniu firmy będziemy musieli złożyć wniosek o wypłatę, zanim ARiMR wykona przelew upłyną kolejne miesiące. Następnie będziemy musieli wykonać biznes plan (tzn. przynajmniej zrealizować inwestycje), po tym czasie będziemy składać takie sprawozdanie z realizacji biznes planu z fakturami. I dopiero po tym czasie otrzymamy decyzję o wypłacie II raty, na którą również poczekamy.
   Według przepisów będziemy zobowiązani do utrzymania firmy przez okres 5 lat od dnia otrzymania płatności z II etapu (data przelewu środków na konto).
   Okres ten może okazać się znacznie dłuższy jeżeli w rozporządzeniu zostanie określony okres realizacji biznes planu przed złożeniem wniosku o wypłatę II raty.
   Pełną jasność będziemy mieli jak pojawi się rozporządzenie do działania.
   Zapraszam na szkolenie.

 • Seba

  czy to prawda ze nabory na PROW 2014-2015 maja ruszyc w marcu?

  • Robert Sekuła

   Witaj Seba

   Daty naborów nie są ustalone, według mnie marzec jest nierealny ;/
   W pierwszej kolejności muszą się pojawić projekty rozporządzeń, później następuje okres konsultacji społecznych. Potrzeba jeszcze 14 dni aby rozporządzenie weszło w życie, trzeba przeszkolić pracowników, opracować formularze wniosków, dostosować system informatyczny oraz powiązać programy między sobą..
   My w firmie zakładamy, że pierwsze nabory ruszą najwcześniej w okolicy czerwca..
   Pozdr.

 • Seba

  „Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2015 r.”- na jednym z portali przeczytałem ta inf.
  Rozumiem ze to nie jest jednoznaczne z naborami?

  • Robert Sekuła

   Obecnie nie ma jeszcze USTAWY o PROW 2014-2020.
   Jeżeli ustawa o PROW 2014-2020 pojawi się dopiero 15 marca 2015 r., to dopiero od tej daty rozpoczyna się cała droga administracyjna, o której pisałem poniżej..

 • Ciekawy

  Mam pytanie czyli po wzieciu dotacji przechodzimy na ZUS nie na podwójny KRUS?

  • Robert Sekuła

   Niestety :(
   Cytuje zapis z PROW 2014-2020
   „Beneficjent nie będzie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do dnia upływu okresu związania celem”
   Pozdr.

   • Ciekawy

    Czyli według mnie nie opłaca się ubiegać o dotację jeśli praktycznie ja się odda w kolejnych latach w skladkach na ZUS.
    Lepiej otworzyć działalność z własnych środków na podwójnym krusie..

    • Robert Sekuła

     Zależy od biznesu i inwestycji. Ale masz racje czasami lepiej uruchomić firmę bez dofinansowania. Jak nie jesteśmy związani 5-letnim zobowiązaniem zawsze możemy firmę zamknąć.

 • benia

  czy musze być rolnikiem starając się o premie

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Nie musisz być rolnikiem, ale musisz być ubezpieczona w KRUS np jako domownik.

 • Damian Opiela

  Trzeba być ubezpieczonym Krusie przez okres min 1 roku?

 • Damian Opiela

  czy nie ma jak dotąd żądnych wymogów czasowych.. i w jaki sposób mógłbym obliczyć wielkość gospodarstwa skoro Wasz plik do samodzielnego oblicznia chroniony jest hasłem.

  • Robert Sekuła

   Witaj

   Na ten moment nie możemy powiedzieć nic więcej, czekamy na rozporządzenie, które określi wszystkie niuanse przyznawania pomocy. Plik nie jest zabezpieczony hasłem. Właśnie pojawiła się nowsza wersja kalkulatora SO, odsyłam na stronę ARIMR, oto link https://kalkulator-so.pl/

 • boles

  Jestem rolnikiem od 5lat od 2 lat zawiesiłem płatność Krus ze zwzględu umowy o pracę. Czy mogę ubiegać się od dotację?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   W dniu składania wniosku o przyznanie pomocy musisz być ubezpieczony w KRUS jako rolnik, małżonek rolnika, lub domownik. (do wniosku trzeba będzie załączyć zaświadczenie z KRUS)

 • Seba

  Dostałem informację, że ten program obecnie został wycofany i są bardzo małe szanse żeby się pojawił? czy to prawda? czy posaidacie jakieś inf na ten temat?

  • Robert Sekuła

   Witaj Seba,
   Napisz proszę skąd masz takie informacje. Oficjalnie zatwierdzonym dokumentem przez nasze Państwo i Komisję Europejską jest PROW 2014-2020, a tam ten program. Dodatkowo koszty związane z tym programem są już ujmowane w projektach na 2016 rok. Pewne jest również, że program ruszy z poślizgiem..

   • Seba

    tak slyszlem od kogos kto ma kontakty w armimr, mam nadzie ze się mylil :)

 • stonka

  Czy wiadomo już coś więcej jakie dziedziny będą podlegać pod dotację oprócz wyżej wymienionych

  • Robert Sekuła

   jeszcze nie wiadomo. Zostanie to sprecyzowane na etapie rozporządzenia – dokładnie mówiąc – pojawi się załącznik do rozporządzenia, w którym znajdą się kody PKD, w ramach których będzie można ubiegać się o pomoc.

 • Tomek

  Witam,

  Mam takie pytanie-czy osoba która otrzyma premię będzie mogła prowadzić działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o. ?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Na początku musi być to działalność gospodarcza. Ale pewnie będzie możliwość przekształcenia w sp.zo.o. (prawo na to zezwala)

   • zibil

    Nie ma możliwości przekształcenia działalności gospodarczej na sp. z o.o.. Gdzie jest to w jakichś aktach prawnych zapisane? Formalnie nie ma czegoś takiego jak przekształcenie działalności na sp. z o.o. owszem można przekształcić sp. z o.o. na S.A., ale w przypadku działalności gospodarczej nie ma takiej możliwości. Po prostu trzeba założyć od nowa sp. z o.o. i tyle. Nie trzeba zamykać nawet działalności. S p. z o.o.to jest całkowicie nowy podmiot w świetle przepisów prawa handlowego, zasad rachunkowości. Także Panie Robercie proszę poczytać na ten temat ponieważ czytając czym się na codzień Pan zajmuje aż dziwne jest ze coś takiego Pan napisał w swoim poście. Pozdrawiam.

    • Robert Sekuła

     Witam
     Cóż, mogę tylko jeszcze raz potwierdzić. Prawo zezwala na przekształcenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej w Sp.zo.o. Jest to przekształcenie, a nie tworzenie nowej spółki.
     Żeby to zrobić trzeb przygotować plan przekształcenia, który jest badany przez biegłego w sądzie.
     Nie tylko poczytałem na ten temat ale i rozmawiałem w prawnikiem, bo rozważam przekształcenie swojej firmy w sp.zo.o
     Pozdr.

   • Mariusz Howiszczak

    Prawo na to oczywiście zezwala, ale… czy będzie możliwe przejście na spółkę z.o.o w trakcie tych pięciu lat trwania karencji? Jak ich znam, obawiam się, że nie.

 • Beata

  Witam
  Jestem księgową na etacie ale i współwłaścicielem gospodarstwa. Myślałam o tym, żeby przejść na KRUS i po roku otworzyć usługi księgowe oraz skorzystać z 100 tys premii. Proszę o informację, na co mam zwrócić szczególną uwagę? Czy można płacić preferencyjny ZUS przez dwa lata?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj Beata
   To wymaga analizy. Umów się na konsultację, postaram się pomóc
   Pozdr.

 • edyta

  Czy orientuje się Pan czy można wziąśc taką dotację na otworzenie kawiarni?, czy musze być ubezpieczona w krus od jakiegoś okresu? i ostatnie, czy jeśli (zakładając czarny scenariusz) moja dzialalnosc upadla by po okresie np 2 lat czy oddaje wtedy calość dotacji czy jakąś częśc?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Prawdopodobnie będzie to możliwe. W załączniku do rozporządzenia pojawi się spis wspieranych kodów PKD i tam musi się znaleźć coś so podpasujesz pod kawiarnię. Musisz również pamiętać o obowiązku prowadzenia firmy w miejscowości do 5 tys mieszkańców.
   Na ten moment przepisy mówią, że wnioskodawca musi być ubezpieczeni w KRUS na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy, jednak rozporządzenie może wprowadzić jakiś okres np. 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
   Jeżeli twoja działalność upadnie przed upływem 5 lat od dnia wypłaty I raty płatności to niestety ale będziesz musiała zwrócić całość.
   Pozdr.

 • Arek

  Witam,
  Czy wiadomo już kiedy program Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej wejdzie w życie? Kiedy ukażą się rozporządzenia dla tego programu?

  • Robert Sekuła

   Witam
   Prawdopodobnie wejście w życie programu to połowa przyszłego roku.

 • Gosia

  Jestem ubezpieczona w KRUS ale od 2 lat mam przyznaną rentę a gospodarstwo oddałam w dzierżawę. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o premię?

  • Robert Sekuła

   Hej Gosia
   Powiedz co to za renta ?

   • Gosia

    Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy

    • Robert Sekuła

     Jeżeli jest to renta z tytułu CAŁKOWITEJ niezdolności do pracy to prawdopodobnie nie będziesz mogła skorzystać z tego programu. Mówię prawdopodobnie ponieważ ta kwestia będzie wyjaśniona na etapie rozporządzenia, na które czekamy…

     • Gosia

      rentę mam przyznaną na 3 lata a myślę o utworzeniu gospodarstwa agroturystycznego

     • Robert Sekuła

      Z tego programu nie da się utworzyć gospodarstwa agroturystycznego, ponieważ jest to program na działalność pozarolniczą. A agroturystyka jest zaliczana do działalności rolniczej.

 • Karol Głowienka

  Nie wiesz czy takie PKD jak transport międzynarodowy obejmie dotacja? w niektórych miejscach wyczytałem, że jest a w niektórych nie ma.

  • Robert Sekuła

   Niestety transportu raczej tu nie będzie. Ale zawsze inwestycje można zrealizować pod innym kodem PKD.
   Pozdr.

   • Karol Głowienka

    ok, dzięki. tak myślałem, w takim razie będę musiał zgłosić się do Ciebie o doradztwo.

 • Sly

  Witam. Czy sprzedaż polis ubezpieczeniowych,polis OC,AC można zaliczyć do działalności pozarolniczej na którą można otrzymać premię?

  • Robert Sekuła

   Tak.

 • Daro

  Witam.Mam pytanie odnosnie premi 100000 tys zl.Od 20 lat jestem ubezpieczony w KRUZ z przerwami poniewaz pracowalem na etacie obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim po wygasnieciu umowy o prace jak to sie ma do mojego statusu rolnika?Co mam zrobic abym skozystac z premii bo na dzien dzisiejszy a ni nie pracuję na etacie ani w gospodarstwie,czasowo jestem niezdolny do pracy,czy mam przerwać zwolnienie lekarskie? Ale po zwolnieniu lekarskim przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych.Proszę o radę z góry dziekuję za porade

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Poczekaj do zatwierdzenia rozporządzenia. Jak przepisy będą klepnięte wtedy będziemy decydować. Na ten moment moja porada mogła by być nie trafiona.
   Pozdr.

 • Szczepan

  Witam,
  W dyskusji pojawił się wątek, że gospodarstwo agroturystyczne nie będzie podchodzić pod ten program, bo jest to działalność rolnicza. Jaki program więc można wykorzystać do „zrealizowania” takiej działalności? Bo wszystko co widzę związane jest mniej lub bardziej z produkcją rolniczą? Jakaś wskazówka? Mam „Materiały szkoleniowe nt. efektów realizacji Prow 2007-2013 oraz nowego okresu programowania Prow 2014 – 2020.” wydane przez MRiRW i jakoś nie mogę nic dopasować. Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Z agroturystyką rzeczywiście mamy problem. W myśl przepisów agroturystyka jest przedłużenie działalności rolniczej (wynajem do 5 pokoi w budynku mieszkalnym) i nie wymaga zakładania firmy.
   Z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej natomiast musimy uruchomić firmę i to taką, która nie będzie związana z działalnością rolniczą. Jeżeli chciałbyś skorzystać z Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej to musiałbyś zarejestrować to jako hotel, motel czy miejsca krótkotrwałego zakwaterowania — oczywiście takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie ponoszenia wszystkich kosztów prowadzenia firmy…
   Co prawda nie napisałeś co byś chciał w ramach tej agroturystyki zrobić, ale z innych opcji ja polecam Ci „mikroprojekty” w ramach LGD.
   Pozdr.

   • Szczepan

    Dzięki za podpowiedź, sporo szukałem, a na te mikroprojekty nie trafiłem :) Projekt ma szerokie spektrum – miejsce w górach, pokoje, owce, pszczoły, nawet jakiś aspekt innowacyjności ;), bo może wprowadzimy jakieś wątki specjalnie dla osób niepełnosprawnych (żona jest fizjoterapeutą). Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas. Bardzo profesjonalna strona i równie profesjonalne podejście do „wolnych słuchaczy” 😉 będę polecał!

 • Maciej

  Witam,
  Czy osoba ubiegajaca sie o premie musi byc ubezpieczona w KRUS-ie przez 12 miesiecy?
  Z gory dziekuje za odpowiedz

 • Tomek

  Witam

  Ile minimum miesięcy trzeba być zarejestrowanym w kursie ?
  Kiedy ruszy projekt ?

 • Justyna

  Witam, chciałam się dowiedzieć czy mój mąż będzie mógł skorzystać z premii na rozpoczęcie działalności w zakresie mechaniki pojazdowej lub blacharstwa samochodowego. Krus płaci od kilkunastu lat, ale gospodarstwa nie prowadzi, ziemię uprawia ktoś inny bez żadnej umowy dzierżawy. Dodatkowo mąż pracuje legalnie za granicą i będzie pracował jeszcze maksymalnie przez 2 kolejne lata.

  • Robert Sekuła

   Hej,
   W twojej sytuacji będzie decydowało to kto pobiera dopłaty bezpośrednie.
   Pozdr.

 • Justyna

  Oczywiście dopłaty pobiera mój mąż.

  • Robert Sekuła

   Jeżeli pobiera dopłaty i spełnia pozostałe kryteria, to można startować po te pieniądze 😉

 • Łukasz

  Witam,

  Czy posiadanie statusu studenta nie wyklucza z przystąpienia do programu o uzyskanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? Jestem domownikiem rolnika ubezpieczony w KRUS.

  • Robert Sekuła

   Witam
   Status studenta w niczym nie przeszkadza. Liczy się ubezpieczenie w KRUS.

 • Łukasz

  Witam,

  Panie Robercie, czy pobranie premii dla młodych rolników w poprzednim naborze nie wyklucza ze skorzystania z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? (w grudniu 2015r mija rok obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS) Czyli, czy młody rolnik może jednocześnie prowadzić działalność rolniczą i pozarolniczą? Czy taka osoba może rozpocząć działalność w spółce?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Robert Sekuła

   Witam
   Korzystanie z młodego rolnika wyklucza możliwość wzięcia premii na uruchomienie firmy. Natomiast nie wyklucza samego prowadzenia firmy – o ile zostanie zachowany obowiązek przebywania w KRUS przez rok czasu..

 • jacek22222

  Witam,
  Rolnik(gospodarstwo 9ha użytków rolnych) pracujący na etacie(umowa o pracę).
  Czy będę mógł skorzystać z premii?

 • Anita

  Witam, czy będę mogła skorzystać z premii jako właściciel gospodarstwa będący na KRUS-ie, gdy mój mąż był beneficjentem w „Różnicowaniu w kierunku działalności nierolniczej 2007-2013, podkreślam mój mąż który jest ubezpieczony w KRUS z tytułu mojego gospodarstwa.Akt notarialny gospodarstwa jest tylko na mnie

  • Robert Sekuła

   Witaj
   W tym wypadku o pomoc ubiega się osoba. I wykluczenie dotyczy konkretnej osoby. Jeżeli zatem Ty nie korzystałaś z Różnicowania i spełniasz pozostałe kryteria będziesz mogła ubiegać się o premię.
   Pozdr.

   • Anita

    Jeszcze jedno: kiedy można się spodziewać ogłoszenia przez ARiMR odpowiednich rozporządzeń ( kody PKD) ,a konkretnie albo w przybliżeniu jaki będzie termin składania wniosków ? Pierwszy czy może drugi kwartał 2016 roku? Pozdrawiam

    • Robert Sekuła

     Według starego harmonogramu projekt miał być przedstawiony do konsultacji społecznych w lutym. Jednak teraz zmienili nam się decydenci i może to ulec nieznacznej zmianie. Myślę, że połowa roku jest realnym terminem.

 • Ela

  Czy można skorzystać z premi (jestem rolnikiem -1,5 ha , płacę KRUS i równocześnie uczę się zaocznie kosmatologii ) na rozpoczęcie działalności usługowej-myślę o siłowni ,zakładzie kosmetycznym , Drugie pytanie czy można prowadzić własną działalność i być równocześnie pracownikiem innej firmy gdzie będzie opłacany ZUS . Rozważam wszystkie warianty ,może się przecież zdażyć że otworzę działalność a po 2 latach oprócz tego się zatrudnię jeszcze w innej firmie.Ludzie pracuja w ten sposób ,jak to ma sie do otrzymanej premi

  • Robert Sekuła

   Witaj Ela
   Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś poza prowadzeniem firmy pracowała w innym miejscu. Jeżeli chodzi o to czy możesz skorzystać, to podejrzewam, że tak.. Pamiętaj tylko, że zakład kosmetyczny i siłownia muszą mieć lokalizację w miejscowości do 5 tys. mieszkańców.

 • Daro

  witam mam pytanie nie jestem obecnie na krus ale biore doplaty mam 40 lat i jak bym przekazal gosp; maloletniemu synowi to bym otrzymal 100000 i ile ewentualnie czasu trzeba byc na krus dziekuje

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Tak ale pod pewnymi warunkami:
   1. Musisz przekazać gospodarstwo w ramach programu Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa (tam są określone warunki)
   2. Twój syn musi mieć ukończone 18 lat..

 • sebastian_puzon

  Witam
  Jestem osobą zatrudnioną na cały etat i chciałbym założyć własną działalność. Na początku pewnie nie będę miał tak dużo „pracy” w swojej firmie i zostanę w dotychczasowej a swoje po godzinach – czy jest taka możliwość? Jak by wyglądało opłacanie ZUSu wtedy?
  Pozdrawia

  • Konrad Wargocki

   Aby otrzymać tą premię należy być zarejestrowanym w KRUSie. Oznacza to że i tak musiałby pan zrezygnować z pracy.
   Natomiast po założeniu firmy, można być zatrudnionym w innym przedsiębiorstwie, wtedy większość podatków opłacałby Pana pracodawca, lecz pozostają panu inne obowiązki/podatki z tytułu prowadzenia własnej działalności.

   • sebastian_puzon

    Zgodnie z tym co wyczytałem na tej stronie wystarczy być „domownikiem” osoby zarejestrowanej w KRUSie – moi rodzice prowadzą gospodarstwo i mama opłaca składki z w/w (ojciec pracuje zawodowo) – dlatego o tym warunku nawet nie wspominałem 😛

    • Kula

     No właśnie a co oznaczy bycie „domownikiem” osoby zazarejestrowanaj w krus?
     Ja rownież pracuje na etacie moj tata jest w krus jestem zameldowany razem z nim w domu czy to oznacza ze jestem „domownikiem” i będę mógł skorzystać z tego programu?

     • Robert Sekuła

      Domownik to osoba zamieszkująca z rolnikiem i pomagająca mu w gospodarstwie, za którą rolnik opłaca składki KRUS. Domownikiem nie może być osoba, która pracuje na etacie :(

     • Kula

      rozumiem, w takim razie czy jest możliwość po deklarowanych 5 latach prowadzenia działalności powrotu z ZUS na KRUS i przepisanie tej działalnosci na inna osobe?

     • Robert Sekuła

      Po 5 latach od otrzymania I raty płatności możesz zrobić wszystko…

 • tryx

  Czy istnieje możliwość uzyskania premii jeśli nie pobierało się dopłat. Krus opłacany od 3 lat, gospodarstwo rolne zgodne z przepisami

  • Robert Sekuła

   Nie. Pobieranie dopłat jest warunkiem otrzymania pomocy.

 • Ewelina

  Witam, mąż od 4 lat jest rolnikiem (9 ha przel.), opłaca składki KRUS, pobiera dopłaty, czy może ubiegać się o dofinansowanie na uruchomienie pozarolniczej działalności w formie warsztatu samochodowego? I czy wtedy nadal będzie mógł opłacać skł. KRUS czy koniecznie musi przejść na ZUS? Dodam jeszcze że w 2011 r otrzymał dofinansowanie „młody rolnik”

  • Robert Sekuła

   Witaj Ewelina,
   Jeżeli mąż uzyskał premię z programu Ułatwianie startu młodym rolnikom to niestety nie może ubiegać się o premię na uruchomienie firmy.

 • Daniel

  Witam. Ponawiam pytanie zadane już przez kogoś wcześniej, ale nie znalazłem odpowiedzi: Czy osoba ubiegająca się o premie musi być ubezpieczona w KRUS-ie przez
  co najmniej 12 miesięcy czy może dłuższy okres? Czy coś wiadomo na ten temat? I jeszcze odnośnie lokalizacji. Napisaliście na stronie: „W związku z faktem, że od 2016 roku schodzi obowiązek meldunkowy,
  kluczowy pozostaje adres gospodarstwa oraz adres siedziby firmy i
  lokalizacja inwestycji (dotyczy inwestycji trwale związanych z gruntem)”. Obowiązek meldunkowy nie został jednak zniesiony od 2016 roku. Czy w związku z tym będzie obowiązek bycia zameldowanym w miejscowości do 5 tys mieszkańców. Jeśli w tej chwili nie jestem zameldowany w takiej miejscowości, ale mógłbym zmienić miejsce meldunku to czy nie będzie problemu? Czy nie ma np. obowiązku bycia zameldowanym w takiej miejscowości np. od roku? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Hej Daniel,
   Na dzień dzisiejszy z przepisów wynika, że trzeba być ubezpieczonym w KRUS na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy (zapisy PROW 2014-2020)
   Ale nie mamy jeszcze rozporządzenia (projekt ma się ukazać w lutym). W rozporządzeniu nasze Państwo może dołożyć coś od siebie i wprowadzić jakiś okres podlegania ubezpieczeniu przed złożeniem wniosku np. 12 miesięcy.
   Co do adresu:
   Pomoc z założenia kierowana jest na obszary wiejski co się rozumie jako miejscowości do 5 tys. mieszkańców – tutaj najistotniejszy jest lokalizacja firmy i adres gospodarstwa. Adres meldunkowy nie stanowi problemu – zawsze można się przemeldować (liczy się moment składania wniosku).
   Pozdr.

 • Grzegorz

  Czy jesli ktos juz prowadzi dzialnosc to bedzie sie mogl ubiegac o to
  dofinansowanie>? Mam firme, place podwojny krus, co roku biore
  doplaty na gospodarstwo.

  • Robert Sekuła

   Witaj Grzegorz
   Niestety odpowiedź brzmi NIE.
   Pozdr.

   • Grzegorz

    A jesli zamkne firme i przejde na sam krus? wogole wiadomo kiedy Program ruszy?

    • Robert Sekuła

     Zapisz się powyżej na naszą listę mailingową zaprosimy Cię na szkolenie OnLine, kiedy będzie już znane rozporządzenie (ta kwestia zostanie uregulowane właśnie w rozporządzeniu). Program ruszy nie wcześniej niż w czerwcu…

     • Marek Dawid

      I jak wiadomo już czy osoba która jest od 5lat na „podwójnym krusie” od czyli juz prowadzi działalność (ale nie jest na zusie) się kwalifikuje?

 • mirek

  Czy jeśli będę się starał o dotacje na sklep, to będę mógł całą premie
  przeznaczyć na zakup towarów. Np jeśli to będzie obuwniczy to za te 80
  tys będę mógł kupić buty aby nimi handlować. Pytam bo nie mam innych
  kosztów i nie wiem czy czekać na ten program.

  • Robert Sekuła

   Witaj Mirku
   Premię możesz rozliczyć wyłącznie poprzez zakup środków trwałych. Buty są środkiem obrotowym..

 • eg0n

  Witam. Od ponad 3 lat podlegam ubezpieczeniu w KRUS z tytułu posiadania odpisanej przez rodziców działki (1,5 h przeliczeniowego). Dopłaty z UE na tę działkę pobierają nadal rodzice. Czy jest sposób, żeby „podczepić się” pod gospodarstwo rodziców, np jako domownik rolnika, żeby móc wnioskować o dotację. Dodam, że mieszkam pod innym adresem niż rodzice.

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Powinieneś być zameldowany pop adresem rodziców oraz zarejestrowany przy nich jako domownik (skoro oni pobierają dopłaty to w myśl przepisów są użytkownikami).
   Pozdr.

 • czarokko

  Witam.

  W harmonogramie naboru wniosków pisze Pan o tym, że w marcu 2016 jest termin składania wniosków dot. „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”, a w I kwartale 2017 dot. „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” – której pozycji dotyczy powyższy artykuł o 100 tys zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, bo nie jest to dla mnie do końca jasne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Czarek

  • Robert Sekuła

   Witam
   niestety termin uruchomienia tego programu został przesunięty o rok czasu :(

 • Marta

  Witam,
  jestem domownikiem, czy jeśli wielkość ekonomiczna gospodarstwa moich rodziców lekko przekracza 15 tys. euro to czy nie mogę się już ubiegać o premię?

  • Robert Sekuła

   Hej Marta,
   Nabór wniosków będzie w I kwartale 2017 roku. Wypełnij więc wniosek o dopłaty bezpośrednie w taki sposób aby WEG za 2016 był poniżej 15 tys. euro 😉
   Pozdr.

 • Maciej

  Po pierwsze gratuluję pomysłu na stronę – robicie świetną robotę :)

  Czy jest taka możliwość, aby Rolnik (ojciec) skorzystał z programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, a ja jako Domownik, skorzystał z premii 100tys na rozp. dział. pozarolniczej?

  • Robert Sekuła

   dzięki za uznanie :)
   Wykluczenie jest na osobę, a nie na gospodarstwo. W związku z tym możliwa jest sytuacja, w której ojciec weźmie RMG, z Ty uzyskasz premię na uruchomienie firmy. Pamiętaj tylko o właściwym wypełnieniu wniosku o dopłaty w 2016 r…

   • Maciej

    Wytłumacz proszę jak rozumieć kryterium: „za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy przyznano płatność do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, w którym pracuje wnioskodawca” – w sytuacji gdy prowadzone gospodarstwo, jest gospodarstwem pszczelarskim (działy specjalne produkcji rolnej), a jedyne dopłaty które były brane, to na zakup uli, leków itp, bo rolnik nie posiada działki rolnej. Czy wtedy kryterium o skorzystanie z dopłat jest spełnione?

 • Marek

  Witam
  Pracuję na etacie. Gospodarstwo ma moja mama,

  obecnie planujemy przekazanie go dla mnie.
  Czy w takiej sytuacji (dodam że obecnie stały meldunek mam w mieście)
  Gdy przejmę gospodarstwo, i przemelduje się z powrotem do rodzinnego domu na wsi

  bedę miał szansę na skorzystanie z tego wsparcia??? -przy zakładaniu swojej działalności.
  Jest tu jeszcze kwestia KRUSU – czy mogę pomimo opłacania ZUS przez obecnego pracodawcę – dobrowolnie dopisać się do KRUSU, a potem zrezygnować z opłacania tej składki? czy muszę być w KRUSIE cały czas?? tj 5 lat.

  i jeszcze jedno – czy w tej sytuacji moja mama skorzystałaby z możliwości pobrania równowartości dopłat które normalnie pobrałaby do 2020 roku (jest jakaś rekompensata wprowadzana zamiast rent strukturalnych)

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Musisz dokonać wyboru – albo KRUS albo ZUS. Nie da się ubezpieczyć społecznie w obu instytucjach. Po złożeniu wniosku nie możesz figurować w KRUS.
   To czy Twojej mamie przysługiwały by rekompensaty to zależy od jej i Twojego gospodarstwa. To wymaga analizy.
   Pozdr.

 • Karol

  Witam

  A w dziedzinie działalności transport lub warsztat samochodowy dofinansowanie będzie możliwe? Pozdrawiam.

  • Robert Sekuła

   Witam
   Działalność transportowa – NIE
   Warsztat samochodowy – TAK

 • Marr

  Witam. Czy w ramach programu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” można przeznaczyć na gospodarstwo agroturystyczne? A jeżeli tak to trzeba przejść z Krusu do Zusu? Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Premii nie można przeznaczyć na działalność agroturystyczną. W myśl przepisów ma powstać firma wykonująca działalność POZAROLNICZĄ, a agroturystyka to element działalności rolniczej.

 • Lukasz

  Witam. Moja mama jest wlascicelem gospodarstwa lecz pracuje w niemczech. Ziemie(ok 12ha) wydzierzawia innemu rolnikowi. Natomiast ja jestem ubezpieczony w ZUS. Jakbym przeszedl na KRUS czy po roku czasu moglbym sie starac o premie na rozpoczecie dzialnosci pozarolniczej jako domownik?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Na ten moment trzeba być ubezpieczonym w KRUS na dzień składania wniosku. To może się zmienić jak powstanie rozporządzenie do programu.

   • Aśka

    Witam, powyżej pisałeś że by uzyskać przedmiotową premię, wymagane jest by: „Gospodarstwo rolne, do którego przypisany jest wnioskodawca powinno w poprzednim roku pobierać płatności do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego”
    w związku z tym skoro ziemie jest wydzierżawiana to nie pobierana jest płatność? Co oznacza że fakt ten wyklucza z ubiegania się o premię? Czy może się mylę? Proszę o odpowiedź.

 • Krzysiek

  Witam.
  1. Czy uzyskanie premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozarolniczej wyklucza późniejsze uzyskanie innych dofinansowań, np. „Modernizacja gospodarstw rolnych”?
  2. Czy aby uzyskać premię na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozarolniczej należy być płatnikiem KRUS od min.12 miesięcy- co w wypadku rezygnacji/niepowodzenia skutkuje, tym, że nie można się już ubiegać o, np. Premię dla młodych rolników?
  3. Czy wcześniejsze skorzystanie z kredytu MR-csk, tak jak w wypadku wcześniejszego skorzystania z premii dla młodego rolnika wyklucza możliwość skorzystania z premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozarolniczej?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Ad. 1 – uzyskanie premii nie wyklucza w późniejszym terminie możliwości ubiegania się o pomoc z „Modernizacji”

   • Robert Sekuła

    Ad. 2 – ten wymóg może zostać określony na etapie rozporządzenia. Na ten moment go nie ma.
    Ad. 3. – Premia Młody rolnik wyklucza, kredyt nie;
    Ad. 4. – W ciągu 3 lat trzeba będzie rozliczyć 80%.

 • Piotr

  Witam,
  Czy mogę skorzystac z tego dofinansowania jesli skorzystałem z Premii dla Młodego Rolnika w naborze PROW 2007-2013?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   NIE

   • Preta A Porter

    Witam!
    Dlaczego nie można skorzystac z programu, skoro w programach
    wykluczajcych jest mowa o premii dla młodych rolnikow z PROW 2014-2020, a
    nie 2007-2013?
    Pozdrawiam Maja

    • Robert Sekuła

     Racja Maja
     Pomyłka z mojej strony. Na ten moment młody rolnik z PROW 2007-2013 nie blokuje programu…

 • Jarosław

  Witam
  Wiem że skorzystanie z premii wiąże się ze stworzeniem przynajmniej jednego miejsca pracy (również samozatrudnienie).
  Co będzie w przypadku gdy założę firmę jako samozatrudnienie a po dwóch latach będę musiał dorobić na etacie. Czy na czas pracy na etacie będę musiał zatrudnić pracownika by utrzymywać jedno miejsce pracy, czy moja praca na etacie i we własnej firmie będzie się liczyła jako ten potrzebny etat. (bo przecież będę pracował i na etacie i we własnej firmie)

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Nie będziesz musiał nikogo zatrudniać.

 • MARTA

  Jestem pod wrażeniem strony. Mało kto chce oddawać swoją wiedzę za darmo…

  Pytanie mam takie. Od 10 lat jestem w KRUSIE jako domownik rolnika. Czy zatem mogę starać się o jakieś dofinansowanie dla Młodych Rolników ? Myślę o Agroturystyce /Turystyce Wiejskiej lub działalości pozarolniczej czyli np. Pensjonat /Pokoje Gościnne – 6 pokoi. Czy jest taka możliwość ? I z którego programu mogę starać się o dofinansowanie czy Premia dla Młodych Rolników czy Dofinansowanie na Działalność pozarolniczą ?

  • Robert Sekuła

   Hej Marta
   Dzielenie się częścią wiedzy za darmo to świetny sposób na pozyskanie masy klientów, którzy będą chcieli więcej :)
   Odpowiadając na Twoje pytanie:
   W myśl przepisów ARGOTURYSTYKA to element działalności rolniczej, a więc tego typu działalności nie będziemy mogli dofinansować z Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Jeżeli jednak będziesz chciała zarejestrować działalność gospodarczą i przyjmować turystów w ramach np. pensjonatu to premia już wchodzi w grę, ale pod warunkiem, że spełniasz pozostałe wymagania.
   Tego typu działalność w dalszej kolejności dofinansujesz również z programu Rozwój przedsiębiorczości w ramach LGD (Lokalna Grupa Działania) – 300 tys dotacji, 50% zwrotu.
   .. oraz Mikroprojektu – 50 tys dotacji, zwrot 80%…
   Pozdr.

 • kuba

  Witam,

  czy jest już znane rozporządzenie ile czasu trzeba być ubezpieczonym w KRUS, w przypadku starań o dotację z tytułu działalności pozarolniczej?

  Pozdrawiam,
  K

  • Robert Sekuła

   Witaj
   prace nad tym projektem zostały wstrzymane, a sam nabór został przeniesiony na I kwartał 2015. Na dzień dzisiejszy nie ma w tym względzie żadnych przepisów. Ptaszki ćwierkają, że może to być 12 miesięcy 😉
   pozdr.

   • kuba

    Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź :)
    Domyślam sie, że miałeś na myśli, ze nabór został przeniesiony na I kwartał 2017?
    Bardzo Cię proszę, abyś napisał informację, gdy coś będzie wiadomo ile czasu trzeba opłacać KRUS, żeby dostać wsparcie.

    Pozdrawiam,
    K

 • Cezary Płachta

  Witam od trzech lat jestem płatnikiem krus jako domownik gospodarstwa.
  Mieszkam w gminie do 5 tys. miszkańców, ale kupiłem działkę w
  miejscowości powyżej 5 tys. mieszkańców i na niej chciałbym wybudować
  halę konstrukcji stalowej nie trwale związanej z gruntem na sklep
  meblowy i wyposażenie wnętrz. Czytałem w jakimś artykule, że są jakieś
  odstępstwa od tego wymogu i że wymóg co do liczby mieszkańców nie
  dotyczy budowli nie trwale związanych z gruntem. Czy są jakieś szanse na
  dotacje?

  • Robert Sekuła

   Ten wyjątek dotyczy specyfiki firmy. Jeżeli np. tworzysz firmę, która będzie wynajmowała automaty do kawy / herbaty, to lokalizacja firmy jest na obszarze wiejskim, a automaty po wynajęciu mogą znajdować się w dowolnej galerii na terenie kraju.
   Ten wyjątek raczej ciężko było by zastosować do wynajmu hali. Urzędnik mógłby nie uwierzyć w to rozwiązanie, ale nie chce ferować wyroków..

 • Dociekliwy

  Witaj Robert,
  W ww. artykule pisałeś, że w przypadku przekazywania gospodarstwa na rzecz innej osoby nie ma obowiązku przynależenia do KRUSu przez tą osobę (przekazująca gospodarstwo). W takim przypadku chciałem się zorientować czy jeżeli osoba taka pracuje od wielu lat na podstawie umowy o pracę i przekazuje gospodarstwo bez przynależności do KRUSu to może ubiegać się o tą dotacje? Co więcej chciałem zapytać czy wykonalne jest aby taka osoba, na podstawie swojej umowy o pracę rozpoczynając prowadzenie działalności musiała z tego tytułu odprowadzać tylko składki zdrowotne do ZUSu (miesięczne oskładkowane wynagrodzenie jest wyższe niż minimalne wynagrodzenie) ? Z góry dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam :)

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Z premii może skorzystać osoba, która przekaże gospodarstwo na powiększenie innego gospodarstwa w ramach programu „Płatności dla osób przekazujących małe gospodarstwa”. Osoba która przekaże gospodarstwo i skorzysta z tego programu zobowiązuje się do nie podlegania ubezpieczeniu w KRUS. W związku z tym musi pracować, być bezrobotną lub pobierać emeryturę lub inne świadczenie. Taka osoba może również skorzystać z programu „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” i nic nie stoi na przeszkodzie żeby obok pracy zawodowej prowadziła firmę. Jeżeli będzie zatrudniona na umowę o pracę na cały etat to rzeczywiście w firmie będzie płacić tylko zdrowotne..
   Pozdrawiam..

   • Michał Matysiak

    „Beneficjent zobowiązuje się do podlegania ubezpieczeniu społecznemu na
    podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych do dnia upływu
    okresu związania celem.” –> czyli jak rozumiem ktoś kto pracuje na etacie nie może płacić tylko składki zdrowotnej? bo normalnie jeżeli ktoś pracuje i ma firmę to może opłacać tylko zdrowotną a tutaj musiał by rozumiem też tą na społeczne? Czy też jako społeczną można uznać tą z etatu w takim wypadku, a chodzi tylko o to żeby nie wrócić na krus/urząd pracy?

 • Basia

  Czy jeżeli mąż jest właścicielem gospodarstwa, a oboje pracujemy i opłacamy ZUS (on umowa o pracę, ja – umowa zlecenie) to czy jest możliwość skorzystania z tej dopłaty? Czy musiałabym zrezygnować z pracy i opłacać KRUS przez rok? Bo z tego co się dowiadywałam, to nie można dobrowolnie oprócz ZUS-u opłacać także KRUSu

  • Robert Sekuła

   Dokładnie tak. Jednoczesne płacenie KRUS i ZUS jest nielegalne. Jeżeli chcesz skorzystać musisz podlegać pod KRUS lub przekazać gospodarstwo w ramach programu „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”

 • Tomek

  Witam.
  Mam kilka pytań dotyczącychtegodziałania.
  1. Gdybym chciał zatrudnić pracownika to czy musi on zostać zatrudniony na umowę o pracę, czy inne formy zatrudnienia też wchodzą w grę? Jeżeli tak to jakie?
  2. Chciał bym z żoną wyremontować budynek gospodarczy czy każde znas może starać się o uzyskanie premii na realizację tego samego projektu czy musimy wyodrębnić dwa odrębne projekty.
  z góry dziękuję za odpowiedż
  Tomek

  • Robert Sekuła

   Witaj Tomek,
   ARiMR nie interesuje czy kogoś zatrudniasz na umowę o pracę zlecenie o dzieło czy jakąkolwiek inną. Chyba, że w ramach biznes planu się do tego zobowiążesz (dodatkowe punkty za zatrudnienie pracownika).
   Możliwe jest prowadzenie dwóch firm w jednej lokalizacji. Ale wykonanie przez dwóch wnioskodawców „remontów” już nie. Nie wiem jakie działalności gospodarcze planujecie, ale jeżeli wasz projekt wiąże się z remontem budynku gospodarczego to na pewno będzie wymagana decyzja o zmianie sposobu użytkowania budynku np. z gospodarczego na usługowy.
   Sprawa druga to słowo „remont”. To musi być budowa, rozbudowa lub modernizacja, a remont sugeruje inwestycje odtworzeniowe do których pomoc nie przysługuje..

 • Kako_91

  Witaj Robercie. Prowadze wraz z rodzicami niewielkie gospodarstwo rolne ok 25ha, 15-20 krów.
  W ubiegłym roku dostałem dotacje 100000 na młodego rolnika. Czy możliwe jest dostanie w tym roku dotacji na budowę warsztatu samochodowego i autohandlu gdyby wniosek składała moja mama (jest w krusie ok 10lat)?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Może być z tym problem. Przepisy mówią, że gospodarstwo musi mieć wielkość ekonomiczną poniżej 13 tys euro..

   • Kako_91

    We wrześniu ubiegłego roku rodzice przepisali na mnie 18ha, zostało im ok 15. Mogliby jeszcze przepisać bydło gdyby to pomogło..

 • Aleksandra Kurzelnik

  Witam,

  obecnie jestem współwłaścicielem w spółce z o.o. i opłacam ZUS. Czy przejmując gospodarstwo po Rodzicach (gospodarstwo spełnia wymogi programu) moge otworzyć własną jednoosobową działalność gospodarczą, przejść na KRUS i starac się o dofinansowanie pozostając jednocześnie członkiem spółki. Z góry dziekuję za odpowiedź :)

  • Robert Sekuła

   TAK. Posiadanie udziałów w sp.zo.o. nie świadczy o prowadzeniu firmy.

 • Damian

  Witam cos tu mi nie gra poniewaz zeby zalozyc dzialalnosc to tzreba byc 3 lata w KRUS. To jak pozniej zalozy sie dzialalnosc to placi sie ZUS? I czy po tych 5 latach dzialalnosci na ZUSIE mozna dalej kontynuowac dzialalnosc na KRUSIE,skoro wymagane jest 3 lata ciaglosci w KRUSIE? Pozdrawiam

  • Aleksandra Kurzelnik

   Witam 😉

   Nie jestem specjalistką ale własnie nad tym samym się zastanawiałam. Obowiązek 3 lat ciągłego opłacania KRUS jest po to żeby po założeniu działalności nie wejść z automatu na ZUS (zus ma pierwszeństwo). A tutaj w programie jest wyraźnie napisane że beneficjenci programu będą musieli podlegać ZUSowi przez 5 lat, co oznacza że z automatu nie ma chyba znaczenia ile lat czy miesięcy odpłacasz KRUS przed założeniem działaności gospodarczej. Na dzień dzisiejszy po prostu trzeba opłacać KRUS i tyle – nie ma wymogu czasowego a nawet jesli miałby być to nie ten 3-letni tylko np. 12 miesięcy. Tak to rozumiem.

   • Robert Sekuła

    Założenie programu jest takie, żeby pomóc rolnikom / domownikom z małych gospodarstw w wyjściu z sytemu rolnego. W PROW zostało to zapisane w taki sposób, że wnioskodawca po skorzystaniu z programu nie będzie podlegał ubezpieczeniu KRUS..
    …ale jest to jedna z kwestii, która może się zmienić, tak samo jak dyskutowana wcześniej kwestia okresu podlegania ubezpieczeniu KRUS przed złożeniem wniosku..

 • Rafał Gawęcki

  Witam.Prosze powiedziec czy doplate mozna bedzie przeznaczyc na adaptacje budynku na biuro (dzialalnosc architektoniczni-budowlana)posiadam gospodarsto od tego roku krus place od 3 lat jako domownik

  • Robert Sekuła

   TAK.

 • Karol

  Czy środki na te dotacje są już uruchomione?? Wecie może gdzie się starać o te środki?

 • krystian

  witam
  jak to się ma do założenia brykieciarni, i produkcji brykietu ze słomy?
  można podążać w tym kierunku wykorzystując program?

 • matix

  Witam
  Czy te dofinansowanie można przeznaczyć na założenie firmy remontowo budowlanej i zakup potrzebnych narzędzi i agregatu tynkarskiego ??

  • Robert Sekuła

   tak

   • matix

    a jak bym miał głównie zlecenia w mieście 50 tyś mieszkańców to to nie będzie przeszkodą ?

    • Mariusz Howiszczak

     Osoba z mojej rodziny skorzystała z podobnego programu podczas poprzedniej siedmiolatki i jak najbardziej mógł świadczyć takie usługi wszędzie. Wnioskuję po tym, że się w tej sprawie nic nie zmieniło i ważnejest, by firma była na wsi.

 • Bart

  Witam!
  Nadal istnieje mozliwość starania się o 100 tys zł premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? Posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha, obecnie jestem na ZUS-ie ale w każdej chwili moge przejść do KRUS-u. Planuję otworzyć warsztat samochodowy plus sklep przywarsztatowy. Czy mogę starać sie o dofinansowanie? Czy istnieje możliwośc otworzenia firmy na innym obszarze wiejskim niż posiadam gospodarstwo?

 • Patryk

  Dzień dobry,
  Panie Robercie, zastanawia mnie pewna kwestia. Mój ojciec prowadzi gospodarstwo rolne, które spełnia kryteria programowe. Razem z bratem pomagamy mu będąc przy tym ubezpieczeni przez ojca w KRUS jako domownicy. Czy istnieje możliwość abyśmy obaj z bratem otrzymali po 100 tys. dotacji z programu na działalność pozarolniczą? Czy program z założenia dotyczy jednej premii na jedno gospodarstwo? Kontaktowałem się z ARiMR i pewna Pani (podejrzewam, że mało obeznana w temacie) powiedziała, że oczywiście obaj możemy dostać po 100 tys. jeśli wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie. Jednak według mnie to raczej mało możliwe aby dostać dwie premie na to samo gospodarstwo. Co Pan o tym myśli?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witam
   Premia jest przyznawana na osobę, a nie na gospodarstwo. W związku z tym zarówno Ty jak i Twój brat możecie z tego skorzystać. Musicie jednak wziąć pod uwagę, aby przedmiot działalności firm nie był identyczny, bo ARiMR może to potraktować jako stworzenie sztucznych warunków aby wziąć 2 x 100 tys.
   Pozdr

   • Patryk

    Ok, raz jeszcze dziękuję. Okazuje się, że Pani z ARiMR jednak miała rację. Pomysły biznesowe są inne także mam nadzieję, że z tym nie będzie problemu.
    Pozdrawiam

 • Robert

  Skąd te informacje. Ponieważ w ARiMR jeszcze nie znają warunków i każą dzwonić pod koniec 2017 roku ?

  • Robert Sekuła

   Z przyjętych dokumentów programowych.

 • Janusz Ogrodowski

  Witaj!
  Zamierzam przekazać ziemię. Przestudiowałem projekt rozporządzenia i wszystko gra.
  Następnie zamierzam wnioskować o premię i to nawet nie po to aby założyć a może raczej zalegalizować swoją działalność ponieważ trudnię się tym nie od dziś i całkiem nieźle mi to idzie, a dodatkowe środki pozwolą mi zwiększyć i unowocześnić park maszynowy, co za tym idzie uruchomić dodatkową ekipę. Problem jest tego typu, że nie jestem bezrobotny. Nie jestem ubezpieczony w ZUS tylko w MSW. Powiedz proszę jak to widzisz?

 • kuba

  Witam Panie Robercie,

  ile czasu trzeba być zarejestrowanym w KRUS, żeby móc się starać o dotację?
  Wiem, że na początku roku nie było jeszcze żadnych ustaleń w tej sprawie. Czy coś się od tego czasu zmieniło?

  Pozdrawiam,

  • Robert Sekuła

   Witaj
   24 miesiące przed dniem złożenia wniosku.

 • Dariusz

  Witam serdecznie Pana Roberta,

  Cieszę się że jest ktoś taki co podpowie co nieco :-)
  Piszę Pan że trzeba być zarejestrowanym w KRUS 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku, czy moja sytuacja którą opiszę poniżej eliminuje mnie z możliwości ubiegania się o premię ?

  Jestem w KRUS jako domownik od 31,05,2013 do teraz więc ponad 3 lata, ale mam króciutką przerwę 20 dniową spowodowaną zmianą osoby u której byłem ubezpieczony jako domownik :

  u jednej osoby byłem praktycznie 24 miesiące ( 31,05,2013 do 26,05,2015 )
  króciutka przerwa 20 dni ( 27,05,2015 do 15,06,2015 )
  u drugiej osoby jestem ubezpieczony ponad 12 miesięcy ( 16,06,2015 do nadal )

  Czy istnieje jakaś „furtka” przy tej mojej sytuacji ?
  Bardzo chciałbym starać się o tą premię tylko nie wiem czy na samym starcie nie jestem spalony, pytam Pana ponieważ widzę że wie Pan na te tematy bardzo dużo, może są jakieś wyjątki w podobnych do mojej sytuacji ?

  z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

 • Mariusz Howiszczak

  Ciekawi mnie, czy tym razem będzie możliwe wybudowanie domu agroturystycznego/pensjonatu od podstaw? Poprzednie programy zezwalały wyłącznie na remont lub adaptację istniejących już budynków.

 • Agnieszka

  Witam jestem na KRUSIE od10 lat posiadam 3ha gospodarstwo czy dofiansowanie mogę przeznaczyć na firmę transportową? Pozdrawiam

 • Michal Dziwiński

  Witam. Czy jest możliwość uzyskania dotacji na otwarcie firmy transportowej i czy można kupić auto używane czy wyłącznie nowe? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Michal Dziwiński

  Mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli uzyska się taką dotacje to już nie będzie można korzystać z dopłat ?

 • Dawid

  Czy jak dostałem 100 tyś z programu młody rolnik to żona nie może się już starać o 100tys zł na własną działalność?

  • Robert Sekuła

   TAK.

 • Dawid

  Czy zona moze starać sie o 100tys na włąsną działalność jeśli ja dostałem premie dla młodego rolnika.

 • Rene_rene

  witam, mam pytanie odnośnie ZUSu. Dziś w KURS Pani poinformowała mnie że zakładając działalność pozarolniczą pozostaję nadal na KRUS. Skąd więc w artykule składki ZUS , które należy opłacać?

  • Robert Sekuła

   Witaj
   Takie jest zobowiązanie, zapisane w rozporządzeniu w dwóch punktach. W pierwszym jest mowa o tym, że zobowiązujemy się do „nie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, co najmniej do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy” a w drugim punkcie „Beneficjent będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym na podstawie przepisów o systemi ubezpieczeń społecznych co najmniej do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty drugiej raty pomocy”
   Ten artykuł ma już ponad 2 lata i wymaga aktualizacji. Niedługo napiszę na ten temat na nowym blogu..
   Pozdrawiam

 • Krystyna

  Witam.
  mieszkam na małej wsi i posiadam mało pola, wiec jak juz dopytywałam w KRUSie moje ubezpieczenie byłoby dobrowolne ponieważ mam mniej niż 1 ha przeliczeniowy. Prosze mi powiedzieć czy mogłabym skorzystać z tego dofinansowania po opłacaniu KRUSu przez rok? Czy dofinansowanie jest tylko dla rolników opłacających składki obowiązkowo?

  • Robert Sekuła

   Witam,

   Dofinansowanie jest dla rolników ubezpieczonych w KRUS z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez 2 lata przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

   • Krystyna

    Dziękuję.

   • http://jankowazagroda.pl Panek Weteranek

    Minimum 3 lata w KRUS a nie 2.

 • http://jankowazagroda.pl Panek Weteranek

  Witam, czy w ramach działalności pozarolniczej można prowadzić biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomości oraz pośrednictwa handlowego?

 • Monika Gollan

  Witam, Mam pytanie czy taką dotację można uzyskać na otwarcie kawiarni?
  Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Tak.

 • Edyta

  witam
  jak dobrze zrozumiałam na poczatku I kwartału 2017 będzie nabór wniosków na założenie działalności pozarolniczej a czy jakieś wytyczne dokładne sa już znane

 • Iza

  dzień dobry,
  Posiadam działkę na terenach wiejskich – w przyszłym roku planowaliśmy zacząć budować gospodarstwo agroturystyczne. Czy nie będąc rolnikiem – czyli nie jesteśmy ubezpieczeniu w KRUS, nie posiadamy ziemi rolnej, mamy szansę skorzystac z programu?

 • Łukasz

  Dzień dobry,
  jestem studentem (obecnie domownikiem rolnika ubezpieczonym w KRUS) jeżeli podejmę pracę w formie umowy o prace wówczas będę ubezpieczony w ZUS.
  Czy wtedy będę mógł skorzystać z dofinansowania?
  Czy w ogóle wchodzi w grę ponowne przepisanie na KRUS i jak to jest z tym okresem min 2 lat ubezpieczenia w KRUS?

 • Wojtek

  Dobry wieczór,

  Czy na chwilę obecną jest opcja ubiegania się o dotację będąc w KRUS na agroturystykę, bo nie mogę na stronach ARiMR zaleźć takiej informacji, wygląda że na Agroturystykę skończyło się w 2013. Jedyna opcja którą znalazłem o dotacji na agroturystykę to będąc nie-rolnikiem a osobą fizyczną i wtedy można się starać ale trzeba będzie płacić ZUS. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

  Dzięki,

  • Robert Sekuła

   Hej Wojtek,
   Agroturystyka to przedłużenie działalności rolniczej. W związku z tym odpadają wszelkie programu na uruchomienie działalności gospodarczej – chyba, że będziesz chciał to prowadzić jako miejsca krótkotrwałego zakwaterowania lub hotel… Jedyne z czego możesz skorzystać to mikroprojekty dostępne w ramach LGD..

 • Paweł

  Witam,
  Od 2010 jestem właścicielem 12 ha gospodarstwa rolnego przekazanego przez Ojca. Jednak od 18 lat jestem na zusie, gdyż cały czas pracuje w firmie prywatnej. Moje pytanie; Czy mogę ubiegać się o dotacje na działalność pozarolniczą?

 • Milena

  Dzień dobry!
  Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia ZUS. Czy jest możliwość pozostania na ubezpieczeniu KRUS i skorzystania z programu? W Ustawie dotyczącej szczegółów programu jest zapis o karach
  1. 10% za każdy rozpoczęty rok z co najmniej 3 – za niespełnienie warunków związanych z niepodleganiem ubezpieczeniu KRUS
  2. 10% za każdy rozpoczęty rok z co najmniej 3 – za niespełnienie warunków związanych z podleganiem ubezpieczeniu ZUS
  Czy w takim razie biorąc z góry założenie oddania wartości kar mozna skorzystać z programu i otrzymac premię?

  • Robert Sekuła

   Hej Milena,
   Teoretycznie tak. Ale po co tak robić skoro to ce weźmiesz oddasz w postaci sankcji – to już chyba lepiej zapłacić ten ZUS.

   • Milena

    Ale jesli przyjąć założenie,ze podlegać i nie podlegać ubezpieczeniu muszę przez co najmniej 3 lata i sankcje byłyby nałożone za 3 lata – to muszę oddać 60%, czyli 40% zostaje. Bo jest odnosi sie to do pięciu lat prowadzenia działaności to rzeczywiście nie ma sensu. I wlasnie tu mam dylemat- 3 czy 5? Z uwagi na charakter dzialanosci musze ograniczyć do minimum czas podlegania ubezpieczeniu ZUS.

    • Robert Sekuła

     Jak by nie liczyć, według mnie to się nie opłaca. Musisz wziąć pod uwagę, że część składek ZUS możesz wrzucić w koszty i odliczyć podatek dochodowy. Ponad to korzystając z programu jesteś zobowiązana do rozliczenia 100 % kwoty premii, z czego 70% muszą stanowić środki trwałe, a 30 % pozostałe koszty – w tym część ZUSu.
     Ten artykuł ma ponad 2 lata. Poczytaj mój nowy artykuł tutaj http://aplikacjabiznesowa.pl/100-tys-na-start-firmy-z-prow-2014-2020/

 • Robert Sekuła
 • Marta Cłapińska

  Chciałabym założyć działalność gospodarczą na mobilny gabinet podologiczny (kosmetyczny) i w tym celu potrzebuję samochodu. Rozumiem, że nie mam możliwości w ramach tego dofinansowania otrzymania pieniędzy na auto osobowe(chyba,że na więcej niż 8 osób).Mnie jednak interesuje auto ciężarowe (z homologacją na auto ciężarowe). Czy w takim przypadku jest szansa na wykorzystanie części kwoty z dofinansowania?

  • Robert Sekuła

   Hej Marta,
   70% premii musi być rozliczone poprzez zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia założonej działalności gospodarczej, 30% mogą stanowić pozostałe koszty. Samochód zarówno osobowy jak i ciężarowy mieści się w kategorii środków trwałych. Powyższy artykuł ma ponad 2 lata. Poczytaj sobie aktualne informacje tutaj.. http://aplikacjabiznesowa.pl/100-tys-na-start-firmy-z-prow-2014-2020/

 • Karina

  Witam Pana Roberta,mam pytanko spełniam wszystkie wymogi do programu chcę otworzyć usługi krawieckie ,w mojej okolicy nie ma żadnej pracowni ,jak mozna obniżyć koszty prowadzenia takiej działalnosci.Zgóry dziękuje

 • slawek

  Czy premia jest tez dostępna dla rolników prowadzących już pozarolniczą działalność gospodarczą i są w tej chwili na podwójnym KRUS-ie?

 • zbyszek

  Witam panie Robercie chciałem zapytać czy pieniądze z tej premii muszę przeznaczyć na nowe maszyny czy mogą być używane powiedzmy maksymalnie pięcioletnie po

 • Katarzyna

  Witam chciałabym otworzyć sklep ogólnospożywczy. Posiadam własna działkę. Czy za dotacje można zakupić kontener sklepowy w którym miałaby być prowadzona działalność oraz czy musi on być nowy czy używany.

  • Robert Sekuła

   Hej,
   Tak. Kontener musi być nowy.
   Pozdrawiam

 • Konrad

  Dzięki temu artukłułowi wyleczyłem się z tej dotacji, szkoda że poświęciłem czas i pieniądzę na firme konsultingową na badania rynku i biznes plan. Kto potrafi liczyć i dodawać to wie zeby utrzymać jednoosobową firmę na ZUSie to trzeba mieć przychów rzędu 4500 zł netto, tutaj koszty składki ZUSu po 2 roki zniszczą Cię, i podatek 19%. Polecam dotacjena biznes który ma pewny obrót rzędu 7500zł netto przez okrez 7-8 lat, bo nikt nie powiedział że udowodnicie realizajce biznesplany w pierwszym roku żeby dostać pozostałem 20% dotacji. Uważam że na tej dotacji już ZUS trzyma ręke, a człowiek niech płaci. Pozdrawiam, zyczę sukcesów.

 • Adrian Łach

  Witam czy jezeli jestem synem rolnika domownika a od dwoch lat jestem zarejestrowany w urzedzie pracy czy jest możliwosc skorzystania z dotacji

  • Robert Sekuła

   Hej,
   Musisz przez 2 lata podlegać ubezpieczeniu w KRUS. To, że ten warunek spełnia ojciec nie ma żadnego znaczenia..
   Pozdrawiam

 • Patryks114

  Witam, mam pewien problem dostałem decyzję o przyznaniu 100 tys. w programie premie dla młodych rolników. Nie miałbym wystarczającej liczby punktów gdyby nie dzierżawa od siostry. Problem polega na tym że nie może podpisać mi tej dzierżawy bo chce wziąć kredyt na budowę domu. Czy mógłbym ubiegać się ponowie o taką premie w naborze w 2017 roku ?

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Ta dyskusja dotyczy programu premia na rozpoczęcie firmy.
   W Twoim przypadku raczej nie będziesz mógł się powtórnie ubiegać o premię z programu dla młodych rolników, ponieważ upłynie rok czasu od dnia, w którym stałeś się właścicielem lub posiadaczem minimum 1 ha. Moja rada. Dokonaj zmiany biznes planu i wydzierżaw ziemię od kogoś innego.
   Pozdr.

 • Robert Sekuła
 • Marek

  Dzień dobry Panie Robercie,

  Mam 30 lat i mieszkam na obrzeżach Krakowa. Poszukuję możliwości pozyskania środków na działalność pozarolnicza. Niegdyś prowadziłem jednoosobowa działalność gospodarcza ale nie posiadałem kapitału by moc zainwestować w przedsięwzięcie, utworzyć stanowiska pracy i działalność była na ZUSie (2 lata składki preferencyjne minęły bardzo szybko a potem ciężko było w działalności jednoosobowej zarobić tak by pokryć koszty, kupić nowy sprzęt elektroniczny i jeszcze opłacić ZUS) i musiałem zamknąć działalność…

  Poszukiwałem stałego zatrudnienia ale nie znalazłem pracy na umowę o prace. Aktualnie nie mam pracy na stałe i prowadzę małe gospodarstwo rolne (właściwie na własne potrzeby żywieniowe). Nie uzyskuje dochodu z tejże działalności. Wykonuje prace dorywcze. Płacę pełne składki KRUS od ponad 2 lat ponieważ uprawiam ziemię (przeliczeniowy hektar) z pomocą rodziców. Posiadam 8 letnie doświadczenie i kwalifikacje w zakresie elektromechaniki samochodowej (wykształcenie kierunkowe) dlatego też chciałbym rozwijać się i pracować w tej branży z uwzględnieniem zatrudnienia pracownika.

  Aktualnie źródłem dochodów jest dochód z zatrudnienia żony. Czy biorąc pod uwagę powyższe aspekty mam szanse wziąć udział w jakimś projekcie i ubiegać się o dotacje na własny warsztat – działalność pozarolniczą? Jeśli tak w to w jakim?

  Byłem już w ARiMR w celu uzyskania informacji w tym zakresie aczkolwiek nikt w tej kwestii z pracujących tam osób nic nie wie i nie potrafił udzielić żadnej informacji. Odwiedziłem także FEM Kraków aczkolwiek przedstawiono mi projekty z możliwością ubiegania się o dofinansowanie aczkolwiek dla osób, które będą płacić ZUS i zaznaczono, ze pierwszeństwo mają kobiety powracające na ryne pracy oraz osoby świeżo po studiach/ szkole średniej. Nie przedstawiono mi żadnej oferty dla osób należących do KRUS.

  BĘDĘ OGROMNIE WDZIĘCZNY PORADĘ I PROPONOWANE ROZWIĄZANIE.

  Marek.

  • Robert Sekuła

   Hej Marek,
   Wydaje się że w Twojej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Jutro prowadzę na ten temat szkolenie przez internet. Możesz zapisać się tutaj http://prusy29.pl/premia-100tys
   Będzie tam sesja pytań i odpowiedzi.
   Postaram się Ci pomóc..
   Pozdrawiam

 • Robert

  Witam!!Moje pytanie dość dziwne!!Prowadzę małe gospodarstwo od 3 lat i
  między czasie pracowałem przez agencję na umowe zlecenie ale cały czas
  płacę krus!!jest ciągłośc krus lecz jakieś składki były odprowadzane do
  zusu przez agęcje zaznaczam że były to 3 kontrakty po 6 tygodni w skali
  roku!! czy jest szansa na tego typu dofinansowanie???pozdrawiam Robert

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Jeżeli na zaświadczeniu z KRUS wyjdzie Ci ciągłość ubezpieczenia przez 24 miesiące to powinno być ok. – ale nie o wszystkim mogę napisać w komentarzu. Zapraszam na konsultacje 😉

 • marcin

  Panie Robercie,
  Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Posiadam również gospodarstwo ale nie opłacam KRUS. Chcę otworzyć działalność najlepiej ciągle pozostając zatrudniony. Czy jest program pod który mógł bym się podpiąć aby pozyskać środki na zakup sprzętu i szkolenia. Dziękuję za odpowiedź.

 • gbuff

  czy jest szansa na otrzymanie tej dotacji na FoodTrucka – rzadko spotykanego – nie wiem czy w polsce takowy juz jest a jeśli jest to naprawde- rzadkość.
  mieszkam we wsi, mam 22 lata, mama jest zarejetrowana jako rolnik i placi KRUS.
  lecz zeby food truckiem zarobic musialbym wjechac w jakies wieksze miasto..

  • Robert Sekuła

   Hej,
   Jak najbardziej TAK.
   Obowiązek realizacji projektu w miejscowości do 5 tys. mieszkańców w tym wypadku dotyczy siedziby firmy gdzie samochód jest garażowany.
   Jutro o 19:00 organizuje szkolenie poświęcone temu programowi, możesz się zapisać tutaj http://prusy29.pl/premia-100tys
   pozdrawiam

 • Leon

  Witam,
  czy 70% które trzeba wydać na zakup środków trwałych to kwota netto czy brutto?
  czy można zawiesić działalność na sezon zimowy(martwy)?

 • Robert Sekuła

  Witaj !
  Jeżeli szukasz aktualnych informacji na temat programu „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, z którego możesz uzyskać bezzwrotne 100 tys. na start firmy, kliknij tutaj http://aplikacjabiznesowa.pl/100-tys-na-start-firmy-z-prow-2014-2020/

  https://uploads.disquscdn.com/images/bba43d63b2ea2cff212826786a7a4229ac73624d39a349b9dd50aba4553fe913.jpg

 • Tomasz

  wita. jestem już 5 lat na KRUS i w tym roku mam 41 lat,mieszkam w gminie miejsko-wiejskiej, ludność 24000 i moje pytanie brzmi, czy są jakieś dotacje na rozpoczęcie działalności poza rolniczej?

  • Robert Sekuła

   Witaj Tomasz,
   Tak naprawdę liczy się liczba ludności w miejscowości, w której otwierasz biznes (musi to być poniżej 5 tys. mieszkańców) — jeżeli chodzi o program Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej..
   Opcji finansowania na starcie firmy jest bardzo dużo – na pewno coś znajdziesz. W pierwszych krokach trzeba skoncentrować się na dobrym biznes planie..

   • Tomasz

    witam. biznes plan już sobie zrobiłem, ale w internecie jeszcze nie znalazłem jeszcze żadnej opcji, więc jeśli to nie problem, to prosił bym o jakieś linki. z góry dziękuję i pozdrawiam

 • Małgorzata Łapińska

  Dzień dobry panie Robercie
  Mam 43 lata, pracuję na umowę o pracę i posiadam gospodarstwo ekologiczne – woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki. Nie opłacam KRUS. Mam pytanie : czy mogę skorzystać z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, czy jakiegoś innego programu?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 • Dominika

  Witam! Mój mąż, który w chwili obecnej jest rolnikiem, chciałby założyć firmę zajmującą się usługami elektrycznymi (ma wykształcenie w tym kierunku). Czy w ramach wsparcia unijnego na działalność pozarolniczą, będzie mógł z niego skorzystać?A jeśli tak, to czy istnieje ewentualna szansa na zawieszenie płatności ZUS, gdyby działalność nie przynosiła spodziewanych dochodów i jakie są tego konsekwencje?

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Firma musi mieć 5-letnią ciągłość działalność, jak najbardziej to może być działalność związana z usługami elektrycznymi.
   Pozdrawiam

 • Magda

  Witam. Chciałabym otrzymać premię na działalność jaką jest spożywczy sklep obwoźny. Czy mogę wliczyć w koszty używany samochód?

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Samochód musi być nowy.

   • Magda

    Dziękuję. To duży koszt by był…

    • Magda

     A gdybym wzięła samochód w leasing można by odliczyć koszty?

     • Robert Sekuła

      Leasing nie wchodzi w grę bo nie będziesz właścicielką samochodu. Możesz zakupić go z kredytu.

 • Patryk

  Witam. Czy istnieje możliwość pozyskania środków na taką działalność jak pole paintball owe? Jestem w KRUS jako domownik. Interesuje mnie mniejsza suma niż 100.000.

 • Dominika

  Witam! Chciałabym jeszcze spytać, jak w praktyce wygląda otrzymanie dotacji. Co następuje najpierw: wypłata świadczenia czy rejestracja firmy w ZUS? Wiem, że na wypłatę pieniędzy czeka się nawet do 9 miesięcy. W którym momencie trzeba się zarejestrować? To dość ważne, bo wiąże się z płatnościami składek, a jeśli firma jeszcze faktycznie „nie ruszy”, jest to dość duży problem.
  I jeszcze jedno pytanie: Czy dostanę dotacje, jeśli w biznes planie nie założę zatrudnienia żadnego pracownika? Myśleliśmy bardziej o stworzeniu miejsca pracy dla siebie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Damian

  Witam czy dostane dofinansowanie na handel zwierzetami lub odchowalnie ? I jak nie jestem zarejstrowany w krus a rodzice sa to mam jakies szanse na dofinansowanie ?

 • Seweryn

  Czy jest sposób na obniżenie składek ZUS ? Czy dofinansowanie może być przeznaczone na działalność w zakresie projektowania wnętrz oraz edukacji, organizacji warsztatów w tym zakresie?

  • Robert Sekuła

   Witaj Seweryn,
   Odpowiedź na oba pytania brzmi TAK – ale nie opiszę tego w komentarzu..
   Pozdrawiam

 • Michał

  Panie Robercie, pytanie. Czy będę mógł kupić używany pojazd bo widziałem w opisie programu, że beneficjent będzie mógł wykorzystać pieniądze na: nowy sprzęt, maszyny? Czy jest na te rzeczy jakiś wiek dopuszczalny? Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Wyłącznie nowe.
   Pozdr

 • Robert

  Witam, posiadam gospodarstwo o pow. 1,26 ha przeliczeniowego, które wraz z rodzeństwem dostałem w spadku w 2010r. Czy jako współwłaściciel mogę starać się o dotację? Już prawie 2 lata opłacam KRUS. Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Jeżeli spełniasz wszystkie wymogi i został złożony wniosek o dopłaty bezpośrednie to tak..

 • Ola Dro

  Witam, chciałabym się dopytać czy ta dotacja będzie tylko w tym roku czy w kolejnych latach też jest przewidziana? Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   na pewno będzie również w następnym roku na wiosnę, a kolejne lata zależą od tego czy będą jeszcze środki..

   • Ola Dro

    Super, dziękuje. Mój mąż w marcu będzie dopiero rok w krusie, dlatego tak się podpytuje czy jest szansa o staranie się w przyszłym roku. Pozdrawiam

 • zbyszek

  Witam panie Robercie chciałem spytać bo staramy się o premie 100tys na działalność pozarolniczą miał to być zakład stolarski czy taka działalność może być prowadzona przez kobietę która nie jest stolarzem czy to będzie problem a jeśli tak to jak z tego wybrnąć pozdrawiam Zbyszek

 • Mariusz

  Witam,
  Mam pytanie do Pana odnośnie tych 100tys premii.Czy jeśli jestem ubezpieczony na wniosek w Krusie(mała produkcja chryzantem) i nie pobieram dotacji za grunty bo mam za mało ziemi,to czy mogę sie ubiegać o tą premię.
  Pozdrawiam

 • MS

  Witam!Posiadam z mężem dwa gospodarstwa rolne w innych miejscowościach oraz powiatach ,nadane mamy dwa numery gospodarstw ponieważ dostaliśmy je przed zawarciem związku małżeńskiego.W 2008 zmusili nas do jednego numeru i wtedy przeszłam na numer męża .Natomiast w 2015 roku była znowu możliwość podzielić gospodarstwo na dwa numery i tak tez zrobiliśmy .Mam więc pytanie czy dochód będzie liczony tylko z mojego gospodarstwa czy wspólnie.Ponieważ jeżeli wspólnie to przekroczy mi 15 euro i nie wiem czy mam możliwość dostania premii 100 tyś na działalność pozarolniczą.

 • Łukasz

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć, co dzieje się z dotychczasowym gospodarstwem? Jako rolnik oplacam skladki krus. Po założeniu działalnosci pozarolniczej przechodzę na ZUS i prowadzę DG. A co z moim gospodarstwem? Czy dalej mogę być rolnikiem, prowadzić gospodarkę razem z DG? Chciałbym również wiedzieć, czy jesli jest taka mozliwosc i mogę prowadzic DG oraz gospodarstwo, to czy dalej mogę ubiegać się o dopłaty bezpośrednie dla rolników w kolejnych latach? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziekuje, pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witaj,
   Zakładasz DG i prowadzisz dalej gospodarstwo rolne. Oczywiście normalnie tak jak do tej pory pobierasz dopłaty bezpośrednie..
   Pozdrawiam

   • Łukasz

    Dziekuje. JEszcze jedno pyt, Z tego co wiem, to rolnik, któy przez conajmniej 3 lata oplaca krus, po zalozeniu DG moze wybrać w ciągu 14 dni które skladki chce dalej placic. Czy przy tej premii jest taka możliwość, by byc ubezpieczonym w krus?

 • Pawel Podboroczynski

  Witam, rodzice są właścicielami gospodarstwa opłacają KRUS, ja jestem z wykształcenia lekarzem weterynarii. Czy można uzyskać dotację na otwarcie przychodni weterynaryjnej? Rodzice będą właścicielami a ja kierownikiem.

  • Robert Sekuła

   Tak.

 • kelvin smith

  Uzyskanie legalnego kredytu zawsze było ogromnym problemem dla klientów, którzy mają problem finansowy i potrzebują rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia to coś, czego klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki od legalnego pożyczkodawcy. Ale … zrobiliśmy tę różnicę w sektorze kredytów. Możemy umówić się na pożyczkę w przedziale 10 500 USD. Do 9500 000 000 000 USD tak niskie jak 2% zainteresowania Zareaguj natychmiast na ten e-mail: kelvinsmithfunds@hotmail.com

 • kelvin smith

  Uzyskanie legalnego kredytu zawsze było ogromnym problemem dla klientów, którzy mają problem finansowy i potrzebują rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia to coś, czego klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki od legalnego pożyczkodawcy. Ale … zrobiliśmy tę różnicę w sektorze kredytów. Możemy umówić się na pożyczkę w przedziale 10 500 USD. Do 9500 000 000 000 USD tak niskie jak 2% zainteresowania Zareaguj natychmiast na ten e-mail: kelvinsmithfunds@hotmail.com

 • Sandra i David

  Witam jestem wraz z mężem osoba powracająca z zagranicy z Angli po 10 latach pobytu tzn chcemy kupić zainwestować w dom na wsi wraz z Ok 1 h ziemi . Planujemy chodowac tam warzywa , szklarnia itd będzie to miejsce gdzie ludzie mogą przyjechać urwać sobie sami np marchew czy truskawki , coś na zasadzie agroturystyki , chcemy zacząć tzw małymi krokami tzw mini farmę . Czy mogę prosić o radę od czego zacząć tzn jakie formalności i wymogi nas czekają . Pozdrawiam

  • Robert Sekuła

   Witam, jak najbardziej. Zapraszam na konsultację tel 48-670-28-10

 • Kate

  Witam,
  zamierzam utworzyć własną działalność gospodarczą na
  sprzedaż detaliczną i zawrzeć kontrakt menadżerski z marką Home&You.
  W ramach tego kontraktu miałabym pełnić obowiązki kierownika sklepu
  wybranej jednostki i nią zarządzać. Czy w tym przypadku mogę liczyć na
  dofinansowanie ?

 • Maciej

  Witam,
  Jestem zainteresowany dofinansnowaniem na dzialalnosc pozarolnicza, mam pare pytan:
  • Czy wyliczajac wielkosc ekonomicza gospodarstwa powinienem wliczac lasy?
  • Czy skladajac wniosek na dzialalnosc pozarolnicza (jako domownik) moglby wraz
  ze mna zlozyc rodzic wniosek na restrukturyzacje malych gospodarstw? Czy
  mozliwe jest zlozenie obydwu wnioskow na dofinansowania w tym samym roku?
  • Kiedy rozpoczyna sie skladanie wnioskow na powyzsze dofinansowania?
  Z gory dziekuje za odpowiedz
  Maciej

  • Robert Sekuła

   Witaj Maciej,
   Ad.1. WEG liczymy wyłącznie do produkcji rolniczej;
   Ad.2. Taka sytuacja jest możliwa..
   Ad.3. Nabór z premii i Restrukturyzacji planowany jest na pierwsze półrocze 2018 r.
   Pozdrawiam i zapraszam do aktualnego artykułu poświęconego premii
   http://aplikacjabiznesowa.pl/100-tys-na-start-firmy-z-prow-2014-2020/

 • harry sean

  Ma to poinformować wszystkich, że oferujemy obecnie pożyczki firmom i osobom o bardzo niskich stopach procentowych. Naszym pragnieniem jest umożliwienie osobom rozpoczęcia własnego biznesu. Nasza procedura pożyczki jest bardzo prosta i szybka. Nasz kredyt wynosi od 5000 do 500.000.000 dolarów. Skontaktuj się z nami już dziś pod adresem Harryseanloanfirm@yahoo.com i chętnie się uśmiecha na twarzy.

 • Rafał

  Panie Robercie mam pytanie czy za prace budowlane ,montażowe może być wystawiony zwykły rachunek czy musi być faktura vat

 • Krzysztof Jung

  Witam!Czy mieszkając w gminie a firmę chcę otworzyć w mieście ze względu na jej charakter , mogę starać się o dofinansowanie ?

 • randy william

  ¿Estás buscando un préstamo urgente? ¡Tengo buenas noticias para ti! Ofrecemos préstamos que van desde $ 1000 a $ 50 millones a una tasa de interés del 3% por año. Ofrecemos préstamos para desarrollo de negocios, préstamos personales, préstamos para automóviles, etc., estamos certificados, confiables, confiables, eficientes, rápidos y dinámicos, si está interesado contáctenos en correo electrónico: williamsloans6@yandex.com.

 • Josh Harry

  Ma to na celu poinformowanie wszystkich, że obecnie oferujemy pożyczki dla przedsiębiorstw i osób o bardzo niskich stopach procentowych. Naszym pragnieniem jest pozwolić ludziom rozpocząć własną działalność. Nasza procedura wypożyczenia jest bardzo prosta i szybka. Nasz limit kredytowy wynosi od 1000 do 500 milionów dolarów. Skontaktuj się z nami już dziś na stronie Harryseanloanfirm@yahoo.com, a my uśmiechniemy się do Ciebie.

 • Żaneta Wątór

  Witam, chciałabym założyć działalność gospodarczą: produkcja wyrobów betonowych i skorzystać w ramach PROW 2014-2020 z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej,opłacam składkę Krus od kwietnia 2016do chwili obecnej ( miałam działalność gospodarczą od 2014-2016 kwietnia) program rusza w czerwcu tego roku, moje pytanie: czy mogę się ubiegać o to wsparcie? Może jakiś kontakt do Pana?

  • Robert Sekuła

   Witam,
   Proszę przesłać do siebie numer telefonu na biuro@prusy29.pl

 • John Williams

  Czy potrzebujesz szybkiej i poręczeniowej pożyczki na opłacenie rachunków lub założenie firmy? Oferuję zarówno osobiste, jak i biznesowe usługi pożyczkowe, aby zaspokoić Twoje potrzeby finansowe przy niskim oprocentowaniu 3%. Skontaktuj się z nami już dziś przez williamsloanfirm00@outlook.com

 • Maciej Orzyłowski

  witam Mam parę pytań można do was napisać e-mail

 • Mateusz Sobczyk

  Witam map pytanie czy w tegorocznym naborze domownicy również będą mogli ubiegać się o dofinansowanie , czy tylko rolnicy i ich małżonkowie ?

 • Justyna Zaborowska

  witam
  Chciałam zapytać czy mogłabym wziąć udział w programie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej planując handel na bazarach i targowiskach.

  • Robert Sekuła

   tak